sobota, 15 listopada 2014

Tim Willocks, Dwanaścioro z Paryża

Fiat justitia et pereat mundus

Tim Willocks, Dwanaścioro z Paryża
tytuł oryginalny: The Twelve Children of Paris
przekład: Maciej Szymański
cykl: Mattias Tannhäuser tom 2
wydawnictwo: Dom Wydawniczy REBIS
data wydania: 4 lutego 2014 r.
liczba stron: 816
ISBN: 978-83-7818-401-0
okładka: zintegrowana

Pierwszy tom historycznego cyklu autorstwa Tima Willocksa, Religia, bardzo przypadł mi do gustu i z niecierpliwością wyczekiwałam momentu, kiedy będę mogła poznać dalsze losy głównego bohatera, niegdysiejszego janczara, Mattiasa Tannhäusera, który odznaczył się wieloma, mniej lub bardziej zacnymi, czynami w trakcie obrony Malty przed inwazją Turków. Kiedy brałam do ręki kolejną część serii, na dobrą sprawę liczyłam tylko na jedno: by lektura Dwanaściorga z Paryża porwała mnie równie mocno, jak to miało miejsce w przypadku pierwszego tomu. Moje oczekiwania spełniły się aż nadto.

Paryż, rok 1572. Miasto świętuje ślub katolickiej księżniczki Małgorzaty de Valois z protestanckim królem Nawarry, Henrykiem Burbonem. Wydarzenie to miało stać się aktem braterstwa między dwoma ścierającymi się wyznaniami, lecz wkrótce miało się okazać, że przejdzie ono do historii jako zapisane wyjątkowo krwawymi zgłoskami... Dnia 23 sierpnia w poszukiwaniu żony przybywa do miasta Mattias Tannhäuser. Podczas jego nieobecności Carla została zaproszona, by uświetnić wesele królewskiej pary swoim występem muzycznym. Mimo iż kobieta jest w zaawansowanej ciąży, nie mogła się oprzeć obecności na tak ważnej uroczystości. Mattias chce jak najszybciej odnaleźć żonę i zabrać ją do domu, by mogła w spokoju urodzić ich pierwsze dziecko. Jednakże już od samego początku pobytu w stolicy Francji zasłużony kawaler maltański napotyka rozliczne problemy. Ktoś usilnie stara się utrudnić mu dotarcie do Carli. Kilka godzin po przybyciu Tannhäusera w mieście wybuchają zamieszki, które szybko przerodziły się w krwawą rzeź, znaną później jako Noc świętego Bartłomieja. Mattias kroczy przez zalany krwią Paryż tylko w jednym celu: by odnaleźć ukochaną kobietę i ich nienarodzone dziecko.
– To nie jest wojna. To masakra.
– Masakra jest najstarszym narzędziem wojny. I kiedy już wszelkie inne narzędzia wymyślone przez człowieka stępią się w zgliszczach cywilizacji, gdy rozpadnie się ostatnie koło i spłonie ostatnia książka, a ludzkość wyląduje w błocie jak u zarania dziejów, brzeszczot masakry pozostanie ostry jak zawsze i nie zabraknie tych, którzy odważą się po niego sięgnąć.
Dwanaścioro z Paryża porywa czytelnika już od pierwszych stron. I choć na pierwszy rzut oka sposób budowania fabuły jest podobny do poprzedniego tomu, to bardzo szybko okazuje się, że wiele te powieści różni. W Religii Willocks podkreślał różnice między islamem a chrześcijaństwem, pojawiało się również sporo filozoficznych przemyśleń Mattiasa na temat Boga oraz sposobu Jego pojmowania przez wspomniane wyżej dwie religie. W Dwanaściorgu z Paryża czytelnik zaobserwuje rozwój Tannhäusera. Teraz interesy nie są dla niego najistotniejsze, liczy się przede wszystkim rodzina. Rodzina, której zachowanie, gesty i słowa potrafią ranić bardziej niż stal... Bowiem uczucia Mattiasa wobec Carli, Orlandu i nienarodzonego dziecka są niezwykle silne i w dużej mierze wpłynęły na zmianę jego sposobu postrzegania świata. Łatwo jest więc sobie wyobrazić, jak pragnienie zemsty sprawia, że Tannhäuser zmienia się w żądną krwi maszynę do zabijania. Jednakże trudno jest jednoznacznie ocenić naturę bohatera powieści, jest zbyt skomplikowany, by definitywnie określić jego charakter. I to jest chyba ten czynnik, który sprawia, że Mattias wzbudza w czytelniku sympatię, mimo iż ogarnięty szałem zabijania z łatwością mógłby przerąbać się przez całe piekielne zastępy, śmiejąc się przy tym szaleńczo.

