czwartek, 15 sierpnia 2013

[Przedpremierowo] Lucius Shepard, Modlitewnik amerykański. Luizjański blues. Viator

This is madness...

Lucius Shepard, Modlitewnik amerykański. Luizjański blues. Viator
tytuł oryginalny: A Handbook Of American Prayer. Louisiana Breakdown. Viator
przekład: Wojciech Szypuła
seria: Uczta Wyobraźni
wydawnictwo: MAG
data premiery: 16 sierpnia 2013 r.
liczba stron: 560
ISBN: 978-83-7480-368-7

Lucius Shepard. Pisarz dotychczas całkowicie mi nieznany, autor wielu książek z gatunku szeroko pojętej fantastyki. Jednakże kogo bym nie pytała z moich znajomych, nikt nie kojarzył jego nazwiska, a co za tym idzie, nie był w stanie mi powiedzieć, czego mogę spodziewać się po jego najnowszym zbiorze powieści Amerykański modlitewnik. Luizjański blues. Viator. Niezbyt cieszył mnie ten całkowity brak jakiejkolwiek opinii o tym autorze. Nie żebym czytała wyłącznie książki polecane mi przez bliższych lub dalszych znajomych, bowiem sama lubię odkrywać nowe rejony fantastyki, poznawać styl pisarski coraz to innych fantastów... Jednakże cała ta cisza przy nazwisku Luciusa Sheparda była dla mnie niemałym zaskoczeniem, jako że – jak już wspomniałam – jest on autorem całkiem sporej liczby powieści i opowiadań (jak się później dowiedziałam). Ale w końcu do odważnych świat należy, więc nie zastanawiając się dłużej nad zagadnieniem popularności, zagłębiłam się w lekturze trójksięgu Amerykański modlitewnik. Luizjański blues. Viator. I poznałam rzeczywistość, o istnieniu której nie miałam wcześniej pojęcia.
Nie wiem, czy człowiek może naprawdę zmienić to, kim jest, ale na pewno może zmienić to, kim stara się być.
Będąc już po lekturze, stwierdziłam, że obecni i przyszli czytelnicy najnowszej powieści Luciusa Sheparda powinni być wdzięczni Wydawnictwu MAG za to, że umieściło wszystkie trzy powieści (choć Luizjański blues należy raczej do gatunku noweli) w jednej publikacji. W oryginale bowiem tytuły te zostały opublikowane oddzielnie, na przełomie dwóch lat. Dzięki temu mogłam cieszyć się poznaniem prozy Sheparda w kilku różnych wariantach. Choć czy aby na pewno różnych? Wkrótce się o tym przekonamy.

Amerykański modlitewnik jest odpowiedzią na amerykański trend religijny, który zaczął zrównywać wiarę z telewizyjnym show okraszonym mnóstwem serpentyn, śpiewów i tańców oraz cudownymi uzdrowieniami. Pod całym tym blichtrem i przepychem wiara jednak gnije, bowiem jej prawdziwość zostaje zamieniona na pieniądze. Jedynie drobne, prywatne modlitwy są w stanie przynieść ukojenie czy być początkiem nowego życia. Nie jest ważne do kogo się je kieruje, liczy się intencja i głęboka wiara w ich spełnienie. Z drugiej strony istnieje ryzyko, że prosta, domorosła religijność może w szybkim tempie przemienić się w fanatyzm, co z kolei przyczynia się do stopniowej utraty nowo narodzonej duchowości.

W Luizjańskim bluesie Shepard ukazuje południe USA wraz z jego duszną, napiętą atmosferą i szeroko rozpowszechnionymi kultami voodoo i hoodoo. Mała miejscowość Grail, otoczona luizjańskimi bagnami, jest mieściną, gdzie pomyślność jej mieszkańców, jak i rozwój samego Grail, od ponad dwustu lat są związane z tradycją nakazującą co dwadzieścia lat wybrać królową nocy letniej, de facto ofiary dla Dobrego Szarego Człowieka, który według wspomnianego wcześniej paktu, chroni miasteczko przed nieszczęściami i zapewnia mu rozwój. Luizjański blues to nowela traktująca głównie o tym, że od przeznaczenia nie można uciec i nawet kroki podjęte w celu wyrwania się z ciążącego nad człowiekiem fatum nie są w stanie zapobiec zapisanej w kartach przyszłości. Jest to również po części studium wiary, nie chrześcijańskiej, lecz innych zabobonów, które częstokroć w znacznie większym stopniu wpływają na życie i decyzje osób w nie wierzących.

I na koniec Viator, mój zdecydowany faworyt w całej książce. Autor przedstawił w nim swoiste studium obłędu, pokazał jak cienka i krucha jest granica między jawą a marą. W jaki sposób wykraczanie poza rzeczywistość i poznawanie obcych światów pozostaje poza zdolnością zrozumienia przeciętnego człowieka, skazując go w oczach innych na etykietkę osoby mającej nierówno pod sufitem.

