wtorek, 24 maja 2016

Jack Ketchum, Dziewczyna z sąsiedztwa

Gra

Jack Ketchum, Dziewczyna z sąsiedztwa
tytuł oryginalny: The Girl Next Door
przekład: Łukasz Dunajski
wydawnictwo: Papierowy Księżyc
data wydania: 9 marca 2016 r.
liczba stron: 340
ISBN: 978-83-61386-84-1
okładka: broszurowa ze skrzydłami

Są książki, których się nie zapomina. Historie w nich opisane potrafią głęboko wryć się w pamięć i sprawić, że na niektóre sprawy nie potrafimy już spojrzeć w ten sam sposób. Tyczy się to zarówno powieści pięknych, wzruszających, jak i tych przerażających i opisujących bestialstwo człowieka. Dziewczyna z sąsiedztwa Jacka Ketchuma należy do tej drugiej kategorii. A najgorsze jest w niej to, że została oparta na faktach.

Spokojne amerykańskie przedmieście zamieszkane przez rodziny z dziećmi. Wszyscy znają wszystkich, w mniejszym lub większym stopniu się z sobą przyjaźnią. Do domu Ruth Chandler trafiają dwie dziewczyny, siostry Meg i Susan, których rodzice zginęli w wypadku samochodowym. Ruth jest ich jedyną krewną i choć ma pod opieką trójkę synów, przyjmuje do siebie dziewczynki. Dla osób z zewnątrz wszystko wydaje się w porządku, lecz w czterech ścianach domu zamieszkiwanego przez Chandlerów rozgrywa się dramat, którego finał będzie wstrząsający...

Historia opisana przez Jacka Ketchuma w Dziewczynie z sąsiedztwa jest oparta na faktach. W 1965 roku Gertrude Baniszewski wraz ze swoimi nastoletnimi dziećmi oraz – jak się później okazało dziećmi sąsiadów – torturowała i ostatecznie zamordowała szesnastoletnią Sylvie Likens.

Na długo zanim zabrałam się za lekturę Dziewczyny z sąsiedztwa przeczytałam sporą liczbę recenzji. Później przeczytałam wstęp do książki pióra Stephena Kinga. Wiedziałam o czym jest ta powieść. Wiedziałam na co się piszę. Nie zdawałam sobie jednak sprawy z tego, jak bardzo mną wstrząśnie. A przecież lubię mocne i brutalne historie...

Jak Ketchum gra na uczuciach czytelnika. W roli narratora osadził młodego chłopca, Davida, dopiero wchodzącego w okres dojrzewania. Na swój sposób jest wrażliwy i empatyczny, jednakże nie ma na tyle silnej osobowości, by przeciwstawić się złu i osobom je reprezentującym. Bo zło pociąga i  fascynuje, wpływa na tą część osobowości, która sprawia, że ból i cierpienie innych sprawia satysfakcję. Z tego też powodu w trakcie lektury, tak samo jak narrator, doznać można skrajnie sprzecznych emocji. Z jednej strony czytelnika interesuje, co będzie dalej, co jako następne spotka dziewczynę, która bez powodu jest katowana i więziona w schronie przeciwatomowym. Z drugiej jednak ma ochotę dosłownie trzasnąć w łeb pojawiające się postaci i zrobić coś, by uratować nastolatkę zanim będzie za późno.

Jak wspomniałam wyżej, lubię mocne, krwiste i brutalne historie, jednakże przyznam się, że były fragmenty, gdzie przy Dziewczynie z sąsiedztwa po prostu wymiękałam. Nie mogłam poradzić sobie z całym tym bezmyślnym okrucieństwem i przyzwoleniem na zadawanie bólu, bez względu na to kto był oprawcą: Ruth czy dzieci. W powieści opisano całą gamę bestialskiego zachowania, którego poszczególni bohaterowie dopuszczali się względem bezbronnej nastolatki. Kiedy o tym czytałam w głowie raz po raz pojawiało mi się jedno proste pytanie: „dlaczego?”. Dlaczego Ruth gnębiła dziewczynę? Dlaczego pozwalała na to swoim dzieciom, a także dzieciom sąsiadów? Odpowiedzi na te pytania nie dostałam, nie wprost. Odniosłam wrażenie, że kobieta traktowała bestialsko nastolatkę dlatego, że jej zazdrościła. Meg była piękna, młoda, bez zobowiązań, miała przed sobą całe życie. Ruth czerpała wręcz sadystyczną przyjemność z pozbawiania nastolatki chęci do życia.

