środa, 26 sierpnia 2015

Mark Lawrence, Książę Cierni

Mroczny Książę

Mark Lawrence, Książę Cierni
tytuł oryginalny: Prince of Thorns
przekład: Jarosław Fejdych, Piotr Jagielski
cykl: Rozbite Imperium tom 1
wydawnictwo: Papierowy Księżyc
data wydania: 24 lipca 2015 r.
liczba stron: 468
ISBN: 978-83-61386-62-9
okładka: broszurowa ze skrzydłami

O serii Rozbite Imperium słyszałam wiele. Że świetna lektura, porywająca. A jej główny bohater...! I jak miało mnie nie skręcać z zazdrości, kiedy to czytałam o kolejnych zachwytach nad poszczególnymi tomami cyklu. Bo na półce miałam jeden, ostatni, czyli Cesarza Cierni, ale jak tu zaczynać lekturę od końca? Pomyślcie sobie jak bardzo ucieszyłam się, gdy w moje ręce trafił pierwszy tom serii i zyskałam możliwość zapoznania się z Rozbitym Imperium.

Jorg Ancrath ma piętnaście lat i jest najemnikiem. Wraz z grupą ludzi, których nazywa braćmi, przemierza kraj, by siać śmierć i zniszczenie. Jest bezwzględny i żądny krwi, co przeraża tym bardziej, że to młody, z pozoru niegroźny chłopak. Dusza Jorga jest czarna i pełna bólu oraz żądzy zemsty. Jako dziewięcioletni chłopak był świadkiem brutalnego morderstwa jego matki i młodszego brata. Uwięziony przez ciernie, coraz mocniej wbijające się w jego ciało, nie mógł w żaden sposób im pomóc. Kompani Jorga niewiele wiedzą na jego temat, a już na pewno nie to, że ich grupie przewodzi następca tronu Ancrath, jedyny ocalały syn władcy, który właśnie podjął decyzję, że najwyższy czas wrócić do domu i upomnieć się o swoje prawa.

Jak wspomniałam na wstępie, Książę Cierni to pierwszy tom trylogii Rozbite Imperium, utrzymanej w klimacie dark fantasy. To krwawa, brutalna, lecz zarazem porywająca i irygująca powieść, która zdecydowanie przypadnie do gustu wielbicielom mocniejszej i mroczniejszej fantastyki.

Głównym bohaterem powieści jest piętnastoletni Jorg. Książę ma za sobą traumatyczne przeżycia, które odcisnęły piętno na jego duszy. Kilka lat wcześniej widział jak jego matkę, królową, oraz młodszego brata zabijają najemnicy lorda Renara. Uwięziony w krzaku cierniowym chłopak nie mógł uratować swoich bliskich, a każdy ruch sprawiał, że trujące kolce coraz mocniej wbijały się w jego ciało i sączyły jad w jego umysł. Choć książę przeżył, to zmienił się nie do poznania. Poczucie winy przekuł w chęć zemsty i w przypływie chwili uciekł z domu i dołączył do bandy zabijaków, którym z czasem zaczął przewodzić, imponując im swoją brutalnością i bezwzględnością.

Jorg to szalenie antypatyczna, wręcz zła postać. Każdy jego czyn, każde słowo, niesie za sobą śmierć i przelaną krew. Szokuje fakt, że ma piętnaście lat, a na sumieniu całe dziesiątki istnień ludzkich. Jest dosłownie diaboliczny, zły do szpiku kości. Po części można starać się wytłumaczyć jego zachowanie traumatycznymi wydarzeniami sprzed kilku lat, ale nawet najszczersze chęci nie są w stanie przemóc do wzbudzenia w sobie choć odrobiny sympatii dla niego. I... to mi się szalenie w tej powieści podoba, ten sposób kreacji bohatera, co do którego nie żywi się żadnych ciepłych uczuć, ale mimo wszystko z niemalże chorobliwą fascynacją śledzi się jego losy.

Inni bohaterowie pojawiający się na stronach książki również nie należą do niewiniątek. Cała zgraja towarzysząca Jorgowi to banda najgorszych mętów i zabijaków. Jedynie Nubańczyk i Makin wydają się posiadać w sobie choć trochę przyzwoitości, pozostali zaś to mordercy, kłamcy i im podobni. Ale prawda jest taka, że pasują jak ulał do opisanej przez Lawrence’a historii. Co ważniejsze nie stanowią tylko tła, ale mają w powieści znaczący udział. Czytelnik nie poznaje wszystkich „braci” z imienia, ale strzępki informacji o nich, jakie pojawiają się w kolejnych rozdziałach, pozwalają na zbudowanie w wyobraźni ich sylwetek. I zaręczam, nie są to twarze, które chciałoby się kiedykolwiek ujrzeć w ciemnej uliczce...

