czwartek, 25 września 2014

Rafał Kosik, Kuba i Amelia. Godzina duchów; Amelia i Kuba. Godzina duchów

Wakacje z duchami

Rafał Kosik, Kuba i Amelia. Godzina duchów; Amelia i Kuba. Godzina duchów
wydawnictwo: Powergraph
data wydania: 21 maja 2014 r.
liczba stron: 280; 256
ISBN: 978-83-64384-18-9; 978-83-64384-17-2
okładka: twarda

Rafał Kosik zasłynął jako autor młodzieżowej serii książek Felix, Net i Nika, wydanych w latach 2004–2009. Ten liczący sobie szesnaście tomów cykl stał się bestsellerem wśród nastolatków, którzy z przyjemnością śledzili losy warszawskich gimnazjalistów. Teraz, po blisko pięciu latach, pisarz powraca z nową serią powieści, tym razem skierowanych do dzieci w wieku 7–11 lat. Jej bohaterami jest dwójka dzieci, Amelia i Kuba, którzy pragną rozwiązać zagadkę pojawiających się w środku Warszawy, na nowoczesnym osiedlu... duchów.

Amelia ma jedenaście lat i bardzo lubi rysować. Poświęca temu zajęciu każdą wolną chwilę, zapełniając swój szkicownik coraz to nowymi obrazkami. Niedawno wprowadziła się wraz z rodzicami, młodszym bratem Albertem i psem Imbirem do nowoczesnego apartamentowca, który zaprojektował jej ojciec. Wkrótce kolejne mieszkania zaczynają zajmować nowi lokatorzy. Wśród nich jest Kuba, rówieśnik Amelii, który bardzo spodobał się dziewczynie, lecz nie ma ona śmiałości, by nawiązać z nim znajomość. Sprawa komplikuje się bardziej, gdy w budynku, w którym mieszka, nagle zaczynają pojawiać się duchy...

W życiu jedenastoletniego Kuby dokonuje się właśnie kilka dużych zmian. Najważniejszą z nich jest przeprowadzka. Zmuszony opuścić swoje podwórko i kolegów, z lekkim niepokojem myśli o tym, czy w nowym domu będzie się gdzie bawić i czy znajdzie tam jakichś kolegów. Wraz z rodzicami i młodszą siostrą Mileną, nazywaną przez wszystkich Mi, wprowadza się do nowoczesnego budynku, gdzie bardzo szybko wpada mu w oko czarnowłosa dziewczyna ze szkicownikiem w dłoni, którą zobaczył siedzącą na gałęzi drzewa rosnącego przy budynku. Zdążył się tylko przedstawić, gdy uciekła do domu, ciągnąc za sobą młodszego brata. Jej zachowanie nieco zdziwiło Kubę, lecz stwierdził, że jeszcze będzie miał okazję, by ją poznać. Tak też się dzieje, tyle tylko, że okoliczności są co najmniej dziwne, bowiem budynek zaczynają nawiedzać tajemnicze zjawy. Młodzież postanawia przyjrzeć się sprawie i odkryć, dlaczego duchy nawiedzają ich nowy dom.

Dopiero lektura obu książek o bliźniaczych tytułach przedstawia czytelnikowi całość historii. Zakończenie jest takie samo, lecz różnicę stanowi to, kto jest w centrum wydarzeń. Każda z powieści przedstawia bowiem zdarzenia z punktu widzenia marzycielskiej Amelii lub energicznego Kuby. Nie ma znaczenia, od którego tytułu rozpocznie się lekturę, w tym temacie wybór leży w gestii młodego czytelnika. Tak czy inaczej, pełny obraz poznają dopiero po lekturze obu książek, które wyjaśniają poboczne wątki pojawiające się w drugiej powieści, jak na przykład skąd wziął się zielony balon w kształcie smoka, dlaczego tata Kuby ustawiał na balkonie puste opakowania po jogurcie i je fotografował, czy też dlaczego Mi rozrzucała po trawniku rozpakowane cukierki. Zdarzają się co prawda fragmenty identyczne dla obu książek, lecz zostają one przedstawione z innego punktu widzenia, co urozmaica całą lekturę, nie sprawiając przy tym wrażenia wtórności.


