poniedziałek, 21 grudnia 2015

Joel McIver, Metallica. Bez przebaczenia

The Memory Remains

Joel McIver, Metallica. Bez przebaczenia
tytuł oryginalny: Justice For All: The Truth About Metallica
przekład: Robert Filipowski
wydawnictwo: In Rock
data wydania: 2 lipca 2014 r.
liczba stron: 552
ISBN: 978-83-64373-10-7
okładka: miękka

Nie miałam wcześniej okazji do zapoznania się z biografią zespołu muzycznego, toteż niezbyt wiedziałam czego mogę spodziewać się po publikacji Metallica. Bez przebaczenia. Czy będzie to typowy pean na cześć grupy, czy też autor wyleje na nich przysłowiowy kubeł pomyj. Okazało się jednak, że moje obawy były przesadzone, a w moje ręce trafiła naprawdę wartościowa książka, w której Joel McIver rzetelnie przedstawił historię jednego z najbardziej znanych zespołów metalowych na świecie.

Metallica. Pod wieloma względami zespół pionierski, jak i kontrowersyjny. Słuchają ich miliony fanów na całym świecie. Niektórzy miłośnicy trash metalu, w szczególności ci, którzy obserwują ich karierę od samego początku twierdzą, że Metallica „się sprzedała”. Z kolei dla fanów młodszych stażem i wiekiem utwory tego zespołu były swoistym wprowadzeniem do świata ciężkiego grania. Jak było naprawdę? Dowiecie się tego z publikacji Joela McIvera.

Pierwsze, co przy czytaniu publikacji rzuca się w oczy, to fakt, że jej autor jest jej fanem. Prawdziwym fanem. Przyznam się, że początkowo obawiałam się, że mimo podtytułu Bez przebaczenia McIver jednak będzie pisał o zespole w samych superlatywach, uwypuklając ich zasługi i umniejszając wagi skandalom, których nieco w karierze Metalliki jednak było. Szybko jednak okazuje się, że autor nie jest ślepo lojalny wobec swoich idoli. Zarówno chwali, jak i krytykuje ich poszczególne działania PR-owe, utwory i albumy. I robi to naprawdę profesjonalnie.

W publikacji Metallica. Bez przebaczenia McIver śledzi historię zespołu od momentu jego założenia do roku 2009. Zanim jednak powstała Metallica, było kilku chłopaków, których fascynowała ciężka muzyka. Nim się spotkali, ćwiczyli swoje umiejętności i grali w różnych kapelach. Lars, James, Kirk, Cliff, Dave, Jason, Ron – nastoletni domorośli muzycy już za kilka lat mieli stać się jednym z najgłośniejszych zespołów na świecie. Ich pojawienie się na muzycznej scenie dla niektórych było objawieniem. Metallica szybko odniosła sukces, lecz nie można powiedzieć, by muzyków ominęły nieszczęścia i skandale. O tym właśnie napisał McIver w swojej książce: o wyboistej drodze na szczyt.

Zaletą publikacji Metallica. Bez przebaczenia jest mnogość wywiadów członków zespołu oraz innych, znanych muzyków. Nie jest to biografia autoryzowana, dzięki czemu czytelnik ma okazję poznać nieupiększoną prawdę. Wydarzenia opisywane są z kilku punktów widzenia, uzupełnione autentycznymi wypowiedziami, co daje odbiorcy obraz całości. Jak naprawdę było z wyrzuceniem z zespołu Dave’a Mustaine’a? Co Metallica chciała osiągnąć, wypowiadając wojnę Napsterowi? Jaki był prawdziwy powód odejścia Jasona Newsteda? Liczne wypowiedzi i wywiady opublikowane w książce udzielają odpowiedzi na te i inne pytania.

Kolejną zaletą publikacji jest obszerne spojrzenie na amerykańską i europejską scenę metalową. Bo w dużej mierze to nie jest książka tylko o Metallice, lecz o szeroko pojętym heavy metalu. O narodzinach trash metalu, death metalu, doom metalu i innych. Oczywiście nie ma jednoznacznej opinii na temat konkretów powstania tych gatunków, co niejednokrotnie podkreślają w publikacji muzycy zespołów reprezentujących dany gatunek. Niemniej jednak dzięki tym wypowiedziom czytelnik ma okazję obserwować w jaki sposób ewoluował ten rodzaj muzyki. A była to dość kręta droga, którą podążyło wiele zespołów, lecz nie wszystkim udało się ją pokonać.

