wtorek, 5 listopada 2013

[Przedpremierowo] Jonathan Holt, Carnivia. Bluźnierstwo

Wystarczy pretekst, by zbudzić bestię

Jonathan Holt, Carnivia. Bluźnierstwo
tytuł oryginalny: The Abomination
przekład: Piotr W. Cholewa
cykl: Carnivia tom 1
wydawnictwo: Akurat
data premiery: 6 listopada 2013 r.
liczba stron: 400
ISBN: 978-83-7758-495-8

Carnivia. Bluźnierstwo. Powieść łącząca w sobie elementy świata rzeczywistego i wirtualnego. Morderstwa, intrygi, międzynarodowa afera, w którą zamieszany jest również kościół katolicki. Całkiem sporo tego muszę przyznać. Niewielu autorów porwałoby się na tak głęboką wodę, by stworzyć historię tak wielowątkową i spójną. Najciekawsze jest jednak to, że jest to debiutancka powieść Jonathana Holta i zarazem pierwszy tom cyklu Carnivia. Z tego też powodu zaczynając lekturę czułam lekki niepokój czy taki natłok wątków, który nawet dla doświadczonych pisarzy bywa nie lada wyzwaniem, nie przytłoczy autora i po prostu nie zniszczy w ten sposób ciekawie zapowiadającej się książki. Ku mojej uldze – i pozytywnemu zaskoczeniu – Carnivia. Bluźnierstwo okazała się być książką naprawdę godną uwagi i wciągającą.

Wenecja. Święto La Befana. U stóp kościoła Santa Maria della Salute znaleziono zwłoki kobiety ubranej w strój katolickiego księdza. Na jej przedramieniu widnieją wytatuowane dziwne symbole, których nikt nie zna znaczenia. Sprawą zajmują się oddziały carabinieri pod dowództwem pułkownika Aldo Pioli i kapitan Kat Tapo. Niewyjaśniony zgon stopniowo naprowadza ich na kontrowersyjny temat kapłaństwa kobiet w kościele katolickim.

Baza wojsk amerykańskich Camp Ederle. Podporucznik Holly Boland, niedawno przybyła do bazy w ramach programu wzmocnienia współpracy między siłami wojsk USA a okoliczną cywilną ludnością, zajmuje się, na prośbę jednej z działaczek organizacji „Kobiety w stanie wojny”, sprawą udziału członków bazy Camp Ederle w kontaktach z generałem Dragonem Korovikiem, chorwackim wojskowym oskarżonym o udział w zbrodniach wojennych na terenie byłej Jugosławii.

Sala rozpraw w Weronie. Na ławie oskarżonych Daniele Barbo, geniusz komputerowy, założyciel portalu Carnivia.com, będącego wirtualnym, lepszym odbiciem współczesnej Wenecji, zostaje oskarżony z powodu odmowy udzielenia władzom dostępu do informacji znajdujących się na serwerach portalu. Bowiem Carnivia, dziecko Barbo, zapewnia swoim użytkownikom pełną anonimowość, dzięki czemu tematy ich rozmów czy treść przesyłanych plików pozostają całkowicie bezpieczne. Jednakże ktoś ciągle próbuje się włamać na serwery portalu, stając się tym samym osobistym wyzwaniem dla komputerowego geniusza, który na skutek traumy z dzieciństwa, unika rzeczywistego kontaktu z innymi ludźmi. Czy jest to ta sama osoba, która przyczyniła się do oskarżeń Barbo?
Wenecjanie nosili maski przez ponad pięć stuleci; co więcej, kiedy pierwszy raz zostały wprowadzone, osoba nienosząca maski była z mocy prawa karana jako zachowująca się w sposób nieprzystojny. Powód był prosty: jeśli kupiec stracił majątek w kasynie, albo jeśli jego żona miała kochanka, powinien być w stanie kontynuować działalność handlową, nie tracąc u klientów zaufania.
Jak wspomniałam na wstępie, Carnivia. Bluźnierstwo to powieść debiutancka i zarazem pierwszy tom trylogii. Ale jak zaskakująco dobry debiut. Z początku bałam się, że nastawiając się od razu na trylogię, autor nie strzela sobie w stopę, bowiem pierwsze próby literackie bywają różne, są lepsze i gorsze. Jednakże Carnivia. Bluźnierstwo należy do książek naprawdę wysokich lotów. Na dobrą sprawę nie sposób odczuć, iż jest to pierwsza powieść Jonathana Holta. A skoro autor już od samego początku prezentuje tak wysoki poziom, to przyszłość jego pisarska prezentuje się naprawdę rewelacyjnie.
Voltaire dobrze to opisał, Holly: By skłonić człowieka do okrucieństw, każ mu wierzyć w absurdy.
W Bluźnierstwie akcja rozwija się wokół trzech wątków: portalu internetowego Carnivia.com, święceń kapłańskich kobiet w kościele katolickim oraz zbrodni wojennych na terenach byłej Jugosławii. Pan Holt może się poszczycić naprawdę sporą wyobraźnią, by znaleźć sposób na powiązanie tych trzech, z pozoru zupełnie nie łączących się ze sobą historii. A sposób w jaki to zrobił jest naprawdę genialny. Dwie odrębne sprawy prowadzone przez kapitan Kat Tapo i podporucznik Holly Boland w pewnym momencie zaczynają się zazębiać, zaś z czasem brakujące ogniwa uzupełnia prywatne dochodzenie Daniele Barbo. Choć wraz z biegiem wydarzeń zaciera się nieco, gubi, wątek kapłaństwa kobiet, to fabuła prowadzona jest bez zarzutów. W trakcie lektury można odczuć, że Jonathan Holt miał starannie wszystko zaplanowane i raczej nie pisał pod wpływem chwili, tylko kierował się z góry określonym planem. Pozostając chwilę przy treści powieści muszę powiedzieć, że autor skupił się na rzeczach ważnych, istotnych w dzisiejszych czasach: możliwości zachowania anonimowości w świecie, gdzie inwigilacja życia przeciętnych obywateli stała się wręcz chlebem powszednim; o konserwatywnym, stereotypowym kościele, który nie chce nawet słyszeć o zmianach zgodnych z duchem czasu; o zbrodniach wojennych, które z różnych powodów (czyt. pieniędzy) nie wychodzą na światło dzienne, a jeśli już ktoś zaczyna o nich mówić, to zostaje bardzo szybko uciszony.

