piątek, 6 listopada 2015

Stephen King, Przebudzenie

Coś się stało

Stephen King, Przebudzenie
tytuł oryginalny: Revival
przekład: Tomasz Wilusz
wydawnictwo: Prószyński i S-ka
data wydania: 13 listopada 2014 r.
liczba stron: 536
ISBN: 978-83-7961-070-9
okładka: broszurowa ze skrzydłami

Po nie do końca spełniającej moje oczekiwania lekturze Pana Mercedesa, pierwszej powieści detektywistycznej, jaką popełnił King, z niecierpliwością czekałam na dzień, w którym w moje ręce trafi Przebudzenie. Liczyłam na to, że tym razem proza króla horroru sprawi mi większą przyjemność. I tak, całe szczęście, było, choć nie jest to powieść bez wad.

Rok 1962. Do małego miasteczka w Nowej Anglii wprowadza się nowy pastor, Charles Jacobs, wraz ze swoją rodziną: piękną żoną Pasty i dwuletnim synem Morriem. Duszpasterz jest młody, co budzi obawy wśród dość konserwatywnej społeczności, lecz bardzo szybko okazuje się, że jego kazania spotykają się z aprobatą wiernych. Ponadto Jacobs potrafi dotrzeć z naukami do dzieci, a na dodatek stara się zarazić je swoją pasją, jaką jest energia elektryczna. Wśród nich znajduje się mały Jamie Morton, ośmioletni chłopak, zafascynowany postacią Charlesa.

Sielankowe życie pastora zmienia się wraz z tragedią, jaka sprawia, że mężczyzna odsuwa się od Boga i porzuca stan duchowny. Wydarzenie to, nazywane później dniem Strasznego Kazania, odciska swoje piętno na wszystkich mieszkańcach miasteczka, najbardziej zaś na duszy młodego Jamiego, który przez długie lata będzie nie mógł sobie poradzić z usłyszanymi tego dnia słowami.

Przebudzenie Stephena Kinga nie jest typowym horrorem, raczej powieścią grozy, choć z początku przypomina książkę obyczajową. Wydarzenia w niej opisane czytelnik poznaje z punktu widzenia Jamiego Mortona, wrażliwego chłopaka, który bardzo szybko zaprzyjaźnił się z pastorem Jacobsem i głęboko przeżył wszystkie zdarzenia, jakie miały miejsce do dnia Strasznego Kazania. Choć chłopcu wydawało się, że nigdy już nie spotka swojego przyjaciela z dzieciństwa, los jeszcze nieraz skrzyżuje ich ścieżki, a każde kolejne spotkanie było coraz dziwniejsze.
(...) każdy musi doświadczyć jednego czy dwóch cudów, choćby po to, by uzyskać dowód, że życie to coś więcej niż tylko długa, mozolna wędrówka od kołyski po grób.
Jak już wspomniałam, początek historii jest zwyczajny i nie przypomina mrożących krew w żyłach opowieści, do których przyzwyczaił swoich czytelników King. Po spokojnym wstępie i wlokących się pierwszych rozdziałach w okolicach połowy powieści wreszcie coś zaczyna się dziać i im bliżej finału, tym trudniej oderwać się od książki. Niemniej jednak w najnowszej powieści króla horroru zdarzają się momenty nie wnoszące nic istotnego do fabuły, mające na celu tylko przedłużenie opowiadanej historii. Jednakże czytelnicy, mający za sobą lekturę innych dzieł tego autora, wiedzą, że to jego maniera pisarska i trzeba się po prostu do niej przyzwyczaić. Lecz kiedy już przebrnie się przez te nieco nużące fragmenty, odbiorca widzi, że ma przed sobą dobrą powieść grozy z atmosferą, która z każdym kolejnym rozdziałem staje się coraz gęstsza i mroczniejsza.

