piątek, 8 sierpnia 2014

Adrian Zawadzki, Krwawy umysł

A miało być tak pięknie...

Adrian Zawadzki, Krwawy umysł
seria: eXst eXiste tom 1
wydawnictwo: Novae Res
data wydania: 22 stycznia 2014 r.
liczba stron: 278
ISBN: 978-83-7942-067-4
okładka: broszurowa ze skrzydełkami

Pierwszą rzeczą, dzięki której zwróciłam uwagę na powieść Adriana Zawadzkiego, była okładka. Mocna, przyciągająca wzrok, nietypowa. Dla części czytelników pewnie obrzydliwa i odstraszająca, jednak ja widziałam w niej – w połączeniu z blurbem – zapowiedź historii, która powinna mi się spodobać, powieści brutalnej, obrazoburczej i przy tym inteligentnej. Dodatkowo utwierdził mnie w tym przekonaniu jej prolog. Lecz im bardziej zagłębiałam się w lekturę, tym większe było moje rozczarowanie pozycją, bowiem otrzymałam coś kompletnie innego niż to, co mi obiecywano.
Różnica między dobrem a złem jest taka, że zło kompromisu nie uznaje.
eXst eXiste, w skrócie eXeX, to tajne stowarzyszenie założone po drugiej wojny światowej, które ma na celu zmianę postrzegania otaczającej bohaterów rzeczywistości. Jego członkami, nazywanymi Realitami, są jednostki powszechnie znane i uwielbiane przez tłumy oraz osoby pochodzące ze znamienitych, bogatych rodzin. Trzeciemu pokoleniu eXeX przewodzi Główny Przewodniczący, Oliwer Micali. Jednakże wnętrze organizacji zaczyna toczyć choroba, której pierwszymi objawami są wyjątkowo brutalne morderstwa osób związanych z przywódcą oraz członków tajnego stowarzyszenia.

Wiele sobie obiecywałam po Krwawym umyśle. Czytając powieść, wydawało mi się, że mam w ręce książkę w sam raz dla mnie, która mi się na pewno spodoba. Sugerowały to okładka, jej opis i prolog. Okazało się jednak, że była to swoista zasłona dymna.

Jest więc tajne stowarzyszenie, które zostało założone w celu zmiany sposobu postrzegania świata. Jak ma się owa metamorfoza dokonać – nie wiadomo. Do tejże elity rekrutuje się osoby sławne: pisarza, którego pierwsza powieść wywołała czytelniczy orgazm u masowego odbiorcy; młodego modela i zarazem redaktora naczelnego pisma ustanawiającego trendy w modzie; synach właściciela sieci północnoamerykańskich banków. Do grona wybrańców ma też dołączyć popularny muzyk, kompozytor utworów porywających do tańca cały świat. Owa grupa młodych ludzi nie wyróżnia się praktycznie niczym, oprócz tego, że, jak już wspomniałam, jest o nich głośno. Tyle. Imprezują, piją bez umiaru, zażywają narkotyki i inne „czarodziejskie” proszki. I to właśnie oni mają w jakiś sposób zmienić świat, nie wiem tylko, jak chcą tego dokonać.

Wydawać by się mogło, że gdy bliski współpracownik Oliwera Micaliego zostaje zamordowany, akcja ruszy do przodu. Tak się jednak nie dzieje, co więcej, o samej zbrodni mówi się bardzo niewiele, mimo iż koncentruje się ona wokół osoby Głównego Przewodniczącego eXeX, który na dobrą sprawę z nikim nie dzieli się posiadanymi informacjami, sam prowadzi „jakieś dochodzenie”, lecz autor w ogóle nie przedstawia go w książce. Czyli jest to jedna wielka zagadka, nikt nic nie wie.

Duże problemy sprawia również sposób narracji, którą prowadzą różne osoby. Czasami trudno się połapać who’s who i kto w danym momencie ciągnie opowiadaną historię. Narracje przeplatają się ze sobą, utrudniając czytelnikowi odbiór. Rozumiem, że autor najprawdopodobniej chciał w ten sposób ukazać wielostronny punkt widzenia danej sprawy, ale w mojej ocenie nie udało mu się to. Zamiast zróżnicowania odczuwałam zagubienie, które z czasem zaczęło coraz bardziej wpływać na mój odbiór powieści.

