wtorek, 18 listopada 2014

Robin Hobb, Uczeń skrytobójcy

Bastard mu było na imię

Robin Hobb, Uczeń skrytobójcy
tytuł oryginalny: Assassin’s Apprentice
przekład: Agnieszka Ciepłowska
cykl: Skrytobójca tom 1
wydawnictwo: MAG
data wydania: 24 września 2014 r.
liczba stron: 495
ISBN: 978-83-7480-447-9
okładka: twarda

Będę szczera – zanim w moje ręce nie wpadła powieść Uczeń skrytobójcy, nie miałam pojęcia o istnieniu amerykańskiej pisarki fantasy Robin Hobb. Nazwisko to niespecjalnie rzucało mi się w oczy przy przeglądaniu nowości czy zapowiedzi wydawniczych. Dopiero niedawno natrafiłam na wspomnianą wyżej historię, która, jak się okazało, została wznowiona po raz trzeci i tym samym z końcem września trafiła na półki księgarni.

Zimna, wietrzna noc. Łzy matki i karcący męski głos. Twarde dłonie, popychające do przodu drobne dziecięce ciało. Zatłoczona kuchnia pełna żołnierzy. Dominująca postać mężczyzny z kaleką nogą. Zapach koni, siana i mokrej psiej sierści. Takie były pierwsze wspomnienia Bastarda, bękarta księcia Rycerskiego, następcy tronu Królestwa Sześciu Księstw. Wychowywany przez koniuszego swego ojca, Brusa, chłopak zostaje wciągnięty w wydarzenia, które z jednej strony otworzą przed nim całkowicie nowe możliwości, lecz z drugiej stanowić będą dla niego śmiertelne zagrożenie.

Uczeń skrytobójcy to powieść fantasy rozpoczynająca trylogię Skrytobójca. Jej głównym bohaterem i narratorem jest Bastard, naturalny syn księcia Rycerskiego. Postać ta zostaje przedstawiona czytelnikowi od samego początku, wraz z jego pierwszymi wzlotami i upadkami. Odbiorca poznaje chłopaka na starcie nowego życia, które obfitować będzie w drobne radości, jak i bolesne doświadczenia związane z nieprawym pochodzeniem. Widzi się zmagania młodzieńca, zmianę charakteru, z początku nieco męczące, lecz z czasem pozwalające na lepsze i pełniejsze zrozumienie jego zachowań, sposobu myślenia oraz podejmowania konkretnych decyzji. Jako że Bastarda poznaje się jako sześcioletniego chłopca, znienacka zabranego od matki i pozostawionego wśród całkowicie obcych ludzi, nie można spodziewać się od niego od razu spektakularnych akcji, śmiałych zamiarów czy ciętych ripost. Na dobrą sprawę postać chłopaka rozwija się powoli, acz interesująco, jako że młodzieniec został obdarzony dwiema cennymi zdolnościami: Rozumieniem, pozwalającym mu na poznawanie uczuć zwierząt, oraz Mocą, która dana jest tylko członkom rodu królewskiego. Choć są to niezwykle potężne umiejętności, to wcale nie sprawią, że Bastard będzie miał łatwiejsze życie, a wręcz przeciwnie, nieraz przysporzą mu one więcej problemów niż radości.

Obok świetnie zarysowanej pierwszoplanowej postaci pojawiają się inne, drugoplanowe, równie mocno nakreślone. Z początku wydawało mi się, że autorka poszła na łatwiznę, nadając bohaterom pojawiającym się na kartach powieści imiona symbolizujące – a raczej mające symbolizować – ich główne cechy charakteru: król Roztropny, książę Szczery czy księżna Cierpliwa. Jednakże wraz z rozwojem fabuły zauważyłam, że są to postacie znacznie bardziej skomplikowane, których miano nie zawsze określa ich osobowość. Król bywa niezdecydowany i pochopnie wyciąga wnioski, księżna jest nerwowa, a następca tronu o niektórych sprawach nie mówi otwarcie. Wszyscy oni mają swoje tajemnice i słabe punkty, które ujawniają się w kolejnych rozdziałach książki, lecz tym samym czynią ich bardziej ludzkimi, ciekawszymi. Jedną z mocno absorbujących postaci jest... królewski błazen: pojawiający się znienacka, mówiący zagadkami, na pewno dysponujący tajemną wiedzą. Ciekawi mnie ewolucji tego bohatera w kolejnych tomach trylogii.

Świat stworzony przez Robin Hobb został przedstawiony czytelnikowi niezwykle szczegółowo. Obok opisów poszczególnych krain, wzajemnych powiązań politycznych i gospodarczych, autorka zaprezentowała również sceny z życia codziennego ich mieszkańców, tradycje i zwyczaje. Dodało to powieści wielowymiarowości, w znacznej mierze urozmaicając lekturę. Dzięki temu ziemie wchodzące w skład Królestwa Sześciu Księstw nie są tylko punktami na mapie, lecz przemyślanymi i dobrze opisanymi terytoriami. Całości dopełniają wstępy poprzedzające każdy rozdział książki, w których opisane zostały fragmenty historii poszczególnych krain, dogmaty religijne czy wierzenia zwykłych ludzi. Osobiście lubię takie wtrącenia, bowiem dodają powieści klimatu oraz w pewien sposób uzupełniają lekturę.

