wtorek, 5 sierpnia 2014

Manel Loureiro, Ostatni pasażer

Pulsa Dinura

Manel Loureiro, Ostatni pasażer
tytuł oryginalny: El último pasajero
przekład: Joanna Ostrowska, Grzegorz Ostrowski
wydawnictwo: MUZA S.A.
data wydania: 9 lipca 2014 r.
liczba stron: 480
ISBN: 978-83-7758-719-5
okładka: miękka ze skrzydełkami

Manela Loureiro miałam okazję poznać przy okazji lektury trylogii Apokalipsa Z, która jakiś czas temu ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa MUZA S.A. Otwarcie mogę powiedzieć, że autor „kupił” mnie już po pierwszym tomie. Bo umie opowiadać, robi to z przyjemnością i ma głowę pełną pomysłów. Potwierdzeniem tego ostatniego jest wydana niedawno w Polsce kolejna jego powieść, zatytułowana Ostatni pasażer. Tym razem zamiast tematyki zombie, pisarz postanowił zaserwować swoim czytelnikom prawdziwą, klasyczną ghost story.

Północny Atlantyk, sierpień 1939 roku. Statek „Pass of Ballaster”, przewożący węgiel z Europy do Ameryki, niemalże zderza się na swojej zwyczajowej trasie z olbrzymim niemieckim wycieczkowcem o nazwie „Valkirie”. Wszystko z powodu gęstej mgły oraz braku jakiegokolwiek śladu obecności ludzi na pokładzie transatlantyku. Grupa wysłanych tam marynarzy odnajduje na pokładzie tylko jednego pasażera: owiniętego w tałes noworodka, z medalionem Gwiazdy Dawida na szyi.

Londyn, siedemdziesiąt lat później. Młoda dziennikarka, Kate Kilroy, która miesiąc wcześniej w wypadku samochodowym straciła męża, dostaje od swojej szefowej zlecenie, mające pomóc jej w dojściu do siebie po tragicznych wydarzeniach. Ma przyjrzeć się sprawie tajemniczego statku, transatlantyku „Valkirie”, który został zakupiony i wyremontowany przez pewnego milionera. Okazuje się, że sprawą tą interesował się zmarły mąż Kate, przez co kobieta jeszcze chętniej podejmuje się napisania artykułu. Tym samym wplątuje się w wydarzenia, których finał pozwoli wyjaśnić co stało się na Atlantyku w pewną sierpniową noc 1939 roku.
Kate dotąd nigdy nie wierzyła w takie rzeczy. To był zwykły folklor i legendy ludzi, którzy wciąż żyli w świecie fantazji i przesądów. Coś malowniczego, ale nierzeczywistego. Aż do tego dnia. Dnia, kiedy to wszystko zmieniło się w coś cholernie realnego.
Główną bohaterką powieści Ostatni pasażer, wokół której kręci się cała akcja powieści, jest Kate Kilroy, młoda dziennikarka „London New Herald”. Miesiąc wcześniej w wyniku tragicznego wypadku straciła męża, również pracującego dla tej gazety. Robert, mąż Kate, był szanowanym dziennikarzem, który miał w sobie ten instynkt, pozwalający na drążenie interesującego go tematu, nie wywołując przy tym niechęci u postronnych osób. Kate bardzo go brakuje, więc kiedy naczelna gazety proponuje jej zajęcie się tematem, który miał w planach jej mąż, bierze go nie tylko ze względu na to, by się czymś zająć, lecz chce w tym sposób mieć udział w tym, co zajmowało myśli jej męża tuż przed tragiczną śmiercią. W ten sposób młoda kobieta trafia na materiały o „Valkirie”, tajemniczym i owianym złą sławą transatlantyku, który przez siedemdziesiąt lat przebywał w jednym z angielskich doków, gdzie trafiały statki niepotrzebne już marynarce. Krok po kroku Kate poznaje strzępki informacji o „Valkirie”, o jej pierwszym właścicielu, organizacji Wolf und Klee, wojennych losach aż do momentu, gdy za małą fortunę zakupił go pewien biznesmen, Isaac Feldman, właściciel sieci kasyn, uważany przez wielu za mafiosa, dla którego odebranie komuś życia jest niczym splunięcie. Podążając tym tropem, Kate udaje się dotrzeć do mężczyzny i w końcu – w dość drastycznych okolicznościach – nakłonić go do wtajemniczenia jej w całą sprawę. Dzięki temu kobieta bierze udział w rejsie, którego dramatyczne skutki mogą odmienić bieg ludzkości.
– Ludzie z Wolf und Klee i Tarasow sądzą, że w punktach, gdzie występują osobliwości, dochodzi do dystorsji czasoprzestrzeni. To trudne do wyjaśnienia szaleństwo, ale...
– Ale... – Kate usłyszała własny zduszony głos.
– Ale uważają, że jeśli ten statek znajdzie się we właściwym punkcie o właściwej godzinie, pojawią się w tym samym miejscu... tyle że w tysiąc dziewięćset trzydziestym dziewiątym roku.
– Po co?
– Jeśli wrócą do przeszłości, będą mogli zapobiec popełnieniu przez Hitlera błędów, które doprowadziły do jego klęski. Stalingrad, Normandia... to by się nie wydarzyło. – W głosie Feldmana brzmiał prawdziwy strach. – Nie rozumiesz, Kate? Niemcy wygrają wojnę, ludność żydowska zostanie w całości wymordowana, zmieni się bieg historii. Na zawsze.
Ostatni pasażer to klasyczna ghost story, napisana z iście hollywoodzkim rozmachem. Zagłębiając się w kolejne jej strony odnosiłam wrażenie, jakbym oglądała jakąś wysokobudżetową produkcję z Miasta Aniołów rodem, a nie oddawała się lekturze książki. Inspiracją dla autora były przede wszystkim opowieści o statkach widmo, takich jak „James B. Chester”, „Ellen Austin” czy najsłynniejszy z nich „Mary Celeste”, które zresztą zostają wspomniane w fabule powieści. Podobnych przykładów w historii marynistyki znaleźć można wiele, a każda z nich ma przypisanych całe mnóstwo wyjaśnień, od realnych, jak plaga czy zaraza, po te najbardziej fantastyczne. Loureiro postanowił w swojej powieści skupić się na drugiej grupie wyjaśnień, dodatkowo wplatając w nie wątek historyczny i fikcyjną organizację nazistowską Wolf und Klee, dzięki czemu historia nabrała nieco thrillerowego wymiaru, a wraz z nim dodatkowej głębi i niepowtarzalnego „smaczku”.