Wszystkie trzy dzieła zawarte w najnowszym wydawnictwie MAGa łączy jedno: analiza społeczna wiary, próba zrozumienia czym jest normalność, gdzie kończy się głęboka wiara, a zaczyna szaleństwo i obłęd.

To, co mi się bardzo spodobało, to fakt, że w swojej książce autor pozostawia czytelnikowi możliwość interpretacji poszczególnych wydarzeń, nie pozwalając tym samym na najmniejszy nawet powiew nudy. Lektura wciąga i z każdą kolejną stroną coraz bardziej intryguje, dzięki czemu moja wyobraźnia pracowała na najwyższych obrotach.

Muszę jednak przyznać, że zdarzały się momenty, kiedy gubiłam się w narracji Sheparda. Było to spowodowane głównie jego zamiłowaniem do wielopoziomowych, bardzo rozbudowanych zdań. Część z nich ciągnęła się przez ponad pół strony, co niejednokrotnie zmusiło mnie do zatrzymania się i ponownego czytania danego fragmentu książki. Jednak z każdym takim kolejnym tasiemcem i kolejną przeczytaną stroną przyzwyczajałam się do stylu autora, który – jak się ostatecznie okazało – bardzo mi się spodobał i wpasował w mój gust literacki.

Nie jest to powieść lekka, aczkolwiek jej lektura przypominała mi degustację wyszukanych potraw, na pierwszy rzut oka ciężkostrawnych i całkowicie nie do przełknięcia, jednakże już po pierwszym kęsie okazały się one dla mnie ambrozją.

Cóż więcej mogę powiedzieć? Wraz z Wydawnictwem MAG zapraszam Was na wspaniałą i pełną obfitości Ucztę Wyobraźni, która pozwoli Wam przeniknąć poza otaczającą rzeczywistość i poznać nowe, dotychczas nieodkryte, wymiary fantastyki.Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję
portalowi Efantastyka i Wydawnictwu MAG

22 komentarze:

 1. Oooo teraz mnie zaciekawiłaś tą książką ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaciekawiłaś mnie tą pozycją, chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie zapraszam jutro do dobrej księgarni :)

   Usuń
 3. Miałam podobny problem ze stylem autora w trakcie lektury Smoka Griaule, ale zdecydowanie warto było po nią sięgnąć. Nie wiedziałam, czego mogę się spodziewać po książce opatrzonej tymi tytułami, ale dzięki tobie jakiegoś pojęcia nabrałam - podobnie jak ochoty na lekturę :-)
  Pozdrawiam serdecznie :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, styl Sheparda daleki jest od prostoty, ale dzięki temu niesamowicie wciąga :)
   Co do książki, to cieszę się, że Cię nią zainteresowałam :)

   Usuń
 4. Tematy religijne raczej nie leżą w kręgu moich największych zainteresowań, ale skoro Tobie się podobała, to może warto Ci zaufać? :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej oczywiste, że warto mi zaufać :D
   A co do tematów religijnych, to książka wcale o nich nie traktuje. Serio :) Co najwyżej w niektórych momentach obnaża prawdę o telewizyjnych kaznodziejach :)

   Usuń
 5. Nie wiem, czy się skuszę, aczkolwiek wydaje się ciekawa :D Poczekam, aż trafi do biblioteki (co mam nadzieję się stanie).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedyś pewnie tak, wszystko zależy od danej biblioteki i jej funduszy :)

   Usuń
 6. Madness? This! Is! SPARTAAA!!!
  Przepraszam, przypomniały mi się wszystkie te remiksy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Odpowiedzi
  1. Rozumiem, aczkolwiek powiem Ci, że mogłaby Ci się ta powieść spodobać :)

   Usuń
 8. Dziękuję za podesłanie linku do recenzji,
  dodałam ją do wyzwania "Czytam Fantastykę".
  Serdecznie pozdrawiam :)
  Miłośniczka Książek

  OdpowiedzUsuń
 9. Jestem zaintrygowana książką:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie zalecam jej przeczytanie :)

   Usuń
 10. Naprawdę świetnie się zapowiada, muszę ją zdobyć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie powodzenia w poszukiwaniach :)

   Usuń
 11. Kolejny egzemplarz do biblioteczki :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawa recenzja, no i wrażenia całkiem podobne:) Zapraszam do mojej!:)

  http://kochamksiazki.pl/2013/08/22/lucius-shepard-modlitwewnik-amerykanskiluizjanski-bluesviator/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt, podobne odczucia mieliśmy przy Shepardzie :) No i Viator :) Ta część mimo wszystko najlepsza :)

   Usuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (2) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (21) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (29) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (134) Fantasy (52) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (1) Horror (39) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (11) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (45) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (15) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (1) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (35) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (37) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (1) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)