poniedziałek, 3 marca 2014

[Przedpremierowo] Tatiana Jachyra, Wieczerza

Obsesja

Tatiana Jachyra, Wieczerza
wydawnictwo: Akurat
data premiery: 19 marca 2014 r.
liczba stron: 368
ISBN: 978-83-7758-617-4
okładka: broszurowa

Tak na dobrą sprawę nie wiedziałam, czego mogę oczekiwać po debiutanckiej powieści Tatiany Jachyry. Informacje prasowe, które dostałam od wydawnictwa wraz z egzemplarzem recenzenckim mówiły zarazem dużo i niewiele. I nawet będąc już po lekturze Wieczerzy przez kilka dni musiałam zbierać się w sobie, by napisać tą recenzję. Bo trudno jest mi jednoznacznie sklasyfikować tą powieść, pozostawiła ona w mojej głowie mętlik, a to oznacza, że szybko jej nie zapomnę.

Seks daje poczucie władzy. Waluta w handlu. Karta przetargowa. Ale nie chodzi o to, by tanio się sprzedać, o nie! Kiedy przestajesz się szanować, stajesz się nikim.
Wieczerza opowiada wydarzenia z życia czterech osób, w mniejszym lub większym stopniu ze sobą powiązanych. Na początku czytelnik poznaje Dawida, warszawskiego ginekologa, który jest obsesyjnie zakochany w jednej ze swoich pacjentek, Joannie. Dziewczyna niedawno przeprowadziła się ze swoim chłopakiem z Krakowa, chcąc zacząć w Warszawie nowy etap życia. Na dodatek okazuje się, że jest w ciąży, co prowokuje Dawida do otoczenia jej opieką. Drugą parę bohaterów stanowią striptizerka Yasmine i zakochany w niej klient, ksiądz Tomasz. Dziewczyna została przed laty skrzywdzona i jej obecny styl życia stanowi swoisty pancerz przed kolejnymi rozczarowaniami i bólem. Historia czwórki ludzi splata się w skomplikowanych i bolesnych wydarzeniach.
Wymyśliłaś mnie na podobieństwo swoich snów. Wymodelowałaś profil twarzy. Wyrzeźbiłaś każdy detal ciała. Uczyłaś, jak cię kochać. Byłem niczym zabawka w rękach stwórcy. Zaspokajałem fantazje i żądze. Uzależniłaś mnie grzeszną perwersją ust w gorączce soczystych pocałunków, oszołomiłaś jedwabiem delikatnej skóry. Moja kochanka, moja morfina, mój kat...
Wieczerza jest debiutancką powieścią Tatiany Jachyry, powieścią skomplikowaną, wymykającą się jednoznacznej ocenie. Z jednej strony jest to thriller psychologiczny, obnażający sekrety ludzkiej duszy, z drugiej zaś strony ma w sobie coś z perwersyjnej powieści erotycznej.

Każda z postaci przedstawiona w powieści jest samotna wśród tłumu. Joanna czuje się odsunięta przez swojego chłopaka, dla którego najważniejsza jest praca fotografa. Dawid i Yasmine sami oddalają się od innych ludzi ze względu na krzywdy, których doświadczyli w dzieciństwie ze strony dorosłych. Tomasz z kolei czuje się rozdarty między powinnością kapłańską i miłością do Boga a uczuciem do grzesznej kobiety.

Cała czwórka nieuchronnie zbliża się do miejsca, w którym ich los ostatecznie zostanie przypieczętowany. Kara za krzywdy popełnione przed wieloma laty, za ból zadany ledwie kilka dni wcześniej. Za naiwność i wiarę w wewnętrzne dobro drugiego człowieka.
– Więcej grzechów nie pamiętam, za wszystkie bardzo żałuję; proszę o pokutę, naukę i rozgrzeszenie.
Wyuczone na pamięć, odklepywane bezrefleksyjne formułki. Przecież oni nawet nie wiedzą o czym mówią. Te ich grzechy... Boże, pewnie masz ubaw po pachy.
Niech choć raz stracą kontrolę nad życiem. Niech pogubią się w labiryncie miasta pełnego mrocznych zakrętów, wybojów, ślepych zaułków. Niech staną przed koniecznością dokonania wyborów, od których zależeć będzie ich życie lub los bliskich. Wyrzuty sumienia, nieprzespane noce. Może wtedy zrozumieją sens spowiedzi.
Świat przedstawiony przez Tatianę Jachyrę nie jest czarno-biały, mieni się wieloma odcieniami szarości. Sprawiedliwość miesza się w nim z sadyzmem, bezpieczeństwo z obsesją, a miłość z uległością.

Autorka porusza tematy w swojej książce tematy kontrowersyjne, skandalizujące, które rozpalają do czerwoności opinię publiczną. Przemoc w rodzinie, zarówno psychiczna, jak i fizyczna, molestowanie seksualne dzieci, ograniczanie wolności osobistej. Wszystkie te problemy pokazuje zarówno ze strony kata, jak i ofiary. Z tego też powodu książka może nie przypaść do gustu niektórym czytelnikom, w szczególności tym unikającym bulwersujących i bolesnych tematów.