Autor podjął się też dość trudnego zadania, jakim jest ocena całej dyskografii zespołu. Jest to oczywiście jego własna ocena, z którą czytelnicy publikacji wcale nie muszą się zgadzać. McIver, jak niejednokrotnie podkreśla, jest starym fanem Metalliki. Najbardziej podobają mu się pierwsze albumy, w których słychać prawdziwe trash metalowe brzmienie. Inni miłośnicy zespołu mogą mieć zupełnie inne zdanie, lecz w żaden sposób nie umniejsza to strony merytorycznej książki.

W publikacji znaleźć można rozdziały zatytułowane Prawda, w których autor mierzy się z mitami, jakie przez lata narosły wokół zespołu. Część z nich obala, niektóre potwierdza. Dotyczą one zarówno składu personalnego zespołu, jak i podjętych przez nich decyzji oraz wydanych albumów. Ponadto niektóre postawione przez McIvera tezy skłaniają do myślenia: jak potoczyłaby się muzyczna kariera zespołu, gdyby w 1986 roku Cliff Burton nie zginął w wypadku?

Podsumowując: Metallica. Bez przebaczenia to rewelacyjnie napisana, rzetelna nieautoryzowana biografia zespołu. Autor prześledził historię zespołu od momentu jego założenia do roku 2009. Polskie wydanie książki zostało uzupełnione o posłowie autorstwa tłumacza, Roberta Filipowskiego, w którym opisane zostały wydarzenia z lat 2009–2014. Publikację polecam przede wszystkim fanom Metalliki, jak i osobom lubiącym solidnie napisane, niczego nieukrywające biografie.

www.inrock.pl
Za możliwość prześledzenia historii Metalliki
serdecznie dziękuję Wydawnictwu In Rock!

15 komentarzy:

 1. Zdecydowanie to nie jest pozycja dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja Metallici kompletnie nie znam, a ponadto nie spodziewałem się, że Ty jesteś fanką trash metalu :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiem tak: nie ograniczam się przy wyborze muzycznych gatunków ;)

   Usuń
 3. Mój chłop z pewnością chciałby mieć tą książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Aaaa, chętnie przeczytam! A coś czuję, że i córka by mi tę lekturę podkradła :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Macie dobry gust muzyczny, ba!, bardzo dobry! ^^

   Usuń
 5. Nie interesuje się zbytnio jednym gatunkiem muzycznym, ale wydaje mi się, że nie zgrzeszyłabym czytając tą biografię. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może akurat by Ci się spodobała? :)

   Usuń
 6. Kiedyś słuchałam tej muzyki i chętnie poczytałabym na temat zespołu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro Metalliki słuchałaś, to myślę, że książka o nich by Ci się spodobała :)

   Usuń
 7. Pomimo tego, że słucham sporo ciężkiej muzyki, to jakoś w Metallice nigdy się nie zakochałam. Wiadomo, klasyka, grają dobrze, ale akurat mnie nie porwali, lubię pojedyncze utwory. Myślę, że jednak ta książka by mnie zaciekawiła, szczególnie, że mowa nie tylko o zespole, co również by mnie zaciekawiło, ale też o muzyce. Może po prostu chodzi o to, że w tych klimatach większość podobnych publikacji by mnie zainteresowała.
  Podoba mi się fakt, że pomimo tego, że autor jest fanem, jak piszesz świadomy jest faktu, że jego ukochany zespół nie jest ideałem i miewał gorsze momenty. Taka postawa bardzo mi się podoba ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to, że autor pisze o krytycznie jest jedną z największych zalet publikacji :) Nie wiem jak ma się sprawa z innymi publikacjami na ich temat, ale w tej czytelnik na pewno nie przeczyta tylko i wyłącznie peanów o Metallice :)

   Usuń
 8. Teeee, myślałam, że dodawałam komentarz tu
  o.0
  No nic, w każdym razie wiedz, ze tak mnie zachęciłaś tą opinią, ze kupiłam koledze książkę o Metallice po raz drugi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Yay! Mam nadzieję, że kolega będzie prezentem zachwycony ;)

   Usuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (2) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Leszek Herman (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (21) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (29) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (134) Fantasy (52) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (1) Horror (39) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (11) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (45) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (15) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (1) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (35) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (38) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (1) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sedinum (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)