poniedziałek, 13 stycznia 2014

Ian Tregillis, Mroczna geneza


Magią i technologią

Ian Tregillis, Mroczna geneza
tytuł oryginału: Milkweed Tryptych – Bitter Seeds
przekład: Robert Lipski
cykl: Projekt Milkweed tom 1
wydawnictwo: MAG
data wydania: 27 września 2013 r.
liczba stron: 432
ISBN: 978-83-7480-381-6
okładka: broszurowa

Okres II wojny światowej jest pełen tajemnic i zagadek, nad rozwiązaniem których głowią się po dziś dzień pasjonaci historii oraz specjaliści w tej dziedzinie. Dotyczą one zarówno ważnych osób z tamtych dni, jak i budowli czy rozwiązań technologicznych. Te ostatnie w szczególności budzą zainteresowanie wśród pisarzy, którzy korzystając z wolności, jaką oferuje licentia poetica starają się zagłębić temat, pobudzając przy tym wyobraźnię czytelników. Z takiego właśnie rozwiązania skorzystał Ian Tregillis w swojej debiutanckiej powieści Mroczna geneza, otwierającej trylogię Projekt Milkweed.
To tutaj żyją potwory.
Rok 1939, Tarragona, Hiszpania. Agent brytyjskiego wywiadu, Raybould Marsh, udaje się do hotelu Aleksandria, na spotkanie z mężczyzną, który twierdzi, iż posiada istotne informacje na temat najnowszej technologii, którą dysponuje armia niemiecka. Jednakże tuż przed przekazaniem dysponowanych materiałów, informator samoczynnie staje w płomieniach. Uciekający z miejsca spotkania Marsh w ostatniej chwili ratuje informacje, a raczej to, co z nich zostało, przed spaleniem. Pozyskane dane wywołują konsternację wśród wydziału technologicznego MI6 i dają solidne podstawy do przypuszczeń, że hitlerowskie Niemcy dysponują technologią znacznie bardziej zaawansowaną niż z początku przypuszczano. Z tego też powodu rząd brytyjski decyduje się sięgnąć po własną „tajną broń”...

W Mrocznej genezie Ian Tregillis przedstawił alternatywną wizję II wojny światowej. Wizję, w której zespół niemieckich naukowców, pod kierownictwem doktora von Westarpa, stworzył grupę nadludzi poprzez operacje na otwartym mózgu, podczas których pacjentom wszczepiano przewody, podpinane następnie do specjalnej baterii. Tak powstał zespół Götterelektrongruppe, ludzi, którzy dzięki ładunkowi elektrycznemu wysyłanemu wprost do mózgu, posiedli niezwykłe zdolności, jak przewidywanie przyszłości, telekineza czy zdolność bycia niewidzialnym. Przeciwko nim staje grupa brytyjskich „czarowników” – choć wydaje mi się, że nie jest to adekwatne określenie w stosunku do tej grupy, bowiem z magią mają oni naprawdę niewiele wspólnego – którzy starają się zwalczyć ową specyficzną hitlerowską machinę wojenną, korzystając z pomocy Eidolów, pozaziemskich, lecz zarazem wszechobecnych bytów o praktycznie nieograniczonej mocy. Jednakże pomoc tych istot nie jest bezinteresowna, gdyż za każdym razem żądają one coraz więcej, a ich ceną jest krew...

Im bardziej czytelnik zagłębia się w lekturze, tym coraz bardziej zatarta staje się linia rozdzielająca tych dobrych (Brytyjczyków), od złych (Niemców). Dobrym przykładem jest tu szef wydziału technologicznego MI6, Stephenson, który z początku wydaje się być spokojnym, dystyngowanym dżentelmenem w służbie Jej Królewskiej Mości, by z czasem ukazać się jako bezlitosna, krwiożercza bestia, która dla osiągnięcia celu zrobi wszystko, nie bacząc na nic i na nikogo.