Powieść zbudowana jest z niezbyt długich rozdziałów, napisanych żywym językiem. Krótkie zdania, nacechowane emocjami sprawiają, że Wieczerzę czyta się szybko, lecz narracja pierwszoosobowa, przedstawianie punktu widzenia oraz złożoność charakteru każdej z postaci sprawia, że w trakcie lektury czytelnik musi na chwilę się zatrzymać i zastanowić nad przeczytanymi słowami. Zrozumienie ich głębi jest szczególnie bolesne bliżej końca książki, gdy zostają wyłożone wszystkie karty, gdy poznaje się los, jaki spotka Dawida, Joannę, Tomasza i Yasmine.

Wieczerza to powieść, która na pewno nie pozostawi czytelnika obojętnym i zmusi go do refleksji, głównie ze względu na problematykę w niej poruszoną, a po trosze i jej na otwarte zakończenie. Raczej nie stanowi ono furtki dla autorki, w celu ewentualnej kontynuacji Wieczerzy, lecz ma dać odbiorcy możliwość zastanowienia się nad zagadnieniem co by było, gdyby... A jest czemu poświęcić uwagę.


Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję agencji Business & Culture
oraz wydawnictwu Akurat

18 komentarzy:

 1. Niestety to nic dla mnie, ponieważ nie gustuję w literaturze erotycznej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To bardziej thriller psychologiczny z elementami powieści erotycznej :)

   Usuń
 2. Dużo się po powieści spodziewałam. Niestety ani mnie nie zaszokowała, ani skłoniła do refleksji. Czułam za to sporą dawkę obrzydzenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No cóż, mnie zaintrygowała tak szczerze mówiąc :)

   Usuń
 3. Uwielbiam kontrowersje i grzebanie się w emocjach, dlatego ta książka ogromnie mnie ciekawi, zwłaszcza że dobry thriller psychologiczny zawsze jest w cenie :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Więc powinna Ci się spodobać :)

   Usuń
 4. Nie mam nic przeciwko czytaniu o kontrowersyjnych tematach, ale z jakiegoś powodu nie ciągnie mnie do tej książki w ogóle. Chyba, dlatego że w jednej z recenzji przeczytałam, że autorka zastosowała prostą analogię: dziecko molestowane=dorosły z poważnymi zaburzeniami. Trochę to uproszczone moim zdaniem. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I tak, i nie. Tak, autorka wykorzystała schemat moletowane dziecko, które wyrasta na dorosłego z problemami, ale wyjaśniła wszystkie te uczucia targające zarówno dzieckiem, jak i dorosłym. Więc nie do końca jest to uproszczenie, ale można się nie zgadzać z moją opinią :)

   Usuń
  2. To teraz chyba jednak będę musiała przeczytać książkę, żeby móc się wypowiedzieć :)

   Usuń
 5. Na ogół powieściom, które mają w sobie mniejszą lub większą dawkę erotyki mówię nie, ale ten thriller psychologiczny już do mnie przemawia. I ci osobliwi bohaterowie. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Więc jak będziesz miała okazję, to przeczytaj tą powieść :)

   Usuń
 6. Jakoś nie podoba mi się to połączenie thrillera psychologicznego z powieścią erotyczną, wiec tym razem muszę odmówić ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem Cię, więc namawiać nie będę :)

   Usuń
 7. Witaj!
  Chciałabym serdecznie zaprosić do udziału w moim autorskim czytelniczym wyzwaniu pt. KLUCZNIK.
  W skrócie - polega ono na czytaniu książek posiadających zaproponowane comiesięczne kluczniki, czyli hasła-klucze.
  Szczegóły tutaj: http://recenzjeami.blogspot.com/2014/03/wyzwanie-czytelnicze-klucznik.html
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Przyszłam tu, żeby się upewnić. Bo właśnie czytam 'Wieczerzę' i mam mieszane uczucia, choć jestem dopiero w połowie. Przeczytałam Twoją opinię i widzę, że dokładnie na te same kwestie zwróciłam uwagę, i w sumie ubrałas to wszystko w słowa tak, jak ja bym w sumie to ubrała ;) Czytam dalej, bo jednak ciągnie mnie do poznania końcówki. Książka jest bardzo... dziwna. Niejednoznaczna. I osobiście nie wiem, czy mi się podoba, czy nie - mam nadzieję, że dojdę do tego po przeczytaniu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak. Ja się za pisanie swojej recenzji kilka dni zabierałam... bo nie potrafiłam znaleźć słów do opisania tej książki po prostu. I na dobrą sprawę ja do tej pory nie wiem czy mi się podobała, czy nie ta powieść. Jedno jest pewne, taki po niej mętlik miałam w głowie, że na długo ją zapamiętam :)

   Usuń
 9. Dziś zaczęłam i dalej się boję ;) Na razie moje odczucia są... skomplikowane, dlatego weszłam do Ciebie, aby sprawdzić czego mogę się spodziewać.

  OdpowiedzUsuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (2) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (21) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (29) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (134) Fantasy (52) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (1) Horror (39) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (11) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (45) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (15) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (1) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (35) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (37) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (1) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)