wtorek, 22 września 2015

[Przedpremierowo] Sue Monk Kidd, Opactwo świętego grzechu

Rodzinne tajemnice

Sue Monk Kidd, Opactwo świętego grzechu
tytuł oryginalny: The Mermaid Chair
przekład: Andrzej Szulc
wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
data premiery: 8 października 2015 r.
liczba stron: 344
ISBN: 978-83-08-06045-2
okładka: broszurowa ze skrzydłami

Proza Sue Monk Kidd skradła moje serce rok temu, kiedy to w moje ręce wpadła powieść Czarne skrzydła, opowiadająca o życiu Sarah Moore Grimké, abolicjonistki i pionierki feminizmu. Była to piękna i zmuszająca do refleksji historia o krętej drodze do szczęścia. Później miałam okazję przeczytać debiutancką książę autorki, Sekretne życie pszczół. To z kolei była ciepła, pachnąca miodem i momentami dziewczęca opowieść o poszukiwaniu swoich korzeni, a przy tym poruszająca trudny temat rasizmu. Teraz zapoznałam się z kolejną powieścią autorki, Opactwem świętego grzechu. Jakie wrażenie wywarła na mnie Sue Monk Kidd tym razem?

Jessie Sullivan jest żyjącą spokojnie żoną i matką. Choć z pozoru jest zadowolona z życia, zaczyna dopadać ją kryzys wieku średniego. W tym trudnym dla niej okresie dostaje wiadomość o niecodziennym wypadku swojej matki. Jessie postanawia zaopiekować się matką i wraca na Egret Island, wyspę, na której się urodziła i gdzie dorastała, i którą chciała opuścić już od dnia tragicznego wypadku swojego ojca. Dręczona wyrzutami sumienia kobieta stara się dotrzeć do prawdziwych powodów postępowania matki, tym bardziej że wiele wskazuje na to, że mają one związek z jej dawno zmarłym ojcem. Wyjazd na Egret Island okazuje się dla Jessie odskocznią od codziennego życia i pozwala jej odnaleźć siebie na nowo, wrócić do dawnej pasji, a także powoduje mętlik w sercu.

Opactwo świętego grzechu to powieść obyczajowa o zdradzie, poczuciu winy, rodzinnych tajemnicach, które po latach wychodzą na światło dzienne oraz o niełatwej drodze do znalezienia własnego ja. Jej główną bohaterką jest czterdziestokilkuletnia Jessie Sullivan, kobieta przeżywająca kryzys wieku średniego i syndrom pustego gniazda. Czuje się nieszczęśliwa w swoim małżeństwie, pod pretekstem wyjazdu do matki widzi sposób na wyrwanie się z otaczającej ją stagnacji. Wie przy tym, że nie będzie to łatwa podróż, bowiem od wielu lat męczą ją wyrzuty sumienia związane z tragiczną śmiercią ojca, który zginął na morzu. Ich intensywność wzmaga się, gdy Jessie zaczyna łączyć ze sobą pewne fakty, z jakich wynika, że to, co mówiono jej o wypadku ojca, nie do końca pokrywa się z prawdą.

Wątek poszukiwań prawdziwej wersji wydarzeń na temat śmierci ojca Jessie oraz powodów rozchwiania emocjonalnego jej matki toczy się równocześnie z wydarzeniami, które wprowadzają zamęt w uczuciowym życiu głównej bohaterki. Romans w jaki się wdaje z jednej strony ma w sobie coś z duchowego przeżycia, a z drugiej raz po raz wywołuje rozterki i porównanie nowego uczucia ze stałością miłości męża. Zdrada Jessie nie została pokazana przez autorkę w sposób jednoznaczny, bez określeń typu zasługujesz na to, kochana! bądź naznaczenia jej szkarłatną literą. To, czy główna bohaterka zyska przychylność czytelnika lub zasłuży na jego potępienie, jest w tym momencie sprawą indywidualną i pozostającą w gestii odbiorcy.

Dużą rolę w powieści Sue Monk Kidd odgrywają uczucia. Jest ich dużo, a wśród nich najsilniejsze są poczucie winy, wyrzuty sumienia, żal, a także przyjaźń i różnorodne odcienie miłości. W skomplikowany sposób splatają one bohaterów Opactwa świętego grzechu i obrazuję głębię ich portretów psychologicznych. Podobne emocje, a wśród nich wypalenie uczucia w małżeństwie i poszukiwanie pocieszenia w romansie, co tyczy się również głównej bohaterki powieści, dotykają ludzi na całym świecie, przez co proza Sue Monk Kidd jest w pewien sposób bliższa czytelnikowi. Dotyka problemów, z którymi borykają się na co dzień inni i pokazuje, w jaki sposób niektóre zachowania potrafią sprawić ból bliskim osobom.

To, co szczególnie spodobało mi się w Opactwie świętego grzechu, to motyw syreniego tronu i zbudowanie wokół niego całej legendy. Autorka sięgnęła nawet do kultury eskimoskiej i legendzie o Sednie, innuickiej bogini morza, która według jednej z wersji podań była syreną. Sue Monk Kidd wykazała się tutaj kreatywnością na połączenie poszczególnych fragmentów wierzeń, do których dodała kilka swoich pomysłów.

