niedziela, 15 września 2013

Robert Foryś, Każdy musi płacić

W sieci intryg

Robert Foryś, Każdy musi płacić
wydawnictwo: Fabryka Słów
data wydania: 5 lipca 2013 r.
liczba stron: 460
ISBN:978-83-7574-890-1

Biorąc do ręki książkę, którą zamierzam przeczytać, pierwszą czynnością, jaką wykonuję, jest zapoznanie się z treścią okładki. Blurb pozwala mi na przybliżenie fabuły powieści, zaś krótkie, kilkuzdaniowe recenzje krytyków bądź znawców tematu delikatnie podpowiadają czego mogę się spodziewać. W przypadku najnowszej książki Roberta Forysia zatytułowanej Każdy musi płacić spotkałam się z intrygującym napisem głoszącym, że jest to „polska odpowiedź na Grę o tron”. Jako że dzieło Martina już znam, to ciekawiło mnie na ile owo dumnie brzmiące hasło okaże się prawdziwe. Teraz, będąc już po lekturze, powiem Wam jedno: występują podobieństwa w prowadzeniu fabuły obu historii, lecz, na szczęście, książki Forysia w żadnym razie nie można nazwać kopią Gry o tron. Dzięki temu Każdy musi płacić okazuje się naprawdę wartościową i dobrze napisaną powieścią.

Wszyscy chcą tego samego, przyjemnych półprawd, bezpiecznych niedopowiedzeń i słodkich kłamstw.
Alternatywna wizja średniowiecznej Europy. Justycjariusz Tankrid z Krom przybywa do Wyrburga, aby znaleźć i osądzić sprawcę okrutnych zbrodni na młodych dziewczętach. Na dworze zastaje swoją dawną miłość, Arminę Value, obecnie czcigodną matkę wstawienniczkę, której zadaniem jest służyć hrabinie Wyrburga radą i uczynkiem. W tym samym czasie do stolicy cesarstwa, po trzech latach niewoli, wraca nieślubny syn władcy Henryka Jareńskiego, Heinz, prosząc o zbrojną pomoc dla zakonu braci sanitariuszy, gdzie służy. Kilkanaście stron dalej czytelnik dowiaduje się o istnieniu niejakiej Mai, nowicjuszki w klasztorze w Liedelsn, przygotowującym dziewczęta obdarzone darem Oczekiwanej Matki do roli wstawienniczek. Życie zakonne daje się młodej kobiecie mocno we znaki, tym bardziej że jest szykanowana przez starszą stażem siostrę zakonną. Do tego dodajmy „odwieczną” walkę o władzę między episkopem a cesarzem, krucjaty mające na celu szerzenie Wiary i tworzącą się grupę zbuntowanej ludności wiejskiej, która chce przejąć rządy. W taki oto świat wprowadza odbiorców autor powieści Każdy musi płacić.

Foryś zaserwował swoim czytelnikom przemyślaną, dobrze napisaną, wielowątkową fabułę. Szybkość akcji i mnogość opisów nie pozwalają się nudzić, a dzięki barwnym, mocno zarysowanym postaciom, zarówno pierwszo-, jak i drugoplanowym, możliwym staje się poznanie ludzkich zachowań. A że wspomnianych postaci jest bardzo dużo, to, mimo wszystko, przy czytaniu trzeba się skupić, by się nie pogubić w późniejszym przebiegu akcji.

Choć przyznam, że niektórzy mogą, tak jak ja na początku, napotkać nieco problemów z ustaleniem „w głowie” ogólnego chociażby zarysu fabuły oraz tego kto, z kim i dlaczego. Autor zdecydował się bowiem na ryzykowny krok polegający na wrzuceniu czytelnika od razu na głęboką wodę, bez zastosowania jakiegokolwiek wprowadzenia do akcji, jednakże już po kilkudziesięciu kartkach sytuacja zaczyna się klarować i lektura powieści przeradza się w prawdziwą przyjemność. Przyznam jednak, że brakowało mi map i słowniczków z podstawową terminologią, która na pewno ułatwiłaby poruszanie się w wykreowanym przez pisarza świecie. A przy okazji byłby to miły wizualnie dodatek dla czytelnika.

Dużym plusem dla mnie okazał się język, którym Foryś posługiwał się przy tworzeniu swojego dzieła. Pasujący do klimatu powieści, lecz przy tym łatwy do zrozumienia dla osób niemających wcześniej styczności z podobną literaturą. Nie uświadczycie co prawda parady barwnych, lecz zarazem kreatywnych, wulgaryzmów, czego – o dziwo – w przypadku tej lektury mi brakowało. Mimo to cała reszta trzyma poziom i dobrze buduje atmosferę quasi-średniowiecznej europejskiej rzeczywistości.