Podobnie jak Religia, Dwanaścioro z Paryża nie jest lekturą dla osób o słabych nerwach i delikatnych żołądkach. Jucha leje się hektolitrami, wnętrzności parują na bruku, a odcięte kończyny stanowią istotny element „nowej” dekoracji miasta. Lecz tak właśnie powinno być to opisane z całą swoją brutalnością okrucieństwo wojenne, które nie jest walką, tylko zwykłą rzezią. Wszak Willocks ulokował akcję powieści w dniach stanowiących jeden z najkrwawszych momentów w historii Francji. W trakcie krwawego wesela paryskiego, jak inaczej nazywa się wydarzenia z Nocy świętego Bartłomieja, tylko w dwu pierwszych dniach zginęło dwa tysiące hugenotów mieszkających w Paryżu, zaś w pogromach trwających do końca września zamordowanych zostało około dwudziestu tysięcy protestantów. Dlatego też ilość scen walki, w tym wyjątkowo drastycznych, jest w pełni uzasadniona. A Willocks postarał się, by jak najlepiej przybliżyć czytelnikowi bezmiar barbarzyństwa wojny. Opisy fragmentów batalistycznych zostały stworzone bardzo szczegółowo, do tego stopnia, że odbiorca niemalże wkracza w wir walki, zaś plastyczny i wyrazisty język powieści dodatkowo wzmacnia to odczucie.
Czuł w sobie pustkę, którą mógł wypełnić jedynie krwią. Nie wiedzą, nie żałobą, nie Bogiem i nie miłością; w tej sprawie jedynie krew była dla niego prawdą i miarą jego porażki. Przez całe życie niczego się nie nauczył – znowu miał zostać niewolnym sługą Śmierci. Rozwiązywać zagadki. Dotrzeć na samo dno otchłani. A przecież czuł, że w całym Paryżu nie znajdzie dość krwi, by tę pustkę zapełnić, a może i w całym świecie. Mimo to zamierzał ją przelewać. Wiedział, że prędzej czy później przeleje i własną, a wtedy być może odnajdzie spokój.
Willocks przedstawił szesnastowieczny Paryż jako miasto pełne złodziei i prostytutek, z których tym najsprytniejszym udało się wkroczyć w mury Luwru. Stolica Francji jest wręcz przesiąknięta odorem fekaliów, które walają się nie tylko po ulicach, ale i w samym pałacu, gdzie każdy załatwia swoje potrzeby w dowolnym miejscu. Wśród tego trudnego do wytrzymania smrodu kroczą dumnie szpicle oraz urzędnicy państwowi, których jedynym celem jest zagarnąć jak najwięcej dóbr dla siebie i jak najwyżej wspiąć się na szczeblach władzy. Po przeciwnej stronie barykady znajduje się paryska biedota. Momentami wydaje się, że to właśnie oni są jedynymi prawdziwymi obywatelami stolicy. Zamieszkując dzielnicę nazywaną Podwórzami, rządzą się własnymi, niepisanymi prawami, a zwierzchnią władzę nad nimi sprawuje Grymonde, król Kukanii, zwany również Infantem ze względu na swój specyficzny wygląd. Swoją drogą jest to postać, która budzi bardzo sprzeczne emocje, nawet w jeszcze większym stopniu niż Tannhäuser.
Pragnął bezlitosnego niszczenia, absolutnego chaosu, niewyobrażalnej brutalności, unicestwienia wszystkiego. Pragnął oczyścić się z brudu, którym była jego ludzka natura.
Obok dwu głównych wątków, które zostały osadzone wokół postaci Mattiasa i Carli, pojawiają się pomniejsze, przedstawiające po części przeszłość poszczególnych postaci związanych z ówczesnymi wydarzeniami w Paryżu. W tym miejscu szczególną uwagę poświęcić należy historiom dzieci pojawiających się na stronach powieści. Ich odwaga, wrażliwość i spojrzenie na świat stanowią nieraz ciekawy kontrast dla Mattiasa oraz jego przeszłości. W tym miejscu dodam, że w Dwanaściorgu z Paryża pojawia się wątek polski, jako że jeden z bohaterów, jedno z dzieci, pochodzi spod Krakowa. Więcej o jego dziejach nie powiem, ale przyznam, że fakt ten w jakimś stopniu uprzyjemniał mi czytanie.
Przeżyłem dzień takiego bólu, jakiego nie zamieniłbym na całe złoto Paryża. Zdobyłem przyjaciół, za których gotów jestem umrzeć. Nauczyłem się rzeczy, za które warto zginąć. Przebrnąłem przez trzewia piekieł, by ujrzeć twarzyczkę mojej nowo narodzonej córki. A co się tyczy Carli, sprawiłeś, że pokochałem ją z nową siłą.
Dwanaścioro z Paryża to świetnie napisana powieść historyczna. Wysiłek, jaki włożył autor w jak najwierniejsze oddanie wydarzeń Nocy świętego Bartłomieja oraz szczegółowy opis Luwru i paryskich ulic dodatkowo podniosły w moich oczach wartość powieści. Choć jest to książka, której objętość przekracza osiemset stron, czyta się ją wręcz błyskawicznie, głównie dzięki temu, że Willocks wręcz pędzi z akcją. Każdy kolejny rozdział kończy się w tak intrygującym momencie, że nie sposób po prostu oderwać się od lektury. To powieść pełna akcji, nie ma w niej miejsca na nudę. Muszę przy tym zaznaczyć, że Dwanaścioro z Paryża jest historią znacznie bardziej okrutną, z większym zacięciem awanturniczym, lecz zarazem smutniejszą niż Religia. Zdecydowanie nie jest to książka dla wszystkich, przede wszystkim ze względu na naturalistyczny opis wydarzeń, ilość krwi i ogólnej obrzydliwości. Jednakże gorąco polecam ją fanom powieści historycznych, oni dostrzegą jej potencjał.

