piątek, 13 listopada 2015

Michael Katz Krefeld, Zaginiony

Wyrzuty sumienia

Michael Katz Krefeld, Zaginiony
tytuł oryginalny: Savnet
przekład: Elżbieta Frątczak-Nowotny
cykl: Ravn tom 2
wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
data wydania: 5 listopada 2015 r.
liczba stron: 416
ISBN: 978-83-08-06044-5
okładka: broszurowa ze skrzydłami

Z prozą Michaela Katza Krefelda pierwszy raz zetknęłam się w zeszłym roku, przy okazji lektury Wykolejonego, pierwszego tomu serii Ravn. To mroczny i mocny duński kryminał, którego głównym bohaterem jest były gliniarz, Thomas Ravnsholdt. Przyznaję, że drugi tom cyklu jest równie mocny i wciągający.

Berlin, 1989 rok. Pułkownik Hausser pracuje w tajnym wydziale niemieckiej policji. Jego głównym zajęciem jest inwigilacja wrogów partii, którzy szkodzą jedynemu słusznemu systemowi politycznemu. Choć Hausserowi trudno się z tym pogodzić, czuć nadchodzące zmiany, mające zmienić ustrój państwa. Coraz więcej osób ucieka do Berlina Zachodniego. Wśród nich jest Christoph Schumann, opływający w luksusy kierownik działu w jednym z niemieckich banków. Pułkownik widzi w nim wroga klasowego, którego jak najszybciej musi pojmać w imię dobra partii.

Kopenhaga, 2013 rok. Księgowy Mogens Slotsholm wykrada pewną sumę z sejfu swojego szefa i znika bez śladu. Policja jest bezradna. Zrozpaczona nagłym zniknięciem brata Louise prosi o pomoc Ravna, licząc na to, że były policjant odnajdzie mężczyznę. Ravn mając inne, prywatne sprawy na głowie, początkowo odmawia pomocy, lecz determinacja kobiety sprawia, że koniec końców decyduje się przyjrzeć bliżej sprawie zaginięcia Mogensa. Ich poszukiwania przyczynią się do wygrzebania kilku tajemnic z mrocznej przeszłości Niemiec...

Zaginiony to drugi tom cyklu Ravn. Jego głównym bohaterem jest były policjant, Thomas Ravnsholdt, który odszedł z policji po tym, jak zginęła jego narzeczona, Eva. Sprawcy nie odnaleziono, a Ravn nie potrafił poradzić sobie z wyrzutami sumienia, jako że w noc śmierci Evy był w pracy. Pod koniec Wykolejonego główny bohater zaczął wygrzebywać się z psychicznego dołka i w Zaginionym już pewniej staje na nogach. Jednakże jego świat nagle się wali, kiedy dowiaduje się o pewnej sprawie z życia swoje zmarłej narzeczonej, o której nie miał pojęcia. Fakt ten burzy dopiero co odzyskany spokój Ravna i choć mogłoby się wydawać, że w tym momencie główny bohater powróci do życia, które czytelnik poznał już w Wykolejonym, czyli ciągłego zapijania smutków, przemieszanych z wybuchami agresji, protagonista postanawia w zupełnie inny sposób uporać się ze swoim problemem. Dzięki temu autor nie powiela schematu i pozwala, by postać się rozwijała, co bardzo pozytywnie wpływa na odbiór powieści.

Fabuła powieści toczy się dwutorowo. Naprzemiennie następują po sobie rozdziały, których akcja toczy się we współczesnej Danii i Niemczech w przededniu zburzenia Muru Berlińskiego. To, co po raz kolejny przyjemnie mnie zaskoczyło w przypadku prozy Krefelda, to fakt w jak umiejętny i przemyślany sposób potrafi stworzyć kryminalną zagadkę, biorąc z pozoru dwa zupełnie niepasujące do siebie elementy. To jest, czytelnikowi wydaje się, że te dwa wątki, które obserwuje już od samego początku powieści nie mają ze sobą nic wspólnego. Jak się jednak okazuje, wraz z kolejnym rozdziałami i coraz szybszą akcją, wszystko jest na swoim miejscu i zaczyna w zaskakujący sposób się zazębiać.

Po raz kolejny Krefeldowi udało się dobrze wykreować bohaterów, którzy pojawiają się na stronach powieści. Są plastyczni, mają swój własny charakter. Nie są tylko wypełnieniem tła, lecz stanowią integralną część opisywanej historii. Najlepiej to widać w rozdziałach, których akcja rozgrywa się w 1989 roku w Berlinie. Autor pokazał w nich brutalność śledczych, mających za zadanie eliminowanie wrogów aparatu partyjnego. Choć komunizm upadał już w wielu krajach, niektórzy nie mogli się z tym pogodzić, do samego końca próbując rozmaitymi sposobami zatrzymać ten proces.