Ciekawym elementem w powieści jest połączenie świata fantastyki z elementami dobrze znanej rzeczywistości. W Księciu Cierni spotkać można nazwiska dobrze znanych filozofów i ludzi z szeroko pojętego świata nauki i sztuki, takich jak Platon, Nietzsche, Szekspir czy Sokrates. Pojawiają się też nawiązania do religii chrześcijańskiej. W połączeniu z typowo fantastycznym charakterem historii i pojawiającej się na jej kartkach dodaje to niespotykanego smaczku powieści.

Księcia Cierni czyta się błyskawicznie, wciąga już od pierwszej strony i trzyma w napięciu aż do samego końca. Akcja jest wartka, z rozlicznymi zwrotami akcji, więc praktycznie nie jest możliwe przewidzenie jak skończy się każdy kolejny rozdział, co jest ogromnym plusem książki. Język powieści jest prosty, lecz zarazem bardzo plastyczny.

Nowe wydanie Księcia Cierni zostało uzupełnione o opowiadanie zatytułowane „Śpiący Książę”, które powinno się – zgodnie z intencją autora – czytać po lekturze drugiej części serii, czyli Króla Cierni. Oczywiście nie mogłam się powstrzymać i już teraz przeczytałam tę krótką, lecz jakże intrygującą historię i prawda jest taka, że moja chęć zapoznania się z dalszymi tomami wzrosła do granic możliwości!

Pierwszy tom Rozbitego Imperium to porywająca, imponująca i krwawa lektura. Pokazuje jak różne oblicza mają bohaterstwo, lojalność, zdrada i braterstwo, w zależności od tego z jakiego punktu się na nie spogląda. Specyfika głównego bohatera sprawia, że powieść zdecydowanie odróżnia się na tyle innych historii z tego gatunku. Pełna zawiłości fabuła i liczne intrygi przyciągają czytelnika i rozbudzają w nim chęć poznania dalszych losów Jorga. Rewelacyjna lektura, którą polecam Wam gorąco!

Trylogia Rozbite Imperium:
| Książę Cierni | Król Cierni | Cesarz Cierni |

www.papierowyksiezyc.pl
Za egzemplarz recenzencki książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Papierowy Księżyc!

14 komentarzy:

 1. Już drugi raz ktoś tak bardzo poleca tę książkę. Najbardziej mnie fascynuje przedstawienie głównego bohatera jako tego złego. To oryginalne podejście jeszcze bardziej mnie zachęca do przeczytania :)
  Pozdrawiam,
  http://magiel-kulturalny.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na tle kreacji głównego bohatera ta powieść zdecydowanie się wyróżnia :)

   Usuń
 2. Ha! Nie na darmo tak polecałam całą trylogię! :) Cieszę się, że Ci się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz muszę dorwać "Króla Cierni", bo przecież nie przeskoczę od razu do "Cesarza..." ;)

   Usuń
 3. A ja tej serii nie znam, ale nie ma się co dziwić, we współczesnym fantasy mam braki ogromne

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli będziesz miał kiedyś czas to polecam zapoznanie się z nią. Mam nadzieję, że pozostałe dwa tomy są równie dobre jak pierwszy :)

   Usuń
 4. Kurna coś mi mówi to o czym piszesz, okładka znana, ale na półce tego nie mam...na czytniku też. Kurna, Wiedziemko, źle ze mną, mam zwidy. Książka jakoś tak średnio. Nie podoba mi się pomysł 15 letniego zabójcy. Owszem o takiej jednej czytam w Szklanym tronie, ale to jest raczej powieść taka lekka. Nie wiem, wiesz. Naprawdę nie iwem czy chcę ją przeczytać. Mam (uwaga, trudne słówko) ambiwalentne odczucia co do tej pozycji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja myślę, że gdybyś przeczytała tę powieść, to byłabyś zadowolona z lektury :)

   Usuń
 5. Polecę mojemu mężowi. Powinna mu się spodobać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Doczytałem do tego, że to pierwszy tom i już wiem, że nie dla mnie, dlatego zadam pytanie, które nurtuje mnie znacznie bardziej: kiedy disqus? :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przecież to jest skończona trylogia, więc nie wiem dlaczego nie chcesz jej przeczytać :(
   A co do disqusa to tak jak już pisałam - zainstaluję go jak przywróci możliwość importu komentarzy z bloggera.

   Usuń
 7. Jeśli to porywająca i krwawa lektura, to więcej wiedzieć nie muszę :) i chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 8. O! I na coś takiego to ja mam ochotę :D Już okładka obiecuje bardzo dużo dobrego. Pierwszy raz zobaczyłam tę książkę na instagramie i od tego czasu mnie intryguje, nie miałam jednak chwili, by się nią głębiej zainteresować. Teraz już wiem wszystko, co chciałam wiedzieć :)

  OdpowiedzUsuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (2) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Leszek Herman (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (21) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (29) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (134) Fantasy (52) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (1) Horror (39) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (11) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (45) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (15) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (1) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (36) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (38) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (1) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sedinum (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)