środa, 26 lutego 2014

Mark Frost. Paladyn tom 1. Proroctwo

Otwórz wszystkie drzwi i przebudź się

Mark Frost, Paladyn tom 1. Proroctwo
tytuł oryginału: The Paladin Prophecy
przekład: Andrzej Górka
cykl: Paladyn tom 1
wydawnictwo: Remi
data wydania: 7 lutego 2014 r.
liczba stron: 544
ISBN: 978-83-63142-46-9
okładka: broszurowa ze skrzydełkami

Rodzice od zawsze nakazywali swoim dzieciom, by starały pokazać się z jak najlepszej strony, by rozwijały swoje umiejętności. By dobrze się uczyły, brały udział w rozmaitych konkursach, bo kto wie, może zostaną zauważeni przez jakiegoś łowcę talentów, co otworzy im drogę do przyszłej kariery. Tak jest zazwyczaj w większości rodzin z dziećmi. Aż trudno sobie wyobrazić sytuację, w której rodzice wręcz nakazują swojemu utalentowanemu pod wieloma względami dziecku, aby... było przeciętne, zarówno w szkole, jak i poza nią. Wszystko po to, by uchronić jego życie.

Will West jest z pozoru zwyczajnym nastolatkiem. W szkole niespecjalnie przykłada się do nauki, w sporcie osiąga niezbyt imponujące wyniki. Nie nawiązuje też przyjaźni, bowiem jego rodzina – ze względu na pracę ojca – dość często się przeprowadza. Odkąd tylko pamięta, Will zawsze słyszał od swoich rodziców, że ma się nie wyróżniać. Nie znał powodu ich decyzji, lecz robił to, o co prosili jego rodzice. Pewnego dnia jego życie zmienia się o sto osiemdziesiąt stopni. Z niewiadomych powodów ścigają go tajemniczy ludzie, których ledwo udaje mu się zgubić. W szkole zaś zostaje wezwany do dyrektora, od którego dowiaduje się, że zainteresowała się nim pewna elitarna szkoła, której władze chcą, by podjął u nich naukę. Cała sytuacja wydaje się Willowi nierealna, lecz gdy ofiarami facetów w czerni padają rodzice chłopaka, decyduje się on na ucieczkę. Jego schronieniem ma się okazać owa prywatna szkoła, która tego samego dnia chciała go do siebie przyjąć. Lecz nawet w tym bezpiecznym, odizolowanym schronieniu Will nie do końca jest bezpieczny, bowiem tajemniczy mężczyźni nie zamierzają odpuścić i zrobią wszystko, by go dopaść...

Paladyn tom 1. Proroctwo jest czwartą powieścią autorstwa Marka Frosta, amerykańskiego pisarza oraz scenarzysty telewizyjnego i kinowego. Wcześniej, oprócz filmowych dzieł – z których niewątpliwie najsłynniejsze są Miasteczko Twin Peaks i Fantastyczna Czwórka – pisał książki skierowane głównie do dorosłego czytelnika. Teraz dał się poznać jako autor literatury młodzieżowej, bowiem do takowej Proroctwo się zalicza.

Do powieści skierowanych do nastolatków podchodzę trochę jak pies do jeża. Za każdym razem obawiam się czy znajdę w opowiadanej historii coś dla siebie. Pomijam nawet kwestię wieku, bo „naście” lat to ja miałam „naście” lat temu. Przede wszystkim obawiam się banalności i uproszczeń, które skutecznie mogłyby mi odebrać przyjemność z lektury. Całe szczęście w przypadku pierwszego tomu serii Paladyn było zupełnie odwrotnie, lektura sprawiła mi naprawdę dużo radości.
– Na Jowisza – sapnął zdumiony Nick. – Wiesz, co to oznacza, prawda?
– Nie – powiedział Will.
– Village People znowu się zeszli.
– I najwyraźniej zamierzają zagrać na pikniku historycznym – dodał Adżaj.
Akcja Paladyna. Proroctwo przykuwa już od pierwszych stron i naprawdę nie sposób jest się oderwać od tej historii. A zaczyna się jak film sensacyjny – od sceny pościgu, w której główny bohater zmuszony jest uciekać przed nieznanymi napastnikami. Następnie dostaje list z zaproszeniem do ekskluzywnej, prywatnej szkoły, w której uczniowie – najlepsi z najlepszych – mają dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Szybko jednak okazuje się, że nie jest to kraina mlekiem i miodem płynąca, bowiem jakiś czas wcześniej reaktywowane zostało tajemnicze szkolne bractwo, które – jak się z czasem okaże – jest w jakiś sposób powiązane z ludźmi, którzy ścigają głównego bohatera, Willa. Mogę Was zapewnić, że to zaledwie kilka z wielu wątków, które pojawiają się w tej książce. Czarnych charakterów jest sporo, niespodziewanych zwrotów akcji jeszcze więcej, lecz wszystko zostało tak skonstruowane, tak napisane, że poszczególne wątki w odpowiednich momentach powieści zazębiają się i wszystko zaczyna się ze sobą łączyć w logiczną całość.
Całe życie był uczony, by nigdy i nikomu nie ufać. Teraz ma się odsłonić? Ukrywał się przed światem tak długo, że bał się, iż jeśli przestanie udawać, nie będzie wiedział, kim naprawdę jest.
Po wszystkim, co przeżył i czego dowiedział się w ciągu dwóch ostatnich dni, nie był nawet pewny, czy może zaufać samemu sobie.
Bohaterowie powieści to – jak należałoby się spodziewać po literaturze młodzieżowej – nastolatki. Wśród nich wyróżnia się Will, główna postać, będący niejako przyczyną rozpętującej się dookoła burzy. Jest to dość skryty w sobie chłopak, co niewątpliwie jest zasługą rodziców, którzy nalegali, by się nie wyróżniał ze swoimi zdolnościami, a tych talentów kilka ma. Nigdy nie miał nawet jednego zaufanego przyjaciela, któremu mógłby opowiedzieć o dręczących go wątpliwościach czy z którym mógłby po prostu, tak od serca, pogadać. Jednakże bardzo szybko zyskuje garstkę kompanów, jak się dość szybko okaże, bardzo podobnych do niego samego. Nick, Adżar, Elsie i Brooke – nowi współlokatorzy Willa w nowej szkole na pierwszy rzut oka całkowicie do siebie nie pasują, mają bardzo różne charaktery i niektóre z ich upodobań wręcz działają na nerwy pozostałym. Jednakże pojawienie się Willa sprawia, że grupa bardzo się do siebie zbliża i postanawiają pomóc chłopakowi w rozwiązaniu zagadki, która sprowadziła go do Centrum Nauczania Zintegrowanego.

