poniedziałek, 14 września 2015

Elżbieta Cherezińska, Niewidzialna korona

Królestwo to coś więcej niż król

Elżbieta Cherezińska, Niewidzialna korona
cykl: Odrodzone królestwo tom 2
wydawnictwo: Zysk i S-ka
data wydania: 30 czerwca 2014 r.
liczba stron: 764
ISBN: 978-83-7785-137-1
okładka: miękka ze skrzydłami

Dla wielu osób historia Polski jest trudna, wymagająca uwagi i przez to nużąca. Liczne wojny, sojusze, polityczne mariaże i knowania jednych z drugimi przeciwko trzecim. Mniej więcej w taki właśnie sposób pokazywane są dzieje naszego kraju w podręcznikach szkolnych i z tego też powodu spora grupa odbiorców w późniejszych latach jak ognia unika owego tematu. A wystarczy tylko sięgnąć po powieści Elżbiety Cherezińskiej, by zagłębić się w świat opowieści pięknych, wciągających, a przede wszystkim dotyczących rodzimych korzeni.

Król Przemysł II był pierwszym po niemalże dwustu latach królem. Udało mu się przełamać klątwę rozbicia dzielnicowego i zjednoczyć wybitne rody Starej Polski. Jednakże jego panowanie trwało bardzo krótko, zginął brutalnie zamordowany. W kraju na nowo zapanował zamęt. Granice zaczęły przekraczać oddziały Brandenburczyków, północ, pod pretekstem chrystianizacji Dzikich, opanowali Krzyżacy. Tron pozostawał pusty, gdyż arystokracja nie mogła dojść do porozumienia, kto powinien być następcą Przemysła. Okazję tę chciał wykorzystać czeski król, Václav II. Nad kraj nadciągają czarne chmury, szykuje się wojna, mogąca pogrążyć państwo w chaosie na kolejne dziesięciolecia...

Niewidzialna korona to drugi tom bestsellerowego cyklu Odrodzone królestwo. Jego autorka, Elżbieta Cherezińska, podjęła się trudnego zadania, jakim jest opowiedzenie historii Polski przełomu XIII-tego i XIV-tego wieku. Konflikty wewnętrzne podsycane przez wojujące między sobą szlacheckie rody, liczne zagrożenia ze strony państw ościennych, a przy tym narastające niebezpieczeństwo rosnących w siłę Złotej Ordy i Zakonu Krzyżackiego. Mnóstwo szczegółów, zależności i rozmaitych pułapek, w które można wpaść. Całe szczęście autorka się w tym wszystkim nie pogubiła i co ważniejsze wyszło jej to znakomicie, co zresztą udowodniła już wcześniej w Koronie śniegu i krwi. Wręcz się delektowałam przedstawioną jej słowami historią Polski okresu rozbicia dzielnicowego.
– Wiesz, Ottonie, największe oszustwo naszych czasów jest w tym, że o zwycięstwach minezingerzy śpiewają pieśni rymujące odwagę, prawość i męstwo z honorem. A prawda jest taka, że wojna to pieniądze, pieniądze i jeszcze raz pieniądze. I choćby rycerze wypruwali sobie flaki w bohaterskich czy zuchwałych potyczkach, to jeśli srebra zabraknie, na nic zda się ich śmierć.
Wydarzenia opisane w Niewidzialnej koronie mają miejsce bezpośrednio po tych z Korony śniegu i krwi. Z jednej strony trwają przygotowania do pogrzebu Przemysła II, naród pogrążył się w żałobie, a z drugiej przedstawiciele możnych rodów i duchowieństwo zastanawiają się, kogo obsadzić na tronie polskim. Bo „królestwo to więcej niż król” i musi trwać bez względu na wszystkie przeciwności losu, lecz równie istotne jest, by władał nim ten, który udźwignie ciężar korony i obowiązków. To zagadnienie stanowi główną oś fabularną niniejszej powieści. Odchodzą od niej inne historie. Trzeba bowiem wiedzieć, że Niewidzialna korona, podobnie jak pierwszy tom cyklu Odrodzone królestwo, to utwór wielowątkowy i złożony. Czytelnik zyskał możliwość zobaczenia, czym była idea władzy dla poszczególnych postaci, a także co potrafiła ona uczynić z człowiekiem zachłannym, nie uznającym żadnych ograniczeń. Autorka pokazuje, jaką rolę odgrywała religia chrześcijańska w życiu codziennym i politycznym w średniowiecznej Polsce oraz czym była dla prostego ludu wiara w stare słowiańskie bóstwa.
– Törpe Làszló fejedelem... – Amadej nie wstał, ale uklęknął na kolanach; jego oczy zdradzały, że jest pijany przynajmniej tak samo jak Władek. – Ty jesteś nasz... Ty jesteś ze szczepu Attyli, jak my. Jesteś zaklinaczem koni. Wiecznym koczownikiem, który wiedzie nieposkromione stada. Ördög naznaczył cię niskim wzrostem, byś mógł jak stepowi jeźdźcy podbijać świat.
Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w książkach cyklu Odrodzone królestwo znalazło się sporo elementów fantasy, co nie wszystkim czytelnikom może przypaść do gustu. Żywe bestie herbowe czy przedstawiciele Starszej Krwi – w Niewidzialnej koronie jest tego więcej niż we wcześniejszej części serii. Mnie osobiście to nie przeszkadzało – wręcz przeciwnie, podkreślało niezwykłość i oryginalność książki. Motywy fantastyczne zostały wplecione w historię w tak przemyślany i misterny sposób, że stanowią jej integralną część.

