wtorek, 10 maja 2016

Robin Hobb, Misja Błazna

Powrót białego proroka

Robin Hobb, Misja Błazna
tytuł oryginalny: Fool’s Errand
przekład: Zbigniew Królicki
cykl: Złotoskóry tom 1
wydawnictwo: MAG
data wydania: 17 lutego 2016 r.
liczba stron: 688
ISBN: 978-83-7480-548-3
okładka: twarda

Nie mogłam się doczekać powrotu do świata stworzonego przez Robin Hobb. Czas spędzony przy lekturze trylogii Skrytobójca był przyjemny, historia opowiedziana przez autorkę wciągała i ledwo odłożyłam książkę na półkę, a już brakowało mi pojawiających się w niej bohaterów i ich przygód. Dlatego też bardzo się ucieszyłam, gdy przeczytałam o wznowieniu innej serii powieści rozgrywających się w tym samym świecie i, co równie ważne, z tymi samymi postaciami. Misja Błazna, pierwszy tom cyklu Złotoskóry, stanowi dalszy ciąg historii Bastarda Rycerskiego i Błazna, który po raz kolejny potrzebuje swego katalizatora, by zmienić losy świata.

Minęło kilkanaście lat od wydarzeń opisanych w Wyprawie Skrytobójcy. Bastard Rycerski, nazywający się teraz Tomem Borsuczowłosym, mieszka na odludziu w towarzystwie swego wilka oraz Trafa, chłopca którego wziął na wychowanie. Żyje spokojnie, nie niepokojony przez spiski, intrygi i inne pałacowe gierki. Wolny czas poświęca spisywaniu historii Królestwa Sześciu Księstw. Bastard stara się zapomnieć o poprzednim życiu, lecz przeznaczenie postanawia się o niego upomnieć. Odwiedziny starych przyjaciół i wezwanie do Koziej Twierdzy sprawiają, że mężczyzna musi porzucić swoją samotnię i na powrót stać się królewskim skrytobójcą.

Misja Błazna to pierwszy tom serii Złotoskóry. Akcja powieści rozgrywa się piętnaście lat po historii przedstawionej w ostatnim tomie cyklu Skrytobójca. Jej głównym bohaterem i narratorem jest Bastard Rycerski. Przyznam, że nieco mnie to zdziwiło, ponieważ spodziewałam się opisywania wydarzeń z perspektywy Błazna, gdyż to jego dotyczy tytuł. Szybko jednak przekonałam się, że taki zabieg nie byłby korzystny dla książek. Błazen, znany obecnie jako pan Złocisty, jest postacią na tyle enigmatyczną, że wykorzystanie go jako narratora powieści sprawiłoby, że czytelnicy szybko przewidzieliby kolejne wydarzenia i lektura następnych tomów nie byłaby już tak ekscytująca. Dlatego też powrót do Bastarda okazuje się najlepszym rozwiązaniem.

Teoretycznie – podkreślam, teoretycznie – Złotoskórego można czytać bez znajomości wcześniejszej trylogii, czyli Skrytobójcy. Ważniejsze wydarzenia zostały pokrótce przypomniane w sporadycznych retrospekcjach, więc czytelnik, który nie zna treści pierwszego cyklu opisującego historię Bastarda Rycerskiego nie będzie czuł się bardzo zagubiony. Jednakże prawda jest taka, że będzie to wiedza niekompletna, nieoddająca pełni obrazu wcześniejszych wydarzeń i niepokazująca przemiany, jaka dokonała się w ważniejszych postaciach. Dlatego też przed sięgnięciem po tę serię zalecam zapoznanie się ze Skrytobójcą. Przede wszystkim sprawi to, że lektura wciągnie czytelnika o wiele mocniej i pokaże, jak zmieniło się opisywane uniwersum w ciągu tych kilkunastu lat, jakie w nim upłynęły.
Liczył się tylko książę i jego dobro. Nie jego skrupuły czy życie tego chłopaka pradawnej krwi, który siedział pod ścianą jaskini. Ani nawet moje własne uczucia. Robiłem to dla Ciernia, dla mojej królowej, dla dynastii Przezornych i samego księcia. Uczono mnie właśnie takiej brudnej roboty. Była częścią przeszkolenia skrytobójcy. (...) Nie pierwszy raz zabiję dla Przezornych. Wprawdzie jeszcze nigdy nie musiałem przedtem wymuszać z ofiary zeznań, ale to także umiałem robić. Nauczyłem się tego z własnego doświadczenia w lochach Władczego. Żałowałem tylko, że okoliczności nie pozostawiają mi innego wyboru.
Protagonista, syn księcia Rycerskiego, jest już dorosłym człowiekiem. Życie na uboczu, z dala od spraw Królestwa Sześciu Księstw nieco go uspokoiło, lecz jego myśli raz po raz wracają do Koziej Twierdzy. Nazywający się obecnie Tomem Borsuczowłosym Bastard jest surowym mężczyzną, który w głębi duszy zachował coś z chłopaka dorastającego u boku Brusa w stajniach i oddanego na nauki do Ciernia, mistrza skrytobójców. Kiedy dociera do niego wiadomość o konieczności udania się do stolicy królestwa, Bastard robi to bezzwłocznie. Nadal jest wierny rodowi panującemu, któremu przed laty składał przysięgę wierności.