Jeśli mowa o głównych bohaterach i ich środowisku, to przyznać muszę, że autor skupił się na postaciach pojawiających się na stronach powieści i nadał im autentyczny, niepowtarzalny charakter, dzięki czemu stały się one żywe, wręcz namacalne. Jego bohaterowie nie są płascy, do każdego z nich podchodzimy z jakimś uczuciem, nie pozostają dla nas obojętni. Bardzo duży plus za to.

Carnivię. Bluźnierstwo czyta się szybko i dobrze. Napisana została przystępnym językiem, dzięki czemu nawet terminologia wojskowa czy informatyczna staje się zrozumiała nawet dla laików. Z uwagi na ilość wątków wprowadzonych przez autora miałam małe obawy czy się w nich aby czasem nie pogubię, to całe szczęście Holt poprowadził je tak, że nie ma ku temu najmniejszych obaw.

Jak wspomniałam na początku recenzji, Carnivia. Bluźnierstwo jest pierwszym tomem trylogii Carnivia. W oryginale wydanie kolejnych części zostało zaplanowane na maj 2014 roku oraz maj 2015 roku. Jeśli o mnie chodzi, to mam nadzieję, że polski przekład ukaże się w miarę szybko, bo proza pana Holta spodobała mi się bardzo, a i zakończenie powieści jest naprawdę intrygujące...
Polecam bardzo!

Cykl Carnivia:
| Bluźnierstwo | Herezja | Rozgrzeszenie |


http://www.wydawnictwoakurat.pl/
Za możliwość przeczytania książki dziękuję
pani Joannie z Business & Culture oraz wydawnictwu Akurat

17 komentarzy:

 1. Narobiłaś mi ochoty na tę książkę! będę się za nią rozglądać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. zachęciłaś mnie, szczególnie ineteresuje mnie wątek kapłaństwa kobiet :)
  takze zapisuje na moja długa listę must read ;)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, wątek kapłaństwa kobiet jest jednym z ciekawszych i został bardzo dobrze przedstawiony. A powieść pana Holta polecam :)

   Usuń
 3. Wszyscy kochamy międzynarodowe afery :-D Całkiem ciekawie to brzmi, przyznaje :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cóż, tematyka ta daje spore pole do popisu, dlatego też pisarze często ją wykorzystują w swoich powieściach :)

   Usuń
 4. HA! wiedziałam, że Ci się spodoba! Zgadzam się zdecydowanie z wrażeniami z lektury;))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to kawał naprawdę dobrej lektury :)

   Usuń
 5. Dobrze poprowadzona wielowątkowa powieść, na dodatek taka, w której ścierają się różne frakcje, jest jak najbardziej przeze mnie pożądana :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A przeze mnie jak najbardziej polecana ;)

   Usuń
 6. Odpowiedzi
  1. I - co ważniejsze - bardzo dobrze się czyta ;)

   Usuń
 7. Nie wiem czy ze swoimi konserwatywnymi poglądami będę w stanie przeczytać książkę i nie osiwieć. Szczególnie ten temat bałkanów mnie niepokoi, ale cóż - tak zachęcasz, że pewnie ciężko będzie się nie skusić :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zaciśniesz mocno szczęki i dasz radę. Najwyżej potem pomogę Ci ją rozwierać :P

   Usuń
 8. A, w takim wypadku z całą pewnością skorzystam z Twej pomocy ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dzisiaj zaczynam czytać ; - ) Zapowiada się świetnie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie będę wypatrywać Twojej opinii :)

   Usuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (2) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (21) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (29) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (134) Fantasy (52) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (1) Horror (39) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (11) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (45) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (15) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (1) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (35) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (37) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (1) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)