Fabuła prowadzona jest dwutorowo, przenosząc czytelnika raz do obozu aliantów, by chwilę później wrócić do Rzeszy. Rozwiązanie to pozwala na przedstawianie wydarzeń z dwu odmiennych perspektyw, i zarazem prowadzenie jej na bieżąco. Niestety, akcja powieści prowadzona jest dość nierówno. Są momenty, gdy wydarzenia toczą się niezwykle szybko, czuć w nich duże napięcie i emocje, lecz już chwilę później tempo spowalnia, a czytelnik zostaje zasypany opisami przyrody czy codziennych czynności bohaterów powieści. Można dość wyraźnie odczuć, że zabieg ten miał w dużej mierze na celu przygotowanie podwalin pod kolejne tomy trylogii. Jakby autor chciał wszystkie podstawowe informacje zawrzeć w Mrocznej genezie, by już w kolejnych książkach mieć z górki i nie poświęcać im więcej czasu i miejsca.

Narracja Mrocznej genezy prowadzona jest z punktu widzenia trójki głównych postaci. Są nimi: po stronie Brytyjczyków wspomniany już Marsh oraz Will, przyjaciel Marsha z młodości, czarownik z dziada pradziada, którego Raybould zwerbował na potrzeby projektu Milkweed. Po stronie Niemców powieść skoncentrowana jest na Klausie, niewidzialnym człowieku, bracie Gretel, prekognitki. W trakcie lektury czytelnik szybko się orientuje, że tak naprawdę cała historia skoncentrowana jest wokół wspomnianej przed chwilą Gretel. Jest to najbardziej intrygująca postać, przede wszystkim ze względu na jej chaotyczny charakter. Przez całą powieść czytelnik zastanawia się o co tak naprawdę jej chodzi? Jaki jest jej cel? Z jednej strony swoimi zdolnościami jasnowidzenia – które jak na mój gust są przerysowane – pomaga armii niemieckiej w kolejnych starciach z Wielką Brytanią, lecz z drugiej nie ostrzega ich o istotnych zagrożeniach. W działaniach Gretel trudno jest znaleźć jakąkolwiek logikę, nie wiedząc czym kieruje się w swoim jakże chaotycznym postępowaniu. Między innymi z jej powodu czekam na kolejne tomy Projektu Milkweed.

Podsumowując: Mroczna geneza jest powieścią o ciekawie zarysowanej fabule, osadzonej w wizji alternatywnej rzeczywistości II wojny światowej, z chaotyczną jasnowidzką jako główną bohaterką. Choć akcja książki jest trochę nieharmonijna, to na pewno nie można powiedzieć o niej, że jest nudna.

Lektura Mrocznej genezy to dobry wybór dla czytelników preferujących powieści fantastyczne oraz interesujących się sekretami II wojny światowej.

Cykl Projekt Milkweed:
| Mroczna geneza | The Coldest War | Necessary Evil |

Za możliwość przeczytania książki dziękuję
portalowi Kostnica.com.pl

24 komentarze:

 1. Nie przepadam za takimi książkami i alternatywnymi światami ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie mam nic przeciwko alternatywnym światom, chętnie odwiedziłabym jeden z wielu ;-) Nie wiem czy akurat ten z wojną w tle, ale czuję, że inna perspektywa może być interesująca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z moich czytelniczych doświadczeń powiem Ci, że całkiem ciekawe są książkami z wizją alternatywnej rzeczywistości :)

   Usuń
 3. Rekomendacja Martina? :D No, no ciekawe czy coś w tym jest, czy tylko tak mu się wypsnęło :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No raczej wie co mówi, bo współpracowali ze sobą przy okazji Martinowej serii "Wild Cards" :)

   Usuń
 4. Może kiedyś, jak na razie jednak nie ciągnie mnie do tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Alternatywa drugiej wojny jest niezwykle ciekawa! Podoba mi się także dwutorowa akcja, która zawsze urozmaica powieści :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie "Mroczna geneza" powinna Ci się spodobać :)

