niedziela, 1 września 2013

Drew Magary, Nieśmiertelność zabije nas wszystkich

W poczekalni do nieśmiertelności

Drew Magary, Nieśmiertelność zabije nas wszystkich
tytuł oryginału: The Postmortal
przekład: Grzegorz Komerski
wydawnictwo: Prószyński i S-ka
data wydania: 21 lutego 2012 r.
liczba stron: 464
ISBN: 978-83-7839-053-4

Kiedy sięgałam po książkę Nieśmiertelność zabije nas wszystkich, spodziewałam się lekkiej powiastki, będącej po części powieścią ku przestrodze, o tym jak wyglądałby świat, gdyby ludzkość odkryła lekarstwo na śmierć. Pomyślcie tylko: przy odrobinie szczęścia możesz żyć i tysiąc lat. Chyba że zginiesz w wypadku. Albo umrzesz na raka. Lub twoi dziedzice będą mieli dość czekania na należny im spadek i pomogą ci zejść z tego świata. Bowiem nieśmiertelność ofiarowana ludzkości ograniczała się tylko do zapobieżenia starzenia się organizmu. Oznacza to jednak również to, że nigdy nie przejdziecie na emeryturę, zaś wypowiedzenie słów przysięgi małżeńskiej, w której padają słowa „...i nie opuszczę cię aż do śmierci...” sugerują, że może to trwać bardzo, bardzo długo... Jak myślicie, jak wyglądałby świat nieśmiertelnych? Według autora, nie byłby zbyt różowy...

Rok 2019 okazał się być krokiem milowym w dziejach ludzkości. Dzięki roztargnieniu pewnego naukowca, zajmującego się dziedziną genetyki (który swoją drogą chciał znaleźć gen odpowiadający za kolor włosów i tym samym pomóc rudzielcom w codziennym życiu), odkryta została sekwencja genowa, której modyfikacja sprawiała, że człowiek przestawał się starzeć. Opracowany później lek, nazwany wektorem, pozwalał pacjentowi zamrozić swój wygląd. Nie ujmował lat, po prostu zachowywał wygląd w wieku, w którym pacjent decydował się na podjęcie terapii. I miało być tak pięknie, wszyscy mieli być wiecznie piękni, młodzi i zdrowi. Lecz każda, nawet najbardziej szlachetna wizja, spotyka się z odmową osób, które chcą zachować bieżący stan rzeczy. Doprowadzić to może do sytuacje, których konsekwencje mogą przerosnąć całą ludzkość.
– Rozwodu? (...) Nie, nie. Chcę unieważnić ślub. Gdyby wtedy istniało lekarstwo, nigdy by do tego małżeństwa nie doszło.
– Zrozum, nie mogę w tej sytuacji doprowadzić do unieważnienia. Sprawa jest wiążąca na zawsze.
– Ale nikt mi nie mówił, że to zawsze będzie takie długie! – wrzasnął wielki ciul. – Wiem, przysięgałem nie opuścić jej aż do śmierci, ale wtedy śmierć miała nieco inną definicję, nieprawda?
Wydarzenia opisane w książce poznajemy z punktu widzenia Johna Farrella, nowojorskiego prawnika zajmującego się sprawami majątkowymi. W 2019 roku, w wieku 29 lat decyduje się na przyjęcie lekarstwa. Do tego kroku skłoniła go raczej ciekawość czy faktycznie ono zadziała, ofiarowując mu wieczną młodość, zaś książka, którą czytamy, stanowi jego pamiętnik, a dla czytelników kronikę dziejów, ukazującą świat w obliczu rewolucji genetycznej.
Nie ma już skrawka Ziemi, na którym nie odcisnęliśmy swojego piętna. Jesteśmy wszędzie i przez to stajemy się coraz bardziej samotni.
Jak wspomniałam na początku, myślałam, że Nieśmiertelność zabije nas wszystkich będzie lekką komedią przedstawiającą Ziemię zamieszkaną przez ludzi, którym ofiarowano dar nieśmiertelności. Nic bardziej mylnego. Choć początek książki faktycznie sugerował taką możliwość, to im dalej zagłębiałam się w lekturę, tym bardziej ponurą wizję możliwej przyszłości snuł autor.

Początkowo zapanowała euforia, istne szaleństwo. Można całe życie spędzić na jednej, wielkiej balandze. Urodziny zostały przemianowane na Dzień Lekarstwa. Jednym słowem: żyć, nie umierać... Właśnie, nie umierać. Praktycznie z przyczyn naturalnych nie umiera już nikt. Nie wyeliminowano jednak śmiertelnych chorób, takich jak AIDS, nowotwory, odzwierzęce odmiany grypy. Wypadki chodzą po ludziach, więc dlaczego sytuacja miałaby się zmienić w momencie, gdy ludzie stali się nieśmiertelni?

