poniedziałek, 19 maja 2014

[Przedpremierowo] Michael Katz Krefeld, Wykolejony

Upadłe anioły

Michael Katz Krefeld, Wykolejony
tytuł oryginalny: Afsporet
przekład: Elżbieta Frątczak-Nowotny
cykl: Ravn tom 1
wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
data premiery: 5 czerwca 2014 r. 
liczba stron: 336
ISBN: 978-83-03-05358-4
okładka: broszurowa ze skrzydełkami

Ostatnimi mam to czytelnicze szczęście, że mam możliwość zapoznawania się z powieściami zarówno ciekawymi, jak i zmuszającymi do myślenia; dotykającymi trudnych tematów, przy czym o bardzo intrygującej i nieszablonowej fabule. Tak też było w przypadku Wykolejonego, powieści, którą w Polsce debiutuje uznany w Skandynawii, duński pisarz Michael Katz Krefeld.

Thomas „Ravn” Ravnsholdt jest duńskim policjantem, przebywającym na przymusowym urlopie. Wraz ze swoim psem, Møffe, mieszka na zniszczonej łodzi, której stan łamie wszystkie obowiązujące normy i przepisy. Nie chce wrócić do mieszkania, gdzie rok wcześniej została zabita jego dziewczyna. Sprawca nigdy nie został złapany. Wyrzuty sumienia sprawiają, że mężczyzna topi swoje smutki w alkoholu. Jest wrakiem człowieka. Gdy jego przyjaciel, właściciel baru Wydra, prosi go o pomoc w znalezieniu pewnej dziewczyny, córki kobiety, która pracuje u niego jako sprzątaczka. Młoda kobieta zniknęła nagle dwa lata wcześniej, nie pozostawiając po sobie żadnego śladu. Po początkowych protestach Ravn decyduje się pomóc kobiecie. Im bardziej zagłębia się w sprawę, tym więcej sekretów odkrywa, zarówno dotyczących samej zaginionej dziewczyny, jak i kłopotów, w jakie się wplątała...

Michael Katz Krefeld jest autorem pięciu powieści kryminalnych, które podbiły serca duńskich czytelników. Polscy czytelnicy będą mieli okazję go poznać poprzez jego najnowszą powieść, Wykolejony, która rozpoczyna cykl Ravn. Jej premiera zaplanowana jest na 5 czerwca tego roku. I jestem pewna, że proza pana Krefelda wielu osobom przypadnie go gustu, tym bardziej że lektura przypomina jazdę szaloną kolejką górską.

Akcja powieści osadzona jest wokół trzech wątków, z czego dwa towarzyszą czytelnikowi od samego początku. Główną bohaterką pierwszego jest Masza, dwudziestokilkuletnia dziewczyna, zarabiająca na życie sprzedając swoje ciało. Myśli jednak skończyć z tym zajęciem i rozpocząć nowy rozdział w swoim życiu. Bo choć jest prostytutką, to nie chce tego robić do końca swoich dni. Planuje odłożyć nieco gotówki, by mieć na nowy start. Chce mieć rodzinę, męża, dzieci oraz dobry kontakt ze swoją matką. Nie jest to jednak jej dane, bowiem jej życie staje się dla kogoś innego kartą przetargową.

Drugim pierwszoplanowym bohaterem jest wspomniany już Ravn, były policjant, którego osobista tragedia pchnęła w szpony nałogu. Pije, by zapomnieć, by się pogodzić, by po prostu uśmierzyć ból. Lecz nadal ma w sobie ten instynkt policjanta, potrzebuje tylko niewielkiej iskry, by znowu przystąpić do działania, nawet jeśli miałaby być ona na nim wymuszona.

