wtorek, 29 lipca 2014

Ryszard Ćwirlej, Śmiertelnie poważna sprawa

Co się przydarzyło Andżelice?

Ryszard Ćwirlej, Śmiertelnie poważna sprawa
cykl: Milicjanci z Poznania tom 5
wydawnictwo: Zysk i S-ka
data wydania: 25 marca 2013 r.
liczba stron: 472
ISBN: 978-83-7785-163-0
okładka: miękka ze skrzydełkami

Książki Ćwirleja z cyklu Milicjanci z Poznania mają w sobie coś mocno pociągającego, coś, co sprawia, że bardzo szybko chce się poznać kolejne jego części. Nie inaczej było ze mną, bo kiedy w moje ręce wpadł pierwszy tom serii, zatytułowany Upiory spacerują nad Wartą, wiedziałam, że z kolejnymi wydawnictwami zapoznam się bardzo szybko. Tak też się stało, lecz tym razem, zamiast czytać trzecią książkę z kolei, w moje ręce wpadła piąta, wieńcząca cykl Milicjanci z Poznania. I po raz kolejny nie byłam zawiedziona lekturą.

Grodzisk Wielkopolski, wiosna 1983 roku. W lesie zostają znalezione zwłoki młodej dziewczyny. Poszlaki wskazują na to, że jadąca rowerem ofiara została potrącona przez samochód, a następnie zabrana z miejsca wypadku i przewieziona gdzieś, gdzie była wielokrotnie gwałcona. Miejscowa milicja bardzo szybko znajduje sprawcę, lecz prokuratura ma spore wątpliwości co do wyników śledztwa. W celu ich wyjaśnienia z Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej zostają wysłani do Grodziska Wielkopolskiego podporucznik Brodziak i chorąży Olkiewicz. Mają za zadanie ponowne przyjrzenie się sprawie i naprawienie błędów, które popełnili koledzy z prowincji. Równie szybko z „partyjnej góry” zaczynają docierać sygnały, które nakazują jak najszybsze zamknięcie śledztwa bez jego ponownego sprawdzenia. Coś zaczyna śmierdzieć i nie są to przepite oddechy milicjantów...
– Panowie wybaczą – wybełkotał niewyraźnie – ale właśnie chciałbym oddać mocz, gdyż mnie pęcherz napierdala i już dalej nie dam rady iść. Możesz się pan nastąpić – powiedział do Olkiewicza – bo szanownego pana oszczam niechcący.
– O żesz ty, szuszfolu niemyty, ty zapijaczona mordo, ja ci się kurwa, nastąpię! – wybuchnął Teofil. – W publicznym miejscu jak kejter chcesz lać na ścianę! Już ciąg mi stąd, łachudro pierdolona! W gacie szczać, a nie po bramach!
(...)
– Chamstwo się szerzy w mieście, że aż przykro patrzeć. Kto by widział, żeby w biały dzień lać w bramie?
Kiedy po lekturze Upiorów... autor przeniósł akcję drugiego tomu o cztery lata wstecz, byłam nieco zdziwiona brakiem zachowania chronologii wydarzeń. Jednakże bardzo szybko przyzwyczaiłam się do tego stanu rzeczy i nie zrobiło na mnie wrażenia to, że piąta część została osadzona w roku 1983. Swoją drogą był to bardzo istotny dla narodu polskiego moment, kiedy to papież Jan Paweł II odbył swoją drugą pielgrzymkę do ojczyzny. Owo wydarzenie, pełne duchowości i swoistej pokory, mocno kontrastuje z opisanym w powieści brutalnym morderstwem na młodej dziewczynie, dopiero co wkraczającej w dorosłość. Obraz zostaje dodatkowo zaciemniony w momencie, gdy w sprawę zaczynają mieszać się struktury partyjne, które nie owijając w bawełnę, żądają zamknięcia śledztwa. Argumentując sprawę faktem, że morderca został natychmiast złapany przez organy ścigania, twierdzą, iż nie ma najmniejszego sensu ponowne przyglądanie się sprawie przez śledczych z Poznania. A nie ma skuteczniejszego sposobu na zachęcenie Polaka do działania, jak zabronienie mu konkretnego działania. Do tego wniosku dochodzą zarówno wysłani do Grodziska milicjanci, jak ich przełożony, który pozostał w Poznaniu.
– Ja tam myślę – stwierdził Puchała – że dłużej tak się nie da ciągnąć, żeby niczego w sklepach nie było. Musi się coś zmienić na lepsze.
– No pewnie, że musi. Jest nawet na to sposób.
– Jaki?
– Trzeba wypowiedzieć wojnę Ameryce.
– I co?
– I poddać się na drugi dzień. A potem spokojnie poczekać, aż nas zajmą.
W Śmiertelnie poważnej sprawie główny ciężar prowadzenia śledztwa spada na barki podporucznika Mirosława Brodziaka i chorążego Teofila Olkiewicza, którzy zostają wysłani do Grodziska Wielkopolskiego dlatego, że poniekąd znają to miasto. Kiedy przybywają na miejsce i zabierają do działania, zderzają się – a wraz z nimi czytelnicy – z wyraźnym podziałem występującym na linii władza centralna – prowincja. Argument „bo tutaj żyje się inaczej” pojawia się w rozmowach między milicjantami z Poznania a ich grodzkimi kolegami niezwykle często, praktycznie podczas każdej rozmowy. Prowincjonalnym policjantom zależy przede wszystkim na tym, aby jak najszybciej zamknąć sprawę, po pierwsze z powodu nacisków partyjnych, po drugie zaś by nie wywoływać wśród mieszkańców niepotrzebnej paniki. Wszak Grodzisk Wielkopolski to miasto małe, spokojne, gdzie największymi przestępstwami były jazda pod wpływem czy burda w knajpie. A tu nagle zostają znalezione zwłoki młodej kobiety, która przed śmiercią była dodatkowo wielokrotnie zgwałcona. Sprawa ta po prostu przekracza kwalifikacje miejscowych milicjantów, nawet pełniącego obowiązki komendanta podporucznika Andrzeja Wieczerzaka, który nota bene studiował razem z Brodziakiem w szkole milicyjnej w Szczytnie.

