sobota, 26 lipca 2014

Ryszard Ćwirlej, Trzynasty dzień tygodnia

Money makes the world go round

Ryszard Ćwirlej, Trzynasty dzień tygodnia
cykl: Milicjanci z Poznania tom 2
wydawnictwo: Zysk i S-ka
data wydania: 18 listopada 2013 r.
liczba stron: 432
ISBN: 978-83-7785-342-9
okładka: miękka ze skrzydełkami
Kilkanaście dni temu skończyłam czytać pierwszy tom cyklu Milicjanci z Poznania, powieści kryminalnych, których akcja osadzona została w Polsce okresu PRL-u. styl pisania autora, Ryszarda Ćwirleja, bardzo mi się spodobał; kiedy trzeba jest ironiczny i zabawny, a przy tym bardzo ciekawie opisuje czasy dość nieciekawe pod względem politycznym i gospodarczym. Niemniej jednak ówczesne realia dawały wielu Polakom szansę na rozwinięcie swoich zdolności, wśród których przeważały spryt i kombinowanie.

Tym razem, w tomie zatytułowanym Trzynasty dzień tygodnia, autor przenosi swoich czytelników do Polski w okresie stanu wojennego.

Noc z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Milkną telefony, przestaje nadawać telewizja i rozgłośnie radiowe, a na ulicach pogrążonych we śnie miast pojawiają się policyjne nyski oraz wojskowe SKOT-y i czołgi. Cele milicyjnych aresztów zapełniają się czołowymi działaczami nielegalnej już „Solidarności”. Rano, zamiast „Teleranka”, dzieci zobaczą w ekranach telewizorów ponurą twarz obywatela generała Jaruzelskiego ogłaszającego wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. Jednakże pierwsze ofiary tej „wojny” padły już w tę właśnie noc, z 12 na 13 grudnia. W dwu mieszkaniach w różnych częściach miasta zostaje zabitych dwóch mężczyzn, działaczy „Solidarności”, a ich mieszkania są splądrowane. W trakcie dochodzenia wychodzi na jaw, że denaci mieli przy sobie znaczne ilość niemieckich marek, a w pobliżu obu miejsc zbrodni nieliczni świadkowie widzieli policyjny samochód. Sprawą morderstw zajmuje się porucznik Marcinkowski, który wraz ze swoją nowo skompletowaną grupą śledczych, stara się działać jak najszybciej, tym bardziej że tym samym tropem podąża Służba Bezpieczeństwa, gotowa zrobić wszystko, byleby odnaleźć skradzione dewizy.

Muszę przyznać, że byłam zaskoczona, kiedy na początku lektury przeczytałam, że akcja została osadzona w 1981 roku. Głównym powodem mojego zdziwienia było to, że wydarzenia z pierwszego tomu cyklu rozgrywały się w 1985 roku, czyli cztery lata później. Nie powiem jednak by owo przesunięcie w czasie działało na niekorzyść książki czy utrudniało lekturę. Nic takiego nie ma miejsca, bowiem Trzynasty dzień tygodnia można traktować w takim przypadku jako swoistą retrospekcję, tym bardziej że pojawiają się w niej postaci, które poznało się w pierwszym tomie. W tej części dopiero się ze sobą zapoznają i uczą razem współpracować, co oczywiście celebrowane jest rzeką wódki i bimbru. Wszystko dzięki Teosiowi, chorążemu SB, który został przydzielony do śledztwa porucznika Marcinkiewicza jako kontakt między Milicją Obywatelską a Służbą Bezpieczeństwa.
Przez prawie trzy tygodnie w trzydziestolitrowej butli ustawionej koło kuchennego kaloryfera bulgotał zacier, przyrządzony według najlepszej, wielokrotnie sprawdzonej w polskich domach receptury Grunwald 1410, czyli jeden kilogram cukru na cztery litry wody z dodatkiem dziesięciu deko drożdży.
Jak już wspomniałam, akcja powieści została osadzona w pierwszych dniach stanu wojennego w Polsce, co autor skwapliwie wykorzystał, szeroko i dokładnie opisując panujące ówcześnie wśród społeczeństwa nastroje. Naród, nie tylko robotnicy, ale też osoby piastujące wyższe stanowiska, był całym sercem za „Solidarnością”, która z dnia na dzień została zdelegalizowana, a jej najważniejsi członkowie aresztowani. Działalność zeszła do podziemia, co czyniło ją jeszcze bardziej ryzykowną. W Trzynastym dniu tygodnia przeczytać można wiele wypowiedzi pogardliwie traktujące Jaruzelskiego i WRON oraz działania MO i wojska. I w tym momencie, w bałaganie, jaki nastąpił po wprowadzeniu stanu wojennego, dochodzi do morderstw dwóch szeregowych działaczy „Solidarności”. Już na samym początku dochodzenia grupa śledcza dowiaduje się, że były to osoby odpowiedzialne za przechowanie gotówki, którą poznański oddział „Solidarności” otrzymał na prowadzenie działalności w tzw. podziemiu. Pieniędzy w niebotycznej kwocie dziesięć tysięcy marek u każdej z ofiar nie znaleziono. Wychodzi też na jaw, że była jeszcze jedna osoba, jeszcze jeden działacz, który miał u siebie przechować znacznie wyższą kwotę, trzydziestu tysięcy marek niemieckich. Lecz okazuje się, że mężczyzna uciekł z domu. MO chce do niego dotrzeć, by znaleźć powiązania między nim, dwiema ofiarami a mordercą, zaś SB pragnie go dostać tylko ze względu na gotówkę, którą ma pod swoją opieką. Jak łatwo jest się domyślić, oba resorty będą robiły wszystko, byleby ten drugi został w tyle z prowadzonym przez siebie śledztwem.

