wtorek, 17 grudnia 2013

Marcin Mortka, Morza Wszeteczne

Yo-ho, yo-ho, a pirate’s life for me!

Marcin Mortka, Morza Wszeteczne
cykl: Morza Wszeteczne tom 1
wydawnictwo: Uroboros / Grupa Wydawnicza Foksal
data wydania: 25 września 2013 r.
liczba stron: 412
ISBN: 978-83-7747-942-1
okładka: broszurowa

Piraci. Wdzięczny temat zarówno dla pisarzy, jak i filmowców. Grupa facetów żeglujących po rozległych morzach na mniej lub bardziej rozklekotanej łajbie, dokonująca abordaży na przypadkowe statki (najlepiej handlowe) i racząca się sporą ilością rumu, tak dla utrzymania wymaganego na pokładzie chwiejnego kroku. Do tego, od czasu do czasu, odwiedzają jakiś port piracki w celu uzupełnienia zapasów i poprawienia morale, które z powodu długiego przebywania na morzu bardzo często bywa odwrotnie proporcjonalnie do chęci chędożenia. A wiadomo, dobry kapitan dostrzeże rodzący się bunt i będzie starał się do niego nie dopuścić, a co skuteczniej pomaga niż wizyta w miejscowym zamtuzie? A jako że nie samym chędożeniem i rumem pirat żyje, to raz na jakiś czas porwie się na zaciekłą bitwę morską. A czy to będzie konkurencyjna firma z identycznym jolly rogerem na maszcie, czy stróże sprawiedliwości to już pomniejszy problem. Liczy się zapach prochu i wizja pryzowego.

W swojej najnowszej powieści, Morza Wszeteczne, Marcin Mortka postanowił przedstawić czytelnikom oryginalne, fantastyczne spojrzenie na piracką brać.
(...) Trwająca od wieków wojna aniołów z demonami przenosi się z wolna z Międzyświata na nasz Plan, Rolandzie, a twój incydent z Zagładą jest chyba najlepszym na to dowodem.
– Nie sądzę – rzekł kapitan. – Wiem z eee... dobrze poinformowanego źródła, że Zagłada to półgłówek, który wymyślił sobie osobliwy sposób na życie i konsekwentnie się go trzyma. Czy raczej trzymał. Doniósł może wywiad, że się nieborakowi zmarło?
Kapitan Roland, zwany Wywijasem, od zawsze uważał piątek za najbardziej pechowy dzień tygodnia. Utwierdza się w swojej opinii, kiedy właśnie pewnego feralnego piątku w pirackim porcie Necroville jego okręt, Orlica, zostaje zniszczony, zaś on sam z bandą podwładnych odpiera atak najeźdźcy wspomaganego przez Zagładę, nawiedzonego demona, który przeszedł na stronę wroga, a jego życiowym powołaniem jest walka ze złem wszelakim. Ale skoro bóg z nami, któż przeciwko nam – mógł pomyśleć najeźdźca. Ale nie pomyślał. Trudno. W ramach rekompensaty Roland rekwiruje potężny liniowiec Błędny Rycerz. Już od samego początku z okrętem wydaje się dziać coś nie tak, zupełnie jakby był nawiedzony, lecz to najmniejszy z problemów, w które wpakował się w ów feralny piątek kapitan Wywijas. Tak oto wilk morski bezwiednie wkręcił się w wojnę, zaś jej konsekwencje mogą dotyczyć losów całego świata.
– Na dolnym pokładzie szaleje Złe, pomniejsze Złe na łańcuchu mieszka sobie na dziobie, a jeszcze inne Złe, dla odmiany szlachetne i zakute w blachy, rezyduje u mnie w szafie. Od początku rejsu zaginęło w niewyjaśnionych okolicznościach przynajmniej trzech członków załogi, dostępu do armat bronią demony mieszkające w ścianach, galion próbuje się wysłowić, a pokład okazuje się być jednym wielkim grymuarem.
Lektura Mórz Wszetecznych była dla mnie drugą okazją do spotkania z prozą Marcina Mortki. Pierwszą książką jego autorstwa, jaką miałam okazję przeczytać, były Listy lorda Bathursta. Od tamtego momentu zapałałam miłością do literatury marynistycznej. A jeśli ta łączy się z moją ukochaną fantastyką... to czy może być coś lepszego?