Bohaterowie pojawiający się w Ostatnim pasażerze są bardzo dobrze nakreślone. Tyczy się to zarówno postaci pojawiających się na pierwszym planie, jak i tych epizodycznie przewijających się przez kartki powieści. Mają swoją osobowość, którą ukształtowały ich przeżycia. Nie są jednakowe, wyróżniają się z tłumu i odgrywają swoją rolę w opowiadanej historii. Nie zawsze jednak jest ona taka, jaką w wyobraźni nakreśli sobie czytelnik na samym początku lektury. Wielu pasażerów „Valkirie” skrywa w sobie tajemnice, które zostają ujawnione w odpowiednim momencie.
Eksplozja stabilizatorów wywołała śmiercionośny deszcz odłamków, który spadł na maszynownię. Poszarpane ciała głównego mechanika, wysokiego, atletycznie zbudowanego mężczyzny, oraz czterech innych maszynistów były porozrzucane po całym pomieszczeniu. Największe kawałki wyglądały jak poduszki na igły, którymi bawił się jakiś sadystyczny olbrzym, wbijając ostre odłamki poskręcanego metalu w ludzkie mięso. Krew spływała po pokrywach silników, które nadal wyły, pracując w trybie automatycznym. Zapach spalonego oleju i paliwa do silników Diesla mieszał się z wonią krwi wrzącej na gorących metalowych płytach.
Autor umiejętnie zbudował atmosferę grozy, stopniowo zwiększając napięcie. Wyobraźcie sobie tylko: płyniecie tajemniczym statkiem, wokół otwarta przestrzeń, znikąd ratunku. Transatlantyk otula gęsta jak mleko, nieprzenikniona żółta, lepka mgła. Nie słychać żadnego odgłosu z zewnątrz, żadnego pluskania fal o burtę, wiatru w korytarzach, nic. Śmiertelna cisza. A jeśli zmorzy was sen, to będzie on niezwykle realistyczny... Nie mogę więcej na ten temat napisać, by nie pozbawić was przyjemności lektury.

To, co szczególne podobało mi się w powieści to styl, w jakim zostały napisane ostatnie jej rozdziały. Cała ta plastyczność obrazku, w którym teraźniejszość przeplata się z przeszłością, nie zniekształcając jej, a wręcz uwypuklając istotne szczegóły, na które normalnie czytelnik nie zwróciłby uwagi. Nakładanie się rzeczywistości, kiedy każdy czyn może mieć strategiczne znaczenie oraz wszechobecna ciemność, mrok i Zło – doskonała kompozycja.

Ale czy powieść jest aż tak doskonała? Nie ma w niej zgrzytów? Otóż nie. Rozczarował mnie wątek związany z... duchem Roberta, męża Kate. Jego pojawienie się podchodzi nieco w mojej opinii pod ułatwienie sobie zdania przez autora, coby nie musiał zbyt długo i mocno główkować jak zakończyć całą historię. W ogóle samo zabranie przez kobietę prochów męża w rejs, co do którego nie miała pewności, że z niego wróci, było nieco dziwne i nielogiczne. Samo to, że kilka rozdziałów wcześniej opisana była jej rozmowa z naczelną „London New Herald”, że rodzice Roberta będą chcieli mieć jego prochy u siebie, w USA.

Drugą niejasność stanowi dla mnie wątek jednego z marynarzy „Pass of Ballaster”, który feralnego dnia natknął się na opustoszałą „Valkirie”. Kiedy Kate odwiedza go po raz drugi, tym razem wraz z Feldmanem, znajduje jego zmasakrowane zwłoki, które dodatkowo zostały pozbawione serca. Kto i dlaczego? Nie zostaje to wytłumaczone i z tego też powodu czuję mały niedosyt w postaci nie do końca wyjaśnionych wątków.

