poniedziałek, 17 sierpnia 2015

George R.R. Martin, Elio M. García Jr & Linda Antonsson, Świat Lodu i Ognia

Fascynujący świat Westeros

George R.R. Martin, Elio M. García Jr & Linda Antonsson, Świat Lodu i Ognia. Nieznana historia Westeros oraz Gry o Tron
tytuł oryginalny: The World of Ice and Fire
przekład: Michał Jakuszewski
wydawnictwo: Czwarta Strona
liczba stron: 326
ISBN: 978-83-7177-926-8
okładka: twarda

Po cykl Pieśń Lodu i Ognia sięgnęłam dopiero po oglądnięciu pierwszego sezonu serialu Gra o Tron. Wykreowany przez Martina świat przypadł mi do gustu tak bardzo, że w przeciągu kilku miesięcy zapoznałam się ze wszystkimi dotychczas wydanymi powieściami. Później na rynku pojawiły się obie części Tańca ze smokami, które zakupiłam i przeczytałam praktycznie zaraz po premierze. Obecnie z niecierpliwością czekam na Wichry zimy, a czas ten umilam sobie lekturą innych dzieł Martina. W ostatniej ankiecie akcji Pomóż Wiedźmie przeczytać książkę wybraliście dla mnie publikację Świat Lodu i Ognia. Nieznana historia Westeros oraz Gry o Tron. Poniżej przeczytacie jak minął mi z nią czas.

Świat Lodu i Ognia. Nieznana historia Westeros oraz Gry o Tron to swoista kronika wykreowanego przez George’a R.R. Martina uniwersum. Publikacja została podzielona na siedem głównych części. Pierwszy dotyczy historii starożytnej Westeros, z którego czytelnik dowie się o olbrzymach, dzieciach lasu czy podboju Westeros przez Pierwszych Ludzi i Andalów, a także przeczyta o Valyrii i Zagładzie. Drugi dział poświęcony został Aegonowi I Zdobywcy i jego siostrom, którzy jako pierwsi w historii podbili i zjednoczyli pod swoimi rządami niemalże całe Westeros. W kolejnym rozdziale przedstawione zostały sylwetki królów z dynastii Targaryenów. Następnie opisany został Upadek smoków, czyli wydarzenia z Roku Fałszywej Wiosny i buncie Roberta Baratheona oraz krótkiemu opisaniu rządów wymienionego buntownika, który został mianowany królem Siedmiu Królestw. Na tym kończy się historia Westeros, a kolejne działy poświęcone są poszczególnym królestwom oraz innymi, mniej lub bardziej poznanymi krainami.

Jedną z pierwszych rzeczy, na które czytelnik na pewno zwróci uwagę biorąc do ręki tę publikację, są przepiękne ilustracje. Praktycznie na każdej stronie znaleźć można rysunek lub portret, który uzupełnia podane informacje. Zostały naprawdę starannie i szczegółowo wykonane, dzięki czemu przyciągają wzrok. Niektóre z nich zajmują całe strony, inne są wkomponowane w tekst. Nad rysunkami, które pojawiły się w Świecie Lodu i Ognia pracowało nad nimi dwudziestu siedmiu niezwykle uzdolnionych artystów. Swoimi pracami oddali piękno i złożoność historii Martina.

Świat Lodu i Ognia jest książką niezwykle szczegółową, zawierającą ogrom informacji, co przekłada się na to, że trzeba czytać ją powoli, z należytą uwagą, by nie pogubić się w rozlicznych detalach i intrygach. Większość wydarzeń opisanych na stronach nie została wcześniej opublikowana, dzięki czemu historię Westeros poznaje się z autentycznym zaciekawieniem. To, co mi się spodobało, to fakt, że jeśli jakieś zdarzenie było wspomniane w którejś części Pieśni Lodu i Ognia tutaj zostało jedynie zaznaczone, jak na przykład rozdział opisujący przyczyny rebelii Roberta Baratheona:
(...) Z nadejściem nowego roku następca tronu wyruszył do w towarzystwie najbliższych przyjaciół i powierników w podróż, która zaprowadziła go do dorzecza, niespełna trzydzieści mil od Harrenhal. Tam Rhaegar ponownie spotkał się twarzą w twarz z Lyanną Stark z Winterfell i rozpalił ogień, który miał pochłonąć jego ród, bliskich i wszystkich, których kochał, a także połowę królestwa.
Ale ta opowieść jest zbyt dobrze znana, by warto było ją tu powtarzać.
Dzięki temu autor uniknął zbędnych powtórzeń i zyskał miejsce na opisanie osób i faktów wcześniej nieznanych. Muszę przy tym zaznaczyć, że Świat Lodu i Ognia nie zawiera spoilerów. Czytelnicy nie znajdą w publikacji na przykład potwierdzenia głośnej teorii, że R+L=J albo tej, według której jedno z dzieci Elii Martell, żony Rhaegara Targaryena, przeżyło okrutną napaść, czy innych, równie mocno rozpalających wyobraźnię fanów prozy Martina. I to szalenie mi się podoba. GRRM w dalszym ciągu trzyma czytelników w niepewności.

Część historyczno-polityczna książki kończy się na panowaniu Roberta Baratheona, jako że ciąg dalszy wydarzeń poznać już można w Pieśń Lodu i Ognia. W związku z tym niniejszą publikację można traktować jako uzupełnienie wiedzy po lekturze wspomnianego wyżej cyklu lub też jako wprowadzenie do niego, jeśli ktoś jeszcze nie miał okazji zapoznać się z prozą Martina.

