czwartek, 21 listopada 2013

Margaret Mazzantini, Potwórnie narodzony

Głód miłości

Margaret Mazzantini, Powtórnie narodzony
tytuł oryginalny: Venuto al mondo
przekład: Alina Pawłowska-Zampino
wydawnictwo: Sonia Draga
data wydania: 6 listopada 2013 r.
liczba stron: 528
ISBN: 978-83-7508-682-9

Nieczęsto zdarza mi się, by czytana przeze mnie książka sprawiła, by w moich oczach pojawiły się łzy. By poruszyła tą specjalną nutę w duszy, która sprawia, że w pewnym momencie przestaje się czytać powieść oczami, a zaczyna sercem. Ja miałam okazję taką książkę przeczytać. Powtórnie narodzony autorstwa Margaret Mazzantini jest historią o poszukiwaniu: miłości, akceptacji, celu w życiu, sprawiedliwości... Jest też głosem umierającego miasta, narodu, który z dnia na dzień stał się wrogiem dla samego siebie.
Podróż nadziei. Myślę znowu o tych przypadkiem przeczytanych słowach. Myślę o Pietrze. Nadzieja należy się dzieciom. My, dorośli, już jej doświadczyliśmy i prawie zawsze ją zaprzepaszczaliśmy.
Gemma jest stateczną pięćdziesięciolatką. Wraz z mężem, Giulianem, wychowują jej nastoletniego syna, Pietro. Pewnego dnia zostawia wszystko i wraz z synem leci do Sarajewa, gdzie czeka na nią Gojko, poeta, przyjaciel z dawnych lat, którego poznała w czasie swojego pierwszego pobytu w mieście w połowie lat osiemdziesiątych minionego wieku. To właśnie on, Gojko, poznał ją z pewnym młodym, nieco szalonym włoskim fotografem, Diego, jej wielką miłością, ojcem jej dziecka. Zaproszenie ze strony Gojko staje się dla Gemmy początkiem podróży do wspomnień z lat młodości, a przy okazji daje jej jedyną możliwość pokazania Pietrowi miasta, w którym poznała i pokochała jego ojca.

Na pierwszy rzut oka Powtórnie narodzony wydaje się być romansem jakich wiele. O utraconej miłości, podróży wgłąb siebie, wspominaniu szczęśliwych, lecz minionych chwil. Jednakże im bardziej zagłębi się w lekturę, tym mocniej zdać można sobie sprawę z tego, że nie jest to historia błaha, schematyczna. Nie, pełno w niej namiętności, uśmiechu, błysku szaleństwa w oczach, który często widać u zakochanych ludzi, lecz jest w niej i sporo bólu, utraconych nadziei, goryczy. Zdecydowanie, Powtórnie narodzony nie jest powieścią jakich wiele.
To sarajewskie róże, upamiętniają zmarłych od wybuchu pocisków moździerzowych. Ta akurat, po której właśnie idziemy, przypomina masakrę ludzi czekających w kolejce po chleb.
W najnowszej książce Margaret Mazzantini współczesność przeplata się z przeszłością. Czytelnik poznaje historię miłości Gemmy, blisko trzydziestoletniej, nieco sztywnej, dumnej rzymianki i młodszego od niej o pięć lat fotografa z Genui, Diega, nieco szalonego, wiecznego optymisty. Jest też Gojko, prostoduszny, trochę nachalny i zbyt wylewny, lecz mimo to niezwykle przyjazny sarajewianin, który poznał ze sobą i którego osoba towarzyszy dwójce Włochów od samego początku, stanowiąc dla nich tło. O ile miłość tej dwójki bywa momentami bardzo oderwana od ziemi, wręcz nierzeczywista, tak Gojko był tym pierwiastkiem ciągnącym ich ku ziemi, ku rzeczywistości. Jednakże tenże sarajewianin sprawił, że w pewnym sensie dwójka młodych Włochów pokochała ten kraj i jego mieszkańców, tak różnych od ludzi z Zachodu. Dlatego też kiedy w Bośni i Hercegowinie wybuchła wojna, Gemma i Diego wracali do niej zarówno duchem, jak i ciałem, bowiem stał się on ich przeznaczeniem.

