poniedziałek, 25 listopada 2013

Melanie Benjamin, Żona lotnika. Kobieta, która podbiła niebo

Żona despoty

Melanie Benjamin, Żona lotnika. Kobieta, która podbiła niebo
tytuł oryginału: The Aviators Wife
przekład: Joanna Sawicka
wydawnictwo: MUZA S.A.
data wydania: 23 października 2013 r.
liczba stron: 400
ISBN: 978-83-7758-491-0

Będę szczera: przed lekturą powieści Żona lotnika. Kobieta, która podbiła niebo, nazwisko Lindbergh nic mi nie mówiło. Fakt, nie interesuję się ani historią awiacji, ani przemysłem lotniczym, a z obiema dziedzinami wiąże się nazwisko Lindbergh. Niepozorny, nieśmiały wręcz, niebieskooki chłopak, Charles Lindbergh, w maju 1927 roku dokonał czegoś nieprawdopodobnego, czegoś wręcz niemożliwego; samotnie odbył lot z Nowego Jorku do Paryża. Przelot zajął mu ponad 33 godziny. Nagle, z dnia na dzień nikomu nie znany chłopak, zajmujący się rozwożeniem poczty lotniczej, stał się niemalże bohaterem narodowym. Jego nazwisko nie schodziło z ust nie tylko obywateli USA, lecz i Europy. Jednakże, jak sam tytuł wskazuje, książka opowiada przede wszystkim o jego żonie, Anne Morrow Lindbergh, kobiecie całkowicie mu oddanej, jego załodze.
Byłam Mamą. Byłam Żoną. Byłam Tragedią. Byłam Pilotką. One wszystkie były mną, a ja nimi.
Charles Augustus Lindbergh. Od pewnego pamiętnego dnia w maju 1927 roku nie było osoby, która by nie wiedziała kim jest ten jasnowłosy, nieśmiały, dwudziestokilkuletni chłopak. Samotny przelot z USA do Francji zapewnił mu nie tylko sławę i uwielbienie tłumów. Kiedy dwa lata później ożenił się z jedną z córek amerykańskiego ambasadora w Meksyku, Dwighta Morrowa, świat ogarnęło istne szaleństwo. Wszyscy chcieli poznać ową dziewczynę, wybrankę Szczęściarza Lindyego. A kim ona była? Kim naprawdę była Anne Spencer Morrow? Jak wyglądało jej życie u boku (a może raczej w cieniu?) wielkiego lotnika, żyjącej legendy? Czy wyjście za mąż za bohatera było dla niej spełnieniem marzeń?
Nic nie mogło mnie przygotować na małżeństwo z człowiekiem takim jak Charles Lindbergh, mężczyzną tak innym niż wszyscy znani mi kiedykolwiek mężczyźni, różni bankierzy, prawnicy, naukowcy. Charles był dobry, odważny, z determinacją dążył do celu; z tych jego cech zdawałam sobie sprawę. Przyszło mi jednak do głowy, że musiało być jeszcze wiele innych, na razie ukrytych.
Melanie Benjamin, autorka powieści Żona lotnika. Kobieta, która podbiła niebo, przedstawiła czytelnikom pozostającą w cieniu sławnego męża Anne Lindbergh. O Charlesie przeczytać można wiele, wydano mnóstwo jego biografii, książek historycznych opisujących jego wkład w rozwój lotnictwa. Sam Lindbergh napisał książkę o swoim historycznym, transatlantyckim locie, The Spirit of Saint Louis, za którą w 1955 roku otrzymał Nagrodę Pulitzera. O jego żonie tak naprawdę napisano bardzo mało. Zawsze gdzieś z boku, cicha, by nie powiedzieć, że szara i przeciętna. A wcale taka nie była. Jako pierwsza Amerykanka uzyskała licencję pilota szybowcowego; była licencjonowanym radiooperatorem, ba, jednym z pierwszych w ogóle, nie tylko jako kobieta. Napisała książkę, Dar od morza. Jednak mimo to nie zapisała się w pamięci wielu osób, w przeciwieństwie do swojego męża. Melanie Benjamin postanowiła to zmienić i przedstawiła Anne jako kobietę odważną, silną, inteligentną, ale również uległą i tragiczną.
Gdybym wyszła za mąż za lekarza, byłabym panią Doktorową; gdybym wyszła za adwokata, panią Prawnikową. Żadna zamężna kobieta nie miała odrębnej tożsamości, nawet moja własna matka, z cały, jej wykształceniem i energią. Była przede wszystkim żoną senatora. Ja jako żona lotnika, musiałam być inna, ale wcale nie mniej uzależniona od męża. Wiedziałyśmy o tym, ja i te kobiety, ale nie wiedziała moja ukochana siostra, z jej wykształceniem i wyniosłymi ideałami.
Powieść Żona lotnika. Kobieta, która podbiła niebo ma formę wspomnień Anne Lindbergh, w których współczesny jej rok 1974, przeplata się z latami jej młodości, kiedy to poznała swojego księcia z bajki, pułkownika Lindbergha. Dlaczego akurat rok 1974? Charles Lindbergh zmarł na Hawajach 26 sierpnia 1974 roku, u boku mając dzieci i żonę, swoją załogę. Ich ostatnie spotkanie, mimo ciężkiej choroby mężczyzny, ma formę rozliczenia z przeszłością. Głównie Anne chce od męża wyjaśnienia wielu spraw, zarówno tych z przeszłości, jak i niedawnych. Bowiem i sławni ludzie mają swoje sekrety, nawet tak z pozoru kryształowo czyści jak Charles Lindbergh.
Wróciłam w poniedziałek rano (...). Wróciłam mimo pewności, że już nigdy nie będę mogła rozmawiać z moim mężem o naszej wspólnej tragedii. I mimo niepewności jutra, ponieważ nie sposób było powiedzieć, co to będzie dla nas oznaczało w długim okresie. Wróciłam, wiedząc, że nigdy nie będę umiała spojrzeć na syna, nie myśląc o jego ojcu.
To, co stanowi główny magnetyzm powieści pani Benjamin, to rewelacyjnie nakreślone, głębokie portrety psychologiczne postaci. Choć główną bohaterką powieści jest Anne Lindbergh, to nie mogło zabraknąć mężczyzny, przy którym tak naprawdę się rozwinęła, stała się tą Anne, jaką zna historia.