Dziewczyna z sąsiedztwa, mimo całego ładunku emocjonalnego, jaki za sobą niesie, jest to książka, którą czyta się naprawdę szybko. Te ponad trzysta stron przelatuje nie wiadomo kiedy, a wraz z kolejnymi stronami czytelnik czuje się... totalnie rozbity w środku. Bo takie okropieństwa przydarzyły się Bogu ducha winnej dziewczynie. Bo doznała krzywdy ze strony dorosłych i rówieśników. Bo tak być nie powinno...

Powieści tej nie polecę osobom wrażliwym, ponieważ zwyczajnie przez nią nie przebrną. To historia, po którą powinni sięgnąć wielbiciele mocnej literatury, jednakże i oni mogą mieć problemy z przebrnięciem przez niektóre fragmenty. I gwarantuję, Dziewczyna z sąsiedztwa to książka, której nie zapomnicie.

www.papierowyksiezyc.pl
Za niemożliwe do zapomnienia dni w schronie na przedmieściach New Jersey
serdecznie dziękuję Wydawnictwu Papierowy Księżyc!

29 komentarzy:

 1. Kurcze, to chyba coś naprawdę dobrego! O autorze wiele się nasłuchałam. I dużo też piszą wszyscy właśnie o tej brutalności. Ale ja lubię takie szokujące książki więc nie zostaje mi nic innego jak tylko ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, ale wiedz, że historia opisana w "Dziewczynie z sąsiedztwa" już z Tobą zostanie... :)

   Usuń
 2. Książka jest porażająca, traumatyczna - i nie ma w tych słowach cienia przesady. Na samo wspomnienie przechodzą mnie ciarki. Nie potrafię myśleć o niej ze spokojem, choć od lektury minęło już kilka lat. Coś przerażającego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Otóż to. Tę powieść wystarczy przeczytać tylko raz, ale później, nawet po latach, będzie się ją pamiętać z najdrobniejszymi szczegółami...

   Usuń
 3. Jestem jej ciekawa. Dobrze, że zapada w pamięci :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze i niedobrze zarazem. Jak przeczytasz, to mnie zrozumiesz :)

   Usuń
 4. Od dawna mam w planach tę książkę. Uwielbiam takie klimaty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie powinnaś ją przeczytać jak najszybciej :)

   Usuń
 5. Z jednej strony niecierpliwie czekam, aż książka do mnie dotrze, a z drugiej boję się tej lektury jak mało której.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że już wkrótce będziesz ją u siebie miała. Czekam na Twoją opinię na jej temat!

   Usuń
 6. Tak, przy "Dziewczynie" dosłownie się wymięka, choćby nie wiem jak bardzo krwiste i brutalne lubiło się książki. To coś więcej niż kolejny thriller. Na mnie bardzo mocne zrobiła wrażenie już kilka lat temu i daję słowo, że nie zapomnę jej Ketchumowi! Nienawidzę go za nią, a jednocześnie niezdrowo podziwiam. Trudno to zrozumieć, ale jego książka jest pewnego rodzaju chorym fenomenem w tym gatunku.

  OdpowiedzUsuń
 7. Luka Rhei napisała dokładnie to, co chciałam powiedzieć sama - choćby nie wiem, jak się lubiło powieści krwiste i okrutne (a czytam horrory ekstremalne, więc chyba się do tego grona zaliczam), "Dziewczyna..." i tak robi wrażenie i zostaje w pamięci. Ketchum nie tylko wykorzystał prawdziwą historię, ale też opisał ją tak autentycznie, tak dokładnie i tak przerażająco, że po lekturze można najzwyczajniej zacząć się bać drugiego człowieka i tego, co w nim siedzi. Świetna powieść, z pewnością jej nie zapomnę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście opisana przez Ketchuma historia różni się od prawdziwych wydarzeń, ale prawda jest taka, jak to ujęłaś: człowiek zaczyna się bać innych, bo nigdy nie wiadomo co siedzi w ich głowach.

