środa, 2 lipca 2014

Jarosław Jakubowski, Oczy pełne strachu

Nawet najdrobniejsze zło nie znika

Jarosław Jakubowski, Oczy pełne strachu
wydawnictwo: Zysk i S-ka
data wydania: 28 kwietnia 2014 r.
liczba stron: 416
ISBN: 978-83-7785-380-1
okładka: broszurowa ze skrzydełkami

Zbiory opowiadań czytam często i chętnie. Ich główną zaletą w mojej opinii jest mnogość historii przedstawionych w jednej książce, dzięki czemu mogę liczyć na mnogość wrażeń płynących z lektury. Choć częściej zdarza mi się sięgać po antologie spisane przez różnych autorów, to bywa, że w moje ręce wpada zbiór jednego autora. Lektura taka jest o tyle ciekawa, że daje możliwość poznania warsztatu pisarskiego twórcy w wielu jego różnych aspektach. Tak też było w przypadku Oczu pełnych strachu. 

Oczy pełne strachu to antologia trzydziestu jeden opowiadań, których wspólnym mianownikiem jest szeroko pojęty strach. Autor w swoich historiach przedstawia ów temat w różnorodny sposób, pokazując czytelnikom różne jego oblicza. Od dość powszechnej obawy przed samotnością i brakiem akceptacji, przez strach związany z wydarzeniami z przeszłości, po przerażenie związane z głęboko skrywanymi lękami.
Człowiek, który nieustannie myśli o ucieczce, musi wreszcie spróbować uciec. Inaczej chowa się w swojej głowie i nie wychodzi z niej do końca.
Muszę być szczera, że nie wszystkie opowiadania zawarte w zbiorze przypadły mi do gustu, ale taki jest właśnie ich urok: historie są zróżnicowane pod względem podejścia do tematu i jakości. W antologii moją uwagę najbardziej przykuły Pozytywka, Wcielenie, Klątwa Emilii Uglicz, Doktor Malewicz, Zegar oraz tytułowe Oczy pełne strachu.

Pierwsze z wymienionych opowiadań, Pozytywka, to klasyczna historia o nawiedzonej zabawce. Mężczyzna pod wpływem impulsu kupuje aryston, mając nadzieję, że spodoba się on jego dzieciom. W krótkim odstępie czasu zabawka zaczyna coraz natarczywiej nawiedzać myśli mężczyzny, co prowadzi do tragicznych wydarzeń.

Wcielenie to nietypowa historia o miłości. Jej głównym bohaterem jest nastoletni chłopak, który posiadł niezwykłą umiejętność „wnikania” w umysły innych osób. Ponieważ jego paranormalna zdolność mocno osłabia jego zdrowie, zostaje wysłany do sanatorium, gdzie poznaje miłość swojego życia, tajemniczą Annę Ewę...

Klątwa Emilii Uglicz traktuje o dziewczynie, która po śmierci swojego psa, w chwili skrajnej rozpaczy przeklina cały świat. To opowiadanie łączące w sobie ogromne pokłady zarówno grozy, jak i smutku.

Doktor Malewicz to z kolei historia z przesłaniem, według którego nie można odwracać się na cudzą krzywdę. Jeden z grupy przyjaciół zostaje niesłusznie ukarany za rzekomy atak na młodszego kolegę, a reszta odwraca się od niego plecami. Nie zdają sobie jednak sprawy, że ich zły uczynek do nich w przyszłości powróci jako zemsta za nielojalność.

Zegar. Opowiadanie intrygujące i niejednoznaczne. Pewien mężczyzna zostaje, z nieznanego powodu, umieszczony w pomieszczeniu, które przypomina mu zakład zegarmistrzowski. Obok części leżących na stole znajduje kopertę, a w niej list z nakazem zmontowania zegara z elementów, które widzi na stole. Jego czas jest ograniczony, a jeśli nie zdąży, to zgodnie z tym, co zostało napisane w liście „czas przestanie mieć dla niego znaczenie”...