Niemniej ważną postacią jest Błazen. Jego przemiana w Białego Proroka (jej początki zostały opisane w Wyprawie skrytobójcy) sprawiła, że na dworze królowej Ketriken nikt go nie poznaje i nie kojarzy z trefnisiem zabawiającym niegdyś króla Roztropnego. Teraz znany jest jako pan Złocisty, pochodzący z daleka bajecznie bogaty arystokrata. Popularność w wielu kręgach i łatwość, z jaką przychodzi mu wyciąganie informacji od innych, idealnie współgrają z jego misją szpiega. Jednakże dla Błazna najważniejsze jest przeznaczenie, czyli misja białego proroka, który musi dołożyć wszelkich starań, by zmienić losy świata i uchronić go przed nadciągającą katastrofą. Aby to uczynić, po raz kolejny potrzebuje pomocy Bastarda, swego posługującego się zarówno Rozumieniem, jak i Mocą Katalizatora. Znowu musi narazić go na niebezpieczeństwo i jednocześnie chronić przed śmiercią, by poczynione przez niego wysiłki nie poszły na marne.
Prawdę powiadasz, śmierć jest zawsze mniej bolesna i łatwiejsza niż życie! A mimo to raz po raz wybieramy życie, bo śmierć nie jest przeciwieństwem życia, lecz przeciwieństwem wyboru. Śmierć jest tym, co nam pozostaje, kiedy nie mamy już żadnego wyboru.
Akcja Misji Błazna koncentruje się wokół zaginionego księcia, syna króla Szczerego i królowej Ketriken. W grę wchodzi jego ucieczka bądź porwanie. Sytuacja jest o tyle skomplikowana, że młody następca tronu przejawiał skłonności do posługiwania się potępianą przez ogół magią Rozumienia, pozwalającą mu związać się ze zwierzęciem, a niedługo przed zniknięciem otrzymał w prezencie urodzinowym rzadko spotykanego kota... Czyżby ktoś chciał obnażyć sekrety skrywane przez panujący ród?

W tle wydarzeń opisywanych w pierwszym tomie serii Złotoskóry rozwijają się wątki, które prawdopodobnie powrócą w kolejnych częściach, jak miało to miejsce w przypadku problemu Zawyspiarzy w Skrytobójcy. Jest to przede wszystkim motyw magii Rozumienia i prześladowania osób, które się nią posługują. Co więcej, rosnąca w siłę sekta Srokatych i jej działania sprawiają, że lud burzy się i obarcza winą za wszystko co złe Rozumiejących, co napędza spiralę nienawiści.

Drugi wątek, który w Misji Błazna został delikatnie zasugerowany, a który może mieć duże znaczenie w następnych tomach, jest silnie związany z samym Błaznem i jego pozycją białego proroka. Jak się okazało, ktoś przed nim „przywdział biały płaszcz”, a biały prorok może być tylko jeden. Niewiasta nazywająca się Bladą Kobietą za pomocą swojego katalizatora, wodza Zawyspiarzy, wprowadza w życie własne wizje, które diametralnie różnią się od tych, jakie miewa Błazen. Tam, gdzie on buduje, ona niszczy. Jak się to zakończy? Mam nadzieję, że ten wątek zostanie rozwinięty w kolejnych tomach serii.
Życie to stan chwiejnej równowagi. Często zapominamy o tym, żyjąc z dnia na dzień. Jemy, pijemy, śpimy i zakładamy, że znów wstaniemy nazajutrz, a posiłki i odpoczynek odnowią nasze siły. Nawet w obliczu wolno gojących się ran, które bolą trochę mniej w dzień, aby tym bardziej dokuczać w nocy, nawet kiedy sen nie przynosi wytchnienia, wciąż spodziewamy się, że jutro wszystko wróci do normy i będziemy żyli dalej. A w pewnej chwili ten stan chwiejnej równowagi zostaje zakłócony i pomimo wszelkich rozpaczliwych wysiłków zaczyna się powolny upadek. I nasze ciało, które kiedyś tak znakomicie się trzymało, teraz zaczyna rozpaczliwie walczyć o życie.
Misja Błazna to w dalszym ciągu wciągająca, pełna akcji klasyczna fantasy, która przypadnie do gustu czytelnikom w każdym wieku. Prędkość, z jaką następują po sobie kolejne wydarzenia sprawia, że trudno oderwać się od lektury. Po dość spokojnym, opisowym początku odbiorca zostanie dosłownie wciągnięty w wir akcji, a całość dopełniać będzie coraz bardziej napięta atmosfera.