   Usuń
 8. Bardzo lubię książki Ketchuma, bo kopią po dupie i uczą pewnej pokory. On jako jeden z niewielu potrafi straszyć ludzi ludźmi i pokazywać, jacy niektórzy z nas są potworami. Wszystkie jego książki są mocne, krwiste i brutalne. I wszystkie mi się podobały. Ale bez wątpienia najbardziej kopie "Dziewczyna z sądziedztwa" i "Jedyne dziecko".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Jedynego dziecka" jeszcze nie czytałam, ale mam tę powieść w planach, podobnie jak "Rudy. Prawo do życia".

   Usuń
 9. Ta książka jest świetna, ale zważywszy na fakt, że wszystko to działo się naprawdę jednocześnie przeraża i ma się ochotę płakać, dosłownie. Nie wiem jakim trzeba być człowiekiem, by robić takie rzeczy. W zasadzie takiej osoby to chyba człowiekiem nawet nie można nazwać... To jedna z książek, których po prostu się nie zapomina i tyle.
  Pozdrawiam! :)
  http://natalie-and-books.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, po prostu nie ma słowa, które pozwoliłoby na opisanie wszystkich tych wydarzeń, których dopuścili się bohaterowie powieści.

   Usuń
 10. Faktem jest, że to bardzo dobra książka - wystarczy spojrzeć na komentarze. Mało która pozycja zostawia po sobie takie dziwne wrażenie. Ja się nawet czułem trochę winny po przeczytaniu - głównie dlatego, że do tego typu lektur skłania mnie dziwna fascynacja złą stroną ludzkiej natury. Niestety u Ketchuma widać to zło tak wyraźnie, że aż czasami boli :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo wyraźne! O ile "Potomstwo", które czytałam jakiś czas temu, było "wesołym" taplaniem się w krwi i flakach, tak "Dziewczyna...", no cóż... co tu dużo pisać, to jest chore.

   Usuń
 11. Ale mnie emocjonalnie przetrzepała ta książka... Mimo że wiedziałam, co wydarzy się potem (oglądałam wcześniej ekranizację), to po prostu nie mieściło mi się w głowie, jak takie rzeczy mogły dziać się naprawdę...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja ekranizacji nie oglądałam, ale naczytałam się recenzji i niby też była przygotowana na to, co mnie czeka. Niby...

   Usuń
 12. Niestety człowiek człowiekowi potrafi zgotować piekło.

  OdpowiedzUsuń
 13. Zapiszę ja sobie, bo mnie zainteresowałaś, bardzo!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie jestem ciekawa jak ją odbierzesz, bo bardzo różni się od książek, które zazwyczaj czytasz :)

   Usuń
 14. Lubię brutalne książki, ale jest pewna granica. Mogę czytać o torturach, a im bardziej wymyślne morderstwo tym mam większą frajdę. Granicą staje się "na faktach", wtedy przestaje mis ie to podobać. Co innego czytać o fikcji,a co innego mieć świadomość, że ktoś przeszedł (czy też się to mu nie udało) to naprawdę. Wedy staje się to dla mnie chore, bezcelowe i czuję obrzydzenie. Szkoda, że takie skurwysyństwo chodzi po świecie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chodziło, chodzi i będzie chodzić. Niestety...

   Usuń
 15. Witam koleżankę po fachu :D

  Wygrałam kiedyś tę książkę w konkursie, ale wciąż leży na półce, bo jakoś nie mogę się za nią zabrać. Przeraża mnie jej ciężki kaliber i nigdy nie czuję się wystarczająco na siłach, żeby po nią sięgnąć...

  OdpowiedzUsuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Bill Griffin (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (3) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) Genevieve von Petzinger (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Leszek Herman (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (22) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (30) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (136) Fantasy (53) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (2) Horror (40) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (12) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (48) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (17) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (2) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (36) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (38) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

#nauka (1) ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (2) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sedinum (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)