czwartek, 11 lutego 2016

Anthony Ryan, Pieśń krwi

Kiedyś było siedem

Anthony Ryan, Pieśń krwi
tytuł oryginalny: Blood Song
przekład: Marcin Kiszela
cykl: Trylogia Kruczy Cień tom 1
wydawnictwo: Papierowy Księżyc
data wydania: 15 października 2014 r.
liczba stron: 804
ISBN: 978-83-61386-49-0
okładka: broszurowa ze skrzydłami

Zdarza się tak, że czasem na rynku wydawniczym pojawiają się powieści bardzo dobre, lecz jest o nich cicho. Przechodzą bez echa, nigdzie nie widać ich recenzji i tylko nieliczni orientują się, że dany tytuł w ogóle ujrzał światło dzienne. Odnoszę wrażenie, że tak właśnie było w przypadku książki Pieśń krwi Anthony’ego Ryana. A szkoda, bo to naprawdę świetna powieść fantasy.

Vaelin Al Sorna. To imię zapisało się w historii Zjednoczonego Królestwa i Cesarstwa Alpirańskiego krwawymi zgłoskami. Lecz zanim zaczęto go pospołu podziwiać i nienawidzić, przeszedł twardą szkołę życia od momentu gdy ojciec porzucił go pod bramą Szóstego Zakonu. To stowarzyszenie wojowników, a zebrani w nim bracia stali się jego nową i jedyną rodziną. Służąc mieczem w obronie Wiary, Vaelin nie raz zada sobie pytanie komu naprawdę służy: królowi czy Wierze?

Pieśń krwi to debiutancka powieść brytyjskiego pisarza Anthony’ego Ryana, rozpoczynająca trylogię Kruczy Cień. Uniwersum, w którym rozgrywa się historia, jest rozległe, co podkreślają nie tylko rozliczne nazwy własne, raz po raz pojawiające się w książce, ale również bogaty folklor. Świat przedstawiony w powieści przypomina nieco średniowieczną Europę (co w sumie nie powinno dziwić, gdy weźmie się pod uwagę fakt, że autor jest z wykształcenia historykiem specjalizującym się w historii średniowiecznej). Pieśń krwi to wielowątkowa opowieść, w której przeplatają się polityczne intrygi, walki na tle religijnym, czarna magia, miłość oraz tajemnica – wszystko to zaserwowane w idealnych proporcjach, dzięki czemu odbiorca praktycznie z miejsca zostaje wciągnięty w wir fantastycznej przygody.

Czytelnik poznaje głównego bohatera, Vaelina Al Sornę, w momencie, gdy ma on blisko trzydzieści lat i jako cesarski więzień zostaje wsadzony na statek płynący do stolicy Cesarstwa Alpirańskiego. Okrzyknięty mianem Zabójcy Nadziei, ma zostać osądzony za popełnione przez siebie zbrodnie, przede wszystkim za zabójstwo następcy tronu Cesarstwa. W trakcie podróży opowiada płynącemu z nim cesarskiemu kronikarzowi swoje dzieje. Dzięki temu monologowi odbiorca poznaje wydarzenia z dzieciństwa i młodzieńczych lat głównego bohatera, od momentu, gdy jego ojciec, Lord Bitew, zostawia go pod bramą Szóstego Zakonu. Vaelin szkolił się tam w walce oraz sztuce przetrwania w dziczy, wszystko po to, by pewnego dnia zasilić szeregi braci i walczyć w obronie Wiary. Retrospekcje pojawiające się na początku każdej z pięciu części książki dodają smaczku lekturze, gdyż pokazują, jak protagonista zmieniał się pod wpływem poszczególnych wydarzeń.

Tworząc postać Vaelina, autor sięgnął po znany schemat chłopca, o którego upomina się przeznaczenie. Jednakże skonstruował głównego bohatera i opisał jego losy w taki sposób, że nie odczuwa się wrażenia wtórności. Tym bardziej że protagonista nie jest postacią kryształowo czystą. Wiele w nim zła, żalu i udręki, które bardzo często kierują jego czynami i słowami. Nie jest doskonały – bywa, że jego zakonni bracia są od niego lepsi, sprytniejsi, posiadają większą wiedzę. Z wiekiem i kolejnymi przeżyciami staje się coraz bardziej zgorzkniały, a zarazem świadomy roli, którą musi odegrać, mimo iż nie jest mu ona do końca znana. W niektórych sytuacjach kieruje się sercem, nie rozumem, dzięki czemu czytelnik, mimo wszystko, szybko zaczyna darzyć go sympatią.