Wrócę jeszcze na moment do fabuły: urywa się ona w dość gorącym, pełnym napięcia, momencie, w którym praktycznie żadnego z wątków nie zamknięto, a wręcz podsycono je nowymi faktami i wydarzeniami. Z takim właśnie niedosytem zostawia Foryś czytelników powieści Każdy musi płacić oraz z nadzieją, że kiedyś będzie kontynuował rozpoczęte dzieło. Bo jest ono naprawdę dobre i choć chwyt marketingowy polegający na przyrównaniu go do Gry o tron miał za zadanie – i pewnie doskonale się z tego wywiązał – przyciągnąć do książki jak największą ilość odbiorców, to po raz kolejny zaapeluję o to, by najnowszej historii Forysia wcale do niej nie porównywać. Bo choć występują elementy wspólne dla obu dzieł, to powieść Każdy musi płacić okazała się być zupełnie inna i dobrze napisana. Ciekawa, z wciągającą fabułą i wyrazistymi bohaterami, osadzona w alternatywnej wizji średniowiecznej Europy. Jest to książka, po którą naprawdę warto sięgnąć.


Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
dziękuję portalowi eFantastyka.pl oraz Wydawnictwu Fabryka Słów

22 komentarze:

 1. Zapowiada się ciekawie.

  Co do "rzucania na głęboką wodę", to ja osobiście wolę być tak wrzucona, niż zapoznawać się dwie godziny ze wstępem, wstępem do wstępu i wstępem wstępu do wstępu... ;]

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja czasami wolę te długaśne wstępy, bo dzięki nim mogę się zorientować w realiach i w miarę szybko sobie wszystko poukładać :)

   Usuń
 2. Ja nie czytałam, ale dałam ją swojemu chłopakowi i jak na razie średnio mu się podoba, jakoś go nie wciągnęła zbytnio :( Mam nadzieję, że tak jak piszesz - później, jak wszysstko jakoś sobie poukłada, lektura stanie się dla niego przyjemnością;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz, jest tak, jak napisałam, nie można tej książki porównywać z "Grą o tron". Martin osiągnął mistrzostwo w knuciu intryg i podobnych smaczkach. U Forysia, co prawda, rozmaite spiski też są, ale nie aż tak wielopoziomowe (wiąże się to też z objętościami obu powieści). Wg mnie, tak jak napisałam, jest dobrze :)

   Usuń
 3. Choć fantastyki nie czytuję, to ogromnie mnie cieszy to, że Polacy tworzę równie dobre książki tego gatunku, jak powstają za granicą.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chyba jakoś nie dla mnie, ostatnio przejadła mi się fantastyka.. Aczkolwiek uważam, że Polacy są naprawdę dobrzy w tej kategorii :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, w te klocki są całkiem dobrzy :) Przynajmniej w mojej ocenie :)

   Usuń
 5. Bardzo chcę przeczytać, a Twoja recenzja sprawiła, że chcę jeszcze bardziej :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Niby średniowieczne klimaty, ale postaci typowo historycznych raczej nie uświadczymy? Lubię podobne ksiązki, ale widzę też sporo wad. Ten chaos, brak jakiejś fajnej grafiki-mapki, słowniczka etc. Szkoda że nie pomyślano, by jeszcze bardziej uprzyjemnić lekturę :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, historycznych postaci nie uświadczymy.
   Jak wspomniałam w recenzji, też lubię takie graficzne smaczki, ale tym razem musiało się bez tego obejść. Jak się nie ma co się lubi, to się lubi, co się ma ;)

   Usuń
 7. Recenzja dodana do wyzwania "Czytam Fantastykę"
  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zdecydowanie warto po nią sięgnąć :D Czekam na kolejny tom :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Książka zupełnie nie w moim klimacie, ale koleś na okładce strasznie mi przypomina aktora grającego Thorina w Hobbicie. I jakoś tak śmiesznie wygląda, sorrki ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spokojnie, moje pierwsze skojarzenie, kiedy zobaczyłam okładkę to też był Thorin Dębowa Tarcza :) i im dłużej się mu przyglądam, tym mocniejsze jest to wrażenie ;)

   Usuń
  2. Ja też zobaczyłam Thorina :D a tomisko muszę sobie kupić, a co! :D

   Usuń
  3. I tak ma być! Takie podejście się ceni! ;)

   Usuń
 10. Lubię Forysia, zwłaszcza za Sztejera:) Twoja recenzja brzmi całkiem przychylnie, więc tym bardziej mój apetyt na książkę rośnie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja serii Sztejera nie skończyłam :) Ale mam wszystkie trzy tomy w domu ;)

   Usuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Bill Griffin (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (3) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) Genevieve von Petzinger (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Leszek Herman (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (22) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (30) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (136) Fantasy (53) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (2) Horror (40) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (12) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (48) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (17) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (2) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (36) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (38) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

#nauka (1) ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (2) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sedinum (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)