– Tak to właśnie jest, panie kapral, jak się dzieciaki biorą za gorzołę – wyjaśnił mu Teofil. – Wódka nie jest szkodliwa, trzeba tylko wiedzieć, jak ją wtaczać do organizmu. Najważniejsze to pić tak, żeby nie stracić kontaktu z rzeczywistością. Ale tego się człowiek uczy dopiero po latach picia. A taki szczon chciałby dorównać zawodowcom i kończy się później na straszeniu kibla.
W fabule wyróżniają się zasadniczo trzy główne wątki: morderstwo działaczy „Solidarności”, poszukiwania bankiera, którego nie dopadł zabójca oraz sprawa Kazimierza Markowskiego, działacza, który ucieka w trakcie transportowania go do Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej. Jako że był on sąsiadem jednego z zamordowanych bankierów, skupiają się na nim podejrzenia zarówno ze strony MO, jak i SB, które jak wiadomo, chcą dopaść mężczyznę z całkiem różnych powodów.

Muszę przyznać, że z tego powodu, tj. wielowątkowej fabuły, lektura Trzynastego dnia tygodnia jest ciekawsza niż w przypadku pierwszego tomu cyklu Milicjanci z Poznania. Dzieje się więcej, w trakcie śledztwa pojawia się więcej hipotez, tym bardziej że jest ono prowadzone przez dwa odrębnie działające organy śledcze, które zamiast ze sobą współpracować, starają sobie nawzajem szkodzić, mniej lub bardziej dyskretnie. W poprzednim tomie akcja skupiała się na jednym tylko, głównym wątku, od czasu do czasu przechodząc na praktycznie nieistotne elementy poboczne. W Trzynastym dniu... Ćwirlej rozbudował historię do tego stopnia, że po prostu nie ma czasu i miejsca na pisanie o mniej istotnych dla głównego motywu sprawach. Dzięki temu powieść jeszcze bardziej wciąga i angażuje czytelnika.
– To kto to był ten Wirski, co nie był Wirski?
– To był, panie sierżancie, nieznany nam, groźny przestępca – wyjaśnił Brodziak.
– Jezus Maria – jęknął Makula i szybko się przeżegnał. – Groźny przestępca, a ja z nim gadałem, jak z normalnym człowiekiem. Przecież on mógł mnie zabić!

Podobnie jak w poprzedniej części, Upiory spacerują nad Wartą, autor przedstawił realia życia w PRL-owskiej Polsce, gdzie rosły jak grzyby po deszcz komitety kolejkowe, a czarny rynek był często jedyną możliwością na w miarę normalne życie. Tam bowiem można było kupić potrzebne produkty, drożej niż w obrocie kartkowym, ale jednak były one pewne, nie odchodziło się z „kwitkiem”.