Trzecią, lecz niemniej ważną postacią jest morderca. Jest to postać o tyle zagadkowa, że pojawia się rzadko, lecz czytelnik poznaje dzięki retrospekcji jego dzieciństwo oraz dość skomplikowane relacje z ojcem i matką. Obserwuje jego rodzącą się fascynację taksydermią, czyli preparowaniem trofeów łowieckich. Efekty tejże czytelnik poznaje już w pierwszym rozdziale. To kim jest pozostaje zagadką aż do samego końca powieści.
– Iza i Lulu miały szczęście. To tobie przyjdzie za wszystko zapłacić. Wyciągnąłem cię z piekła, wtedy w tamtym warsztacie, a teraz znowu trafisz do piekła. Dopilnuję, żeby trafiali do ciebie najgorsi psychopaci w całym mieście. Wszyscy wariaci poznają twoje imię i twoje ciało. Zrobię to nie tylko po to, żeby cię ukarać, ale też dlatego, że ci najokrutniejsi zboczeńcy są najhojniejsi dla tych, którzy pozwalają im spełniać ich najmroczniejsze marzenia.
– Idź do diabła...
– Nie ja. Ty.
Muszę przyznać, że Krefeld doskonale radzi sobie z prowadzeniem postaci i kreśleniem ich osobowości. Są żywe, namacalne. Czytelnik przeżywa ich doświadczenia, czuje ich ból, przerażenie, złość. W szczególności doświadcza się tego w rozdziałach poświęconych Maszy. Z każdym kolejnym zdaniem współczułam jej coraz bardziej, bo nie zasłużyła sobie na piekło, które ją spotkało. Nikt nie powinien płacić za błędy innych.

Ravn z kolei to człowiek dręczony wyrzutami sumienia. Obwinia się za śmierć swojej narzeczonej, uważając, że gdyby nie jego oddanie pracy, do tragedii nigdy by nie doszło i Eva nadal by żyła. Z tego też powodu nie chce wracać do pracy, a na próby pomocy ze strony przyjaciół reaguje niemalże agresywnie. Mimo to nie czuje się do niego niechęci, Ravn podobnie jak Masza, został źle potraktowany przez los i znalazł się w miejscu, gdzie nigdy nie powinno go być.

Jako że autor doskonale poradził sobie z kreacją portretów psychologicznych wspomnianej dwójki bohaterów, to brakło mi wejrzenia w głąb umysłu mordercy. Twórca białych aniołów został jedynie po trosze przedstawiony czytelnikom, lecz kwestia zostaje zamknięta w okresie jego dzieciństwa. Nie wiadomo jak wyglądało dalsze jego życie aż do czasu, gdy rozpoczął swoją działalność. A szkoda, bo na pewno w tym okresie jego osobowość musiała się nieraz konfrontować z otaczającym do światem i w jakiś sposób się do niego ustosunkowywać.

Atmosfera Wykolejonego jest gęsta i niepokojąca. Nie ma w niej miejsca na czarno-białe obrazy, jest pełna odcieni szarości, bez miejsca na pozytywne przebłyski. Spowodowane jest to przede wszystkim tematyką powieści: brudnym światem handlu ludźmi i brutalnej prostytucji, gdzie kobiety traktuje się jak przedmioty, jak maszynki do robienia pieniędzy; jak się zużyją, bierze się nowe. Są narkotyzowane, bite, poniżane psychicznie. I to wszystko w Szwecji, kraju, gdzie korzystanie z usług prostytutek jest nielegalne, jednak policja daje na to ciche przyzwolenie, a naloty na lokale ze striptizem są z góry ustalone z jego właścicielem. Swoją drogą w tych fragmentach autor, Duńczyk, pozwolił sobie na nieco uszczypliwości wobec Szwedów, tym samym odsłaniając czytelnikom pochodzącym spoza Skandynawii część zatargów jakie od dawien dawna dotykają oba narody.
I znalazł Maszę. (...) Widział ją we wszystkich młodych kobietach, które spotykał w klubach i na ulicy. Nieważne, skąd pochodziły, jaki miały kolor skóry. Wszystkie były nią. Wszystkie od czegoś uciekały. Albo od kogoś. Wszystkie zostały komuś sprzedane. Potem przez kogoś kupione i znowu sprzedane. Wszystkie żyły bez cienia nadziei na lepszą przyszłość.
Powieść Krefelda czyta się naprawdę dobrze. Sposób prowadzenia fabuły, w połączeniu z prostym, lecz zarazem plastycznym językiem sprawia, że od Wykolejonego trudno się oderwać. O ile jeszcze w początkowych rozdziałach jest to w miarę możliwe, to im bardziej zagłębia się w historię, towarzyszy Ravnowi w przemierzaniu niebezpiecznych ulic Kopenhagi i Sztokholmu, to odłożenie książki graniczy z niemożliwością. W trakcie lektury, w okolicach połowy książki, robiłam jedynie krótkie przerwy, głównie na zrobienie sobie herbaty, i z powrotem wracałam do czytania. I takie właśnie powieści lubię najbardziej.