Cykl o Mattiasie Tannhäuserze docelowo ma być trylogią, lecz póki co nic nie słychać ze strony autora o kolejnym tomie. Między premierą pierwszego a drugiego tomu minęło sześć lat, lecz po cichu liczę na to, że nie będę musiała czekać tak długo na część wieńczącą tę niesamowitą serię.

Cykl o Mattiasie Tannhäuserze:
www.efantastyka.pl
Dziękuję!

13 komentarzy:

 1. Bardzo fajny post. Piękny, rzeczowy blog.
  Jestem blogerem modowym, ale na moim blogu pojawił się post o książce.
  Szczególnie zależy mi na komentarzu kogoś takiego jak ty - z doświadczeniem.
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie. ~ http://gabriel-data.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. No nie mów, nie mów nawet, że coś złego przytrafiło się Carli! Uuuch, koniecznie muszę zdobyć drugą część, bo nie wytrzymam nerwowo!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam się ;)
   A tak na serio to mam nadzieję, że uda Ci się ją przeczytać jak najszybciej, bo wtedy będzie nam raźniej oczekiwać na trzeci tom cyklu :)

   Usuń
 3. No nie mów, nie mów nawet, że coś złego przytrafiło się Carli! Uuuch, koniecznie muszę zdobyć drugą część, bo nie wytrzymam nerwowo!

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwsze słyszę o tym autorze, może dlatego, że niewiele czytam prozy historycznej, ale... zachęcająco to opisałaś. W ogóle, kobieto, jak Ty piszesz :D! Te tasiemcowe notki to same sprawiają wrażenie jakiegoś rozdziału książki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od zawsze cierpiałam na słowotok. Żałuj, że nie widziałaś moich szkolnych wypracowań, w których zawsze, ale to zawsze, zbaczałam z głównego tematu i pisałam o czymś zgoła innym :P

   Usuń
 5. To oczywiście ma wyrażać mój zachwyt nad płynnością notek, przez które się płynie, choć są dość długie ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie chciałabym nigdy mieszkać w szesnastowiecznym Paryżu. To były straszna czasy!

  OdpowiedzUsuń
 7. Gdybym po przeczytaniu tych dwóch tomów miała czekać na kolejny sześć lat to musiałabym czytać ponownie, aby sobie przypomnieć pewne wątki z poprzednich części :D Seria do zaznaczenia, niemniej może poczekam z odczytaniem do jakiś wzmianek o trzeciej części ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego też liczę na to, że pan autor się streści z pisaniem ;)

   Usuń
 8. Raczej nie przepadam za takimi książkami, więc się nie skuszę ;)

  http://pasion-libros.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Bill Griffin (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (3) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) Genevieve von Petzinger (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Leszek Herman (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (22) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (30) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (136) Fantasy (53) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (2) Horror (40) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (12) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (48) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (17) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (2) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (36) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (38) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

#nauka (1) ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (2) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sedinum (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)