poniedziałek, 3 lutego 2014

N.K. Jemisin, Zabójczy Księżyc

Senna krew

N.K. Jemisin, Zabójczy Księżyc
tytuł oryginału: The Killing Moon
przekład: Maciejka Mazan
cykl: Sen o krwi tom 1
wydawnictwo: Akurat
data wydania: 15 stycznia 2014 r.
liczba stron: 448
ISBN: 978-83-7758-581-8
okładka: broszurowa ze skrzydełkami

Zabójczy Księżyc był jedną z książek, na której premierę czekałam z dość dużą niecierpliwością. Zazwyczaj nie zwracam większej uwagi na blurby, bowiem zdarza się, że w żaden sposób nie oddają one treści książki, lecz ten opisujący Zabójczy Księżyc wydał mi się nader interesujący. Głównym powodem była moja niegdysiejsza miłość do historii starożytnej, która teraz nieco przygasła, lecz nie na tyle, bym całkowicie o niej zapomniała. Dlaczego wspominam w tym momencie o historii starożytnej? Bowiem autorka w swojej najnowszej książce przenosi czytelników do świata całkiem bliskiego starożytnemu Egiptowi i całkiem zgrabnie jej to wyszło.

Gujaareh to miasto-państwo, w którym religia ma bardzo duże znaczenie, bowiem spokoju w nim strzegą kapłani bogini Hananji, podzieleni na grupy: zbieraczy, nauczycieli, dawców oraz wartowników. I choć wszyscy oni stoją na straży zarówno prawa publicznego, jak i religii, to największy szacunek – a poniekąd i strach – wśród mieszkańców wywołują zbieracze. Posiadają oni moc wnikania do snów śpiących osób, która pozwala im na wysyłanie ich dusz w zaświaty, do krainy zwanej Ina-Karekh. Jednakże zbieraczy obowiązują zasady, według których pobierają daniny od wyznaczonych osób: umierających, ciężko chorych lub oskarżonych o zepsucie. Wspomniana danina, nazywana senną krwią, jest następnie wykorzystywana do leczenia chorych mieszkańców miasta. Jednym z najbardziej cenionych zbieraczy jest Ehiru, który pewnego dnia dostaje zlecenie pobrania snów od kobiety piastującej stanowisko ambasadorki sąsiedniej Kisui. Poprzez to zadanie Ehiru nieświadomie wplątuje się w spisek, który może doprowadzić do wyniszczającej wojny.
Czy oczerniłem Boginię, sugerując, że Jej szaleństwo ma wpływ na Jej sługi? Chcę tylko, byś to zrozumiał: dar snu zawsze miał dwie strony. Ale jak nauczyła nas Bogini – czyż nie jest mądrością szukanie skarbu w tym, co inni nazwaliby przekleństwem? Czy nie jesteśmy cywilizowani, czyniąc z obłędu magię?
Zabójczy Księżyc to pierwszy tom fantastycznej dylogii Sen o krwi. Autorka przenosi swoich czytelników w świat przypominający starożytny Egipt, o czym sama wspomina we wstępie książki, gdzie napisała, iż starała się oddać atmosferę tamtej cywilizacji, a nie jej wierne naśladownictwo. I według mnie udało jej się to. Zagłębiając się w lekturze oczyma wyobraźni widziałam krajobraz przypominający nieco ten staroegipski, lecz zarazem zupełnie nim nie będący.

Centralnym punktem powieści są sny oraz ich rola w życiu mieszkańców Gujaarehu. Posiadają one potężną magiczną moc, która ma znaczenie lecznicze. Za pomocą sennych humorów, na które składają się: senna krew (pojawia się w chwili śmierci; stosowana do przynoszenia spokoju umierającym), senna żółć (pozyskiwana z koszmarów; potrzebna do usuwania szkodliwych narośli na ciele), senne nasienie (dają ją sny erotyczne; potrzebna do stymulowania wzrostu np. utraconych kończyn) oraz senny ichor (pobierany z normalnych snów; używany do leczenia uszkodzeń ciała). O ile do pozyskania pierwszego sennej krwi wymagane jest zlecenie, to pozostałe trzy humory należą do comiesięcznych donacji, do których zobowiązani są mieszkańcy miasta.