Wykolejony to pierwszy tom nowej kryminalnej serii, rodem z Danii. Myślę, że przypadnie do serca wielu polskim czytelnikom. Autor jest właśnie w trakcie pisania drugiej części cyklu, zatytułowanej Savnet (Missing), a jej premiera ma się odbyć w Danii jesienią tego roku. Mam nadzieję, że w Polsce nie trzeba będzie długo na nią czekać.

Cykl Ravn:
| Wykolejony | Wykolejony | Sekten |
www.wydawnictwoliterackie.pl
Dziękuję!

Międzynarodowy Festiwal Kryminału i Wydawnictwo Literackie zapraszają na spotkanie z debiutującym w Polsce, uznanym w Skandynawii, duńskim autorem

MICHAELEM KATZEM KREFELDEM

29 maja (czwartek), godz. 20.30,
Mediateka, pl. Teatralny 5, Wrocław.

Z autorem Wykolejonego rozmawiał będzie Piotr Bratkowski (Newsweek)

18 komentarzy:

 1. Już myślałem, że w tej Danii nic nie piszą. Serio, nie czytałem jeszcze żadnej książki duńskiego pisarza ;P A tu proszę, nawet to niegłupio wygląda, a i okładka przyciąga wzrok. Trochę ogranych motywów jest, ale czymże byłby kryminał bez szablonu? :P Przyznam, że nawet tak leciutko mnie zachęciłaś :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja Cię zachęciłam bardzo, tylko nie potrafisz się do tego przyznać ;)

   Usuń
 2. Może być interesująco ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli ktoś lubi "szorstkie" kryminały, to jak najbardziej.

   Usuń
 3. Zapowiada się miła przygoda :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zważywszy na tematykę nie określiłabym jej mianem "miłej"...

   Usuń
 4. Właśnie przed chwilą przyszedł do mnie egzemplarz recenzyjny - ależ się cieszę, że również będę mogła się z nim zapoznać ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Też brakowało mi tego wejrzenia w umysł czarnego charakteru. Poza tym, nasze spostrzeżenia w dużej mierze się pokrywają.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytałam Twoją recenzję i zgodzę się: nasze opinie są do siebie podobne. Nie wiem jak Ty, ale ja będę czekać na kolejny tom serii :)

   Usuń
 6. Ja o czym innym. Widzę, że "Troje" czytasz. :) Będzie zachwyt? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Póki co czytam z doskoku i dopiero kilkadziesiąt stron za mną, ale powiem Ci, że... jestem mocno zaintrygowana :) Mam w planach dzisiaj porządnie przysiąść do lektury, więc może 22 maja - jak mi się uda - ukaże się recenzja ;)

   Usuń
 7. Nie sięgam zbyt często po kryminały, ale do tego mnie przekonałaś. W stosownym czasie poszukam go w bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się niezmiernie, że wzbudziłam Twoją ciekawość :)

   Usuń
 8. Co prawda kryminały nie do końca mi podchodzą, ale akurat ta książka mnie zaintrygowała! A ponieważ to poczytny gatunek, to liczę, że zakupią ten tom do biblioteki (moja naiwność nie zna granic) :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie naiwność, to wiara w ludzką dobroć! ;)

   Usuń
 9. Jestem ciekaw powieści, częściowo ze względu na autora, o którym pierwszy raz słyszę.
  Książka wydaje się ciekawa, więc chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 10. To może być ciekawa seria, dlatego chętnie zajrzę z ciekawości do tomu pierwszego.

  OdpowiedzUsuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Bill Griffin (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (3) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) Genevieve von Petzinger (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Leszek Herman (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (22) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (30) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (136) Fantasy (53) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (2) Horror (40) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (12) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (48) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (17) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (2) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (36) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (38) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

#nauka (1) ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (2) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sedinum (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)