   Usuń
 6. Pomysł mnie urzekł do tego stopnia, że książka czeka na swoją kolej na mojej półce, z drugiej strony gdzieś podświadomie czułam, że nie może być tak kolorowo. "Nierówność" to choroba, na którą cierpi zbyt duża ilość książek, przynajmniej ostatnimi czasy. Niby nie jest źle, ale jakoś dziwnie się czyta. Zobaczymy, jakie będą moje wrażenia po lekturze, ale coś czuję, że podobne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, na tą nierówność nic nie można poradzić, choć na dobrą sprawę można ją usprawiedliwiać tym, że autor starał się na stronach "Mrocznej genezy" zbudować podstawy pod kolejne dwa tomy... Cóż, trzeba będzie poczekać i sprawdzić czy tak było faktycznie, bo oba wyżej wspomniane mają mieć w tym roku kalendarzowym polską premierę :)

   Usuń
 7. jak nic to lektura dla mnie i mimo mankamentów mam na nią bardzo ochotę;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Chyba nie dla mnie (jeśli sugerować się ostatnim zdaniem Twojej recenzji), ale z drugiej strony - alternatywne rzeczywistości mnie ciekawią, więc może kiedyś się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz, czasem warto zrobić coś na przekór swoim przyzwyczajeniom ;)

   Usuń
 9. I po ostatnim zdaniu, a mianowicie -..dla czytelników preferujących powieści fantastyczne czuję się skreślona z listy ludzi, którzy przeczytają powieść Tregillis'a.

  Zapraszam do siebie :

  http://kino-strefa.blogspot.com/

  jeśli chcesz być na bieżąco to zachęcam również do polubienia strony na facebooku, okienko znajduję się na blogu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic nie poradzę na to, że "Mroczna geneza" należy do gatunku powieści fantastycznych, mimo tego iż traktuje o II wojnie światowej.

   Usuń
 10. Zachęciłaś mnie do przeczytania tej książki :)

  Zapraszam Cię na wyzwanie czytelnicze Historia z TRUPEM:

  http://hugekultura.blogspot.com/2014/01/wyzwanie-historia-z-trupem.html

  OdpowiedzUsuń
 11. Od początku z zainteresowaniem śledziłem ten tytuł, a ty tylko potwierdziłaś moje przypuszczenia - to świetna książka dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie pozostaje nic innego, jak tylko to, byś ją przeczytał ;)

   Usuń
 12. "Dobrym przykładem jest tu szef wydziału technologicznego MI6, Stephenson, który z początku wydaje się być spokojnym, dystyngowanym dżentelmenem w służbie Jej Królewskiej Mości*, by z czasem ukazać się jako bezlitosna, krwiożercza bestia, która dla osiągnięcia celu zrobi wszystko, nie bacząc na nic i na nikogo."

  * Jego Królewskiej Mości, nie Jej ;) W czasach DWŚ Wielką Brytanią rządził król ;) W alternatywnej rzeczywistości Tregillisa z tego, co pamiętam, nie było nic na temat jego przedwczesnej śmierci, więc wnoszę, że tam również miłościwie panował :D

  Z tą krwiożerczą bestią też bym nie przesadzała ;) Gość robił to, co robił, ale robił to nie dla własnego widzimisię, ale by jeszcze większą liczbę ludzi uratować. Twardy i bezwzględny - owszem, krwiożerczy - moim zdaniem jednak nie ;)

  Książka nawet fajna, po następne tomy sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie, wtedy panował król Jerzy VI. Widać napisało mi się to z rozpędu, bo teraz mamy Jej Królewską Mość :) Dzięki za zwrócenie uwagi!

   Co do oceny Stephensona, to jednak pozostaję przy swoim zdaniu. Egocentryczny typ. Może i działał w służbie państwa, ale... mimo wszystko trudno jest mi go ocenić inaczej niż negatywnie :)

   Usuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (2) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Leszek Herman (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (21) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (29) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (134) Fantasy (52) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (1) Horror (39) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (11) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (45) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (15) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (1) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (36) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (38) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (1) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sedinum (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)