piątek, 27 listopada 2015

Anne Rice, Książę Lestat

Ten, który przecina węzeł

Anne Rice, Książę Lestat
tytuł oryginalny: Prince Lestat
przekład: Jan Andrzejewski
cykl: Kroniki wampirów tom 11
data wydania: 6 października 2015 r.
liczba stron: 592
ISBN: 978-83-7818-750-9
okładka: miękka

Wiele wskazywało na to, że Kroniki wampirów to cykl skończony, że próżno czekać na jego kontynuację. Tymczasem autorka zaskoczyła swoich fanów, kiedy w zapowiedziach wydawniczych pojawiła się powieść Książę Lestat, stanowiąca kontynuację bestsellerowej serii książek. Prozę Anne Rice uwielbiam i byłam zaintrygowana jej najnowszą publikacją. I ten tytuł – czyżby na dworze Maharet i Mekare szykowały się jakieś daleko idące zmiany?

Na całym świecie w masowych pożarach giną młode wampiry. Płoną domy spotkań, dzienne kryjówki i kluby zrzeszające krwiopijców. Starszych potępionych ze snu budzi głos, nakazujący im wykonywanie jego rozkazów, z których większość dotyczy morderstw na innych wampirach. Wydarzenia coraz bardziej zaczynają przypominać te za czasów panowania Akaszy, lecz Królowa Potępionych nie żyje od kilku lat, a jej funkcję przejęła Mekare. Kim lub czym jest tajemniczy Głos? Dlaczego pragnie zagłady wampirów na całym świecie?

Książę Lestat jest jedenastym tomem cyklu Kroniki wampirów, zapoczątkowanego w 1976 roku powieścią Wywiad z wampirem. Głównym bohaterem książki jest Lestat de Lioncourt, w Krwi od blisko trzystu lat. Swego czasu mocno namieszał w wampirzym świecie, kiedy to wyjawił światu tajemnicę istnienia dzieci mroku. Jego muzyka przypadkowo zbudziła też Matkę, królową Akaszę, której Krew przyczyniła się do powstania plemienia krwiopijców. Owe wydarzenia zakończyły się niezwykle krwawo, o czym zresztą można przeczytać w powieści Królowa potępionych.

Postać Lestata albo się kocha, albo nienawidzi. Jest bohaterem niejednoznacznym, humorzastym. W jednym momencie tryska energią i swego rodzaju optymizmem, by za chwilę popaść w melancholię i rozpacz. Gdyby nie fakt, że poznałam już kilka książek cyklu Kroniki wampirów, to postawa Lestata bardzo by mnie raziła. Prawda jest taka, że protagonista jest zagubioną, wrażliwą duszą, która czasami nie potrafi zapanować nad swoimi emocjami. Przeszedł bardzo dużo, nieraz w jego głowie pojawiły się myśli samobójcze, lecz znajduje w tym Dzikim Ogrodzie piękno, dla którego warto żyć.
Niektórych czytelników może nieco dziwić (a może i odrzucać) rozkochanie wszystkich w osobie Lestata. Pożądają go wszyscy, a gdzie tylko się nie pojawi, wzbudza sensację. Nie należy jednak brać tego na poważnie, tylko z delikatnym przymrużeniem oka. Lestat jest w tamtym świecie swego rodzaju celebrytą, autorem powieści, które stały się dla krwiopijców swoistą biblią. A dodając do tego urok osobisty tego łobuzerskiego księcia i jego urodę, łatwiej zrozumieć szum panujący wokół jego osoby.

