niedziela, 2 lutego 2014

Terry Goodkind, Trzecie królestwo


W krainie zmarłych

Terry Goodkind, Trzecie królestwo
tytuł oryginału: The Third Kingdom
przekład: Lucyna Targosz
cykl: Miecz Prawdy tom 15
wydawnictwo: Dom Wydawniczy REBIS
data wydania: 14 stycznia 2014 r.
liczba stron: 424
ISBN: 978-83-7818-469-0
okładka: miękka

Choć literaturę fantasy czytam od ładnych kilkunastu lat, to nazwisko Terry’ego Goodkinda pozostawało dla mnie obce. Nie czytałam żadnej jego książki, nawet o nim nie słyszałam. Co więcej, kiedy cofnę się pamięcią do czasów, kiedy większość książek pożyczałam z biblioteki, niż ich kupowałam, to nawet tam nie widziałam żadnej powieści tego autora. Cóż, było – minęło i kiedy nadarzyła się okazja do lektury najnowszej powieści Goodkinda, zatytułowanej Trzecie królestwo, z chęcią z niej skorzystałam. I, będę szczera, żałuję, że nastąpiło to dopiero teraz.

Fabuła Trzeciego królestwa rozpoczyna się bezpośrednio po wydarzeniach przedstawionych w poprzednim tomie, tj. Wróżebnej maszynie. Richard zabił Zaszytą Służkę i tym samym uratował Kahlan. Jednakże w wyniku tego starcia oboje ucierpieli, bowiem krzyk Jit pozostawił na duszach małżonków skazę śmierci, którą usunąć można jedynie w Pałacu Ludu, w Ogrodzie Życie, gdzie znajduje się pole ograniczające. Przybyli na ratunek Richardowi i Kahla, ich przyjaciele, decydują się jak najszybciej udać się do Pałacu. Jednakże w drodze przez Mroczne Ziemie, konwój zostaje napadnięty przez nieznanych napastników. Niedługo po tym na miejscu pojawia się grupa ludzi z pobliskiej osady o nazwie Stroyza. Jedynymi ocalałymi okazują się przykryci płachtą na wozie małżonkowie, zaś wszędzie wokół widać ślady stoczonej walki. Los ich przyjaciół pozostaje nieznany. Czas płynie, a skaza śmierci tkwiąca w Richardzie i Kahlan, przybiera na sile. Lord Rahl decyduje się wyruszyć na poszukiwania zaginionych towarzyszy, bowiem tylko oni są w stanie uleczyć jego i Matkę Spowiedniczkę. Okazuje się, że przyjdzie mu stawić czoła przeciwnikowi o wiele straszniejszemu i potężniejszemu niż dotychczas, i to w momencie, kiedy jego dar przestał działać...
Zaszyta Służka nie żyła, toteż uznał, że walka się skończyła. Okazuje się zaś, że dopiero się zaczęła. Działo się coś jeszcze. Coś, czego nie pojmował.
Muszę przyznać, że moja nieznajomość poprzednich tomów serii Miecz Prawdy – a nawet samej powieści Wróżebna maszyna, której bezpośrednią kontynuacją jest Trzecie królestwo – utrudniała mi lekturę najnowszej powieści Goodkinda. Obawiałam się, że pozostaje tak aż do momentu zakończenia przeze mnie czytania, że rzuciłam się na zbyt głęboką wodę, ze względu na to, że nie znałam opowiadanej przez pisarza historii od samego początku. Moje obawy okazały się nie do końca pokrywać z prawdą, bowiem zagłębiając się w kolejne rozdziały, dowiadywałam się o wydarzeniach wcześniejszych, a co ciekawsze, autor opisał je w tak naturalny sposób, że nie odczuwałam z jego strony jakiegoś przymusu. Historia była ciągła, zaś wspomniane retrospekcje w harmonijny sposób się z nią komponowały. Nie wiem jak sprawa wyglądała w przypadku innych powieści z serii Miecz Prawdy, ale dzięki temu, co przeczytałam, mogę ze spokojnym sumieniem powiedzieć czytelnikom, którzy chcieliby poznać prozę Terry’ego Goodkinda tak jak ja, tj. od lektury Trzeciego królestwa, żeby niczego się nie obawiały i sięgały po tą powieść, bowiem bardzo szybko wszystkie elementy zaczną układać się na swoje miejsce.

Choć akcja od początku powieści jest dynamiczna, scen walk dużo, przez co trup ściele się gęsto, to praktycznie przez ponad połowę powieści, czytelnik zmuszony jest zadawać sobie pytanie czym jest tytułowe trzecie królestwo. Być może osoby obeznane z prozą autora samodzielnie wpadną na rozwiązanie tej zagadki, bo mi się to nie udało.

Na dobrą sprawę pierwsza połowa Trzeciego królestwa stanowi opis rozmyślań Richarda nad zastałą sytuacją oraz ewentualnymi możliwościami jej rozwiązania oraz wspomniane już sceny walki, głównie z hordami półludzi i... żywych trupów. Jednakże w żadnym wypadku zabieg ten nie nudzi, a wręcz przeciwnie, nadaje powieści dodatkowej głębi.

