poniedziałek, 2 czerwca 2014

[Przedpremierowo] Alberto Vázquez-Figueroa, Piękna Bestia. Opowieść seksualnej niewolnicy Jędzy z Belsen


Córka mleczarza

Alberto Vázquez-Figueroa, Piękna Bestia. Opowieść seksualnej niewolnicy Jędzy z Belsen
tytuł oryginalny: La bella bestia
przekład: Joanna Studzińska
wydawnictwo: Bellona
data premiery: 6 czerwca 2014 r.
liczba stron: 216
ISBN: 978-83-11-13230-6
okładka: broszurowa

Literatura okresu wojennego, na którą składają się między innymi wspomnienia osób uratowanych z nazistowskich obozów zagłady, należy do tych niosących sobą jeden z najcięższych ładunków emocjonalnych. Czytając biografie i autobiografie osób żyjących w latach czterdziestych minionego wieku trudno jest nie zgodzić się ze słowami Zofii Nałkowskiej, iż „Ludzie ludziom taki los zgotowali”. Nie inaczej było w przypadku książki Piękna Bestia. Opowieść seksualnej niewolnicy Jędzy z Belsen, w której czytelnik ma możliwość poznać życie Irmy Grese, nadzorczyni SS w kobiecych obozach pracy, później obozach zagłady, zwanej przez więźniarki Piękną Bestią, Blond Aniołem czy też Suką z Belsen.

Na samym początku muszę zaznaczyć, że powieść autorstwa hiszpańskiego pisarza Alberto Vázquez-Figueroa nie jest opowieścią o samej Irmie Grese. Fabuła powieści osnuta została wokół wspomnień Andaluzyjki Violety Flores, która zrządzeniem losu, wraz ze swoją matką i młodszym przyrodnim bratem, trafia do Polski w trakcie trwania II wojny światowej. Młodziutka Violeta, która w tamtym czasie była ledwie nastolatką, została wypatrzona przez Irmę Grese, która zrobiła z niej swoją służącą i seksualną zabawkę.

Fabuła powieści zaczyna się w momencie, gdy pewien hiszpański wydawca nazwiskiem Mauro Balaguer, dostaje od pewnej staruszki wizytówkę. Widnieje na niej numer telefonu i dwa podkreślone słowa: Piękna Bestia. Starsza kobieta podając mu ją mówi „Byłam jej niewolnicą, a oto dowód” i podwija rękaw sukienki, pokazując mały tatuaż na ramieniu. Zaintrygowany mężczyzna tego samego wieczoru dzwoni do kobiety, która przez następne kilka dni będzie mu opowiadać o swoim życiu u boku jednej z najbardziej okrutnych kobiet na świecie.
Podobno dyrektorka sekcji kobiet, Maria Mandel, jedyna wyższa stopniem i jedyna, która mogła przywołać ją do porządku, pozwalała, by Irma robiła, co jej się żywnie podobało. Jej najnowszym „wyczynem” było bicie co atrakcyjniejszych więźniarek pejczem po piersiach tak długo, aż te odrywały się od ciała. Potem kazała przenosić ofiary do szpitala, gdzie doznawała orgiastycznej wręcz przyjemności, obserwując amputacje tego, co zostało.
Jako że powieść skoncentrowana jest na wspomnieniach Violety oraz później na jej przeżyciach związanych z Irmą Grese, to o dorastaniu zbrodniarki wiele się z niej dowiedzieć nie można. W trakcie lektury padają kolejne fakty, o tym, że Irma nienawidziła, gdy ktoś nazywał ją córką mleczarza, że od momentu dojścia do władzy Hitlera była nim zafascynowana i między innymi dlatego, po oblaniu egzaminów na pielęgniarkę, zgłosiła się do służby pomocniczej SS, gdzie dostrzeżono jej potencjał. Od tego momentu Irma zaczęła piąć się po szczeblach kariery, a jej bezwzględność poczuły więźniarki obozów Ravensbrück, Auschwitz I, Auschwitz II – Birkenau oraz Bergen-Belsen. W ostatnim pracowała do 15 kwietnia 1945 roku, dwa dni później, tj. 17 kwietnia została aresztowana wraz z m.in. swym kochankiem, Josefem Krammerem.

Jeśli kogoś interesuje sama Irma, jej działalność i sadyzm, to musi jednak poszukać innej książki o niej, a takowych zostało kilka w Polsce wydanych. Powieść autorstwa Alberto Vázquez-Figueroa opiera się na przeżyciach „dziewczyny” Irmy, Violety, która przeżyła pięć lat piekła u jej boku tylko i wyłącznie dlatego, że o nią dbała, że była jej służącą, kochanką, niewolnicą. Z tego tylko powodu Violeta została przy życiu, podczas gdy inne kobiety-więźniarki, które wpadły w oko strażniczce nie cieszyły się długo jej względami. Irma bardzo szybko się nimi nudziła, a gdy owo znużenie nastąpiło, po prostu je zabijała i brała na celownik kolejną młodą dziewczynę.

Czy to, co Irma czuła do Violety było miłością? Może jej chory umysł tak to pojmował, tego nie wie nikt, lecz dzięki temu uczuciu, które łączyło obie kobiety, Andaluzyjka, „jej mała Cyganeczka” przeżyła, widząc i wiedząc, że wokół niej umierają inni.

