piątek, 11 września 2015

Sharon Kay Penman, Słońce w Chwale

Historię piszą zwycięzcy

Sharon Kay Penman, Słońce w Chwale
tytuł oryginalny: The Sunne in Splendour
przekład: Jerzy Łoziński
wydawnictwo: Zysk i S-ka
data wydania: 31 sierpnia 2015 r.
liczba stron: 484
ISBN: 978-83-7785-671-0
okładka: broszurowa ze skrzydłami

Nie powiem, że okres Wojny Dwóch Róż jest moją ulubioną epoką w przypadku powieści historycznych, jednak postać Ryszarda III Yorka jest na tyle zagadkowa oraz owiana złą sławą, że natychmiast przyciągnęła moją uwagę. Władca ten był oskarżany o wiele niegodziwości, z których najgłośniejszą była sprawa uwięzienia swoich królewskich bratanków w Tower of London i ich późniejsze tajemnicze zaginięcie. Powiada się, że historię piszą zwycięzcy, nie dziwi więc fakt, że kronikarze stojący po stronie Yorkistów i Lancasterów w całkowicie odmienny sposób sportretowali najmłodszego syna księcia Yorku. Sharon Kay Penman w swojej powieści, będącej beletryzowaną biografią Ryszarda III postanowiła pokazać czytelnikom inny portret tego władcy. Czy się jej to udało?

Słońce w Chwale opisuje wydarzenia, które miały miejsce w Anglii w latach 1459–1471, czyli w okresie trwania tak zwanej Wojny Dwóch Róż, trwającej od 1455 do 1485 roku, kiedy to naprzeciw siebie stanęły rody Lancasterów (noszących w swoim herbie czerwoną różę) i Yorków (biała róża). Dynastie te walczyły o władzę, przy czym stronnicy Lancasterów chcieli utrzymać władzę w rękach słabego na umyśle króla Henryka VI i faktycznie rządzącej królowej Małgorzaty Andegaweńskiej. Z kolei Yorkiści pragnęli przejęcia władzy z powodu choroby umysłowej Henrysia – jak był często nazywany wśród plebsu, a nawet i arystokracji – powołując się przy tym na większe prawo do korony.

Przed dalszą częścią mojej opinii muszę zaznaczyć jedno: książka, którą trzymam w rękach nie jest opowieścią o Ryszardzie III Plantagenecie w sensie, jaki sugeruje to blurb. Jest to bardziej opowieść o ważniejszych walkach Wojny Dwóch Róż oraz panowaniu Edwarda IV Yorka. Czy więc opis zamieszczony na tylnej części okładki jest błędny? I tak, i nie. Jak się bowiem okazało – o czym dowiedziałam się dzisiejszego ranka – w oryginalnym wydaniu Słońce w Chwale liczy sobie 944 strony, podczas gdy polskie jest i połowę krótsze. Wychodzi na to, że powieść została podzielona na dwie części, przy czym czytelnik nie zostaje o tym w żaden sposób poinformowany, jeśli nie liczyć faktu, że na początku pojawia się strona działowa, zatytułowana „Księga I. Edward”. Dlatego też w swojej recenzji skupię się nie na tym, co mi obiecywano w zapowiedzi, tylko na tym, co faktycznie otrzymałam.

Słońce w Chwale koncentruje się na losach rodu Yorków po ataku na ich siedzibę rodową w Ludlow. Czytelnik poznaje członków dynastii, przy czym autorka skoncentrowała się na postaciach braci York: Edwarda, Edmunda, Jerzego i Ryszarda. Łączące ich braterskie więzi wielokrotnie zostaną wystawione na próby, a na ich przeszkodzie staną między innymi duma, próżność i wysokie ambicje. Tyczyć to się będzie w szczególności stosunków panujących między Edwardem a Jerzym. Ryszard w powieści został przedstawiony jako młodzieniec lojalny swemu najstarszemu bratu, wpatrzony w niego jak w obrazek, choć nie zawsze popierający wszystkie jego działania i słowa. Ogólnie jego postać została zaprezentowana w sposób oszczędny i na dobrą sprawę czytelnik z lektury więcej dowie się o pozostałych jego braciach niż o Ryszardzie, księciu Gloucester.

Najbardziej wyrazistymi bohaterami w powieści są Edward i earl Warwick. Pierwszy z nich ma dar ujmowania swoich rozmówców, nie ważne czy są nimi zwykli żołnierze, czy możnowładcy. Jego gładki słówka oczarują również czytelnika. To również doskonały dowódca, obdarzony niezwykłym zmysłem strategicznym, dzięki któremu odznaczył się na polu bitwy nie mając jeszcze nawet dziewiętnastu lat. Warwick z kolei to człowiek zawzięty, któremu lepiej nie wchodzić w drogę. Ma wielkie plany i stara się je zrealizować. Z trudem przychodzi mi pogodzenie się z porażką i nie cofnie się przed niczym, by osiągnąć swój cel.

