poniedziałek, 16 listopada 2015

Mark Lawrence, Król Cierni

Nigdy nie otwieraj szkatułki

Mark Lawrence, Król Cierni
tytuł oryginalny: King of Thorns
przekład: Anna i Jarosław Fejdych
cykl: Rozbite Imperium tom 2
wydawnictwo: Papierowy Księżyc
data wydania: 19 czerwca 2013 r.
ilość stron: 624
ISBN: 978-83-61386-31-5
okładka: broszurowa ze skrzydłami

Rzadko można natrafić na powieść, której protagonista jest osobą złą do szpiku kości, lecz jednocześnie przyciągającą czytelnika i w pewien sposób budzącą sympatię. Takie uczucia towarzyszyły mi od momentu, kiedy w moje ręce trafił pierwszy tom cyklu Rozbite Imperium. Jego główny bohater, Jorg Ancrath to cyniczny, bezlitosny morderca, lecz... jest w nim to coś, co sprawia, że trudno jest jednoznacznie go osądzić. Zło pociąga. Nie powinien więc dziwić fakt, że za lekturę Króla Cierni zabrałam się szybko i trudno było mi się od niej oderwać.

Minęły cztery lata odkąd Jorg Ancrath zabił swego wuja i zasiadł na tronie Upiornego Zamku. Powiadają, że zemsta najlepiej smakuje na zimno, lecz rzadko kiedy wspominają przy tym, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Ambicje Jorga nie kończą się na ziemiach Renaru. Osiemnastolatek planuje władać całym Imperium. Podobne plany ma Orrin ze Strzały, za którym na dodatek przemawiają rozliczne przepowiednie, iż to on będzie tym, który zjednoczy Rozbite Imperium. Tak się jednak składa, że Jorg ma zgoła odmienne zdanie i fakt, że w stronę jego zamku maszeruje armia dwudziestu tysięcy wojowników nie robi na nim większego wrażenia. Król Cierni zdaje sobie sprawę, że nie wygra tej bitwy uczciwie, lecz tak się składa, że przestrzeganie zasad i szlachetność nie leżą w jego naturze...
Każdego dnia umieramy po troszku i stopniowo odradzamy się jako nowi ludzie; stajemy się starsi, mimo iż nosimy na sobie te same ubrania i te same blizny.
Fabuła Króla Cierni prowadzona jest dwutorowo. Czytelnik poznaje wydarzenia teraźniejsze, mające miejsce w dniu ślubu Jorga z młodziutką Mianą, które przeplatają się ze wspomnieniami protagonisty sprzed czterech lat. Dodatkowo, co jakiś czas w książce pojawiają się fragmenty pamiętnika Katherine Ap Scorron, które tylko dodają historii tajemniczości. Przyznam, że z początku ów chaos, jaki wprowadził brak chronologii wydarzeń nieco utrudniał mi czytanie, lecz z czasem było coraz lepiej i przyznam, że gdyby nie rozliczne retrospekcje, powieść straciłaby wiele ze swojej intrygi. Początkowo poszczególne wydarzenia wydają się być całkowicie bez związku, lecz wraz z rozwojem akcji wszystko zaczyna się ze sobą łączyć, choć pewne fakty czytelnik poznaje dopiero na samym końcu.
Wszyscy jesteśmy połamanymi, groteskowymi kolażami doświadczeń, szczelnie krytymi za pokazywaną światu butną miną. Ludzką twarz okazujemy wtedy, gdy tracimy nad sobą kontrolę. W takiej właśnie chwili wyzwolenia jesteśmy bliżej bogów niż sądzimy.
Główny bohater jest w dalszym ciągu cyniczny, bezlitosny i mroczny, lecz widać pewne subtelne zmiany w jego charakterze. Łagodnieje? Nie. Zaczyna czuć prawdziwą sympatię do swoich Braci? W życiu. Więc co? Tego zdradzić nie mogę, bo popsułabym przyjemność płynącą z lektury. Podpowiem jedynie, że ma to związek z pewną szkatułką, która choć jest niewielka, mieści w sobie szalenie niebezpieczną zawartość. Niebezpieczną nawet dla jej właściciela, Jorga.

