poniedziałek, 5 sierpnia 2013

Marcin Ciszewski, Upał

D-Day

Marcin Ciszewski, Upał
seria: Jakub Tyszkiewicz tom 2
wydawnictwo: Znak
data wydania: 16 kwietnia 2012 r.
liczba stron: 416
ISBN: 978-83-240-1703-4

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej 2012 są już wspomnieniem. Dla każdego są one inne. Inaczej pamiętają je kibice, nie tylko z Polski, lecz z całej Europy, inaczej z kolei mówią o niej organizatorzy. Wszystko zależy od punktu widzenia, jak i siedzenia. Fanką piłki kopanej nie jestem (już) od dłuższego czasu. Jeszcze kilka lat temu z zapartym tchem oglądałam spotkania na murawie polskiej reprezentacji. W przypadku mistrzostw organizowanych w Polsce było tak samo, jeden czy dwa mecze oglądnęłam z nudów, bo nic w telewizji innego nie było. Pomyślcie jednak, co by było, gdyby Euro 2012 przebiegało w innej, dusznej atmosferze, gdzie ewentualna przegrana jest najmniejszym zmartwieniem.
Zwykły dzień.
Zwykły terrorysta.
Zwykły materiał wybuchowy.
Wiadomo, mistrzostwa Europy w piłce nożnej od zawsze są ważnym i przyciągającym uwagę wydarzeniem sportowym. Rozliczne komentarze pojawiają się nie tylko w mediach europejskich, lecz również wyniki i przebieg poszczególnych spotkań relacjonowane są na cały świat. Czyż nie oczywistym jest tym samym, że uwagę na takie wydarzenia sportowe zwracają również organizacje terrorystyczne? Wszak o to im chodzi, o sianie strachu i zyskanie rozgłosu. Taką okazję trudno przepuścić. Warto więc zadać sobie pytanie: czy naprawdę nieprawdopodobnym byłby w Polsce zamach terrorystyczny?
Jakub po raz kolejny doszedł w swoim życiu do wniosku, że linie frontu przebiegają najczęściej zupełnie gdzie indziej, niżby się wydawało na pierwszy rzut oka. I częstokroć ten ukryty wróg jest znacznie bardziej niebezpieczny niż nieprzyjaciel występujący z otwartą przyłbicą.
Upał to dobrze napisany thriller polityczny z realistycznym scenariuszem zamachu terrorystycznego w Polsce. Przede wszystkim akcja: dynamiczna, pełna dramatyzmu, z wartkimi dialogami. Autor zaserwował pokaźną dawkę informacji odnośnie prowadzenia spraw, przesłuchań, ogólnego docierania do kolejnych świadków i poszlak. Co ważne, cały tok postępowania został pokazany w formie przyjaznej dla laików, dla przeciętnego obywatela, który na co dzień nie ma do czynienia z zawiłościami technik policyjnych czy jednostek specjalnych. Kolejna ważna sprawa to zachowanie polskich realiów. Strzelaniny? Są. Pościgi samochodowe? Też. Efektowne zatrzymania? O nich również przeczytamy. Jednakże Ciszewski zachował umiar, nie ma więc hollywoodzkich pościgów przez całe miasto, gdzie po zdewastowaniu dwóch dzielnic, rozentuzjazmowany tłum nakłada na skronie stróży prawa wieniec laurowy, a przypadkowe obserwatorki biją się o miejsce w ich samochodzie (i w łóżku). Na to nie liczcie, tego w Upale nie przeczytacie... całe szczęście.

Fabuła: założenie co by było gdyby... w przypadku realnych i rozważanych przez ekspertów możliwości ewentualnego zamachu w Polsce sprawdziło się idealnie. Choć od Euro minął rok i wiemy, że żadne z wydarzeń nie miało miejsca, to czy możemy być tego w stu procentach pewni? Kto wie, że udało się jednostkom specjalnym zapobiec i zataić jakąś większą akcję, która mogłaby zakłócić przebieg imprezy? Nie wiadomo...

Co mi się jeszcze podobało, to pokazanie wewnętrznych niesnasek między agencjami, których głównym zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo wewnętrzne państwa. Sytuacja kiedy jedna agencja nie przekazuje istotnych informacji na temat wspomnianego już bezpieczeństwa kraju wydawać się może absurdalna i całkowicie nie do przyjęcia, lecz tak właśnie jest. Bo jak zgarniać laurki za sukces, to lepiej do własnej kieszeni, a nie dzieląc się z kimś pochwałami płynącymi z każdej strony.