Muszę przyznać, że bardzo mi się spodobało naświetlenie pracy duetu Brodziak – Olkiewicz. Dwóch etatowych pijaków, którzy bardzo szybko przypadli sobie do gustu (wiadomo, wódka łączy ludzi), lecz pod względem podejścia do pracy różnią się od siebie diametralnie, co wpływa tylko i wyłącznie na korzyść ich i prowadzonego śledztwa. Brodziak, absolwent szkoły w Szczytnie zna się na swojej robocie pod względem teoretycznym; wie jak powiązać ze sobą poszczególne wątki i dochodzi przy tym do ważnych i istotnych wniosków. Po przeciwnej stronie stoi Olkiewicz, który ma smykałkę do kontaktów z ludźmi. Wie, jak namówić ich do zeznań, tudzież niewinnej pogawędki, podczas której zadaje konkretne pytania związane z prowadzoną sprawą. Zebrane przez niego informacje bardzo często popychają śledztwo do przodu, tak jest i w tym przypadku, choć trzeba jednocześnie przyznać, że w Śmiertelnie poważnej sprawie Teoś przechodzi samego siebie.
– Wiecie co, panowie, mam świetny pomysł.
– Jaki? – zainteresował się natychmiast Olkiewicz.
– Chcesz nas zabrać na spacer do zoo? Do Zwierzynieckiej mamy niedaleko – zażartował Marcinkowski.
– Niestety zoo odpada, nie chce mi się nigdzie łazić, ale chciałem wam zaproponować, żebyście się ze mną napili po kielichu.
– Czyś ty, Miras, zwariował? – Fred zrobił taką minę, jakby jego kolega kompletnie oszalał. – W godzinach pracy? O wpół do ósmej rano?... Z największą przyjemnością!
W piątym tomie cyklu Milicjanci z Poznania pojawiają się również postaci znane ze wcześniejszych części, między innymi główny schwarz charakter Wirski czy Gruby Rychu, kumpel Brodziaka z podwórka. Obaj będą mieli istotne znaczenie w prowadzonym śledztwie, choć nie w oczywisty sposób. Wszystko się jednak wyjaśni, gdy wątki poboczne w kulminacyjnym punkcie połączą się z głównym. I będzie to naprawdę spektakularna akcja.

Co jeszcze mogę napisać o Śmiertelnie poważnej sprawie? Powieść ta posiada wiele cech, które miały wcześniejsze tomy. Przede wszystkim hektolitry alkoholu, przelewającego się przez kolejne strony książki. Anegdoty dotyczące „kolorowego” życia w PRL-u oraz trudności z dostępem do wszystkiego. Wielkopolska gwara oraz cięty język również urozmaicają lekturę. Ale najważniejsze jest to, że w trakcie czytania nie ma się wrażenia wtórności. Fabuła jest dobrze przemyślana, akcja wartka, a dialogi zwalające momentami z nóg. I to się w każdej powieści – nie tylko kryminalnej – liczy przede wszystkim.
 
Cykl Milicjanci z Poznania:

www.kostnica.com.pl
Dziękuję!

12 komentarzy:

 1. Ale się rozszalałaś z tą serią :D Zazdroszczę, bo u mnie w bibliotece oczywiście nie ma tych książek... Pozostaje pogrzebać w portfelu w poszukiwaniu jakichś zaskórniaków na zakup własny :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo świetnie się je czyta! :) Co do ich dostępności to szkoda, że jest z nimi problem. Aczkolwiek muszę powiedzieć, że jakiś czas temu, w pobliskiej księgarni widziałam pierwszy tom cyklu na wyprzedaży. Niecałe 10 zł :)

   Usuń
 2. O następna ciekawa pozycja. Muszę w końcu sobie zapisać tytuły z tej serii ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. ,,Książki Ćwirleja z cyklu Milicjanci z Poznania mają w sobie coś mocno pociągającego...". Moim zdaniem potencjalnego czytelnika tej książki pociąga przede wszystkim rewelacyjna oprawa graficzna tej serii. Dzięki Twoim recenzjom uwierzyłam, że treść składających się na nią książek jest równie ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie powiem, okładki są świetne, ale mimo wszystko to ten humor... Przynajmniej w moim przypadku :)

   Usuń
 4. Eee tam grafika - tutaj humor gra pierwszoplanową rolę. Nieziemskie dialogi są bardzo zachęcające i tylko dla nich warto sięgnąć po książkę. Ja z przyjemnością sprawdzę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do dialogów to był jeszcze jeden, który chciałam umieścić w recenzji, dotyczący śmierci podejrzanego w celi. Rewelacyjny, ale w cholerę długi :)

   Usuń
 5. Ach, kiedy ja dotrę do tego tomu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi to przyszło bardzo szybko, zważywszy na fakt, że nie mam tomów 3. i 4. :)

   Usuń
 6. Muszę się wreszcie zabrać za tę serię ;)

  OdpowiedzUsuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (2) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Leszek Herman (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (21) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (29) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (134) Fantasy (52) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (1) Horror (39) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (11) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (45) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (15) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (1) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (36) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (38) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (1) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sedinum (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)