środa, 25 marca 2015

Morgan Rice, Przeznaczenie bohaterów

You’re in the army now

Morgan Rice, Przeznaczenie bohaterów
tytuł oryginalny: A Quest of Heroes
przekład: Michał Głuszak
cykl: Krąg Czarnoksiężnika tom 1
wydawnictwo: Feeria Young
data wydania: 18 marca 2015 r.
liczba stron: 350
ISBN: 978-83-7229-451-7
okładka: miękka

Morgan Rice jest popularną w Ameryce pisarką powieści młodzieżowych. Dotychczas spod jej pióra wyszły takie serie jak The Vampire Journals, The Survival Trilogy, The Vampire Legacy. Przeznaczenie bohaterów to pierwszy tom cyklu Krąg Czarnoksiężnika, który w oryginalnym wydaniu liczy sobie już siedemnaście tomów, a kolejne autorka ma w planach. O samej Morgan Rice nie mogłam znaleźć zbyt wielu informacji, toteż jej proza pozostawała dla mnie zagadką aż do momentu, w którym sięgnęłam po wyżej wspomnianą książkę. A jak wypadło to pierwsze spotkanie? O tym przeczytacie poniżej.

Thorgrin, nazywany przez wszystkich Thorem jest najmłodszym wśród czwórki braci. Z bliżej nieznanego powodu nie cieszy się miłością oraz bliskością swojej rodziny. Jego ojciec, który uważa chłopaka za odmieńca, już dawno zaplanował jego przyszłość. Thor ma zostać przy nim i po pewnym czasie przejąć jego gospodarstwo. Tymczasem chłopak ma inne marzenia: podobnie jak jego starsi bracia chce dołączyć do Legionu, który może otworzyć przed nim drogę do Srebrnych – elitarnego oddziału straży królewskiej. Choć zazwyczaj przyjmowani są tam tylko wysoko urodzeni synowie z dobrych rodów, to raz na kilka lat nadchodził Dzień Poboru, w trakcie którego członkowie straży objeżdżali prowincje w poszukiwaniu nowych rekrutów. Thor postanawia sprzeciwić się swemu ojcu i braciom, i wziąć udział w rekrutacji. Tym samym staje twarzą w twarz ze swoim przeznaczeniem, które na zawsze zmieni jego życie.

Przeznaczenie bohaterów to historia w stylu heroic fantasy napisana z myślą o młodym czytelniku. Jako że osobiście lubię od czasu do czasu przeczytać powieść dla młodzieży, to po wspomnianą wyżej książkę sięgnęłam chętnie. Ale nie jestem w pełni zadowolona z lektury.

Główny bohater, Thorgrin, to chłopak sympatyczny, szczery i oddany marzeniom. To właśnie one – oraz spotkanie z potężnym druidem – pchnęły go w stronę przeznaczenia. Wie, że dołączenie do Legionu wymagać będzie od niego ogromnego wysiłku zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Samo jego pochodzenie jest jednak zagadką, bowiem okazuje się, że chłopak dysponuje tajemniczymi mocami, które nieraz sprawią, że chłopak wyjdzie obronną ręką z kłopotów. Wszystko wskazuje, że zawdzięcza je swojej matce, lecz nie zostaje wspomniane o niej zbyt wiele. Być może autorka postanowiła rozszerzyć ten wątek w kolejnych powieściach, tutaj jednak została przedstawiona bardzo skromnie. Wracając do głównego bohatera, to choć to chłopak sympatyczny, to czasem drażni jego naiwność, choć i to można by mu wybaczyć, jako że ma dopiero czternaście lat i nieco inaczej postrzega świat.

Co do pozostałych bohaterów, to już sprawa ma się nieco inaczej. Są jednowymiarowi: do bólu dobrzy albo źli do szpiku kości. Sztuczni. Nie wzbudzają w czytelniku żadnych głębszych uczuć, pozostają obojętni. Chociaż nie, nie do końca. Irytował mnie Argon, wspomniany już druid, doradca króla. Postać z potencjałem, który niestety nie został wykorzystany. Na dobrą sprawę mogłoby go w ogóle w powieści nie być, a wydarzenia potoczyłyby się tym samym torem. Osoba króla też budziła moje zastrzeżenia, ale niestety nie opiszę ich Wam, bo musiałabym po prostu zaspoilerować książkę, a tego robić nie chcę.

