sobota, 24 sierpnia 2013

Mario Puzo, Rodzina Borgiów

Oto najświetniejsza rodzina w całym chrześcijaństwie

Mario Puzo, Rodzina Borgiów
tytuł oryginału: The Family
przekład: Zygmunt Halka, Władysław Masiulanis
data wydania: kwiecień 2013 r.
liczba stron: 448
ISBN: 978-83-7885-865-2

– Zostaw już tą książkę i idź spać!
– Jeszcze tylko dokończę rozdział...
– Rano idziesz do pracy!
– Tylko kilka stron...
– Będziesz miała problemy, by rano wstać... O, skończyłaś rozdział, więc odłóż książkę i idź spać.
– W takim momencie?! Zgłupiałaś?! Niee... Czytam dalej.

Tak w dużym skrócie wyglądała moja wczorajsza wieczorno-nocna kłótnia z samą sobą. Z jednej strony przymus wstania rano do pracy, a z drugiej niezwykle wciągająca lektura... I co w tej sytuacji zrobić? Wstałam oczywiście niewyspana, lecz zachwycona powieścią autorstwa Mario Puzo.

– Oto najświetniejsza rodzina w całym chrześcijaństwie. – powiedział. – Wzniesiemy się ponad przeciętność i zdobędziemy władzę dzięki wielkim dziełom, jakich dokonamy dla świętego Kościoła rzymskiego. Zbawimy wiele dusz. A trudząc się dla chwały bożej, będziemy całkiem nieźle żyć. Ale jak każde z was wie, pociąga to za sobą konieczność poświęcenia. Mogliśmy to wyczytać z żywotów wielu świętych... Wielkie czyny wymagają wielkich poświęceń. – Aleksander uczynił znak krzyża.
Rodzina Borgiów to pośmiertnie wydana powieść Mario Puzo, amerykańskiego pisarza o włoskich korzeniach. Większość miłośników literatury kojarzy go głównie jako autora Ojca Chrzestnego, Omerty czy innych powieści kryminalno-sensacyjnych o włoskiej mafii. Mało kto jednak wie, że Puzo pasjonował się historią, zaś jego ulubionym okresem był włoski renesans oraz dzieje rodu Borgiów. Borgiowie mocno pasjonowali Puzo, lecz spisanie ich historii zajęło mu bardzo długi okres czasu. Dwa tygodnie przed śmiercią, kiedy był już poważnie chory z powodu niewydolności serca, przekazał swojej żonie ostatni rozdział powieści z prośbą, by dokończyła za niego to dzieło, które wkrótce po jego śmierci czytelnicy poznali jako Rodzina Borgiów.
– Ci Baglioni, to ludzie szczerze wierzący. – rzekł. – Wierzą w raj. To wielki dar. Bo inaczej jak człowiek mógłby znieść życie nieuchronnie zmierzające ku śmierci? Nieszczęściem taka wiara ośmiela także złych ludzi do popełniania wielkich zbrodni w imię dobra i Boga.
Renesansowe Włochy. Rodrigo Borgia zostaje wybrany na papieża. Przybiera imię Aleksandra VI. Jest to człowiek szczerze oddany służbie Bogu, lecz równie mocno kocha wiele aspektów świeckiego życia: wystawne przyjęcia, wino i powab kobiecego ciała. Ważne miejsce w jego sercu zajmują jego dzieci: Cezar, Juan i Lukrecja. Aleksander wiąże z nimi wielkie plany, chcąc z ich pomocą wzmocnić pozycję swojej rodziny oraz zjednoczyć sprawować rządy nad rozbitą obecnie Italią. Plany, którymi kieruje się papież wydają się być wielkie i szlachetne, lecz jaką cenę przyjdzie jemu i jego rodzinie za nie zapłacić...
Najskuteczniejszą bronią Aleksandra była zdolność wywoływania w otaczających go ludziach poczucia sukcesu, umiejętność sprawiania, że wierzyli, iż ich pomyślność ma dla niego pierwszorzędne znaczenie. W ten sposób zdobywał ich zaufanie, dzięki temu wierzyli weń bardziej niż w samych siebie. Oto była prawdziwa perfidia.
W Rodzinie Borgiów Mario Puzo ukazał głównych bohaterów jako pierwszą mafijną organizację. Rodrigo Borgia, jak prawdziwy ojciec chrzestny roztacza opiekę nad wiernymi i lojalnymi sobie kardynałami, znamienitymi italskimi rodami czy władcami innych państw, będąc tym samym bezlitosnym dla wrogów, którzy chcą go usunąć z tronu Piotrowego czy zaszkodzić jego rodzinie. Dzieci Aleksandra, które mocno kocha, są traktowane przez niego jako pionki w grze o władzę, co w szczególności zaczyna przeszkadzać najstarszemu Cezarowi, który w sercu czuje się żołnierzem, lecz ojciec zmusił go do przywdziania purpury, by po jego śmierci zajął jego miejsce jako Wikariusz Chrystusa.
– Grzech? Nasza miłość była grzeszna? Nigdy się z tym nie zgodzę. To była jedyna prawdziwa wartość w moim życiu! Zabraniam Ci ją pomniejszać. Żyłem dla ciebie, oddychałem dla ciebie. Wytrzymywałem to, że ojciec kochał Juana bardziej niż mnie, to, że kochał ciebie bardziej niż mnie, tylko dlatego, iż wiedziałem, że kochasz mnie ponad wszystko na świecie. Jak mogę się odnaleźć teraz, kiedy twoja miłość do innego jest silniejsza niż miłość do mnie?
Historia ukazała Borgiów jako rodzinę morderców, trucicieli, sprzedających stanowiska i dobra kościelne dla budowania swojej własnej potęgi. Niemniej jednak bardzo wpływowy, zaangażowany politycznie, otaczający opieką wielu wybitnych artystów swojej epoki. Dużą rolę w ocenie tej rodziny odegrały liczne plotki o kazirodztwie. Puzo wykorzystał ten wątek, który w jego powieści jest jedną z ważniejszych osi działań głównych bohaterów. Seksualna inicjacja Lukrecji z jej starszym bratem Cezarem, zaaranżowana zresztą przez samego Aleksandra, która z czasem przeradza się w namiętne uczucie między rodzeństwem, stanie się w przyszłości przyczyną rozterek i gwałtownych działań Cezara.