Drugą różnicą, dość widoczną przy porównaniu obu powieści, jest znacznie mniejsza ilość humoru. Owszem Trzynasty dzień tygodnia również jest napisany ciętym, ironicznym językiem, lecz znacznie mniej w nim wesołości, która towarzyszyła w trakcie lektury Upiorów.... Myślę, że było to spowodowane osadzeniem akcji powieści w grudniu 1981 roku, kiedy to nikomu, ani obywatelom, ani służbom nie było do śmiechu. Sytuacja polityczna była bardzo napięta, co przekładało się na nastroje obywateli. Są jednak w powieści anegdotki na temat życia codziennego, dotyczące zaopatrywania się w artykuły spożywcze czy przemysłowe, bądź Polaków sposoby na radzenie sobie z prohibicją, która nastała wraz z ogłoszeniem stanu wojennego.

Podsumowując, Trzynasty dzień tygodnia to powieść, którą warto przeczytać. Jeśli ktoś lubi mieć zachowany porządek chronologiczny czytanych przez siebie książek, może spokojnie zacząć swoją przygodę z Ćwirlejem od tego właśnie tomu. Można też je czytać po kolei. Nieważne którą opcję się wybierze, nie straci się niczego ważnego. Autor pisze bardzo dobrze, interesująco, urozmaicając swoją prozę solidną dawką ironii, procentów i wielkopolskiej gwary. Powieść wciąga i zmusza do myślenia, a nawet kombinowania, bo warto się zastanowić jak działały w ówczesnym czasie organy ścigania, kiedy nie było dostępu do technologii, znacznie ułatwiającej pracę ekipie dochodzeniowej.

Przede mną jeszcze jedna książka z serii Milicjanci z Poznania. Możecie być pewni, że już niedługo przeczytacie jej recenzję.


Cykl Milicjanci z Poznania:


www.kostnica.com.pl
 Dziękuję!

14 komentarzy:

 1. Bardzo lubię Ćwirleja, chociaż jego książki czytałam w przypadkowej zupełnie kolejności.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego, co zauważyłam, nie stanowi to żadnego problemu, czytanie ich bez zachowania kolejności.

   Usuń
 2. Czytałam dwie książki Ćwirleja i jego styl również bardzo przypadł mi do gustu i zgadzam się z Tobą, że pisze ciekawie, z humorem i odpowiednią dawką ironii. Poza tym to świetna wycieczka w przeszłość. :) Po "Trzynasty..." wcześniej czy później na pewno sięgnę, bo chciałabym poznać cały cykl.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też, do pełni szczęścia brakuje mi jeszcze lektury dwu tomów, 3. i 4. :)

   Usuń
 3. Jestem bardzo ciekawa tych powieści, nie przypominam sobie, żebym wcześniej czytała kryminał z akcją osadzoną w PRL (nie licząc Chmielewskiej oczywiście), więc chętnie się zabiorę za ten cykl.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chmielewskiej czytałam jedną książkę w sumie, i to było tak dawno temu, że pamiętam jedynie jej tytuł, akcji w ogóle :)

   Usuń
 4. Widzę, że się wciągnęłaś. :)
  Tego tomu jeszcze nie mam, ale na pewno dokupię i przeczytam, bo ogromnie jestem ciekawa całego cyklu. Cieszę się, że tu fabuła jest jeszcze ciekawsza niż w poprzednim tomie. Trochę szkoda, że mniej jest humoru, ale może i dobrze, że w obrębie cyklu są powieści utrzymane w różnym klimacie? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Klimat w sumie jest taki sam, tyle tylko, że okres historyczny dla "Trzynastego dnia tygodnia" był nieciekawy dla społeczeństwa. Ale fabuła jest zdecydowanie bardziej rozbudowana :)

   Usuń
 5. Nie znam twórczości Ćwirleja, ale coraz bardziej czuję się zachęcona ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak nie lubię polskich kryminałów, tak na historie z czasów PRL chęć mam sporą. Chyba już poszukam książek!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że jeśli już będziesz je czytać, to spodobają Ci się równie mocno, jak mi :)

   Usuń
 7. Nie wiedziałem, ze Dziewczyny czytają kryminały:)
  mnie okładzie na łopatki jak w tle Jak Olkiewicz rozpija Brodziaka:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. poprawiam literówki:
   Kładzie mnie na łopatki jak w tle głównego wątku Olkiewicz rozpija Brodziaka
   Któregoś razu Brodziak wymyśla że ma spotkanie z Dziewczyną, ale i tak lądują w knajpie na Oranżadzie:)

   Usuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Bill Griffin (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (3) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) Genevieve von Petzinger (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Leszek Herman (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (22) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (30) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (136) Fantasy (53) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (2) Horror (40) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (12) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (48) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (17) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (2) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (36) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (38) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

#nauka (1) ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (2) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sedinum (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)