Zaginionego czyta się bardzo szybko. Mimo iż na początku potrzeba trochę czasu, by przyzwyczaić się do częstych przeskoków między współczesnością a przeszłością, to później, kiedy już załapie się ten rytm, trudno oderwać się od lektury. Choć momentami atmosfera powieści jest niesamowicie ciężka i przytłaczająca, to sprawia ona, że książkę czyta się jeszcze większą przyjemnością. A im bliżej końca, tym większe emocje ogarniają czytelnika, kiedy poszczególne elementy układanki zaczynają wskakiwać na odpowiednie miejsce. Co ważne, serię Ravn można bez problemu czytać bez zachowania kolejności tomów. Jest to rozwiązanie dobre dla osób, które nie baczą na sugerowaną kolejność czytania, tylko po prostu, pod wpływem impulsu, sięgają po daną książkę. Nie ma w nich spoilerów, jedynie drobne, nic nie sugerujące fakty, dotyczące wydarzeń, jakie miały miejsce w pierwszym tomie serii.

Lekturę Zaginionego polecam miłośnikom mrocznych powieści kryminalnych, lubiących zagłębiać się w tajemnice nie tak odległej historii.

Cykl Ravn:
| Wykolejony | Zaginiony | Sekten |
www.wydawnictwoliterackie.pl
Za możliwość wspólnego rozwiązywania sprawy z Ravnem
serdecznie dziękuję Wydawnictwu Literackiemu!

16 komentarzy:

 1. Kiedyś na pewno! Ale najpierw pierwszy tom. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Obym tylko trafiła na "Wykolejonego", do którego nie mogę jakoś dotrzeć już od kilku miesięcy ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, to nie dobrze! Daj znać jeśli nie uda Ci się go znaleźć, podeślę Ci wtedy swój egzemplarz :)

   Usuń
 3. Czytałam "Wykolejonego", ale już dawno. Szczegółów fabuły dokładnie nie pamiętam, ale lektura mi się podobała. Chętnie przeczytałabym i drugi tom.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fabuła "Zaginionego" wciąga równie mocno, jak "Wykolejonego" :)

   Usuń
 4. Książkę przeczytałabym z dwóch powodów: czasu przemian w Berlinie (zboczenie historyczne) i ciężkiej atmosfery. Nie przepadam za kryminałami, także myślę, że rozwiązywanie zagadek nie sprawiłoby mi przyjemności, ale podane przeze mnie przyczyny jak najbardziej zachęcają mnie do sięgnięcia po tę pozycję :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zmiany polityczne w Berlinie roku 1989 zostały ukazane praktycznie z jednej perspektywy, ale mam nadzieję, że mimo to lektura Ci się spodoba :)

   Usuń
 5. Uwielbiam kryminały, więc chętnie poznam kolejną, ciekawą serię. Aż dziwne, że jakoś umknęło mi nazwisko autora i tytuły powieści, ale nadrobię :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że seria przypadnie Ci do gustu :)

   Usuń
 6. Czytałam i polecam :) Już nie mogę się doczekać kolejnej książki tego pisarza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeci tom nosi wiele sugerujący tytuł "Sekten". Myślę, że będzie co czytać :)

   Usuń
 7. Wydaje się interesująca ta część, być może gdy się odkopię ze stosików, sięgnę właśnie po nią . ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja akurat miałam ją w stosiku recenzenckim, więc była na liście priorytetowej :)

   Usuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Ben H. Shepherd (1) Bill Browder (1) Borys Strugacki (1) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) Drew Magary (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (2) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) George R. R. Martin (6) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (2) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (2) Jacek Piekara (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (2) Jakub Ćwiek (8) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karolina Janowska (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Lesley Downer (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (2) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (2) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (2) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (5) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (1) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (1) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (1) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (4) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (4) Witold Vargas (1) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (3) Antologia (17) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (28) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (1) Bestiariusz (1) Dark fantasy (8) Dystopia (1) Fantastyka (115) Fantasy (41) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Heroic fantasy (11) High fantasy (11) Historia (1) Horror (37) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (1) Kryminał (39) Kryminał noir (3) Literatura dziecięca (9) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (38) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (3) Literatura militarystyczna (3) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (2) Literatura podróżnicza (4) Literatura popularnonaukowa (14) Literatura wojenna (11) Literatura współczesna (15) Low fantasy (5) Matematyka (1) Paranormal romance (4) Postapokalipsa (22) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (12) Powieść historyczna (33) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (27) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (36) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (1) Realizm magiczny (7) Reportaż (4) Romans (4) Saga rodzinna (4) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (7) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (2) Thriller (39) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (10) Thriller psychologiczny (11) Urban fantasy (23) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (4) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (1) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (2) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (1) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (1) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Ravn (2) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Skrytobójca (3) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojny alchemiczne (1) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)