W powieści tej można znaleźć sporo opisów podkreślających okrucieństwo Grese, która lubowała się między innymi w strzelaniu do ciężarnych Żydówek, o których pisała później w swoim pamiętniku (który wpadł w ręce Violety jeszcze w czasie wojny), że sprawiało jej to niewysłowioną radość, bowiem zabijała dwoje podludzi za jednym razem; wszystko ku chwale Hitlerowi.

Irma była również kobietą niezwykle rozwiązłą, biseksualistką, która uwielbiała urządzać w swoim domu kolacje kończące się orgiami. Kilkakrotnie skończyły się owe spotkania zabiegiem aborcji. W Pięknej Bestii pojawiają się liczne opisy urody Irmy. Zerkając na okładkę książki, na której widnieje jej zdjęcie, nigdy bym nie powiedziała, że była ładna, nie mówiąc już o piękności. Jednakże zdjęcie to zostało zrobione już po jej aresztowaniu w kwietniu 1945 roku. Mimo iż miała wtedy ledwie 22 lata, to rysy jej twarzy stężały, a oczy były po prostu nieludzkie. W internecie można jednak znaleźć inne zdjęcia Irmy Grese i oglądając je skłonna jestem jak najbardziej potwierdzić, iż była Piękną Bestią.
Łatwo byłoby uznać ją za „diabła”, ale nie byłoby to sprawiedliwe, bo diabły zachowuję się jak diabły, gdyż takie są z natury i nie pozostawiono im wyboru. Irma była czymś dużo gorszym niż jakikolwiek diabeł. Była człowiekiem w najszerszym tego słowa znaczeniu, bo sama, nieprzymuszona przez siły natury, mając do wyboru nieskończoną liczbę ścieżek, w pełni świadomie i samodzielnie zdecydowała się na to, co najgorsze, krwawe i podłe.
Wspomnienia dotyczące Irmy oraz życia w okresie II wojny światowej, które snuje Violeta Flores, zostały zapisane w postaci opowiadania, których głównymi bohaterami są wspomniana kobieta oraz zaproszony przez nią wydawca, Mauro Balaguer. Muszę przyznać, że zabieg ten odbierał trochę głębi przekazywanej historii, nie poznałam jej bowiem z pierwszej ręki, przeszkadzały mi w tym bowiem wypowiedzi interlokutora starszej kobiety, który nie zawsze mówił na temat, raz po raz poruszając tematykę trudnego okresu dla rynku wydawniczego czy też gdy wspominał swoje problemy rodzinne.

Niemniej jednak Piękna Bestia. Opowieść seksualnej niewolnicy Jędzy z Belsen to książka, która przypadnie do gustu przede wszystkim osobom interesującym się okresem II wojny światowej oraz tematyką Holocaustu. Inni znajdą w niej przykłady słów, które wspomniałam na samym początku tej recenzji.

Mówi się, że historia zatacza koło i wszystko wraca. Tego w Pięknej Bestii bała się główna bohaterka, Violeta. Ilekroć sięgam po książkę traktującą o okrucieństwach wojny, boję się i ja.

www.bellona.pl
Dziękuję!

17 komentarzy:

 1. Interesuje mnie literatura poruszająca tematykę II wojny światowej, dlatego z chęcią sięgnę po książkę. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie "Piękna Bestia" powinna spełnić Twoje oczekiwania do co lektury. Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Książka dla mnie, z pewnością przeczytam, świetna recenzja.

  OdpowiedzUsuń
 3. Trochę to chore. Przeczytam! :D
  Nie no, tak serio, to tylko ze względów historycznych. Sadyzm nie jest cechą, którą szczególnie cenię w kobiecie :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko "trochę" chore? Według mnie bardzo... :>

   Usuń
 4. bardzo podoba mi się Twoja recenzja, jednak temat nie dla mnie niestety...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem, nie jest to temat dla każdego czytelnika...

   Usuń
 5. Okrucieństwo w książkach nie wzbudza złości i przerażenia o ile jest tylko wymyślone przez autora. Gorzej jeśli książka opiera się na faktach.. Mimo to, przeczytam z ciekawością.

  OdpowiedzUsuń
 6. O mamuniu... Skąd się biorą tacy ludzie? Co w tych ich łbach się poprzewracało, że zdolni są do takiego okrucieństwa?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tej kobiecie zdecydowanie się poprzewracało... W swoim notatniku pisała nawet, że byłaby niezwykle dumna i wyróżniona, gdyby mogła urodzić Hitlerowi dziecko...

   Usuń
 7. Zdecydowanie lektura nie dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Tematyka okresu II wojny światowej nie jest mi obca. Od czasu, do czasu sięgam po tego rodzaju literaturę, a ta książka wydaje mi się bardzo interesująca. Chętnie poznam ją bliżej.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja również chętnie po tą książkę sięgnę bo tematyka "obozowa", II wojny światowej najbardziej mnie interesuje, mam już 150 książek na ten temat. Na pewno zainteresowała mnie Twoja recenzja, dziękuję:)
  Gosia - Bibliofilka

  OdpowiedzUsuń
 10. Interesuje mnie ta tematyka, jak najbardziej, jednak obawiam się, że jest ona dla mnie zbyt brutalna. Nie mniej jednak nie wiem czy się nie skuszę na lekturę, gdyż Twoja recenzja bardzo mnie zaciekawiła.

  OdpowiedzUsuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Bill Griffin (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (3) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) Genevieve von Petzinger (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Leszek Herman (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (22) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (30) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (136) Fantasy (53) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (2) Horror (40) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (12) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (48) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (17) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (2) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (36) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (38) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

#nauka (1) ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (2) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sedinum (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)