W Przebudzeniu dużą uwagę King poświęcił hobby pastora, jakie z czasem przerodziło się w obsesję. W jaki sposób to, co kiedyś sprawiało przyjemność, powoli wypiera wszystko inne i skupia całą uwagę człowieka. Zainteresowanie przekształca się w chorobliwą pasję, wyniszczającą zarówno umysł, jak i ciało, co w powieści prezentuje postać Charlesa Jacobsa.

Osoby, które choć trochę wiedzą o prywatnym życiu pisarza, zauważą również wątki autobiograficzne, kiedy to King był uzależniony od alkoholu i narkotyków. Praktycznie sięgnął dna, lecz z pomocą rodziny, a przede wszystkim jego żony Tabithy, udało mu się pokonać nałóg, który odbija się teraz echem w sporej ilości jego książek.

Bohaterowie pojawiający się w Przebudzeniu są wyraziści i budzą emocje. Kingowi udał się duet dwu protagonistów: Jamiego i Jacobsa. Z pozoru bardzo różnią się od siebie, lecz jeśli przyjrzy się im bliżej, łatwo jest zauważyć łączące ich cechy. Obaj są silnymi osobowościami, które wpływają na swoje otoczenie i siebie nawzajem. Pozostałe postaci, jakie napotyka się na kartach powieści, uzupełniają historię. Mają swój charakter, nie są płaskie i beznamiętne.

W Przebudzeniu King każe swoim czytelnikom zastanowić się nad wizją Boga, jaką narzuca religia, oraz nad tym czy istnieje życie po śmierci. Czy po prostu przestaje się istnieć, czy może czeka na człowieka „drugie”, wieczne życie i jak ono wygląda. I przyznam, że to, jak do sprawy podszedł autor, niejedną osobę przyprawi o gęsią skórkę.

Przebudzenie to książka, którą czyta się dobrze i szybko. Choć momentami nieco nudzi to wraz z kolejnymi rozdziałami rośnie zainteresowanie nią i chęć poznania dalszych wydarzeń, a jej zakończenie dosłownie zelektryzuje czytelnika. Takiego właśnie Kinga uwielbiam!

www.efantastyka.pl
 Recenzja napisana dla portalu eFantastyka.pl

32 komentarze:

 1. Kinga lubię bardzo, choć niekoniecznie horrory, ale ta pozycja brzmi interesująco. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie jest typowy horror, bardziej powieść grozy :)

   Usuń
 2. Kiedyś czytałam naprawdę sporo Kinga, ale sparzyłam się na "Pod kopułą"... Według mnie w książce było za dużo tych wspomnianych przez Ciebie nużących i nie wnoszących nić do powieści fragmentów... Naprawdę solidnie się wynudziłam i do tego blisko 1000 stron... Z kolei cenię go za "Dolores Claiborne", którą uważam za mistrzowską :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Pod kopułą" jeszcze nie czytałam, ale osobiście nie przydała mi do gustu inna jego powieść, "Misery". Strasznie mnie wynudziła...

   Usuń
 3. Dostałam tę książkę na gwiazdkę i aż wstyd przyznać, ale zaraz następne Święta, a powieści nie tknęłam. Twoja recenzja działa jednak motywująco, jestem szalenie ciekawa jakąś to wizję zaświatów zgotował nam King.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak łatwo jest się domyślić, zbyt optymistyczna to ona nie jest... Ale czytaj, czytaj! Jestem ciekawa Twojej opinii :)

   Usuń
 4. W kontekście pasji tego pastora, fakt że zakończenie mnie zelektryzuje, jest już prawie spojlerem :D Jak dla mnie brzmi bardzo fajnie :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdradzę Ci sekret: okładka książki jest jednym, wielkim spoilerem!!

