środa, 13 listopada 2013

Stephen King, Doktor Sen

Dopóki nie zaśniesz

Stephen King, Doktor Sen
tytuł oryginalny: Doctor Sleep
przekład: Tomasz Wiliusz
wydawnictwo: Prószyński i S-ka
data wydania: 24 września 2013 r.
liczba stron: 656
ISBN: 978-83-7839-618-5

Najnowsze dzieło Stephena Kinga, Doktor Sen od momentu pojawienia się w zapowiedziach wydawniczych, należało do jednych z najbardziej oczekiwanych książek roku 2013. Fakt ten wcale nie dziwi, jeśli wziąć pod uwagę to, że historia ta stanowi kontynuację bestsellerowego Lśnienia, które w Polsce zostało po raz pierwszy wydane w 1977 roku i od tamtego czasu jest jedną z najpoczytniejszych powieści króla horroru. Dlatego też przed lekturą recenzowanego dzieła postanowiłam sobie odświeżyć nieco pamięć i ponownie zagłębić się w historię rodziny Torrance. I bardzo cieszę się, że poświęciłam dodatkowy czas na lekturę, za chwilę napiszę Wam dlaczego. Najpierw jednak poznajmy po trosze fabułę najnowszej powieści Kinga.
Śmierć to nie mniejszy cud niż narodziny.
Minęło ponad dwadzieścia lat od wydarzeń opisanych w Lśnieniu. Danny Torrance, dzięki pomocy Dicka Halloranna, nauczył się kontrolować swój dar jasności, lecz nie uchroniło go to od popełnienia wielu błędów. Popadłszy w alkoholizm, podobnie jak jego ojciec, mężczyzna coraz częściej miewa problemy zarówno z otrzymaniem i utrzymaniem pracy, jak i upiorami przeszłości. Zagubiony mężczyzna, przenosząc się z miejsca na miejsce, trafia w końcu do Frazier w hrabstwie New Hampshire, gdzie odnajduje życiowe powołanie: pomaga pacjentom hospicjum w spokojnym przejściu na tamten świat. Nadal ma w głowie słowa swojego przyjaciela i mentora, Dicka, twierdzącego, że na świecie żyje więcej osób obdarzonych jasnością, w mniejszym lub większym stopniu. I choć jasność Dana jest silna, to wkrótce po osiedleniu się mężczyzny we Frazier na świat przychodzi Abra, dziewczynka, u której dar okazuje się o wiele mocniejszy niż u głównego bohatera. Z tego też powodu dziecko będzie ścigane przez Zło, ukryte pod postacią Prawdziwego Węzła i przewodzącej mu Rose Kapelusz. Zrobią oni wszystko, by dostać Abrę w swoje ręce i wydobyć z niej to, co najcenniejsze: życiodajną parę...
Nazywałem jego picie Złą Rzeczą, pomyślał Dan. Tyle że czasem jest to Dobra Rzecz. Kiedy budzisz się z koszmaru, który, jak wiesz, w co najmniej pięćdziesięciu procentach, wziął się z jasności, to Bardzo Dobra Rzecz.
Choć lektura Doktora Sen dawno za mną, to nadal pozostaję pod dużym wrażeniem wyobraźni Kinga. Nie żeby w jakiś sposób zaskoczył on swoich czytelników kreowaniem fabuły czy wprowadzaniem nowych elementów do sposobu opowiadania historii. W tym momencie chodzi mi o postać Danny’ego, chłopca, który przez tyle lat istniał w jego wyobraźni, dorastając, wchodząc w wiek męski, po prostu żyjąc. Bo takie właśnie wrażenie odnosi się w trakcie lektury Doktora Sen, że King nie wyciągnął go po prostu z kapelusza i postawił na scenie przed tłumem niecierpliwych widzów. Nie, Dan przeżył swoje, jego dzieciństwo nie było łatwe, co w znaczny sposób ukształtowało mu psychikę i charakter. I choć lata burzliwej młodości ma on już za sobą, to wraz z kolejnymi rozdziałami czytelnik odkrywa, że tak naprawdę bohater dopiero zaczął wchodzić w dorosłość, tę prawdziwą, mentalną. Odnalazłszy swój cichy kącik w New Hampshire zdaje się właśnie teraz doceniać swój dar oraz to, jaki niesie pożytek.