Porównując ze sobą pierwsze tomy trylogii Skrytobójcy i Złotoskórego, muszę przyznać, że ten drugi jest o wiele dynamiczniejszy i w pewnym sensie bardziej ponury. Dominują w nim rozliczne pytania i wątpliwości, raz po raz pojawiające się w myślach głównego bohatera,dojrzałego mężczyzny, który doskonale zdaje sobie sprawę z konsekwencji, jakie przyniosą jego czyny, bez względu na to, czy zostaną popełnione w słusznej sprawie.

Robin Hobb po raz kolejny oczarowała mnie swoją prozą. Cieszę się, że mogłam wrócić do wymyślonego przez nią świata i na nowo związać się z jego mieszkańcami. Z niecierpliwością czekam na dzień, w którym do moich rąk trafi drugi tom serii Złotoskóry.

Cykl Złotoskóry:
| Misja Błazna | Złocisty Błazen | Przeznaczenie Błazna |

www.efantastyka.pl
Za możliwość powrotu do Królestwa Sześciu Księstw
serdecznie dziękuję portalowi eFantastyka.pl!

10 komentarzy:

 1. Czytałam trylogię Skrytobójca. Była ok, ale chyba nie zrobiła na mnie aż takiego wrażenia żeby sięgnąć po jej kontynuację.

  OdpowiedzUsuń
 2. Cykl Skrytobójca jeszcze przede mną, ale planuję się z nim zmierzyć. Do fantastyki mnie długo przekonywać nie trzeba :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że przypadnie Ci do gustu twórczość pani Hobb :)

   Usuń
 3. Byłem ciekaw recenzji tej książki u kogoś ze znajomych o podobnym guście. Ja też czytałem cykl skrytobójcy i ogólnie dobrze, ale nierówny trochę. Pierwszy tom rewelacyjny, drugi dobry, trzeci co najwyżej przeciętny. Dlatego ż początkowo miałem ochotę łyknąć cały cykl z Bastardem.
  Zdziwiła mnie narracja, podobnie jak Ciebie, ale jej wytłumaczenie jest całkiem słuszne. Być może Błazen straciłby swój blask, gdyby to on opowiadał.

  Ja powiem Ci szczerze, że nie zachwycałem się jakoś specjalnie ta postacią, jak każdy inny. Dla mnie ten cykl był wyróżniający za sprawą magii i Rozumienia. Rozumienie zwierząt było świetne i to mi się najbardziej podobało. Przypadły mi tez do gustu nazwy bohaterów według konkretnych cech. Ale sami bohaterowie często mnie irytowali, bo byli nieco sztywni i szablonowi.

  Zrobiłaś mi cień nadziei robiąc porównanie, bo skrytobójca faktycznie był nieco mułowaty i się ciągnął, zwłaszcza tom trzeci. Dodanie mu większej dynamiki i intrygi byłoby wskazane, więc ten Błazen może kiedyś zagości i u mnie. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się, że dynamika tej powieści wynika po części z faktu, że autorka nie musiała wprowadzać czytelnika w całą tą część związaną z historią królestwa, obyczajami i tak dalej. Zrobiła to przecież w "Skrytobójcy" i nie było potrzeby się powtarzać, tylko mogła od razu do konkretnych zagadnień przejść :)

   Mam nadzieję, że jeśli sięgniesz po "Złotoskórego", to przypadnie Ci ta seria do gustu :)

   Usuń
  2. Tylko, że w 3 tomie już się nie wprowadza w świat. ;) Ale wierzę, że różnica jest widoczna zaraz po pierwszych rozdziałach. :)

   Usuń
  3. Jest, zdecydowanie jest widać różnicę pod kątem dynamiki i rozwoju fabuły :)

   Usuń
 4. Powieść zdecydowanie nie dla mnie. Ale ciekawe jest, że zamiast Robin Hobb, przeczytałam Robin Hood :P

  OdpowiedzUsuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Bill Griffin (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (3) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) Genevieve von Petzinger (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Leszek Herman (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (22) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (30) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (136) Fantasy (53) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (2) Horror (40) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (12) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (48) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (17) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (2) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (36) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (38) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

#nauka (1) ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (2) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sedinum (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)