W Krwawym umyśle na pierwszy plan wysuwa się trójka postaci. Gregory Yard, młody model, właściciel pisma MASHTIE. Przystojny, bogaty, aczkolwiek nieprzystosowany do życia społecznego i tym samym nie pasujący do towarzystwa zgromadzonego w eXeX. Drugim jest Tristan Roance, pisarz, którego dzieło podbiło serca czytelników na całym świecie. Lubiący łamać reguły swoim zachowaniem i obrazoburczymi wypowiedziami. Wreszcie Oliwer Micali, Główny Przewodniczący. Młody człowiek, którego pochodzenie obarczyło ciężarem udźwignięcia władzy nad tajemnym stowarzyszeniem, jak i międzynarodową korporacją, lecz mimo to izolujący się od otoczenia. Są to bardzo różne osobowości, trudno znaleźć jakieś wspólne dla nich cechy. Być może z tego właśnie powodu autor zdecydował się wysunąć tych właśnie mężczyzn na pierwszy plan w swojej książce, by oddać pełnię obrazu opowiadanej przez siebie historii.

W powieści przewija się jeszcze kilka innych postaci, jak Daniel Rosser czy Sergiusz, zwany Agamemnonem, aczkolwiek są to bohaterowie występujący raczej w tle, niewiele wnoszący do przedstawianych wydarzeń. Wybija się jedynie wspomniana wyżej trójka, lecz nie powiem, by były to jakieś szczególne kreacje. A ów krwawy umysł, całe to nieznajome i nieprzewidywalne zło, o którym napisano w blurbie? Owszem, pojawia się... kilka razy, na samym końcu powieści.
Człowiek nie po to odstawia na bok zasady, przykazania i morały, aby poruszyć tych, którzy je dobrze znają. Chce przekraczać granice, by poznać, co się za nimi znajduje. I nie widzi oburzenia innych. Widzi przestrzeń poza granicami. To egoistyczne, ponieważ można zostawić więcej, niż się ujrzy...
W trakcie lektury Krwawego umysłu odniosłam wrażenie, że powieść ta powstawała w kawałkach, które potem posklejano w jedną całość. Odczucie to dodatkowo potęgowały fragmenty, gdzie  autor opisywał sny (swoje? Jednego z bohaterów? Krwawego umysłu?); nijak się one miały do opowiadanej w danym momencie historii.

Tak samo motyw morderstwa, najpierw bliskiego współpracownika Micaliego, a potem jednego z członków stowarzyszenia. Sprawy, jakby się mogło wydawać, ważne zarówno dla bezpieczeństwa interesów, jak i dobra eXeX, zostały praktycznie pominięte. Ot, od czasu do czasu coś się wspomni, ważniejsza jest jednak rekrutacja nowego członka eXst eXiste!

Choć powieść ma tylko dwieście siedemdziesiąt osiem stron, to czytając ją, strasznie się wynudziłam, niemalże z radością patrzyłam, jak od zakończenia dzieli mnie coraz mniej stron. I zdecydowanie nie będę sięgać po kolejne tomy serii, która w zamierzeniu autora jest trylogią. Lektura Krwawego umysłu to absolutnie wszystko, na co mnie stać w tym przypadku. Być może obraz powieści rozjaśniłaby lektura bloga, na którym w rozmowach z przyjaciółmi autor objaśnia poszczególne części książki. Pewnie gdyby Krwawy umysł choć trochę mnie zainteresował, to zagłębiłabym się w te rozmowy, ale w tym przypadku powiem pas.

Być może komuś ta powieść się spodoba, ja na pewno nie zaliczam się do tego grona. Książka nic nie wniosła w moje życie, choć wiele sobie po niej obiecywałam. I jestem z tego powodu niezwykle rozczarowana i zawiedziona.
http://www.efantastyka.pl/
Dziękuję!

6 komentarzy:

 1. Szkoda, że lektura nie spełniła Twoich oczekiwań - a zapowiadała się tak dobrze...

  OdpowiedzUsuń
 2. Hmm widziałam ją już jakiś czas temu i chyba miałam podobne podejście, co Ty zanim zaczęłaś czytać. Jednak jeszcze nie miałam okazji się przekonać, czy mnei się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 3. Rzeczywiście okładka ,,wwierca się" w oczy, szkoda tylko że zawartość nie jest równie barwna...

  OdpowiedzUsuń
 4. Jaka makabryczna okładka!!!!! :> I chyba tyle ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Najgorzej to przeczytać coś, po czym ma się wrażenie, że straciło się tylko czas. Niemniej, takie lektury pozwalają na dokładniejsze poznanie własnych upodobań i na poćwiczenie krytycznych recenzji ;)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetna okładka, szkoda tylko, że książka słaba ;)

  OdpowiedzUsuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Bill Griffin (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (3) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) Genevieve von Petzinger (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Leszek Herman (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (22) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (30) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (136) Fantasy (53) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (2) Horror (40) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (12) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (48) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (17) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (2) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (36) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (38) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

#nauka (1) ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (2) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sedinum (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)