Niektórzy czytelnicy pewnie przyczepią się do tego, że jak na piętnastolatki grupka ta jest niebywale rozwinięta, wysportowana, inteligentna ponad przeciętną. Że prawie w niczym nie przypominają rozkapryszonej, grymaszącej i kłótliwej młodzieży znanej nie tyle z telewizji, co z samego życia. Że są po prostu nierealni. Jednakże należy pamiętać, że owa elitarna szkoła, do której uczęszczają, gromadzi w swoich progach młodzież ze wszech miar wyjątkową, uzdolnioną, więc wcale nie powinno nikogo dziwić, że są oni zarazem bardziej dojrzali od swoich rówieśników. Może z wyjątkiem Nicka, ale i on jest na swój sposób bardzo pocieszny i uroczy.
Był to wychudzony olbrzym, wisiała na nim poplamiona, wstrętna skóra, prawie cały pokryty był długą, cuchnącą szczeciną. Jego chude ramiona kończyły się szponami. Spomiędzy żeber nagiej klatki piersiowej wyzierały oczy i poruszające się kończyny, jakby wewnątrz uwięzione były jakieś istoty. Ostre niczym żyletki zęby odsłaniał groteskowy, szyderczy uśmiech, żółte i zapadnięte oczy pałały żądzą mordu.
Paladyn. Proroctwo napisany został żywym, elastycznym językiem. Obawiałam się pewnej sztuczności, która często się pojawia w momencie, gdy osoba dorosła pisze o nastolatkach, starając się przy tym używać jej typowego języka i stylu mówienia. U Frosta całe szczęście nie pojawiło się nic sztucznego, wymuszonego.

Książkę czyta się, wróć, pochłania, z ogromną przyjemnością. Choć jest to mała cegiełka – ponad pięćset stron – to mi przeczytanie tej pozycji zajęło raptem jakieś dwa dni. Strona leciała za stroną, rozdział za rozdziałem, a ja nawet nie wiem w którym momencie byłam już w połowie. Dodając do tego niesamowitą atmosferę powieści, na którą składają się niezliczone, coraz to nowe pytania pozostające bez odpowiedzi i ogromną tajemnicę, która może mieć wpływ na losy Ziemi, a wszystko to doprawione sporą ilością niezbędnego humoru... Przednia zabawa gwarantowana. I choć nastolatką już nie jestem od wielu lat, to z niecierpliwością czekać będę na kolejny tom serii Paladyn.

Cykl Paladyn:
| Proroctwo | Przymierze | Rouge |

www.kostnia.com.pl
Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję portalowi Kostnica

11 komentarzy:

 1. O, to może być ciekawe. Z literaturą młodzieżową też jestem bardzo ostrożny, rzadko kiedy trafia się coś inteligentnego, co potrafi zainteresować i dzieciaków i takich starych pryków, jak ja :-P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że spodobałaby Ci się ta książka :)

   Usuń
 2. Uwielbiam Miasteczko Twin Peaks, ale tej książki czytać nie będę. Może kiedyś nabiorę ochoty na pozycje dla młodzieży, albo przynajmniej zagospodaruję tyle czasu by i na takie go nieco znaleźć. Recenzję jednak chętnie przeczytałam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sama podchodziłam do niej jak pies do jeża, ale absolutnie teraz, po lekturze, tego nie żałuję :)

   Usuń
 3. Zapowiada się naprawdę ciekawie :) Lubię literaturę młodzieżową, chociaż sama już od dawna nie zaliczam się do nastoletniego grona :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak na dobrą sprawę zaczęłam się zastanawiać czy powieść większej radości nie sprawi starszym czytelnikom niż nastoletniej młodzieży ;)

   Usuń
 4. to zdecydowanie literatura w moim guście, a do tego język i historia, nawet te nastolatki mnie nie przerażają;P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uwierz mi, że te nastolatki są akurat fajne :) Szczególnie pocieszny jest Nick, ktoś na zasadzie klasowego klauna :)

   Usuń
 5. Odpowiedzi
  1. Prawdopodobnie nigdy. To tradycja polskich wydawnictw: nie sprzedawać kontynuacji świetnych książek...

   Usuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (2) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (21) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (29) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (134) Fantasy (52) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (1) Horror (39) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (11) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (45) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (15) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (1) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (35) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (37) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (1) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)