W Księciu Lestacie pojawia się całe grono postaci, jakie można spotkać we wcześniejszych tomach serii. Dużą rolę odegra Marius, Louis, David Talbot, Jesse, Armand, a także Maharet i Mekare. Oprócz nich czytelnik poznaje dużo innych, nowych bohaterów, należących zarówno do plemienia wampirów, jak Farid i Seth, oraz ludzi. Wśród tych ostatnich intrygujące są sylwetki Rose i Viktora. Autorka w bardzo harmonijny sposób skonstruowała powieść, że osoby, które nie przeczytały wszystkich dziesięciu wcześniejszych tomów serii, bez problemu odnajdą się w jej najnowszej powieści, a ci, co znają treść danych książek, nie doznają uczucia wtórności, gdyż ich wcześniejsze losy zostały przedstawione bez zbędnych szczegółów. Wspomniane zostały wydarzenia nie tylko z Królowej potępionych, ale też z Opowieści o złodzieju ciał, Memnocha Diabła, Pandory oraz Krwi i złota, jako że w dużej mierz mają wiele wspólnego z historią opisywaną w Księciu Lestacie.

Początek powieści nie jest szczególnie porywający. Anne Rice dużo miejsca poświęciła dość obszernemu dramatis personae, w którym pokrótce opisuje sylwetki poszczególnych bohaterów książki. W związku z tym niektórzy czytelnicy muszą się uzbroić w cierpliwość, bo zanim zacznie się faktyczna akcja Księcia Lestata minie sporo kartek. Z tego też powodu lekturę najnowszego tomu Kronik wampirów zalecałabym osobom, które miały już okazję zapoznać się z choć kilkoma częściami cyklu. W przeciwnym wypadku lektura książki mogłaby być nieco nużąca. Niemniej jednak kiedy już minie się ów długi wstęp, to czytelnik zyskuje niesamowitą okazję zapoznania się z kolejną historią pióra Anne Rice. A te mają to do siebie, że wprost kipią od emocji. Strach, smutek, żal, nienawiść, miłość, przyjaźń i lojalność mieszają się ze sobą, tworząc wspaniałą i porywającą mieszankę uczuć.

Anne Rice ciekawie wykorzystała zagadkę Głosu. Kim lub czym jest? Skąd pochodzi? Dlaczego doprowadza inne wampiry do szaleństwa i nakazuje im palenie i masakry na pobratymcach? Drobne sugestie i wskazówki do rozwiązania tajemnicy pojawią się w całej powieści, lecz wcale nie tak łatwo jest je wyłapać. Ale kiedy już prawda wychodzi na jaw, nie jest w żaden sposób skompilowana i udziwniona, lecz tworzy logiczną całość w połączeniu ze wszystkimi powieściami cyklu Kroniki wampirów.

Zakończenie Księcia Lestata jest otwarte, lecz jak dla mnie nic nie stoi na przeszkodzie, by na nim skończył się cykl Kronik wampirów, choć w pewnym sensie byłby to finał w stylu i żyli długo i szczęśliwie. Tak się jednak składa, że powrót po jedenastu latach do bestsellerowej serii nie był wydarzeniem jednorazowym. Bloody Paradise to tytuł kolejnego tomu Kronik wampirów. Kiedy ukaże się w Polsce, tego nie wiem, ale przyznam, że jestem ciekawa o czym będzie traktował, czym będzie ów krwawy raj i w jaki sposób będzie wiązał się z głównym bohaterem serii, Lestatem. Czekam z niecierpliwością.

Cykl Kroniki wampirów:
| Wywiad z wampirem | Wampir Lestat | Królowa potępionych | Opowieść o złodzieju ciał |
| Memnoch Diabeł | Wampir Armand | Merrick | Krew i złoto |
| Posiadłość Blackwood | Krwawy Kantyk | Książę Lestat | Bloody Paradise |

www.rebis.com.pl
Za powrót do pociągającego świata wampirów
serdecznie dziękuję Domowi Wydawniczemu REBIS!