Skoro istnieją siły dobra w postaci jaśniejących Dana, Abry i Billy’ego – mężczyzny, który wyciągnął pomocną dłoń ku młodemu Torrance’owi, kiedy ten przybył do Frazier – to pora na przedstawienie antagonistów, Prawdziwego Węzła. Po raz kolejny King zaskoczył mnie swoją pomysłowością. Bo choć Zło z reguły przybiera bardzo niewinną, przeciętną postać, to ubranie go w społeczność, nazwijmy to kamperską, było mistrzostwem samym w sobie. Któż by się spodziewał jakiegokolwiek zagrożenia ze strony grupki osobników podróżujących w kamperach, rozmawiających o ostatnim postoju na polu namiotowym w Kolorado i noszących koszulki z napisami oświadczającymi wszem i wobec, iż kochają stan Nebraska. Ot, pokolenie dzieci-kwiatów, make love not war, chciałoby się rzecz. Nic bardziej mylnego. Prawdziwy Węzeł, czyli swoiste wampiry energetyczne czerpiące swoją moc oraz długowieczność z energii (pary) ludzi jaśniejących, konkretniej... dzieci. Im młodsze, tym lepsze... Lecz kto by powiązał zniknięcia pojedynczych małolatów z przejeżdżającą niedaleko kawalkadą kamperów? Wszak to tacy nieszkodliwi ludzie...
Koniec końców życie jest głupie jak te bójki. Świat to nie hospicjum ze świeżym powietrzem, świat to hotel Panorama, gdzie zabawa nigdy się nie kończy. Gdzie zmarli żyją wiecznie.
Tak, zmarli u Kinga żyją wiecznie, w szczególności ci z książki Lśnienie. Bowiem wiele z wydarzeń opisanych w Doktorze Sen to echo historii opisanej w wyżej wspomnianej powieści. Duchy pani Massey czy pana Derwenta, pamiętna noc w Panoramie, udział Halloranna w tamtych wydarzeniach... Bez znajomości wspomnianej przed chwilą powieści nie ma co się zabierać za czytanie Doktora Sen, bo nie zrozumie się wielu rzeczy, nie pokojarzy wielu faktów. Oczywiście nie jest to żaden wymóg, każdy zrobi, jak uważa. Ja jednak pozostanę przy zdaniu, że wcześniejsza lektura bestsellerowego Lśnienia tylko wyjdzie na dobre czytelnikom, którzy mają w planach zapoznanie się z najnowszą książką Kinga.

Zastanawiam się na ile można nazwać Doktora Sen kontynuacją powieści z 1977 roku. Fakt jest taki, że łączą je osoby i niektóre wydarzenia, lecz problematyka okazuje się zupełnie inna. O ile Lśnienie ukazało narodziny problemu, jakim był obłęd Jacka, tak recenzowane właśnie dzieło Kinga koncentruje się na skutkach podjętych decyzji, czynów. W pewnym sensie obłęd zgasł, wypalił się, teraz pozostało pokazanie jego konsekwencji.

Doktor Sen jest, podobnie jak Lśnienie, powieścią grozy z mocno zaznaczonym wątkiem psychologicznym. Akcja przebiega wielotorowo, lecz nie sprawia problemów z odnalezieniem się w niej. Nie jest przy tym napuszona czy przesadzona. King wszystko sobie dokładnie przemyślał – choć jego list do fanów wyraźnie mówi, że obawiał się reakcji odbiorców na napisane dzieło – i stworzył książkę o niesamowitej atmosferze, która ma w sobie to coś, co wręcz zmusza do zagłębienia się w jeszcze jeden rozdział... i jeszcze jeden... aż nagle czytelnik spostrzega, że właśnie skończył ostatnie zdanie i jedyne, co przychodzi mu na myśl, to „dlaczego tak szybko?!”. Tak przynajmniej było w moim przypadku, w Doktora Sen po prostu się zaczytałam.

Co tu więcej pisać, najnowszą powieść mistrza horroru, Stephena Kinga, polecam wszystkim.Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję 
portalowi eFantastyka oraz wydawnictwu Prószyński i S-ka
 
 
Na koniec jeszcze się trochę pochwalę. Egzemplarz Doktora Sen, który do mnie dotarł, był zaopatrzony w dwa prezenty. Jednym z nich była opaska na oczy z napisem Musisz zasnąć, to wszystko..., zaś drugim tajemnicza, czarna koperta. W środku niej znalazłam list Stephena Kinga do czytelników. Bardzo ciekawie przemyślana – i miła z punktu widzenia czytelnika – kampania reklamowa.