Ogólnie psychologia postaci jest jedną z najlepszych cech powieści. Zło i bezwzględność poszczególnych bohaterów zostało pokazane w sposób rewelacyjny, lecz zarazem niejednoznaczny. W pewien sposób trudno jest definitywnie ich ocenić, tym bardziej że w niektórych rozdziałach czytelnik dowiaduje się faktów z ich przeszłości, które sprawiły, że wybrali właśnie tę drogę. Jednocześnie autor każe odbiorcy zastanowić się nad cienką granicą między bezwzględnością a bestialstwem. Pokazuje co może człowieka popchnąć do szaleństwa, jaki czyn trzeba popełnić, by stracić zdrowe zmysły. Nietzsche powiedział kiedyś: „Ten, który z demonami walczy, winien uważać, by samemu nie stać się jednym z nich. Kiedy spoglądasz w otchłań ona również patrzy na ciebie”. Nie ma cytatu bardziej pasującego do tej serii.
Człowiek składa się ze wspomnień. To wszystko, czym jesteśmy. Uchwycone chwile, zapach miejsca, scenki odgrywane wciąż na nowo na małej scenie pamięci. My jesteśmy wspomnieniami, nanizanymi na nici opowieści – opowieści nas samych o nas samych, spadających przez życie w dzień jutrzejszy.
W Królu Cierni autor nieco szerzej opisał uniwersum, w którym rozgrywa się akcja cyklu Rozbite Imperium. Niewielka mapa znajdująca się na tylnej okładce powieści wskazuje, że zarys świata przypomina nieco kontynent europejski. Raz po raz pojawiają się wzmianki o Budowniczych i ich Słońcach. Choć pewne pomysły na ich temat zaczynają rodzić się w głowie już w trakcie lektury Księcia Cierni, to w drugim tomie cyklu czytelnik nabiera już pewności co się z nimi stało. Elektroniczny zegarek, śnieżna kula, pistolet COLT oraz rozbrzmiewające w jednym rozdziale zniekształcone słowa pewnego popularnego utworu z lat siedemdziesiątych stopniowo nakierowują odbiorcę na właściwy tor odnośnie historii Rozbitego Imperium. Również daty na nagrobkach cmentarza, który kilkakrotnie odwiedza Jorg sugerują co nieco, a opis pewnej pustyni nasuwa skojarzenia do genezy powstania leukrot spod Gelleth.

Książę Cierni to powieść krwawa, brutalna, wręcz okrutna. Król Cierni w niczym jej nie ustępuje. Opisy morderstw, walk i bitew są bardzo naturalistyczne, Posoka leje się strumieniami, a wnętrzności z rozpłatanego brzucha lądują w błocie. I choć walka pod murami Upiornego Zamku była epicka, to czytelnik już teraz wie, że to, co czeka go w Cesarzu Cierni, będzie jeszcze lepsze. Wszak nadchodzi Martwy Król. Czarne łodzie czekają, żeby zabrać wszystkich na Zatopione Wysypy...

Podsumowując: Król Cieni to rewelacyjna kontynuacja Księcia Cierni. Świetnie napisane dark fantasy, które zaspokoi oczekiwania fanów gatunku i sprawi, że bardzo szybko sięgną po finałową część trylogii. Gorąco polecam!

Cykl Rozbite Imperium:
| Książę Cierni | Król Cierni | Cesarz Cierni |

www.papierowyksiezyc.pl

Za podróż wgłąb mrocznego umysłu Jorga
serdecznie dziękuję Wydawnictwu Papierowy Księżyc!

10 komentarzy:

 1. Uwielbiam całą trylogię, Cesarz teżjest świetny :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję wkrótce zabrać się za lekturę "Cesarza..." :)

   Usuń
 2. Niejednokrotnie ci źli wzbudzają w nas największe emocje ;) Ten cykl jest mi zupełnie, ale to zupełnie obcy. Ale może kiedyś spróbuję. Kusi to określenie: dark fantasy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że zainteresowałam Cię tą pozycją :)

   Usuń
 3. Ajjj, muszę w końcu zabrać się za te książkę - mam ją już od dawna w zbiorach, ale nigdy nie ma czasu na jej przeczytanie :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zacznij od pierwszej części, tj. "Księcia Cieni". Czytanie serii w innej kolejności niż zalecana mogłoby odebrać wiele z przyjemności czytania :)

   Usuń
 4. Brzmi ciekawie, chociaż nie mam za sobą wielu lektur spod znaku dark fantasy, więc nie wiem do końca jak odbiorę taką historię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przede wszystkim musiałabyś wziąć pod uwagę fakt, że to brutalna powieść, a niektóre jej fragmenty są bardzo mocne. Jeśli to Ci nie przeszkadza, ew. tego szukasz w literaturze, to myślę, że cykl "Rozbite Imperium" by Ci się spodobał :)

   Usuń
 5. Pierwszej części jeszcze nie przeczytałam, ale tematyka dla mnie bardzo interesująca :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super :) Daj znać jak uda Ci się zapoznać z tym cyklem :)

   Usuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (2) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Leszek Herman (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (21) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (29) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (134) Fantasy (52) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (1) Horror (39) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (11) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (45) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (15) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (1) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (35) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (38) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (1) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sedinum (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)