18 komentarzy:

 1. Czytałam bardzo dawno temu, jeszcze zanim założyłam bloga. Miło wspominam książkę i muszę powrócić do innych powieści z tego cyklu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mam w planach kiedyś do nich powrócić, a przede wszystkim przeczytać te, których nie miałam jeszcze okazji poznać :)

   Usuń
 2. Nie kojarzę tej serii, co dziwne, skoro tak dużo tomów się już ukazało. Nie wiem, czy kiedykolwiek po nią sięgnę, bo nie chcę na razie zaczynać nowego cyklu, szczególnie tak licznego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierwszy tom, "Wywiad z wampirem" na pewno kojarzysz, jeśli nie jako książkę, to film :)

   Usuń
 3. Nie miałam pojęcia, że jest aż tyle tomów! Sama przeczytałam tylko pierwszy i to dawno temu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja w sumie mam za sobą pięć ("Książę Lestat" jest szósty), ale to było dawno, dawno temu :)

   Usuń
 4. Hah, no intrygujące! Ja jestem zaledwie po "Wywiadzie z wampirem", ale chętnie dowiedziałabym się więcej o Lestacie ^^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To powiem Ci, że niemalże w każdej części "Kronik wampirzych" Lestat się pojawia ;)

   Usuń
 5. Nom, ja przeczytałem jedną część (nawet nie pamiętam którą) i bardzo mi się nie podobała. Tak jak piszesz odrzucał mnie główny bohater i strasznie powolne tempo przebiegu wydarzeń. A jeszcze jak go nachodziło na te filozoficzne przemyślenia, to myślałem, że oszaleję. Także ja raczej nie... :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tam, oj tam ;)
   Ale rozumiem Cię, tak jak napisałam, gdybym nie poznała Lestata wcześniej, to raczej nie sięgnęłabym po kolejne powieści, w których się pojawia ;)

   Usuń
 6. Najpierw muszę przeczytać pozostałe części kroniki (mam za sobą dopiero połowę), ale "Książę Lestat" strasznie mnie kusi - to jedna z moich ulubionych postaci z tej serii i aż by się chciało o nim poczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też mam połowę serii za sobą (z "Księciem Lestatem" mam ich na koncie sześć), ale prawda jest taka, że nie czytałam ich po kolei. Co wpadło mi w ręce, za to się zabierałam :)

   Usuń
 7. Szczerze i bez bicia przyznaję się, że kiedyś zaczęłam czytać Pokutę - tej właśnie autorki, ale mnie nie zaciekawiła , nie potrafiłam tego czytać, więc nawet nie skończyłam . Zraziłam się do autorki i chyba nawet Twoja kusząca recenzja nie doprowadzi do tego, bym wzięła jakąkolwiek książkę tej Pani w swoje ręce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Pokuty" nie czytałam, ale rozumiem. Nie wszystkim proza Anne Rice będzie się podobać :)

   Usuń
 8. Mam ten cykl w planach, ale póki co nawet nie przeczytałam pierwszej części. :) A tu tyle tomów przede mną...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale jak już się wciągniesz, to czytanie ich pójdzie Ci szybko ;)

   Usuń
 9. Przeczytałam wszystkie tomy, które były dostępne kilka lat temu. Do magisterki. Niestety, z każdym kolejnym tomem było coraz gorzej... Coraz gorzej mi się czytało, coraz bardziej drażniły mnie niektóre wątki i rozwiązania fabularne. Ale nie ukrywam, że ogólnie całą serię - mimo wszystko - darzę ogromnym sentymentem. Wampiry lubię do dziś, a cykl Anne Rice to klasyka w tym temacie! :)

  OdpowiedzUsuń
 10. wiem o czym piszesz - tę postać albo się lubi albo nie. Mnie najbardziej podobały sie początkowe części cyklu. Królową potępionych bardzo lubię, a film, w szczególności muzykę z niego uwielbiam. Z chęcią zapozna się z tą lekturą ;)

  OdpowiedzUsuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (2) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Leszek Herman (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (21) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (29) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (134) Fantasy (52) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (1) Horror (39) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (11) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (45) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (15) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (1) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (36) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (38) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (1) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sedinum (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)