Obok Vaelina na stronach Pieśni krwi pojawia się barwna paleta drugoplanowych bohaterów. Są wśród nich mistrzowie Szóstego Zakonu i adepci, którzy z różnych powodów dołączyli do zgromadzenia lub zostali odesłani przez swoje rodziny. Każda z postaci ma niepowtarzalny charakter i historię. Nie są tylko papierowym tłem dla opisania dziejów Al Sorny, lecz stanowią ich integralną część. Budzą różnorodne emocje: od szczerej sympatii przez litość po nienawiść. Przyznam szczerze, że bardzo rzadko spotykam w debiutanckich powieściach taką dbałość o szczegóły w stosunku do mniej wyeksponowanych sylwetek bohaterów. Dla autora – bardzo duży plus za to.

Pieśń krwi, o której mówi tytuł pierwszej części trylogii, stanowi główny motyw fantastyczny powieści. O tym, czym ona jest i w jaki sposób wpływa na głównego bohatera, czytelnik dowiaduje się stopniowo. Strzępy informacji, które uzyskuje się w trakcie lektury, intrygują tym bardziej, że nie mówią niczego wprost. Ma coś wspólnego z zakazaną czarną magią, lecz zarazem stanowi jej zupełne przeciwieństwo. Nawet będąc po lekturze pierwszego tomu cyklu Kruczy Cień, nie jestem w stanie jednoznacznie powiedzieć, czym jest mroczna moc, którą został obdarzony Vaelin. Może zabrzmi to dziwnie, ale to świetna sprawa, bowiem dzięki temu wiem, że temat będzie kontynuowany w kolejnych częściach trylogii. Mam nadzieję, że szybko zostaną przetłumaczone na język polski i wydane w naszym kraju.

Debiutancka powieść Anthony’ego Ryana wciąga czytelnika już od pierwszych rozdziałów. Intrygująca fabuła i mnóstwo niespodziewanych zwrotów akcji oraz świetni bohaterowie sprawiają, że trudno oderwać się od lektury. Ma na to też wpływ język i styl autora, który jest naprawdę dobry. Nie przeraża nawet jej grubość – ponad osiemset stron – bowiem kolejne rozdziały kończą się nawet nie wiadomo kiedy. A finał? Istna rewelacja! Nic, tylko czytać i czekać na daty zapowiedzi dalszych tomów cyklu.

Trylogia Kruczy Cień:
| Pieśń krwi | Tower Lord | Queen of Fire |

www.efantastyka.pl
Za możliwość poznania niezwykłego Vaelina Al Sorny
serdecznie dziękuję portalowi eFantastyka!

16 komentarzy:

 1. Lubię sięgać po takie mniej znane i recenzowane książki fantasy, a ta wydaje się naprawdę ciekawa. Szczególnie że jest w formie monologu, wspominek głównego bohatera - nie słyszałam jeszcze o takiej formie w tym gatunku. I zawsze kusi fakt, że zakończenie jest rewelacyjne :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Może za kilkanaście lat ktoś sobie o niej przypomni i zrobią z tego serial? :D Trzy tomy, to dla mnie zdecydowanie za dużo na tę chwilę, tym bardziej, że nawet nie ma pewności, co do wydania dwóch kolejnych. Mnie by chyba szlag trafił, jakbym musiał skończyć po pierwszej części ;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cichaj! Trzeba mieć nadzieję, że wydawnictwo o cyklu nie zapomni i wypuści na rynek kolejne tomy. Musi!

   Usuń
 3. Rzeczywiście, szkoda, że książka przeszła bez większego echa, często właśnie takie cichutkie premiery okazują się być świetnymi lekturami. Nie ukrywam, nie miałam w planie tej serii, ale zachęciłaś mnie bardzo! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się :) Mam nadzieję, że będziesz miała okazję przeczytać tę powieść i że Ci się spodoba :)

   Usuń
 4. Brzmi naprawdę fajnie :D Dodałam sobie ten tytuł do swojej listy i rozpoczynam polowanie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że będzie owocne ;)

   Usuń
 5. Pamiętam, jak bardzo mi się spodobała i też byłam zdziwiona, że przeszła właściwie bez echa. Mam nadzieję, że jeszcze sięto zmieni, może przy okazji kolejnego tomu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz jakieś informacje o premierze kolejnego? ;) Bo ja czekam!

   Usuń
 6. Dobra fantasy nie jest złe, szczególnie w natłoku naprawdę kiepskich. Ostatnio całkiem niezłe fantasy czytałem w ubiegłym roku - Douglasa Hulicka. Teraz akurat kilka dni wolnego to chętnie bym sobie poczytał :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nazwisko coś mi mówi... jakaś seria ze złodziejami w tle?

   Usuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (2) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Leszek Herman (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (21) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (29) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (134) Fantasy (52) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (1) Horror (39) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (11) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (45) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (15) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (1) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (36) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (38) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (1) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sedinum (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)