Nie mogę przejść dalej, nie wspominając o głównej zalecie powieści, jaką jest kreowanie postaci. Autorka rewelacyjnie przedstawiła sylwetki bohaterów znanych z kart szkolnych podręczników do historii, dodając im głębi, tego specyficznego rysu pozwalającego na ich lepsze poznanie oraz wzbudzenie w odbiorcy emocji w stosunku do nich. Mają one swój charakter, są wielowymiarowe i pełne życia. Czytelnik bardzo szybko się z nimi wiąże i kibicuje im (lub też złorzeczy), dzięki czemu opowieść się po prostu przeżywa. Na naszych oczach Władek staje się Władysławem, a Rikissa daje się poznać jako prawdziwa Piastówna.

W Niewidzialnej koronie jest co prawda znacznie mniej Jakuba Świnki, lecz w dalszym ciągu pełni on bardzo ważną rolę w powieści. Lukę tą wypełnia Michał Zaremba, jeden z Czterech Wiatrów, niegdysiejszych druhów Przemysła. Jego postać się rozwija i to w całkowicie niespodziewany sposób, wnosząc do książki niezwykle potężną magię. Wiele wskazuje na to, że w trzecim tomie cyklu będzie jednym z głównych bohaterów.

Ponadto w tej części Cherezińska w znaczący sposób podkreśliła rolę kobiet w tworzeniu historii. Mechtylda Askańska, Rikissa, Jadwiga – żona księcia kujawskiego, czy nawet „sabat czarownic”, jak w myślach nazywałam piastowskie córy przebywające w zgromadzeniu klarysek na Śląsku. Wszystkie te przedstawicielki płci pięknej potwierdzają słowa, że mężczyźni są głową, a kobiety szyją. Że wiele decyzji politycznych zapada z ich udziałem, nie zawsze bezpośrednim. Małżeństwa mające zawiązać koalicje, alkowiane sekrety czy po prostu trzeźwe spojrzenie na sytuację – białogłowy u Cherezińskiej może i są płcią słabszą, ale nie słabą, i niejednokrotnie tego dowodzą.
I ten, którego król Václav II nazwał bratem, a Václav III ojcem, uniósł w górę kielich i napił się za niepowodzenie misji bękarta Przemyślidów. Wakujące trony, niepewne korony, królestwa rozbite, racz dać nam, Panie!
Podsumowując, Niewidzialna korona to powieść, która pochłania czytelnika już od pierwszych stron. Niesamowici bohaterowie, wielowątkowość i intrygi sprawiają, że nie sposób oderwać się od lektury. Lekki i niezwykle plastyczny język dopełnia obrazu, dzięki czemu ma się ciągle ochotę na więcej. To pasjonujący sposób na dokładniejsze poznanie historii Polski. Na tę chwilę to najlepsza powieść, jaką przeczytałam w tym roku. Z niecierpliwością czekam na jej dalszy ciąg.

Cykl Odrodzone królestwo:

www.efantastyka.pl
Recenzja napisana dla portalu eFantastyka.pl

6 komentarzy:

 1. Jak dla mnie Cherezińska rewelacyjnie włączyła wątki fantastyczne w tok fabuły stricte historycznej. Siła tego połączenia wiąże się moim zdaniem z tym, że motywy fantastyczne można potraktować jako część tego, w co wierzyli ówcześni ludzie - dlatego nie wydają się naciągane, ale bardzo naturalne i na miejscu. Nie znam innego autora, który zrobiłby to tak doskonale!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda? Czekam na kolejny tom serii, tym bardziej że zaintrygował mnie motyw Michała Zaremby! To jest... coś...

   Usuń
 2. Szkoda, że po nią jednak nie sięgnęłam. Rozejrzę się jeszcze :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zacznij od "Korony śniegu i krwi", pierwszego tomu cyklu :)

   Usuń
 3. Mężowi kupiłam w prezencie. Mnie na razie do tej książki nie ciągnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że mężowi się spodoba :)

   Usuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (2) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Leszek Herman (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (21) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (29) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (134) Fantasy (52) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (1) Horror (39) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (11) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (45) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (15) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (1) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (36) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (38) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (1) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sedinum (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)