Czytelnik poznaje poszczególne stadia w jej życiu: jak z nieśmiałej córki ambasadora staje się osaczoną przez paparazzi żoną Szczęściarza Lindyego; jak staje się matką wewnętrznie rozdartą między obowiązkami matki a wymagającej pełnego poświęcenia mężem; matki, która w wyniku tragedii, musi powstrzymać się od łez i przeżywania targających nią silnych emocji, bowiem jej mąż nie chce jej widzieć w takim stanie; kobiety, która z uśmiechem na ustach broni swojego męża, który w czasie II wojny światowej praktycznie z dnia na dzień z ulubieńca tłumów i prasy, staje się niemalże wrogiem publicznym; kobiety otoczonej gromadką dzieci, lecz mimo to samotnej, od której coraz bardziej oddala się mąż.

Co najbardziej zaskakuje przy obserwacji kolejnych etapów w życiu Anne? To, że będąc praktycznie przez całe życie osobą cichą, dosłownie tłamszoną przez męża, Anne potrafiła się odbić, odrodzić jak Feniks z popiołów i stać się kobietą, o której marzyła w młodości: pewną siebie, przebojową, cenioną nie ze względu na osiągnięcia męża, lecz po prostu za samą siebie. Lecz zanim Anne do tego dojrzeje, będzie musiała przełknąć wiele gorzkich łez.