21 komentarzy:

 1. Ksiązki Stephena Kinga mnie kuszą i to bardzo ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo i ma pan King czym kusić czytelnika ;)
   Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Ta gadżety były tylko dla VIPów, zazdroszczę dostąpienia zaszczytu ich otrzymania! :-) A sama książka, cóż, King potrafi wiele więcej, mnie podobała się umiarkowanie, choć na pewno nie mogę powiedzieć, bym podczas lektury się nudził. O nie, emocje spore :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. VIPowskie powiadasz? No to tym bardziej mi miło, że je otrzymałam :)

   Może i King potrafi dać z siebie więcej, nie zaprzeczę, ale mi "Doktor Sen" podobał się bardzo. Raz, że chwilę wcześniej czytałam "Lśnienie", a dwa, że mistrz potrafi dotrzeć do strachliwej podświadomości czytelnika nie pisząc o strachu bezpośrednio :)

   Usuń
 3. Cieszę się, że ci spodobała, bo kupiłam ją swojej koleżance ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam Kinga, na pewno przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kawał dobrej książki, naprawdę polecam :)

   Usuń
 5. Muszę przeczytać najpierw "Lśnienie", by zabrać się za "Doktora Sen". Rzeczywiście pomysłowa kampania reklamowa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też przed lekturą "Doktora..." czytałam "Lśnienie" i uważam to za bardzo dobrą - i mimo wszystko wskazaną - kolejność ;)

   Usuń
 6. "Lśnienie" czytałam tak dawno, że niewiele z niego pamiętam, dlatego zanim przystąpię do lektury "Doktor Sen" wcześniej zrobię powtórkę z "Lśnienia". Wyobraźnia Kinga, jak wszechświat, jest nieograniczona :-) Prezenty super, taka opaska na oczy bardzo by mi się przydała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muszę się przyznać, że jeszcze z niej nie korzystałam ;)

   Usuń
 7. Łaaaaaaaaał, ale masz fajny zestaw. Zazdraszczam. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mój wewnętrzny paw się napuszył z radości i dumy ;)

   Usuń
 8. Szkoda że prawie nie pamiętam już "Lśnienia" :( Zastanawiam się czy teraz warto byłoby je sobie odświeżyć, czy jednak czytać "Doktora..." w ciemno :) Chyba zaryzykuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiem tak: jeśli czytałeś kiedyś "Lśnienie" i najważniejsze fakty pamiętasz, to według mnie raczej nie musisz sobie powtarzać tej książki przed "Doktorem" :) Ja z mojej pierwszej lektury "Lśnienia" mało co pamiętałam, więc mi to akurat na plus wyszło :)

   Usuń
 9. Właśnie to mi się podobało w Doktorze, że King wypełnił niejako lata życia Danny'ego, które nas ominęły. Nie jest tak, że Dan urwał się z choinki, miał 6 lat a teraz ma 30 i nic w międzyczasie się nie wydarzyło. King wypełnił tą lukę i fajnie mu to wyszło. I ładnie napisane z tymi konsekwencjami czynów - tak na to nie patrzyłam. Ciekawy punkt widzenia i chyba właściwy. Dołączam się do poleceń.
  Ach, i gadżetów zazdroszczę, zwłaszcza opaski na oczy - zawsze chciałam taką mieć! Tzn niekoniecznie Kingową, ale w ogóle. Opaskę na oczy. Nigdy nie miałam, a w filmach mają. Grr ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na filmach są z reguły białe, koronkowe lub z czerwonego atłasu :P Ja mam mhroczną, czarną ;)

   Usuń
 10. świetna recka! ja najpierw przeczytam Lśnienie! i strasznie chcę tę opaskę na oczy!!! oj jak bardzo;PPPP

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Tak, jeśli nie czytałaś "Lśnienia", to warto to zrobić przed "Doktorem...", aby w pełni zrozumieć całą historię rodziny Torrance :)

   Usuń
 11. Z wielką przyjemnością przeczytałem twoją recenzję ... tuż po odłorzoniu świeżo przeczytanego egzemplarza tej książki. Z marszu pomyślałem ... o ... zakładkę z tego bloga trzeba włożyć w katalog o nazwie "Blogi na które zaglądam" ... W końcu osoba która dobrze pisze i przynajmniej w tym przypadku myśli tak jak ja.

  Po zajrzeniu w zakładkę "O wiedźmie" wszystko się wyjaśniło. Politolog. Oczywiście.
  Kolejna rzecz która nas łączy.

  ehh ... nie ważne ... ;-)

  OdpowiedzUsuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (2) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Leszek Herman (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (21) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (29) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (134) Fantasy (52) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (1) Horror (39) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (11) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (45) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (15) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (1) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (36) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (38) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (1) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sedinum (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)