Początkowa euforia zaczyna ustępować miejsca strachowi przed organicznymi, zielonymi, ludźmi, którzy nie przeszli terapii genowej, widząc w niej sprzeniewierzenie odwiecznych praw natury. Rosnąca nienawiść organicznych w stosunku do nieśmiertelnych sprawia, że ci ostatni stają się celem ataków terrorystycznych, którego pierwszymi ofiarami padają lekarze sprzedający ludziom lekarstwo. Jest to jednak wierzchołek góry lodowej, bowiem wraz z rozpowszechnianiem się lekarstwa coraz częściej dochodzi do powstawania gangów, dezercji z wojska, które stają się prawdziwą plagą w szczególności na terenie Rosji, która swoją drogą mogła zacząć realizować odwieczne marzenia o ekspansji terytorialnej...
– Stary, wiem, że jesteś przyzwyczajony do jeżdżenia z ludźmi na masce, ale mnie to jednak trochę krępuje.
– Ach, on? – Skręcił gwałtownie w lewo, włóczęga stoczył się jak lalka na ziemię. – Przepraszam, zapomniałem włączyć wycieraczki.
Nieśmiertelność zabije nas wszystkich pokazuje dystopijny świat, opanowany żądzą życia wiecznego. Wspomniałam już, że powieść ta została napisana w formie pamiętnika, który w połączeniu z wplatanymi fragmentami wywiadów oraz krótkich wiadomości z przeglądu prasy i dzienników telewizyjnych, sprawia, że mamy do czynienia z fikcyjną literaturą faktu. Choć muszę przyznać, że narracja pierwszoosobowa w przypadku tej książki niekoniecznie mi się spodobała. Autor położył nacisk na głównego bohatera i jego najbliższe otoczenie, bez szerszego spojrzenia na sytuację ogólnoświatową. Owszem, w trakcie lektury spotykamy się ze wzmiankami na temat sytuacji w innych częściach świata, jak na przykład Chin czy Rosji, lecz są to informacje bardzo skąpe, wrzucone tylko od czasu do czasu. Na dobrą sprawę więc nie wiemy nic o świecie otaczających Farrella, skupiając się tylko na jego wewnętrznych rozterkach. Szkoda, bo poświęcenie kilku stron na objaśnienie realiów powieści dodałoby jej sporo wartości. Jeśli jednak pominiemy tę drobną niedogodność, to zagłębimy się w bardzo dobrą i ciekawą literaturę. Da nam ona możliwość zastanowienia się czy naprawdę warto jest żyć wiecznie...

Dla uprzyjemnienia przemyśleń, warto posłuchać przeboju zespołu Alphaville, który kilkanaście lat temu też zastanawiał się czy warto jest być wiecznie młodym.

40 komentarzy:

 1. Jakiś czas temu również ja czytałem. To całkiem ciekawa powieść, choć rzeczywiście, i ja kilka braków odczułem. Drażniły mnie - sam nie wiem w zasadzie, czemu - te braki w opisywanych przez bohatera okresach życia. Niby to zrozumiałe, ale dziwnie tak nagle przeskoczyć trzy dekady później i czytać dalej ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt, były długie luki w jego życiorysie, ale mi to nieszczególnie przeszkadzało. Jako że kiedyś prowadziłam dziennik to wiem, że bywają długie okresy, kiedy nie napisze się ani jednego słowa :)

   Usuń
 2. Zaciekawiła mnie forma (fikcyjna literatura faktu) oraz sama fabuła. Chętnie bym przeczytała i kto wie może się uda :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozostaje mi mieć nadzieję, że Ci się spodoba :)

   Usuń
 3. p.s. zapraszam na konkurs http://yllla-cowgowiepiszczy.blogspot.com/2013/09/konkurs-wrzesniowy.html

  OdpowiedzUsuń
 4. "Jak myślicie, jak wyglądałby świat nieśmiertelnych?" - Świetnie, więcej czasu na czytanie i naukę (poświęciłabym, na przykład, dziesięć lat na jedne studia, potem dziesięć na następne itd.). Jak dla mnie - same zalety. Autorzy mogą sobie snuć swoje ponure wizje, ale mnie do nich nie przekonają. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sama idea nieśmiertelności wydaje się być niezmiernie frapująca, ale należy wziąć pod uwagę, że odkrycie to wpływa na życie wszystkich ludzi na Ziemi, nie tylko nasze. A jacy ludzie są, wiadomo wszem i wobec. Toteż nie zdziwiłabym się, gdyby taka właśnie dystopia zapanowała :)

   Usuń
 5. Chętnie przeczytam, bardzo zachęca mnie również ta okładka :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, okładka jest rewelacyjna :) Zastanawiam się tylko czy było to zabójstwo czy samobójstwo ;) Zakładam to drugie ;)

   Usuń
 6. Bardzo mnie zaciekawiłaś. Świetny pomysł na fabułę! Dla mnie nieśmiertelność też wydaje się mieć same zalety, więc chętnie poznam zdanie autora:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomysł niezły i realizacja niezgorsza :) Jeśli uda Ci się książkę dostać, będę czekać na Twoją opinię na jej temat :)

   Usuń
 7. Może być naprawdę ciekawie, muszę się rozejrzeć za tą pozycją :)