Inną cechą powieści, która przypadła mi do gustu był sposób, w jaki pisarka wplotła do opowiadanej przez siebie historii motyw rodzinnej tajemnicy, która odciska głębokie piętno na poszczególnych bohaterów. Zabieg ten jednocześnie intryguje, jak i sprawia, że trzeba na chwilę odłożyć lekturę i zastanowić się nad tym co by było gdyby... Dzięki temu powieść nabiera dodatkowego, głębszego wyrazu.

Podsumowując, Opactwo świętego grzechu to zmuszająca do zastanowienia powieść o tym jaki wpływ mogą mieć rodzinne tajemnice na życie członków rodziny oraz o tym, że niektóre rzeczy doceniamy dopiero wtedy, gdy je stracimy. To słodko-gorzka historia o poszukiwaniu własnego ja, która pokazuje, że każda decyzja ma swoje konsekwencje.

www.wydawnictwoliterackie.pl

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Literackiemu!
Sarah Moore Grimké
Sarah Moore Grimké

26 komentarzy:

 1. Nic dodać, nic ująć :)
  Najbardziej chyba zaskoczyło mnie to, że ta książka jest... taka inna od pozostałych powieści autorki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie się od nich różni, ale to chyba dobrze, bo mamy okazję poznać autorkę od innej strony :)

   Usuń
 2. Powiem Ci, ze dotrwałam do końca recenzji, tylko dlatego, że ciekawie i ładnie piszesz. Bo książka jest tak bardzo nie dla mnie, że aż mi wstyd XD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, nie ma piratów, żołnierzy i snajperów ;)

   Usuń
 3. Od dawna przymierzam do zawarcia znajomości z literaturą autorki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytałam trzy jej książki i serdecznie ją polecam :)

   Usuń
 4. Mnie również oczarowała legenda o syrenim tronie :) To wielki plus tej powieści :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale to pięknie napisałaś! Chapeau bas!

  OdpowiedzUsuń
 6. Chętniej przeczytałabym wcześniejsze książki Sue Monk Kidd, bo interesuję się zagadnieniem, które jest w nich poruszane, a „Opactwo świętego grzechu” być może przeczytam kiedyś niejako „przy okazji”.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczególnie mocno polecam Ci "Czarne skrzydła". W mojej opinii to najlepsza powieść Sue Monk Kidd.

   Usuń
 7. Niedługo zabieram się za lekturę tej książki. Liczę na to, że urzeknie mnie ona tak samo jak "Sekretne życie pszczół" :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam poprzednie książki tej autorki i na tą także się czaję! Jestem ciekawa jak odbiorę tą pozycję... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powinna Ci się spodobać, choć różni się od jej pozostałych powieści :)

   Usuń
 9. Bardzo podoba mi się Twoja recenzja, więc nie będę się wahać, jeśli tylko nadarzy się okazja sięgnięcia po tę powieść. Możliwe, że powinnam zacząć od "Sekretnego życia pszczół", żeby obserwować zmieniający się styl autorki, ale nie zamierzam się jakoś przejmować brakiem chronologii :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja zaczęłam znajomość z jej prozą od najnowszej powieści, potem przeczytałam debiut ;) Jeśli chce się zapoznać z rozwojem jej warsztatu, to przydałoby się zachować chronologię. W przeciwnym przypadku nie jest to konieczne ;)

   Usuń
 10. Jestem w trakcie czytania i jestem też pod wrażeniem tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Zachwyca mnie styl Sue, ale proza nie zawsze wywołuje odpowiednie emocje. O jej najnowszej książce czytam po raz drugi i widzę, że warto się skusić na te lekturę, nawet jeśli jest inna od znanych mi dzieł autorki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wcześniej w dużej mierze skupiała się na problemach związanych z rasizmem. Teraz poszła w nieco innym kierunku, skupiając się na walki z kryzysem wieku średniego, odnalezieniem siebie i zdrady w małżeństwie.

   Usuń
 12. Ja niestety do tej pory nie przeczytałam żadnej książki Sue Monk Kidd. Swoją przygodę z tą autorką zacznę od "Sekretnego życia pszczół", które niedawno wypożyczyłam z biblioteki. Mam nadzieję, że będę zachwycona podobnie jak Ty i moja przygoda z Kidd nie skończy się na tej książce. Pozdrawiam :)

  houseofreaders.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Sekretne życie pszczół" też jest piękną powieścią. Podobnie jak inne książki autorki, jest słodko-gorzka. Mam nadzieję, że Ci się spodoba :)

   Usuń
 13. Ta powieść wyjątkowo mnie zaskakuje, jest tak inna od poprzednich, a jednocześnie bez zająknięcia można zgadnąc, kto ją napisał ;) Zastanawia mnie tylko ten mocny głos w sprawie eutanazji, przeczytałam połowę i jak na razie nie ma o tym mowy, hmm... ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Związek z eutanazją wyjaśnia się dopiero pod koniec powieści :) Powiem Ci, że ja tak samo, w trakcie lektury, szukałam owego "mocnego głosu w sprawie eutanazji" ;)

   Usuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Bill Griffin (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (3) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) Genevieve von Petzinger (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Leszek Herman (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (22) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (30) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (136) Fantasy (53) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (2) Horror (40) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (12) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (48) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (17) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (2) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (36) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (38) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

#nauka (1) ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (2) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sedinum (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)