Przełomową chwilą okazuje się rozmowa z córką czarodziejki ze Stroyzy, Samanthą, która prowadzi lorda Rahla do tajemnej komnaty, która od początków istnienia miasta była w posiadaniu czarodziei. To właśnie tam Richard dowiaduje się czym jest rzeczone trzecie królestwo oraz w starożytnych tekstach wyczytuje o istnieniu kolejnej przepowiedni wiążącej go ze wspomnianym królestwem. Od tego momentu akcja gwałtownie przyspiesza i trzyma w napięciu do samego zakończenia książki, które zapowiada kolejny, równie interesujący tom serii.
Zło stale się odradza i próbuje zniszczyć dobro i pokój, jakie nastały, cały wypracowany dobrobyt. Przypuszczał, że od początków ludzkości zawsze się trafiali i będą trafiać tacy, którzy uważają, że wizja ich „lepszego świata” wymaga wymordowania wszystkich stojących im na drodze.
Piętnasty tom Miecza Prawdy to powieść wielowątkowa i niezwykle wciągająca. Wielopłaszczyznowość historii wyczuć można już praktycznie od pierwszych stron powieści, zaś odczucie to nasila się w momentach, gdy wspominane są wydarzenia z poprzednich tomów, takie jak straszliwa i wyniszczająca wojna między Starym a Nowym Światem, która okazuje się mieć w Trzecim królestwie niezwykle istotne znaczenie.

Ponadto powieść cechuje wartka akcja, pełna szeregu zwrotów akcji, z ciekawie skonstruowanymi postaciami, zarówno pierwszo- jak i drugoplanowymi, doskonale wyważonymi i harmonijnymi. Choć ze względu na to, że nie miałam wcześniej styczności z serią Miecza Prawdy i nie znałam Zedda, Nicci, Cary czy Bena, bowiem głównymi bohaterami w recenzowanej powieści są Richard i Kahlan, to w trakcie lektury odczułam bliskie relacje wiążące te postacie. Ponadto ich sylwetki wydają się – przynajmniej z mojego punktu widzenia – przesuwać z pierwszego na drugi plan, w zależności od przedstawianej historii... Mogę się mylić, to oczywiste, ze względu na moją niewiedzę, lecz muszę przyznać, że jest to jeden z powodów, który sprawia, że z wielką chęcią sięgnę zarówno po kolejny tom Miecza Prawdy, jak i z przyjemnością zapoznam się z początkiem tego cyklu. Bo widzę, że naprawdę warto.

Cykl Miecz Prawdy
| Pierwsza Spowiedniczka – Legenda o Magdzie Searus | Dług wdzięczności | Pierwsze Prawo Magii | Kamień Łez | Bractwo Czystej Krwi | Świątynia Wichrów | Dusza Ognia | Nadzieja Pokonanych |
| Filary Świata | Bezbronne Imperium | Pożoga | Fantom | Spowiedniczka | Wróżebna machina |
| Trzecie Królestwo | Skradzione dusze | Serce wojny |
Za możliwość przeczytania książki dziękuję serdecznie
portalowi Kostnica.com.pl

8 komentarzy:

 1. Dziękuję Ci za recenzję "Trzeciego Królestwa". Widzę, że spodobało Ci się czytanie przygód Richarda i Kahlan.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie tak :) Kiedyś pożyczę od Ciebie te tomy Goodkinda, które masz u siebie ;)

   Usuń
 2. O rety. Zaczęłam czytać tę serię w liceum (kolega mi podsunął) i doszłam gdzieś do czwartego (może piątego?) tomu. A tu już 15!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...a w przyszłym roku ma się ukazać kolejny ;)

   Usuń
 3. bardzo lubię tego autora i jestem bo ja wiem po 3 tomie, także do tego troszkę mi brakuje, ale na pewno nadrobię;) świetna recka i ta wartkość i wielowątkowość nęcą...pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ty musisz nadrobić, a ja zdecydowanie muszę zacząć ;) I tym razem może od pierwszego tomu? ;)

   Usuń
 4. az nie wiem jak mam sie uzbroic w cierpliwosc w oczekiwaniu na kontynuacje trzeciego krolestwa. To sie wydaje po prostu niemozliwe

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam kilka tomów i szczerze powiem, że koło szóstego się zniechęciłam.. Miałam wrażenie, ze autor ma jakieś dziwne sadystyczne upodobania, które nie pozwalają mu opisać chociaż kilku dni kiedy Richard i Kahlan są szczęśliwi. Zraziłam się i do serii (póki co) nie wracam.. Choć bardzo mnie ciekawi opinia innych po przeczytaniu kilku tomów ich przygód pod rząd... :)

  OdpowiedzUsuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (2) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Leszek Herman (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (21) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (29) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (134) Fantasy (52) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (1) Horror (39) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (11) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (45) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (15) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (1) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (36) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (38) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (1) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sedinum (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)