Kolejną rzeczą jaka szalenie przypadła mi do gustu jest kronikarski styl książki, uporządkowany i pełen ciekawostek na marginesie. Została spisana przez maestra w okresie sprawowania rządów przez króla Tommena, więc przedstawia ówczesny stan wiedzy, gdzie nie każde wydarzenie z przeszłości jest znane z powodu braku dokumentów lub innych poszlak. Czytelnik spotka się więc z przypuszczeniami, domniemaniami i mitami, których jest tym więcej, im bardziej kronikarz cofa się do historycznych zdarzeń. Podobnie sprawa przedstawia się pod kątem geograficznym. Współcześni nie wiedzą co kryje za rozległymi ziemiami Essos, a krainy takie jak Yi Ti, Asshai przy Cieniu, Kości czy Tysiąc Wysp nie zostały poznane tak dobrze jak leżące znacznie bliżej Wolne Miasta czy Wyspy Letnie.
Nikt z Westeros nie wie, co leży dalej. Niektórzy septonowie zapewniali, że świat się tam kończy, przechodząc w królestwo mgieł, następnie w królestwo ciemności, na koniec zaś w królestwo burzy i chaosu, w którym morze i niebo stają się jednym. [...] Mądrzejsi sugerują jednak, że gdzieś za wodami, które znamy, wschód staje się zachodem i Morze Dreszczy łączy się z morzem zachodzącego słońca, jeśli świat zaiste jest okrągły.
Może to i prawda. A może nie. Dopóki nie narodzi się nowy Wąż Morski, by pożeglować poza wschód słońca, nikt nie będzie wiedział tego na pewno.
Podsumowując, Świat Lodu i Ognia to fantastyczne uzupełnienie książek Martina. To kompletna historia Westeros, napisana z rozmachem opowieść o królach i wielkich bitwach, które sprawiły, że Pieśń Lodu i Ognia tak pochłania i fascynuje czytelników. Absolutne must read dla fanów prozy krwawego George’a.


Książka przeczytana w ramach akcji Pomóż Wiedźmie przeczytać książkę.

22 komentarze:

 1. Kupiłam tę książkę zaraz po premierze i kompletnie nie wiem, dlaczego po pół roku nadal jej nie przeczytałam. Koniecznie do nadrobienia! Szczególnie, że po przekartkowaniu zachwyciłam się ilustracjami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi owe ilustracje wydłużyły czas lektury ;) Bo zanim się zabrałam za czytanie każdej kolejnej strony, musiałam poświęcić uwagę rysunkom ;)

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Też tak miałam, jak zobaczyłam ją w zapowiedziach :)

   Usuń
 3. Koniecznie do przeczytania, jak już uporam się z cała sagą -_-

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam, przejrzałam ją i się zachwyciłam ;) Jak przyjdzie mi czekać na Wichry zimy po skończeniu Tańca ze smokami, to się za Świat Lodu i Ognia zabiorę. Dzrewo genealogiczne Targaryenów to jest hardkor!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale jak ułatwia sprawę! W natłoku Aegonów, Aerysów łatwo się pogubić ;)

   Usuń
 5. Nie wszystkie tomy Pieśni Lodu i Ognia przeczytałam, ale jak zakończę to chętnie poznam też tą książkę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja już lekturę wszystkich wydanych dotychczas tomów mam dawno za sobą i teraz niecierpliwie czekam na kolejną część :)

   Usuń
 6. Odpowiedzi
  1. Wcale, ale to wcale, Ci się nie dziwię ;)

   Usuń
 7. Kiedyś. Na razie zaopatrzyłam się w "Grę o tron" i mam nadzieję, że jesienią wezmę się za lekturę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że Ci się spodoba :)

   Usuń
 8. Bardzo się cieszę, baaaardzo, że książka Ci się podobała. Moje serce płonie z radości :) A teraz pozwól, że Cię zabiję za "Absolutne must read".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mów po ludzku!
   Memento mori... a nie jakieś wieloryby XD

   Usuń
 9. Uwielbiam Pieśń Lodu i Ognia, ale czytałam wyłącznie "te główne" tomy. Dziwne, ale nie zetknęłam się wcześniej ze "Światem...", a wygląda na to, że warto :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może umknęła Ci gdzieś premiera tej publikacji? :)

   Usuń
 10. Zanim zabrałbym się za świat Westeros to w ogóle wypadałoby przeczytać inne książki Martina, a że oglądam serial, to z kolei ciężko się z książki zabrać, bo ja tak nie lubię. Z drugiej strony, sezonów ma być jeszcze kilka, więc może udałoby mi się w 2-3 lata całość nadrobić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niekoniecznie trzeba zapoznawać się z innymi dziełami Martina przed lekturą "Świata Lodu i Ognia". Osobiście mam za sobą dwie inne, wcześniejsze jego książki i powiem Ci, że nie do końca przypadły mi do gustu.

   Usuń
 11. Mam ambitny plan przeczytać całą sagę, ale nie wiem, kiedy mi się to uda...

  OdpowiedzUsuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (2) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Leszek Herman (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (21) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (29) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (134) Fantasy (52) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (1) Horror (39) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (11) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (45) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (15) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (1) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (36) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (38) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (1) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sedinum (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)