Historię przedstawioną w powieści czytelnik poznaje z punktu Gemmy, która nawet po szesnastu latach nie może pogodzić się z utratą ukochanego mężczyzny. Diego był miłością jej życia, tym jedynym i ojcem jej dziecka. Dlatego też zabierając po latach Pietra do bezpiecznego już Sarajewa, chce pokazać mu miasto, które połączyło ją i jego ojca, i tym samym sprawić, by chłopak choć trochę zainteresował się życiem swojego biologicznego ojca. Gemmę boli bowiem fakt, że jej syn wykreślił go ze swojego życia, jakby Diego był anonimową osobą, jednym z tłumu. Chłopak nie wie, że jego rodzice przez wiele lat starali się o to, by wreszcie pojawił się na świecie, Gemma nie umie przekazać mu tej wiadomości, obawiając się, że Pietro się od niej odwróci, kiedy wreszcie pozna prawdę. Prawdę, której sama Gemma nie zna do samego końca, a którą pozna dopiero w trakcie owej podróży.
To jest wojna – sprowadzić wszystko do takiego samego nieistnienia, pozbawić różnic. Zamienić toaletę miejską i zabytkowy klasztor w taką samą kupę gruzów, zabić człowieka i kota takim samym pociskiem.
Zasadniczo powieść można podzielić na dwie części: starania Gemmy i Diego o dziecko oraz na ich wielokrotne wyprawy do pogrążonego w działaniach wojennych Sarajewa, gdzie każde z nich na swój sposób starało się pomóc mieszkańcom miasta.

Margaret Mazzantini nie przedstawia genezy konfliktu w byłej już Jugosławii, pokazuje życie ludzi w oblężonym mieście, sławną Aleję Snajperów w Sarajewie. Przedstawia okres, kiedy to ludzie, wychodząc rano z domów w poszukiwaniu wody czy jedzenia, wiedzieli, że mogło to być ich ostatnie spotkanie z rodziną, znajomymi. Śmierć czaiła się wszędzie, snajperzy wybierali swoje cele przypadkowo, choć największą radość sprawiało im strzelanie do matek i obserwowanie zagubionych twarzy dzieci, które w jednej chwili traciły wszystko (ojcowie bowiem albo zginęli na początku konfliktu, albo walczyli po jednej z jego stron).

W pamięci utknął mi fragment, w którym snajper, z Sarajewa rodem, który opisywał moment, kiedy strzelał do bawiących się dzieci. Starannie wybierał moment, kiedy oddawał strzał, zupełnie nie przejmując się tym, że są to tylko dzieci, że sam jako mały chłopak bawił się w tym samym miejscu. Potem zaś, wspominając tamten dzień, stwierdził, że to było jak strzelanie do zajęcy.

Powtórnie narodzony to wzruszająca, wielowątkowa, pięknie pokazana historia. Sprawiała, że w trakcie lektury ściskało mi się gardło, a oczy przysłaniały łzy. Jest to opowieść wielopłaszczyznowa, bardzo głęboka. Muszę jeszcze dodać, że niezbyt często zwracam uwagę na wygląd zewnętrzny powieści, którą czytam. Nie ocenia się przecież książki po okładce. Tym razem jednak powiem, że Powtórnie narodzony to bardzo ładnie wydana powieść. Zintegrowana okładka (a takie lubię najbardziej), szyta i bardzo wyrazista. Kolory są żywe, intensywne, przyciągają wzrok. Dla wzrokowców jak ja jest to bardzo duży plus. Po prostu piękna książka w pięknej oprawie.


www.soniadraga.pl
Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję
Agnieszce z Wydawnictwa Sonia Draga

15 komentarzy:

 1. Książka właśnie do mnie dotarła - wiele sobie po niej obiecuję i po twojej recenzji widzę, że to rzeczywiście książka niezwykła! Już nie mogę się doczekać lektury:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, jest naprawdę niezwykła, głęboka, wzruszająca... Po prostu... trzeba ją przeczytać :)
   A skoro już ją masz u siebie, to będę wypatrywać Twojej opinii o niej :)

   Usuń
 2. Raczej nie ciągnie mnie do niej, ale... przyznaję, że intryguje mnie ta książka. Widzę, że można spodziewać się po niej mocnych wrażeń:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mocnych jak mocnych, na pewno wzruszających.

   Usuń
 3. Naprawdę intrygująca książka, może się na nią skuszę. A okładka rzeczywiście bardzo ładna :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okładka jest naprawdę piękna. Zdjęcie nie oddaje w pełni głębi jej kolorów, jej uroku po prostu :)

   Usuń
 4. Uwielbiam takie emocjonujące książki!!! Muszę mieć własny egzemplarz :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Rzadko ostatnio czytam takie tkliwe historie. Ale może za jakiś czas się skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ona nie jest ckliwa, ona jest... wzruszająca :)

   Usuń
 6. Bardzo lubię takie historie, więc przeczytam jak tylko wpadnie mi ta książka w ręce. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będę wyczekiwać Twojej opinii na jej temat, bo naprawdę warto przeczytać tą książkę :)

   Usuń
 7. Nie słyszałam o tej książce, ale koniecznie muszę ją przeczytać! Tematyka bardzo mnie interesuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja tą książkę jak najbardziej polecam :)

   Usuń
 8. Okładka książki zapowiada wspaniałą treść. Zapiszę sobie ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (2) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Leszek Herman (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (21) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (29) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (134) Fantasy (52) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (1) Horror (39) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (11) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (45) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (15) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (1) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (36) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (38) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (1) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sedinum (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)