Wśród silniejszych postaci kobiecych na pierwszy plan wysuwa się Małgorzata Andegaweńska, angielska królowa, żona Henryka VI oraz Anna Neville, młodsza córka earla Warwicka, człowieka, któremu historia i współcześni nadali miano twórcy królów. Sporo miejsca poświęconego zostało Elżbiecie Woodville, lecz jej postać przedstawiona jest w dość jednoznacznie, co nie przysparza jej sympatii. Muszę jednak zauważyć, że Penman nie poświęciła im wiele uwagi, wracając do ich sylwetek tylko wtedy, kiedy były jej potrzebne, by popchnąć akcję do przodu.

W Słońcu w Chwale autorka w interesujący sposób pokazała walkę o władzę między Yorkami a Lancasterami, a w późniejszych rozdziałach również rozłam między Yorkami a Neville’ami, w szczególności Warwickiem, który przeszedł na stronę Lancasterów. Był to okres spisków, zdrad, krwawych walk i przeciągania na swoją stronę wszystkich potencjalnych sojuszników. Niektóre zdrady były o tyle bardziej bolesne i trudniejsze z politycznego punktu widzenia, że dokonali ich ci, którym władcy ufali najbardziej.

Powieść czyta się dobrze, a wieloosobowa narracja pozwala czytelnikowi na szersze spojrzenie na rozgrywające się wydarzenia, choć momentami następuje zbyt szybki przeskok pomiędzy poszczególnymi osobami, co wprowadza nieco zamieszania w fabułę. Akcja w Słońcu w Chwale jest szybka i nie ma w niej miejsca na nudę, tym bardziej, że okres, w którym została osadzona powieść jest niezwykle interesujący i dynamiczny. Żałuję tylko – jako fanka scen batalistycznych – że te, które pojawiły się w książce, były tak oszczędne w słowach i krótkie.

Czas spędzony ze Słońcem w Chwale był dla mnie chwilą relaksu i możliwością dokładniejszego zapoznania się z wydarzeniami, jakie miały miejsce w okresie Wojny Dwóch Róż. Przyznam jednak, że liczyłam na to, że dowiem się więcej o samym Ryszardzie, i po części wciąż na to liczę, mając nadzieję, że ukaże się druga część powieści, w której tym razem prym będzie wiódł książę Gloucester, nie król Edward IV. Mam nadzieję, że w niej Sharon Kay Penman zmierzy się z legendą, która przez wieki narosła wokół postaci Ryszarda III Plantageneta.

[edit]
Dostałam odpowiedź od Wydawnictwa Zysk. Książka faktycznie została podzielona na dwie części. Druga zostanie wydana początkiem przyszłego roku.


www.zysk.com.pl
Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Zysk i S-ka!

12 komentarzy:

 1. Książka nie za bardzo mnie zainteresowała - nie moja kategoria literacka :( Recenzja ciekawa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wszyscy przepadają za powieściami historycznymi, co rozumiem, tym bardziej gdy przypomnę sobie czasy gimnazjalno-licealne i narzekania niektórych na lekcje historii ;)

   Usuń
 2. Czemu by nie spróbować? Ciekawi mnie ta powieść, chętnie przeczytam. Szkoda tylko oszczędnych scen batalistycznych - również je lubię ;/

  Zapraszam do siebie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli lubisz okres krucjat, to polecam powieść "Religia" Tima Willocksa. Naturalistycznych scen batalistycznych jest u niego bardzo dużo :)

   Usuń
 3. Bardzo wyczerpująca recenzja, a na książkę być może się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Książkom historycznym mówię zdecydowanie tak :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Przeczytałam całą książkę w oryginale i jest to jedna z piękniejszych powieści historycznych, z jakimi miałam szczęście się zetknąć. To, co tutaj daje nam wydawnictwo to ponad 300 stron (wersji oryginalnej) z przeszło 900 stron. Książka składa się z czterech części i naprawdę mnóstwo jest o Ryszardzie. Akcja sięga do 1492 roku, więc mamy wszystko, czego można się spodziewać. Nie rozumiem, dlaczego Zysk i Spółka zdecydował się na taki krok, zniechęcając potencjalnych czytelników juz na wstępie.
  Twoja recenzja bardzo mi się podobała. Ja nie jestem fanką scen batalistycznych, ale z tego co pamiętam, trochę tego później się pojawiło. Przede wszystkim bitwa pod Bosworth.
  Pozdrawiam bardzo serdecznie.
  Iwona

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Napisałam do wydawnictwa z zapytaniem czy zostanie wydana dalsza część książki. Póki co czekam na odpowiedź, ale osobiście bardzo bym chciała poznać kolejne rozdziały, tym bardziej że spotkałam się ze sporą ilością opinii osób, które tak jak Ty czytały "Słońce w Chwale" w oryginale i mówią o niej w samych superlatywach.

   Usuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (2) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Leszek Herman (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (21) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (29) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (134) Fantasy (52) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (1) Horror (39) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (11) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (45) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (15) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (1) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (35) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (38) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (1) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sedinum (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)