  OdpowiedzUsuń
 8. książka już od dawna stanowi dla mnie łakomy kąsek:) Mam nadzieję, że jak już pozbędę się mojej czytelniczej kolejki to podołam z tą pozycją:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyta się szybko i (mimo rozwoju wydarzeń) przyjemnie :) Podołasz więc na pewno ;) Pytanie tylko kiedy :)

   Usuń
 9. W roku szkolnym zawsze mam jakiś tak więcej czasu, ciekawe dlaczego :)? A tematyka dystopii bardzo zachęca do przeczytania. Nic tylko po nią sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Tytuł intrygujący, jednak treść nie dla mnie :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tam, od razu nie dla Ciebie ;) Może kiedyś się skusisz, przeczytasz i zmienisz zdanie :P

   Usuń
 11. może kiedyś przeczytam :)

  zapraszam do odpowiedzi: http://www.czyje.blogspot.com/2013/09/liebster-blog-award.html

  OdpowiedzUsuń
 12. Poluję na nią już od jakiegoś czasu!

  OdpowiedzUsuń
 13. A ja tam jeszcze nie słyszałem o tej książce. Być może kiedyś "sprzedam" ją bratu, bo jego bardzo takie klimaty kręcą. Nie ukrywam jednak, że sam też z przyjemnością bym poczytał.

  Swoją drogą, to bardzo by Ci się taka nieśmiertelność przydała. Być może twój książkowy komitet kolejkowy w końcu uległ by uszczupleniu :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jesteś pewien, że przeczytałabym wszystkie książki z komitetu? Bo jak znam siebie, to raczej stale by się on zwiększał... :P

   P.S. Nie czepiaj się, taka już moja uroda ;P

   Usuń
  2. Wiem, ja się wcale nie czepiam :D Według mnie dzięki temu Twój poziom atrakcyjności oscyluje gdzieś w granicach zenitu :P

   Usuń
 14. Dziękuję za podesłanie linka do recenzji,
  dodałam ją do wyzwania "Czytam Fantastykę"
  serdecznie pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 15. O książce słyszałam już jakiś czas temu niestety wciąż nie miałam okazji jej przeczytać. Też wyobrażałam sobie, że to bardziej humorystyczna historia, ale skoro jest inaczej, to tym chętniej sięgnę po powieść.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Nieśmiertelność..." jest naprawdę warta przeczytania :)

   Usuń
 16. Swego czasu miałam wielką ochotę zapoznać się z tą książką. Intrygowała mnie. Dziś nieco to uczucie we mnie osłabło, ale kto wie... może jakby wpadła w moje ręce, to bym ją przeczytała?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie osobiście długo ta książka kusiła, zanim ją kupiłam. Ale po tym jak ją nabyłam, to tylko kwestią czasu było sięgnięcie po nią. A że nastąpiło to praktycznie w tym samym miesiącu, to w ogóle fenomen w moim przypadku ;)

   Usuń
 17. Dystopia mnie raczej nie kręci, o czym zresztą doskonale wiesz, ale piosenka ładna :) Nieśmiertelna!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, że to niezbyt w Twoim stylu ;)
   Co do "nieśmiertelnej" piosenki, to pierwsze co mi się nasuwa na myśl przy tym stwierdzeniu, to "Prices of the Universe" Queen ;)

   Usuń
 18. Autor miał bardzo ciekawy pomysł na książkę :) Zresztą mnie zaciekawiłaś, więc przy okazji wypadu do biblioteki na pewno będę o niej pamiętać :)
  Pozdrawiam cieplutko i zapraszam do mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Tak myślałam, że raczej będzie to antyutopia niż powiastka w stylu "żyli długo i szczęśliwie" :) Lekarstwo na śmierć miałoby swoje zalety, bo wyeliminowałoby problem starości i mnóstwo chorób, ale kto chciałby żyć wiecznie? :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami chciałoby się żyć wiecznie... wróć, niekoniecznie wiecznie, po prostu ciut dłużej. A że przy tym uniknąć można by było efektów starzenia, to już całkiem dobrze się zapowiada :)

   Usuń
 20. Świetnie się ta książka prezentuje, muszę ją chyba dodać do listy planowanych książek i być może przeczytać.Fajna recenzja :)

  A w między czasie zapraszam na mojego nowego bloga także o książkach,proszę zostawić ślad po sobie
  - http://www.pozytywniezaczytany.blogspot.com/

  Pozdrawiam Damian.

  OdpowiedzUsuń
 21. Długo miałam opory przed zabraniem się za tę książkę. Ten motyw wydawał mi się oklepany i myślałam, że nie da się go już przedstawić w ciekawy sposób. Jednak widząc te wszystkie pozytywne komentarze i zachęcające recenzje, muszę wreszcie sięgnąć po tę lekturę. :-)

  OdpowiedzUsuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Bill Griffin (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (3) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) Genevieve von Petzinger (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Leszek Herman (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (22) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (30) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (136) Fantasy (53) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (2) Horror (40) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (12) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (48) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (17) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (2) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (36) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (38) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

#nauka (1) ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (2) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sedinum (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)