W trakcie lektury natknęłam się na dwie rzeczy, które trochę mi przeszkadzały w całkowitym odbiorze książki. Pierwszą z nich był wątek kapitan Potockiej i jej przełożonego Kozyry. Może i wnosił do książki istotne szczegóły, lecz jego nagłe zakończenie... No właśnie, nagłe. Było dobrze, dynamicznie, nawet ciekawie, a potem trach!, koniec opowieści. Bez żadnych wyjaśnień w końcowych rozdziałach. Ot, po prostu było, minęło. Chyba że autor skłania się do napisania kolejnej części, źle, kolejnej książki z głównymi bohaterami Upału i w niej ma zamiar wyjaśnić, a raczej dokończyć wątek Potockiej i Kozyry. O tym jednak nic mi nie wiadomo, zaś wywiedziałam się, że nadkomisarz Tyszkiewicz pojawił się już w jednej z książek Ciszewskiego, zatytułowanej Mróz. Dla zainteresowanych: tak, mam ją w planach.

Druga rzecz, która mnie drażniła: zachowanie Heleny, żony Tyszkiewicza. Rozumiem, kobieta w ciąży ma prawo do huśtawek nastrojów, ale jej zachowanie, narzekanie i ogólnie całokształt po prostu działał mi na nerwy. W szczególności wyjazd do Zakopanego – a tak po prawdzie ucieczka do męża – po tym jak nie odebrał telefonu od niej. Ok, powód jej telefonu był poważny, dotyczył wybuchu bomby, lecz czy nieodebranie komórki przez męża, nota bene człowieka odpowiedzialnego za bezpieczeństwo imprezy i zgromadzonych na niej kibiców był na tyle decydującym powodem, by go opuścić? Nie jestem i nie byłam w takiej sytuacji, ale wydaje mi się, że żona Tyszkiewicza jest nieco, hmmm..., przewrażliwiona.

Podsumowując: Upał to książka na upał idealna. Na zimowy chłód też, jak również na wiosenne i jesienne pluchy. Czyta się ją szybko, fabuła wciąga niesamowicie i, co ważne, jest wybuchowa. Dosłownie.

Cykl Jakub Tyszkiewicz:
| Mróz | Upał | Wiatr |

20 komentarzy:

 1. Też fanką piłki nożnej nie jestem, ale jeśli będzie okazja, to chętnie tę książkę przeczytam.
  Jeżeli chodzi natomiast o żonę Tyszkiewicza, to wydaje mi się, że bab wariatek na tym świecie nie brakuje:) Mam nadzieję, że mi nigdy tak nie odbije:)
  FB polubiony!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piłki nożnej w "Upale" jest naprawdę niewiele, bo stanowi tylko tło do fabuły, która obfituje w akcje policyjne :)

   Usuń
  2. Kilka lat temu powiedziałabym to samo, teraz jest - jak łatwo jest się domyślić - wręcz przeciwnie ;)

   Usuń
 2. Może być ciekawy thriller, wydaje się być naprawdę dobry. Jak gdzieś go znajdę to może zakupię.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przeczytałam kiedyś książkę o podobnej tematyce, a mianowicie Marcin Wolski ,,Zamach na Polskę".

  Chętnie zapoznałabym się, mimo kilku Twoich krytycznych uwag, z tą książką.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To są takie drobne niedogodności, przynajmniej w moim odczuciu.
   Nie zmienia to jednak faktu, że "Upał" polecam :)

   Usuń
 4. "częstokroć ten ukryty wróg jest znacznie bardziej niebezpieczny niż nieprzyjaciel występujący z otwartą przyłbicą"
  Częstokroć? Prawie zawsze ;P
  Uwielbiam wojenny cykl Ciszewskiego, ale fabuła "Upału" jakoś niespecjalnie mnie pociąga ;P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na temat cyklu wojennego (domyślam się, że chodzi o powieści www.1939.com.pl i www.1944.waw.pl) nie wiem wiele, aczkolwiek pewnie je przeczytam kiedyś, bo styl Ciszewskiego mi się spodobał. W najbliższych planach (czytaj: na półce) mam jego powieść "Gliniarz" :)

   Usuń
 5. Thrillery polityczne to nie moja bajka. I chyba tym razem się nie skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, że to nie Twoja bajka, ale kto wie, może kiedyś... jak nie będziesz już innych książek do czytania ;)

   Usuń
  2. Nie wiem, czy to prędko nastąpi, zważywszy że książek przybywa a nie ubywa :P

   Usuń
 6. Powiem szczerze, że mnie zachęciłaś. Fabuła trochę mi się skojarzyła z "Zamachowcem" Lizy Marklund, który mi się podobał. No i tytuł na czasie ;)
  kolodynska.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie czytałam tej książki, ale skoro mówisz, że podobna, to może kiedyś się skuszę :)

   Usuń
 7. Thriller - chętnie, ale polityczny? Już ciut mniej chętnie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cóż, jeśli nie przepadasz, to na siłę namawiać nie będę :)
   Ale jeśli miałabyś kiedyś ochotę, to polecam "Upał" gorąco ;)

   Usuń
 8. Thrillery politycznie lubię, wiec przeczytam :) i okładka zachęca :)

  naczytane.blog.pl

  OdpowiedzUsuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (2) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Leszek Herman (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (21) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (29) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (134) Fantasy (52) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (1) Horror (39) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (11) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (45) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (15) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (1) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (36) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (38) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (1) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sedinum (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)