Niemniej jednak muszę przyznać, że Ostatni pasażer to jedna z lepszych ghost stories, jakie miałam okazję przeczytać. Klimatyczna, niepokojąca, bardzo dobrze i harmonijnie napisana. Stąd też mój apel do autora: panie Loureiro! Proszę w dalszym ciągu pisać! Obojętnie czy o zombie, czy o nawiedzonych statkach. Ja na pewno Pana książki przeczytam.


www.kostnica.com.pl
Dziękuję!

22 komentarze:

 1. Zgadzam się. Chociaż "Ostatni pasażer" nie jest oryginalny (autor dużo zapożycza od filmów i innych powieści tego gatunku) to Loureiro dobrze zna prawidła rządzące ghost stories i potrafi przekuć ten brak innowacyjności w coś interesującego. Niby nic nowego pod słońcem, ale i tak chce się to czytać jak najdłużej. Miły paradoks;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt, pomysł nie jest oryginalny sam w sobie, ale na dobrą sprawę mało książek o statkach-widmo znam. Filmów dość sporo, ale książka "Ostatni pasażer" to pierwsza i do tej pory jedyna o tej tematyce, jaką miałam okazję poznać :)

   Usuń
 2. Nie skojarzyłam autora. Nawet po stylu, bo Ostatni pasażer zaczął mi się całkiem przyjemnie, a Apokalipsa utykała i nadal siedze gdzieś u jej końca (i to I części!). Chociaż chyba coś w tym utykaniu jest, bo Ostatni pasażer też mi w pewnym momencie zaczął zgrzytać. Albo nudzić. Doczytam, zobaczymy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ojoj... to nie dobrze... Ale może jeszcze zmienisz zdanie, kto wie? :)

   Usuń
 3. Uwielbiam opowieści o duchach, więc ta powieść to mój obowiązek :) Na szczęście swój egzemplarz już mam, szkoda tylko, że pewne wątki zostają niedopowiedziane, chociaż może pisarz chciał zostawić w tym względzie wolną rękę czytelnikom?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sumie to jeden wątek nie został wyjaśniony, więc nie jest źle ;)

   Usuń
 4. Na mnie trylogia Apokalipsa nie zrobiła wielkiego wrażenia, ale na "Ostatniego pasażera, mimo że pewne elementy w nim zgrzytają, mam ochotę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To będę wyczekiwać Twojej recenzji, jeśli już masz książkę u siebie :)

   Usuń
 5. Trochę niepokoi mnie ten hollywoodzki rozmach. Nie lubię tego wyrażenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chodziło mi o ogólną widowiskowość powieści. Jej obrazowość, szczególnie przy opisywaniu statku.

   Usuń
 6. Duchy... może się skuszę...

  OdpowiedzUsuń
 7. Duchy??? Nie, nie, ja chcę jeszcze kiedyś zasnąć! :))

  OdpowiedzUsuń
 8. Pobieżnie przeczytałam Twoją recenzję, bo książka u mnie czeka na swoją kolej, ale smuca mnie te minusiki...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie są aż tak straszne, zresztą przekonasz się sama :)

   Usuń
 9. Najpierw autor zafundował nam Apokalipsę zombie, teraz to :D Mam ją u siebie, mam nadzieję, że ją dobrze odbiorę :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Muszę się zapoznać z tą książką, mimo tych mankamentów :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem są tak małe, że można na nie przymknąć oko ;)

   Usuń
 11. Nigdy nie miałam okazji czytać horroru, ale kiedyś musi być ten pierwszy raz ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja jestem troszeczkę zawiedziony. Ale tylko troszeczkę. Myślałem, że akcja potoczy się bardziej jako wyprawa naukowa, a zgromadzeni na "Valkirie" specjaliści spróbują wyjaśnić to tajemnicze zjawisko statku-widmo z 1939 r. Liczyłem, ze znajdzie się jakieś naukowe (mniej lub bardziej wiarygodne) wyjaśnienie tej tajemnicy. Jednak od momentu, w którym zaczęły na tym statku "rządzić" duchy i upiorne głosy szepczące głównym bohaterom co mają robić, straciłem tę nadzieję. Od tego momentu jakby zaczęła się druga, całkiem inna powieść.
  Nie mniej jednak całość była bardzo ciekawa, trzymała w napięciu do samego końca, a Manel Loureiro udowodnił, że ma talent i potrafi przykuwać uwagę.
  "Apokalipsa Z" (wszystkie trzy tomy) czeka na moim czytniku w kolejce do przeczytania i pewnie niedługo się doczeka...

  OdpowiedzUsuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Bill Griffin (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (3) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) Genevieve von Petzinger (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Leszek Herman (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (22) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (30) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (136) Fantasy (53) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (2) Horror (40) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (12) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (48) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (17) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (2) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (36) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (38) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

#nauka (1) ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (2) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sedinum (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)