Mimo to trudno jest patrzeć na nich, na całą rodzinę, jak na amoralnych tyranów, chcących władać Italią. Puzo przedstawił ich w taki sposób, że wydaje się, że to cały świat wokół jest zły, zepsuty i kierujący się nierządem, zaś oni, będąc lojalni wobec siebie, starają się w jakimś stopniu swoje otoczenie, nie wywołując przy tym negatywnych emocji. Może z wyjątkiem Juana i Jofre Borgiów. Pierwszy z nich, słaby i delikatny w dzieciństwie, wyrósł na próżnego, zawziętego mężczyznę, który swoim zachowaniem sprowadził sam na siebie nieszczęście. Z kolei najmłodszy syn papieża, Jofre, z powodu braku poczucia miłości ze strony ojca ze słodkiego chłopca, wyrasta na człowieka podobnego do Juana pod względem charakteru, jednakże o tyle niebezpieczniejszego, że chowającego przed całym światem swoje emocje i czucia.

Jedyne, do czego mogłabym się przyczepić to postać Lukrecji. W Rodzinie Borgiów, na tle innych postaci, nawet tych drugoplanowych, jak Machiavelli czy Caterina Sforza, wypada naprawdę blado. Ot, inteligentna gąska, która nie potrafi się – mimo licznych prób – przeciwstawić woli ojca czy brata. A szkoda, bo jest to postać z naprawdę ogromnym potencjałem... ale nie szkodzi, o Lukrecji Borgii napisano wiele publikacji, więc pewnie jeszcze nieraz będę miała okazję poznać różne opinie o niej.
Caterina wyłoniła się z półmroku – ciemny cień na tle pomarańczowego słońca. Zaśmiała się ochryple, a jej śmiech rozniósł się mrożącym krew w żyłach echem. Potem zadarła spódnicę, obnażając łono.
– Przypatrz mi się, ty synu prostytutki – krzyknęła do Cezara, wskazując na brzuch. – Widzisz to? Możesz zabić moje dzieci, ale ja mam macicę. Mogę wyprodukować więcej dzieci, o wiele więcej. Rób, co chcesz!
Jak już wspomniałam, postacie przewijające się przez strony książki są wyraziste, realnie odwzorowane wraz ze wszystkimi ich cechami, zarówno tymi pozytywnymi, jak i negatywnymi. W przypadku wrogów Borgiów nawet główny nacisk postawiono na te ostatnie. Postaci drugoplanowych spotkać na stronach książki można spotkać całkiem sporo. Oprócz wspomnianych Machiavellego czy Cateriny Sforzy, pojawiają się della Rovere, Savonarolla czy Corella don Michelle, znany bliżej jako Micheletto, papieski spec od mokrej roboty.
Bogatsi Rzymianie, dotknięci „francuską chorobą”, płacili handlarzom oliwą ogromne sumy za pozwolenie kąpania się godzinami w beczkach z oliwą, co łagodziło wrzody. Na ironię, tę samą oliwę sprzedawano później w modnych sklepach jako „dziewiczo czystą”.
Fabuła książki mocno wciąga już od pierwszych stron, lecz osoby nastawione głównie na porywające dialogi mogą się przeliczyć. Bezosobowa narracja może niektórym przeszkadzać, lecz mi w przypadku tej książki bardzo odpowiadała, w szczególności sprawdzała się w przypadku licznych opisywanych ciekawostek z okresu XV/XVI-wiecznej Italii.