Kapitan Roland wraz z załogą stanowią groteskową mieszankę osobowości. Myślę, że wielu osobom, które będą czytać Morza Wszeteczne, skojarzą się oni z załogą Latającego Holendra z serii filmów Piraci z Karaibów. Swoją drogą Mortka w oryginalny sposób wyjaśnił dlaczego wszyscy piraci opisani w Morzach Wszetecznych posiadają mniej lub bardziej zaskakujące mutacje. Dowódca statku został „obdarzony” dwoma mackami wyrastającymi z pleców (które, swoją drogą, okazują się niezwykle przydatne), okrętowy szaman ma ćwiek w miejscu lewego oka, a swoim zachowaniem przypomina obłąkane zwierzę. Po pokładzie biega satyr Grzmot, nie przejmujący się stosowaniem jakichkolwiek przerw pomiędzy poszczególnymi wyrazami, przez co zrozumienie go nie należy do rzeczy prostych. Lekarz okrętowy gustuje w ludzkim mięsie, steward jest półgoblinem, zaś eksnawigator, Ogopogo, cóż, całkiem do świata żywych to on nie należy... A to nie koniec, w trakcie lektury, poznać można całą piracką menażerię, nad jaką kapitan próbuje zapanować. Dodając do tego całe zastępy aniołów i demonów, które postanowiły urządzić Armagedon w wymiarze zamieszkiwanym przez Rolanda, załogę i królową demonów zdolną uwolnić uwięzione przed wiekami pradawne zło... Oj, będzie się działo na Morzach Wszetecznych...
Osobowość lekarza pokładowego odstraszała nawet najbardziej zagorzałych symulantów i szpitalik najczęściej świecił pustkami, a zatem sam fakt, że podszyty strachem Strup jeszcze z niego nie uciekł, dawało dużo do myślenia. Pół-goblin siedział na koi i z przerażeniem wpatrywał się w Berbelucha, który to przebierał wśród narzędzi do amputacji, to znów pociągał z gąsiora dla pobudzenia inwencji.
Połączenie powieści marynistycznej z fantastyką otworzyło przed autorem wiele możliwości rozwoju fabuły, które ten wykorzystał. I wyszło mu to naprawdę świetnie. Są wielkie narody próbujące uzyskać hegemonię na morzach, piraci usiłujący za wszelką cenę ratować ten przybytek nierządu i rozpaczy, nawiedzony okręt z dodatkami takimi jak Drobiażdżek („malutki” pupilek pozostający pod opieką Wierzbaka, jednego z członków załogi Rolanda) czy znajdujący się pod pokładem las pełen rusałek. A to nie wszystkie niespodzianki, jakie odkryje załoga statku Błędny Rycerz...
Podczas kilku tygodni przeplatanej bitwami włóczęgi morskiej lekarz okrętowy zgromadził ogromną kolekcję członków ludzkich w dobrym stanie. Z uwagi na fakt, że nie był fizycznie w stanie przejeść takiej ilości przysmaków, zaczął wszczepiać niektóre co świeższe fragmenty Ogopogo w miejsce utraconych. Na skutek owych zabiegów nadgniły eksnawigator nabrał życia i coraz częściej pojawiał się na pokładzie, a ostatnio zaczął nawet mówić z sensem, co Berbeluch natychmiast ogłosił wielkim sukcesem medycyny rezurekcyjnej.
Morza Wszeteczne są napisane barwnym językiem zawierającym bardzo dużą dawkę humoru. Spotka się w niej co prawda trochę terminologii typowo marynistycznej, ale szybko połapie się w niej nawet czytelnik, który nie miał dotychczas kontaktu z pojęciami takimi jak kilwater czy takielunek. A w razie czego zawsze można spytać „wujka” Google, co dane pojęcie oznacza.