Na koniec zostawiłam opowiadanie Oczy pełne strachu. Jest to najdłuższa historia z przedstawionych w antologii, licząca sobie blisko siedemdziesiąt stron. Jej głównym bohaterem jest komisarz Chojna, najlepszy policjant w Bydgoszczy, który staje na czele specjalnej grupy dochodzeniowej, mającej za zadanie ustalenie tożsamości i ujęcie groźnego psychopaty. Jego ofiarami padli między innymi bogaty nastolatek, redaktor lokalnej gazety, rencista namiętnie oskarżający o całe zło na świecie swojego sąsiada oraz niespełniony pisarz. Jedyne, co ich łączy, to fakt, że psychopata dosłownie rozerwał ich na strzępy. Przed komisarzem najtrudniejsze śledztwo w życiu, w które mogą być wplątane siły nie z tego świata...
Wy, tak zwani ludzie nowocześni, chowacie się w waszym cynizmie, bo myślicie, że to was uchroni przed odpowiedzialnością. Ale zapewniam pana, że każde, najdrobniejsze nawet zło, jakie popełniamy, nie znika, tylko odkłada się w nas na podobieństwo odpadów radioaktywnych, które w ostateczności mogą nas unicestwić.
To, co podoba mi się w opowiadaniach Jakubowskiego to otwarte zakończenie w sporej ilości napisanych przez niego historii. Dzięki temu można pomyśleć o tym, jak dana opowieść mogłaby się zakończyć, gdyby jego bohaterowie postąpili inaczej. Albo ów finał sobie dopowiedzieć, gdy zamknięcie nie pozostaje definitywnie przedstawione.

Ponadto autor sugeruje czytelnikowi chwilę zastanowienia zarówno nad kondycją moralną społeczeństwa, które choć oficjalnie odcina się od zła, twierdząc, że ono ich nie dotyczy, to jednocześnie obawia się jego konsekwencji.

Antologia Oczy pełne strachu została napisana przystępnym, prostym językiem z typowo męską narracją, która unika rozległych opisowych fragmentów i skupia się na konkretach, takich jak dialogi i szybkie prowadzenie akcji. Długość opowiadań jest różna, od dwu-, trzystronicowych do obszernych historii, jak tytułowe Oczy pełne strachu. Dzięki takiemu zróżnicowaniu czytelnik zyskuje możliwość spokojnego czytania antologii, z chwilą na zastanowienie się nad tym, co przeczytał. A jest nad czym, jako że każdy z nas się czegoś boi. Pytanie tylko czy potrafimy nazwać nasz strach?


www.kostnica.com.pl
Dziękuję!

19 komentarzy:

 1. Lubię antologie, chętnie po nie sięgam. Ta mnie też ciekawi, szczególnie że tak wiele w niej opowiadań :-) Poza tym lubię otwarte zakończenia i treści, które nie tylko oscylują wokół strachu, ale też moralnych kwestii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To myślę, że ten zbiorek przypadłby Ci do gustu :)

   Usuń
 2. Chłopaki z opowiadania "Doktor Malewicz" są już skreśleni u mnie na rejonie :D Łysy ich załatwi :D

  Książa może być ok. Opowiadania zawsze wiążą się z dużym ryzykiem, ale myślę, że w tym wypadku warto je podjąć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O ile nie przestraszy się diabła z piwnicy Malewicza... :>

   Usuń
 3. Ogółem to mam raczej uraz jakiś do antologii...

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie przepadam za opowiadaniami, ale może się skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem zainteresowana głównie ze względu na tematykę. Mam nadzieję, że autor przedstawia nieznane dotąd oblicza strachu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że to, czy strach przedstawiony w opowiadaniach Jakubowskiego jest znany, czy też nie, zależy od samego czytelnika :)

   Usuń
  2. Słuszna uwaga, nieznane oblicza strachu chętnie poznam, ale tylko poprzez literaturę :)

   Usuń
 6. Większość opowiadań, z którymi się zetknęłam, a której poruszają temat strachu są raczej tandetne niż przerażające. Cieszę się, że przynajmniej część z tych, zawartych w tym zbiorku jest na poziomie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak się tak zastanowię nad Twoimi słowami, to skłonna jestem stwierdzić, ze w zbiorze nie ma wielu przerażających opowiadań - takowych jest kilka - ale są w nim też takie, które budzą w czytelniku niepokój....

   Usuń
 7. Jeśli to antologia to chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 8. podobają mi się tego typu opowiadania...od czasu do czasu po nie sięgam...więc zapiszę sobie tytuł;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będę ciekawa Twojej opinii, gdy już przeczytasz ten zbiór :)

   Usuń
 9. Ja zaś zbiory opowiadań czytam niechętnie, a jeśli już to bardzo wybiórczo. Ten do grona przeczytanych raczej nie dołączy.

  OdpowiedzUsuń
 10. Do zbiorów jestem przyzwyczajona, że trzymają nierówny poziom, inne lepsze, drugie gorsze. Chociaż nie przepadam za krótką formą, wolę ciągłość fabularną to jednak dałabym tej książce szansę.

  OdpowiedzUsuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Bill Griffin (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (3) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) Genevieve von Petzinger (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Leszek Herman (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (22) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (30) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (136) Fantasy (53) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (2) Horror (40) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (12) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (48) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (17) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (2) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (36) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (38) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

#nauka (1) ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (2) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sedinum (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)