   Usuń
  2. O nieeee ;( To już, poczytane... ;(

   Usuń
  3. Spoiler spoilerowi nierówny, możesz czytać, aż tyle okładka nie zdradza :)

   Usuń
  4. No dobra, zaufam Ci ostatni raz :D

   Usuń
  5. Popatrz jak ładnie się ułożyło: Ty zaufasz Kasi, a ja dalej będę mogła bezkarnie kłamać ^^

   Usuń
  6. Po Tobie nigdy nie spodziewałem się kłamstwa, dlatego nie zaznaczyłem, że Ci ufam, ale teraz mam poważne wątpliwości... :D

   Usuń
  7. Ej... właśnie straciłeś moje zaufanie. Bo ja akurat ufałam, że mi nie ufasz, więc teraz nie mogę Ci zaufać :(

   Usuń
 5. Bez wad oczywiście nie jest (dłuży się i trochę niepotrzebnie przeciąga), ale mi również się bardzo podobała! Końcówka szczególnie. Takiego Kinga lubię i ja! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie przepadam za Kingiem. Czytałam jego pięć książek, próbowałam się z nim polubić, ale to raczej już się nie uda. W większości jego powieści dłużą mi się niemiłosiernie i nie odczuwam żadnego napięcia.

  Books by Geek Girl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo King tak już ma: pisze dużo, przedłuża fabułę, więc czasem trudno się wciągnąć w lekturę, ale niektóre historie są naprawdę warte tego, by wytrzymać i później dać się porwać lekturze.

   Usuń
 7. Dawno nie czytałam Kinga... chyba pora do niego wrócić.

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka czeka na półce i pewnie niebawem się na nią skuszę. Teraz jestem w trakcie najnowszego zbioru opowiadań Kinga i jest świetnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ah! "Bazar..." mi się marzy :) Lubię Kinga w krótkich formach, czasem lepiej mi się czyta jego opowiadania niż powieści.

   Usuń
 9. Ja uważam siebie za wielkiego fana Kinga, ale też do jego twórczości ostatnich lat podchodzę z bardzo dużym chłodem, bo to już nie to samo i wady wyłapuję w każdej jego książce ostatniej. Także faktycznie "Przebudzenie" nie jest bez wad, ale naprawdę mu się udało. Czytało się świetnie, a finał cholernie trzymał w napięciu i choć ogólnie nie byłem zadowolony z fabuły, to ze względu na to napięcie wybaczyłem Kingowi sporo :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Choć trzeba przyznać, że z początku tego napięcia w ogóle nie czuć. Coś tam się pojawia w okolicach Strasznego Kazania, ale później znowu trzeba się przebić przez nudnawe środkowe rozdziały... Ale finał jest dobry, całe szczęście ;)

   Usuń
 10. Hah, widzę, że warto przemęczyć dłużyzny, bo to naprawdę wciągająca powieść, wybitnie "kingowska", to lubię :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, jak się przedrzesz i nie uśniesz do połowy książki, to potem jest już dobrze ;)

   Usuń
 11. "Przebudzenie" bardzo mi się podobało. Masz rację mówiąc, że nie jest to powieść bez wad, ale zalety jak najbardziej przeważają :) Nie powiedziałabym że jest to powieść grozy, bardziej obyczajówka z mometami grozy przy końcu, ale mimo to historia bardzo fajnie zbudowana, wyraziści Kingowscy bohaterzy i dużo pytań na które sami musimy sobie odpowiedzieć. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można i tak sklasyfikować tę powieść, też będzie poprawnie :)

   Usuń
 12. Książek Kinga dawno już nie czytałam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Kinga czytałam tylko "Joyland" i pluję sobie w brodę, że nie znam więcej. Obiecuję sobie, że będę sukcesywnie nadrabiać! :)
  Pozdrawiam,
  http://magiel-kulturalny.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja akurat "Joyland" jeszcze nie czytałam, ale podobnie jak z wieloma innymi powieściami Kinga, mam zamiar się z nią zapoznać :)

   Usuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (2) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Leszek Herman (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (21) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (29) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (134) Fantasy (52) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (1) Horror (39) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (11) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (45) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (15) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (1) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (35) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (38) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (1) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sedinum (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)