Oprócz częstych wymyślnych i soczystych pirackich epitetów w trakcie lektury czytelnik napotka jeszcze bardziej słowiańskie określenia kierowane przez Rolanda w stronę członków załogi i wobec piratów nawzajem. Jednakże nie są one w jakikolwiek sposób rażące – co się czasami niestety zdarza w literaturze fantasy – i nie odbierają radości płynącej z lektury. A ta jest naprawdę ogromna.

Szkoda tylko, że snuta przez autora historia tak szybko się kończy. Byłam prawie że rozczarowana w momencie, gdy dotarłam do ostatniej strony powieści, po prostu chciałam więcej: więcej piratów, morskich przygód, mutacji, Rolanda i całej tej cudownej, mocno rumowej otoczki. Pocieszam się tylko tym, że kapitan Wywijas powróci w Wyspach Plugawych, jednakże póki co nie jest znany choćby przybliżony termin premiery kolejnej książki z serii. Ale gdy już się ukaże, przeczytam ją na pewno.

Cykl Morza Wszeteczne:
| Morze Wszeteczne | Wyspy Plugawe | Zaułki St. Naarten |


Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję portalowi eFantastyka.pl
oraz Wydawnictwu Uroboros/Grupie Wydawniczej Foksal

19 komentarzy:

 1. Intrygująca lektura, świetna dla miłośnika niebanalnych, fantastycznych fabuł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A żebyś wiedziała :) Naprawdę, gorąco polecam :)

   Usuń
 2. No, no ! brzmi ciekawie, może sobie sprawie prezent pod choinkę:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Historie o piratach jakoś do mnie nie przemawiają, ale może mój narzeczony się na nią skusi :) Ta książka ma bardzo intrygującą okładkę :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam ją! Mam ją! Kolejny Mortka leży na półce, mam zamiar zabrać się za niego podczas przerwy świątecznej i już sobie ostrzę zęby :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czekam na recenzję w takim razie! :D
   Ze swojej strony mogę dodać, że "Dom pod Pękniętym Niebem" Mortki jest w drodze do mnie ;)

   Usuń
  2. Jestem pewna, że Ci się spodoba :) Ah Mortka to jednak Mortka :)

   Usuń
  3. Oj tak :) Z tego też powodu mam na półce dwa tomy Karaibskiej Krucjaty i myślę o zakupie pozostałych jego książek :)

   Usuń
 5. Fantastyka z najwyższej półki - jestem zdecydowanie zachęcony do małej, morskiej przygody :D
  A tak swoją drogą, to Ci piraci chyba pili głównie grog, a nie rum :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uwierz mi, oni pili naprawdę... różne... trunki :P Przynajmniej ci u Mortki ;))

   Usuń
 6. dawno nie czytałam tego typu lektury...narobiłaś mi smaka...przygodo witaj;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się z tego powodu - narobienia smaka - niezmiernie :)
   Naprawdę, książki Mortki są rewelacyjne, a ja się po prostu w nich zakochałam po przeczytaniu pierwszej, wspomnianych w recenzji "Listów lorda Bathursta" :)

   Usuń
 7. Fajne nazwisko ma ten pisarz. I okładka mi się podoba. I to by było na tyle z plusów tej książki. Nie lubię piratów i fantastyki, więc raczej się z ta powieścią nie zapoznam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A powiem Ci, że naprawdę szkoda, bo to książka rewelacyjna.
   Ale nie Twoje klimaty, więc rozumiem ;)

   Usuń
 8. bardzo fajny blog:) zapraszam do mnie:)

  http://sandrainvogue.blogspot.com/

  obserwujemy?

  OdpowiedzUsuń
 9. Zapowiada się super! Z powodu choroby lokomocyjnej unikam też statków, ale z Twojej recenzji wynika, że lektura mnie nie zemdli :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj nie, nie... Piraci z Mórz Wszetecznych rozśmieszą Cię do łez, nic innego ;)

   Usuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (2) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Leszek Herman (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (21) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (29) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (134) Fantasy (52) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (1) Horror (39) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (11) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (45) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (15) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (1) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (36) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (38) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (1) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sedinum (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)