Bohaterowie powieści są bardzo ciekawie skomponowani i, co ważniejsze, przedstawieni oczami dziecka, co w szczególności dotyczy postaci dorosłych pojawiających się w książkach. Rodzice obojga bohaterów, Kuby i Amelii, są zapracowani, tak skupieni na tym, co robią, że bardzo często nie mają czasu na zajęcie się swoimi pociechami, na zwykłą rozmowę z nimi. Zawsze jest „jutro” lub „później”, więc dzieci muszą zająć się same sobą. Nie są również tak zaradni i mądrzy, jak mogłoby się wydawać i bardzo często popełniają wręcz dziecinne błędy, czego szczególnym dowodem jest tata Kuby, który pragnie wykazać się znawstwem tematu przy okazji drobnych prac domowych w ich nowym mieszkaniu. W obu książkach pojawiają się też inni dorośli, którzy swoimi cechami wyróżniają się z tłumu: nieszanujący dzieci Bardzo Ważny Dyrektor, Celebrytka, która jest znana z tego, że jest znana, czy wiecznie narzekająca pani Kożuszek. Każde z nich przedstawia sobą wartości, których dzieci nie potrafią zrozumieć, gdyż należą do „świata dorosłych”.
Dzieci, czyli na dobrą sprawę bohater zbiorowy powieści, z pewnością okażą się bliskie czytelnikom z grupy docelowej. Doskonale znają się na współczesnej technice, korzystają z urządzeń elektronicznych oraz komunikatorów i portali społecznościowych, lecz mają problemy z nawiązaniem kontaktów z rówieśnikami. Są nieśmiałe i obawiają się tego, czy zostaną zaakceptowane. Autor przedstawił problemy współczesnej „młodszej młodzieży” w sposób bardzo naturalny, nie tylko wyjaśniając stan rzeczy, lecz również pokazując, że „ta druga strona” odczuwa te same lęki i obawy, co w pewnym sensie może pomóc dzieciom w zwalczaniu niepewności i otworzyć je na kontakty z innymi.
(...) Ciekawe, ile kosztują te łyse koty.
– O czym ty mówisz? – Amelia spojrzała na nią badawczo.
– Mam uczulenie na sierść. A jedynym znanym mi ssakiem bez włosów jest dziadek Stefan.
Jedną z ciekawszych postaci w obu powieściach jest sześcioletnia siostra Kuby, Milena, nazywana przez wszystkich Mi. To dziecko ciekawskie, nieco zadziorne i uparte, ale przy tym bardzo kochające przyrodę. Wśród jej domowych zwierzątek znajdują się mrówki, ambystoma, skolopendra, ptasznik i legwan. Mimo iż jest uczulona na sierść zwierząt – stąd pomysł, aby namówić rodziców na kota rasy sfinks – z radością bawi się z psem nowopoznanych sąsiadów. Jako że Mi jest niezwykle wygadaną dziewczynką, nosi przy sobie notesik, zapisując w nim nowe, trudne słówka, które mimo to myli, jak na przykład „eksmisję” z „ekskomuniką”.

Najnowsze książki Rafała Kosika można czytać w dowolny sposób: tradycyjny, czyli jedną po drugiej lub naprzemiennie, porównując po kolei rozdziały z jednej i z drugiej lektury, co w pewien sposób może okazać się rozwiązaniem absorbującym młodego czytelnika, zwiększając jego zainteresowanie obiema powieściami. Nawet jeśli zdecyduje się czytać książki po kolei i pozna finał historii w pierwszej z nich, to lektura drugiej również będzie pasjonująca i ciekawa, bo choć zakończenie będzie takie samo, to droga, która do niego wiodła, zdecydowanie różni się od wcześniejszej.


Język powieści jest prosty, dostosowany do wieku odbiorcy, a jeśli pojawiają się w treści trudniejsze słówka, to zostają one wyjaśnione w przypisach. Zdecydowanie ułatwia to odbiór młodemu czytelnikowi, nie psując przy tym radości płynącej z odkrywania zagadki duchów panoszących się w nowoczesnym apartamentowcu w Warszawie.


Na uwagę zasługują również oprawy obu powieści. Są twarde i szyte, dzięki czemu ma się pewność, że przetrwają naprawdę dużo i nie trzeba się obawiać, że podczas którejś z rzędu lektury książka zacznie się rozpadać, a ze środka wylatywać będą kartki. Ponadto ozdobiona została zarówno na okładce, jak i wewnątrz, rysunkami autora, które mogą ułatwić wyobrażenie sobie historii i przedmiotów przedstawionych w fabule. Szczególnie dotyczyć to będzie UPB, czyli Uniwersalnego Przyrządu Badawczego, który zaprojektował brat Amelii, Albert, lub wyglądu drona szpiegowskiego.


Amelia i Kuba. Godzina duchów oraz Kuba i Amelia. Godzina duchów to idealne wakacyjne lektury dla „młodszej młodzieży”, które zdecydowanie umilą czas w momencie, gdy pogoda nie pozwoli na przebywanie na zewnątrz, oraz sprawią, że podobnie jak bohaterowie książek zapragną doświadczyć letniej przygody. Wszak do odważnych świat należy!

www.efantastyka.pl
Dziękuję!

1 komentarz:

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Bill Griffin (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (3) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) Genevieve von Petzinger (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Leszek Herman (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (22) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (30) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (136) Fantasy (53) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (2) Horror (40) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (12) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (48) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (17) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (2) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (36) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (38) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

#nauka (1) ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (2) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sedinum (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)