Przyznam, że z początku miałam problemy ze zrozumieniem tej koncepcji, bo pani Jemisin wrzuca czytelników od razu na głęboką wodę, bez żadnego wprowadzenia. Jednakże już po kilkunastu kartkach mniej więcej orientowałam się w sytuacji, zaś dopełnieniem mojej wiedzy okazał się być umieszczony na samym końcu książki glosariusz osób, miejsc i terminów, wyjaśniający niuanse fabuły. Jeśli by go brakło, to na dobrą sprawę powieść mogłaby się okazać niezrozumiała przynajmniej dla połowy czytelników, chociaż wszystkie zawarte tam terminy są nieco zbyt enigmatyczne jak dla mnie. Niektóre z nich, dotyczące istotniejszych rzeczy, mogły być nieco obszerniejsze i dzięki temu dawać więcej światła na wydarzenia w powieści. Gdyby tak było, zdecydowanie łatwiej przyszłoby zrozumienie poszczególnych faktów zawartych w Zabójczym Księżycu.
Mimowolnie jęknął, czując instynktowną pewność, że jeśli upuści kamień, Kosiarz go zabierze. Widział to w obłąkanych oczach tego stworzenia – bo nie potrafił już uważać Kosiarza za człowieka. Wiedział, że ten stwór wgryzie mu się w umysł, zerwie więź i zawlecze go do cuchnącej, mrocznej jaskini we własnym wnętrzu, a potem pożre jego mózg i duszę, zostawiając ciało rozkładowi.
Głównym bohaterem jest wspomniany na początku zbieracz Ehiru, który przyjmując zlecenie na zbiór ambasadorki Kisui, wplątuje się w niebezpieczną, polityczną rozgrywkę. Jednakże ambasadorka, Sunandi, okazuje się nie w ciemię bita i udaje się jej namówić Ehiru do odroczenia zbioru, by mogła udowodnić, że postawione jej zarzuty zepsucia, są nieprawdziwe. Wraz z Ehiru czytelnik poznaje akolitę, a następnie praktykanta na zbieracza, młodego Nijiri, który przed laty został przygarnięty przez Ehiru i jego braci do Hetawy, by w przyszłości służył Bogini. Chłopak mocno kocha swojego mentora i ze wszystkich sił oraz wszystkimi możliwymi sposobami stara się go wspomóc, choć jest jeszcze niedoświadczonym, praktykującym dopiero, zbieraczem. Od momentu spotkania Ehiru z Sunandi rozpoczyna się prawdziwy wyścig z czasem, bowiem okazuje się, że nie w Gujareehu dochodzi nie tylko do spisków politycznych. Po mieście krąży bestia, znana dotychczas tylko z legend – Kosiarz, potwór wiecznie głodny ludzkich dusz, nie baczący na ich zbawienie, żywiący się strachem...
Zbiór to akt miłości; bez niej staje się czymś perwersyjnym. Kiedy Nijiri dokona jego zbioru, będzie to coś piękniejszego niż cokolwiek mu znanego, bo ten chłopiec kocha go od lat, kocha go pomimo bólu, kocha go z siłą, która zaćmiewa miłość Słońca do Śniącej. Nie czuje wstydu na myśl o wykorzystaniu tej miłości do własnych celów. Zawsze była darem, który przekazywali sobie dobrowolnie.
Pomiędzy strony książki stanowiące fabułę Zabójczego Księżyca, wpleciono kilka interludiów, które przedstawiają czytelnikowi przede wszystkim podstawowe założenia mitologii oraz religii wyznawanej w Gujareehu. Jest to kolejna rzecz – obok Glosariusza – która ułatwia odnalezienie się w rzeczywistości przedstawionej przez autorkę. Dodatkowo, każdy rozdział zapoczątkowany jest cytatami, pochodzącymi zapewne ze świętych ksiąg wyznawców Hananji. Osobiście lubię takie wstawki, bowiem pomagają mi one bardziej wczuć się lekturę.

Zabójczy Księżyc został napisany językiem przystępnym, z odpowiednią ilością niezbyt rozwlekłych opisów, dzięki czemu powieść czyta się szybko i lekko. I choć w trakcie lektury ma się do czynienia ze sporą ilością imion bądź nazw wymyślonych przez autorkę, to czyta się je całkiem płynnie, bez większych problemów – tak przynajmniej było w moim przypadku.

Jak wspomniałam na początku recenzji, Zabójczy Księżyc to pierwszy tom dylogii Sen o krwi. I... tak naprawdę ciekawi mnie, co autorka zaserwuje swoim czytelnikom w kolejnej części, Mroczne Słońce, która ma mieć premierę w kwietniu tego roku. Dlaczego się zastanawiam? Bo będąc już po lekturze wydaje mi się, że... wszystkie wątki są zakończone, że autorka nie pozostawiła żadnych niedopowiedzeń. Stąd moje zainteresowanie fabułą kolejnej części, którą naprawdę mam ochotę przeczytać i na którą będę czekać.

Cykl Sen o Krwi:
| Zabójczy Księżyc | Mroczne Słońce |

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję
wydawnictwu Akurat

26 komentarzy:

 1. zaczęłam czytać ..jednak po chwili odstawiłam na półkę , jestem ciekawa dalszej części , ale te terminy egipskie ...i to wszystko co opisałaś troszkę mnie odstraszyło . Może uda mi się ją przeczytać , bo nie chcę by leżała na mojej biblioteczce w nieskończoność .. :)

  http://czytaniemoimhobby.blog.pl/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, szkoda. Spróbuj się przełamać, bo choć faktycznie sporo jest w książce różnych autorskich terminów, to jak się przebrnie przez nie z pomocą zamieszczonego na końcu słowniczka, to całkiem dobrze się czyta "Zabójczy księżyc" :)