Charles Lindbergh był despotą, przygniatającym swoją osobowością swoją uległą żonę, później zaś i dzieci. Świat widział w nim bohatera z 1927 roku, lecz tylko jego bliscy znali jego prawdziwą twarz. Lecz nie było tak od samego początku. Fakt, Lindy był wymagający wobec Anne, już od pierwszego dnia ich małżeństwa zmuszając ją do nauki latania, obserwacji nieba, posługiwania się różnymi potrzebnymi dla pilotów przyrządami. W końcu był szczery wobec żony mówiąc, że jest ona jego załogą. Dosłownie i w przenośni. Zmieniła go dopiero tragedia z 1932 roku, po której coraz bardziej zamykał się w sobie, nie dopuszczając do swojego serca zarówno dzieci, jak i żony. Właśnie to spojrzenie sprawiło, że w moich oczach nie był on do końca postacią negatywną, choć niewątpliwie był wspomnianym już despotą. Tak naprawdę Charles naprawdę był Szczęściarzem Lindym, bo znalazł swoją Anne. Zdolną do poświęceń, odważną, później zaś i prawdziwie go widzącą kobietę.

Żona lotnika. Kobieta, która podbiła niebo to opowieść piękna, głęboka. Doskonale przedstawione charaktery postaci, barwne opisy, wszechobecne emocje pozwalają spojrzeć na Pierwszą Podniebną Parę Ameryki w sposób inny, niż sugeruje to większość wydanych o nich książek. Autentyczność, wzruszenie i podziw, to wszystko znaleźć można w tej powieści. Nie sposób czytać ją szybko, bowiem bardzo absorbuje myśli, jednakże lektura sprawia czystą przyjemność, zaś treść pozostaje w pamięci na długo.


Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu MUZA S.A.

16 komentarzy:

 1. Szkoda że teraz o pilotach się nie pamięta. Przypomnę że w zawodach szybowcowych Polacy wygrywają niemal wszystko co się da.
  Co do książki - myślę że miałaś świadomość, że akurat ja nie będę zainteresowany :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, miałam świadomość, że nie jest to książka z kręgu Twoich zainteresowań :)
   Ale już wkrótce mam w planach przeczytać coś, co myślę, że Cię zainteresuje ;)

   Usuń
 2. Genialna książka! Uwielbiam historie życia nieprzeciętnych kobiet, a ta wręcz mnie zachwyciła:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, historia Anne Lindbergh zachwyca i porusza jednocześnie. Ale tylko ktoś, kto książkę przeczyta, zrozumie to w pełni :)

   Usuń
 3. Cieszę się, że się podobało :) U mnie książka wywołała podobne odczucia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mieszane uczucia mam. Z jednej strony czuję się dość zaintrygowana, a z drugiej jednak nie sądzę, by to była książka dla mnie. Może czasem jednak warto przeczytać coś piękniejszego, głębszego, poważniejszego? Pomyślimy. Swoją drogą - kwestia autentyczności historii zawsze dodaje +10 punktów do mojego zainteresowania, a jeśli to historia kobiety - jeszcze wiecej. Może, może... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiem tak: byłoby mi niezwykle miło, gdybyś kiedyś zapoznała się z tą książką i by Ci się ona spodobała mimo iż niezbyt wpasowuje się ona w Twoje czytelnicze gusta :)
   Ale z drugiej strony, jak nie spróbujesz, to się nie przekonasz :)

   Usuń
 5. teraz czytam, więc przeczytam i zajrzę by porównać opinie;P haha tak się wymieniamy;P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mamy to samo, dobre źródło ;)
   Czekam więc na Twoją opinię na temat tej książki :)

   Usuń
 6. Bardzo oryginalna tematyka, z chęcią po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Będę miała na uwadze ten tytuł przy kolejnych wyborach książek w Muzie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To super :) Myślę, że Ci się spodoba :)

   Usuń
 8. Ale kusisz! Co prawda nie ty pierwsza, ale tylko podsyciłaś mój apetyt!!! Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (2) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (21) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (29) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (134) Fantasy (52) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (1) Horror (39) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (11) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (45) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (15) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (1) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (35) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (37) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (1) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)