Morderstwa, intrygi polityczne, spiski okraszone rozwiązłością i rodzinną lojalnością zawarte w rewelacyjnej powieści historycznej o jednej z najsławniejszych rodzin w historii – oto czego możecie spodziewać się w Rodzinie Borgiów Mario Puzo. Według mnie jest to jedna z lepszych książek, jakie kiedykolwiek czytałam. Byłabym nawet skłonna stwierdzić, że bardziej przypadła mi do gustu niż Ojciec Chrzestny, choć tematyka obu powieści jest bardzo podobna.

Polecam gorąco!

23 komentarze:

 1. Nie dziwię się, że nie mogłaś się oderwać o tej książki. Puzo ma swój styl, który zadowoli najwybredniejszego czytelnika.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, nie potrafiłam się oderwać :) Przeczytałam ją w dwa dni i potem cierpiałam na "kaca książkowego"... :)

   Usuń
 2. Jak dla mnie - genialna, rewelacyjna powieść! Jedna z najlepszych, jakie w życiu przeczytałam.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam styl Puzo. Moim zdaniem, każda jego książka jest wprost skazana na sukces.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też podoba mi się styl Puzo, ale jako że przeczytałam póki co tylko dwie jego książki: rzeczoną "Rodzinę Borgiów" i "Ojca chrzestnego", to trudno jest mi się wypowiedzieć na temat innych :)

   Usuń
 4. Chętnie przeczytałabym tę książkę Maria Puzo. Wstyd się przyznać, ale widziałam jedynie ekranizację jego "Ojca Chrzestnego".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja widziałam dwie pierwsze części "Ojca chrzestnego", ostatniej jakoś nie chce mi się oglądać, głównie z tego powodu, że nie ma ona w ogóle powiązania z książką.

   Usuń
 5. Chętnie przeczytam, lubię te klimaty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie przyjemnej lektury życzę :)

   Usuń
 6. Najpierw chcę przeczytać Ojciec Chrzestny, potem może się skuszę na coś innego tego autora :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Ojciec chrzestny" to dzieło samo w sobie :) Warto od tej właśnie książki zacząć swoją przyjaźń z Puzo :)

   Usuń
 7. Ojciec Chrzestny bardzo mi się podobał, jeżeli tu jest dużo intryg to to też powinno.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, intryg jest tu całkiem sporo :)

   Usuń
 8. KONIECZNIE muszę przeczytać, uwielbiam takie książki, a Twoja recenzja trafiła do mnie idealnie, teraz nie będę mogła zapomnieć o tej książce :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że zachęciłam Cię do poszukania i przeczytania tej książki. Naprawdę warto się z nią zapoznać :)

   Usuń
 9. Zainteresowałaś mnie tą tematyką. Jednak najpierw chciałabym obejrzeć jakiś film dotyczący tej rodziny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z filmów najbardziej znane jest chyba "Konklawe" (2006) i "Rodzina Borgiów" (2006). Oprócz tych filmów warto też oglądnąć seriale "Rodzina Borgiów" (2011) czy "Prawdziwa historia rodu Borgiów" (2011) :)

   Usuń
  2. Dziękuję za podpowiedzi. Już zapisuję:)

   Usuń
 10. Ja uwielbiam Maria Puzo i wszystko, co wiąże się z Borgiami :D Dlatego książkę mam już dawno za sobą i ją kocham!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, nie da się ukryć, że książka jest rewelacyjna :)
   Jeśli zaś chodzi o Borgiów, to mam w kolejce inną książkę o nich, a konkretnie o Cezarze :) W tym miesiącu pewnie jej nie przeczytam już, ale myślę, że w przyszłym jak najbardziej :)

   Usuń
 11. Cieszę się, że mam tę książkę na półce skoro jest tak dobra. Pozostaje mi jedynie znaleźć chwilę wolnego na taką lekturę :)

  OdpowiedzUsuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (2) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (21) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (29) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (134) Fantasy (52) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (1) Horror (39) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (11) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (45) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (15) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (1) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (35) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (37) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (1) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)