   Usuń
  2. właśnie się wczoraj przełamałam , doszłam do 150 strony i powiem ,że zaczęła mocno wciągać <3 ;)

   http://czytaniemoimhobby.blog.pl/

   Usuń
 2. Kurcze, kurcze! Świetna książka i seria się szykuje. Cytaty przed rozdziałem są super - zawsze ubarwiają książkę. Poza tym okładka jest cudowna!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, okładka nader ciekawa :)
   A książkę czytałaś/czytasz czy może masz w planach? :)

   Usuń
 3. Książka już za mną. Od dwóch dni czeka sobie napisana recenzja. Pojawi się w tym tygodniu na mojej stronie. Książka całkiem nie zła :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Się zgodzę :)
   Jestem ciekawa co autorka przyszykowała dla czytelników w drugiej części cyklu :)

   Usuń
 4. tak ja tez do końca nie rozumiem tego zakończenia, ale jestem ciekawa co będzie w kolejnej części, za to Prawo, Mądrości, mitologia i świat są rewelacyjne!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja - wiedząc, że ma się ukazać jeszcze jedna książka z serii - na końcu pierwszego tomu spodziewałam się jakiegoś wielkiego BOOM! Czegoś, co choć trochę sugerowałoby o czym mógłby opowiadać drugi tom. Ale niczego takiego w "Zabójczym Księżycu" nie było i mam teraz nie lada zagwozdkę :)

   Usuń
  2. Ja się zastanawiam rzeczywiście co będzie, bo dla mnie to praktycznie była jakby pełna książka, tak jak piszesz... tu pokonali, tam się ktoś poświęcił, ktoś dorósł...ale zobaczymy bo sam świat jest dla mnie świetny;)

   Usuń
  3. Pozostaje nam czekać do kwietnia ;)

   Usuń
 5. Wydaje mi się, że takie "wrzucanie czytelnika na głęboką wodę" ma swoje plusy - ma się wtedy wrażenie realności świata przedstawionego, daje to efekt takiej naturalności. Trochę podobnie czułam się zagubiona podczas lektury "Przynęty" Somozy (taki thriller), ale ostatecznie pozytywnie oceniam ten zabieg :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale niektórzy nie lubią takiego wrzucania, bo się po fakcie łatwo pogubić w fabule. Całe szczęście tutaj co jakiś czas czytelnik spotyka wyjaśnienia "zastałej rzeczywistości" i idzie się "ogarnąć" ;)

   Usuń
 6. Lada dzień się za nią zabieram :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie czekam na Twoje wrażenia po lekturze :)

   Usuń
 7. Dopiero co u Marty pod opinią tej książki pisałam, że mi przykro, że z fantastyką mi tak nie po drodze ostatnio...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To może innym razem będzie okazja by zawrócić i się zapoznać z tą książką ;)

   Usuń
 8. Witaj :)
  Chciałabym Cię zaprosić do udziału w moim autorskim wyzwaniu - Czytam Opasłe Tomiska
  szczegóły tutaj: http://recenzjeami.blogspot.com/2014/02/wyzwanie-czytam-opase-tomiska_4.html

  OdpowiedzUsuń
 9. W najbliższym czasie planuję zrobić drugie podejście do literatury fantastycznej, ale postawię raczej na Sapkowskiego i Tolkiena. Na książki w stylu ,,Zabójczego księżyca" nie jestem jeszcze gotowa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To w przypadku Sapkowskiego myślę, że mogłabyś zacząć od "Maladie", zaś u Tolkiena od na nowo popularnego od jakichś dwu lat ;) "Hobbita" - oczywiście jeśli mogę sobie na sugestie pozwolić :)

   Usuń
 10. Ja chyba... spasuję. Nie do końca mi leży taka tematyka, choć jak wiesz czasem sięgam po fantastykę tego typu. Ale mam czasami też wrażenie, że... jestem za stara. :) Ale kto wie, co przyniesie przyszłość - właśnie czytam "Monstrumologa" i jestem całkiem kontent, chociaż... to książka dla młodzieży od lat 14 ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kochana, ja sama czytałam niedawno książkę Mortki skierowaną do młodzieży lat nastu, więc wiesz... nie możemy powiedzieć, że jesteśmy na coś "za stare", my, wiecznie młode i piękne niewiasty! ;)

   Usuń
 11. Zabójcza okładka!!! nie mogę się na nią napatrzeć :D fabuła też zapowiada się fajnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okładka się im udała, to trzeba przyznać :) Wg mnie jest lepsza od tej z wydania oryginalnego :)

   Usuń
 12. Przeczytałam , czekam na drugi tom , a okładka prześliczna <3 ;)
  http://czytaniemoimhobby.blog.pl/

  OdpowiedzUsuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (2) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Leszek Herman (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (21) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (29) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (134) Fantasy (52) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (1) Horror (39) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (11) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (45) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (15) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (1) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (36) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (38) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (1) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sedinum (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)