Uczeń skrytobójcy został napisany przyjemnym, lekkim stylem. Choć powieść ma narrację pierwszoosobową, to znaleźć w niej można sporą ilość elementów opisowych, dotyczących nie tylko krajobrazów czy fragmentów nawiązujących do historii danej krainy, lecz również przemyśleń i rozterek głównego bohatera. Sądzę, że niektórym czytelnikom, w szczególności tym nastawionym na szybką, pełną dynamizmu akcję, może to nieco przeszkadzać, lecz jak dla mnie nie stanowiły one żadnej przeszkody. Tym bardziej, że nie spowalniały w żaden sposób rozwoju fabuły, a wręcz ją uzupełniały. Choć na początku powieść nie wciąga, to wraz z kolejnymi przeczytanymi rozdziałami coraz trudniej jest się od niej oderwać.

Pierwszy tom trylogii Skrytobójca to książka, która przypadnie do gustu czytelnikom lubującym się w klimacie klasycznego fantasy. Świetnie zarysowane postacie, interesujące wątki poboczne i intrygi polityczne oraz walka ze złem za pomocą nie tylko magii i miecza, ale sztyletu i trucizny – wszystko to można znaleźć w recenzowanym tytule. Osobiście jestem ciekawa jak potoczą się dalsze losy Bastarda, ucznia skrytobójcy, który ma już za sobą pierwszą poważną misję, aczkolwiek niebezpieczeństwo zagrażające Królestwu Sześciu Księstw nie zostało jeszcze pokonane. Zapowiada się intrygująco.

Cykl Skrytobójca:

www.efantastyka.pl
Dziękuję!

21 komentarzy:

 1. Recenzja pochłaniająca i klimatyczna, niestety treść książki nie nie zaciekawiła, chociaż jestem fanka tego gatunku :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiem Ci, że na samym początku, zanim zagłębiłam się w lekturze, miałam podobne odczucia, ale jak akcja się rozkręci - a dzieje się to szybko - czyta się bardzo dobrze :)

   Usuń
 2. W końcu się doczekałam na Twoją recenzję Ucznia Skrytobójcy! Po Twojej recenzji wiem, że jeszcze bardziej muszę przeczytać tą książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Z fantasy jakoś szczególnie się nie lubimy, z klasyki gatunku nie czytałem chyba jeszcze nic, jedynie kilka powieści Kinga w tych klimatach ;) Na półce mam zaś dwie cegły fantasy kupione podczas promocji na tytuły z Uczty Wyobraźni, ale cały czas się ich lękam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uczty Wyobraźni bać się nie powinieneś w żadnym wypadku :) Aczkolwiek powieści wydawane w tej serii są mocno klimatyczne, więc na dobrą sprawę trudno jest mi powiedzieć jak wypadnie Twoje spotkanie z nimi :)

   Usuń
 4. Zaciekawiła mnie fabuła tej książki fantasy. Może kiedyś do niej zajrzę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo mnie zaciekawiłaś, będę musiała poszukać tego tytułu :D Od czasu do czasu lubię sięgnąć po taką pełnokrwistą fantastykę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetna książka :) Uwielbiam takie klasyczne klimaty fantasy :)

  OdpowiedzUsuń
 7. TO COŚ DLA MNIE! Uwielbiam klasykę tego gatunku i na pewno polubię się z książką Hobba :D Już kilkukrotnie krzyczała do mnie ze sklepowej półki jednak wolałem poczekać na jakąś reckę i oto jest! Na pewno kupię :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli książka woła do Ciebie "tato!" w żaden sposób nie możesz jej odmówić ;)

   Usuń
 8. "Pierwszy tom trylogii Skrytobójca to książka, która przypadnie do gustu czytelnikom lubującym się w klimacie klasycznego fantasy." - Czyli książka idealna dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Brzmi ciekawie, choć przyznam szczerze sama okładka jakoś mnie do tej pory zniechęcała. Tylko kiedy to wszystko czytać???

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam kiedyś "Misję błazna" autorki i bardzo mi się podobała, ale niestety było to w czasach, kiedy nie bardzo miałam możliwość kupna innych jej książek. "Uczeń skrytobójcy" kusi mnie z tylu miejsc, że chyba zażyczę go sobie pod choinkę, bo uwielbiam klasyczne fantasy.

  OdpowiedzUsuń
 11. książka jak najbardziej dla mnie;) a tak a propos nazwiska autora z rozpędu przeczytałam je jako Robin Hood :PD

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja tę książkę przeczytałam już kilka lat temu i wtedy się w niej zakochałam. Teraz wróciłam do niej nie tylko przez sentyment, ale przez wzgląd na ładną oprawę graficzną. Natomiast treść... cóż jest według mnie genialna! Bastard jest jednym z moich ulubionych bohaterów dziecięcych, a książka pomimo tego, że główny bohater ma kilka lat, w momencie rozpoczęcia historii, jest zdecydowanie w równym stopniu dla młodszych, jak i starszych czytelników! :) Cieszę się, że się podobała - trzeba promować dobrą literaturę :)

  OdpowiedzUsuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Bill Griffin (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (3) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) Genevieve von Petzinger (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Leszek Herman (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (22) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (30) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (136) Fantasy (53) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (2) Horror (40) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (12) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (48) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (17) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (2) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (36) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (38) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

#nauka (1) ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (2) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sedinum (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)