Fabuła powieści jest nieskomplikowana, lecz niestety nieco schematyczna. Śledząc poszczególne wydarzenia łatwo jest się domyślić co się wydarzy później. Wiem, że książki dla młodszej młodzieży nie powinny być zbyt zagmatwane, ale ta z kolei wydaje mi się zbyt prosta pod kątem fabularnym. Liczę na to, że kolejne będą nieco bardziej zawiłe, a przez to i wciągające. Choć po początku Przeznaczenia bohaterów nie obiecywałam sobie wiele, to przyznam, że im bliżej końca powieści, tym czułam nieco większe zaciekawienie. Co prawda nie aż takie, by z zapartym tchem oczekiwać kolejnego tomu serii.

Podsumowując: pierwsza część cyklu Krąg Czarnoksiężnika to powieść dla młodszej młodzieży, która dopiero zaczyna swoją przygodę z literaturą fantasy. Czytanie Przeznaczenia bohaterów będzie im sprawiać przyjemność, a i kolejne rozdziały będą szybko przelatywać. Jeśli zaś chodzi o starszych czytelników, w szczególności tych, którzy z fantastyką są za pan brat, to lektura powieści Morgan Rice raczej nie przyniesie im satysfakcji. Chociaż kto wie, może jakiś miłośnik twórczości tej autorki się znajdzie. Zobaczymy.

Cykl Krąg Czarnoksiężnika:
| Przeznaczenie bohaterów | A March of Kings | A Fate of Dragons | A Cry of Honor |
| A Vow of Glory | A Charge of Valor | A Rite of Swords | A Grant of Arms |
| A Sky of Spells | A Sea of Shields | A Reign of Steel | A Land of Fire |
| A Rule of Queens | An Oath of Brothers | A Dream of Mortals | A Joust of Knights |
| The Gift of Battle | 

www.wydawnictwofeeria.pl
Dziękuję!

21 komentarzy:

 1. Brzmi trochę... nudno! Są tam jakieś artefakty, wrogowie do pokonania, jakieś stwory?! Cokolwiek! No bo biedny chłopiec, który robi wszystko, żeby spełnić marzenia, niekochająca rodzina, ciężkie szkolenie... to takie oklepane XD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Artefaktów nie stwierdziłam, a nie!, wróć, jest! Miecz zaklęty w skale jest. Serio, serio. Wrogowie są, ale póki co mało o nich wiadomo. Stwory też są, ale w znikomych ilościach.

   Usuń
  2. Po dzieciaku i imieniu Grimpow mam uraz do książek z małolatami XD

   Usuń
 2. Okładka obiła mi się o oczy i byłam bardzo ciekawa co czytelnicy powiedzą na temat powieści. Chyba sobie jednak daruję lekturę, ale znając mojego ojca, to on bardzo chętnie sięgnąłby po książkę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mogę Twojemu tacie polecić inne książki fantasy ;)

   Usuń
 3. I co narobiłaś? Teraz cały dzień będę przez Ciebie katować: https://www.youtube.com/watch?v=GXpF2xMlZyQ. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam się na przyszłość :) I polecam jeszcze tą wersję:
   https://www.youtube.com/watch?v=_6MgTQ-56P0
   ;)

   Usuń
 4. Eeee, chyba jestem już na to za stary. Niby też miałem kiedyś 14 lat, ale już za bardo nie pamiętam :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To było 7 lat temu... zalecam picie lecytyny.

   Usuń
  2. Tak, tak... Ja też co roku obchodzę "18-stkę" ;)

   Usuń
 5. Czekam na swój egzemplarz... ale jakoś nie mogę się doczekać. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Heroic fantasty to coś, co brzmi dla mnie totalnie egzotycznie. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdaje Ci się :) Mogłaś czasem mieć w ręce coś napisanego w tym klimacie, tylko o tym nie wiedziałaś ;)

   Usuń
 7. Przeczytałabym z czystej ciekawości. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też dobre podejście. Trzeba wyrobić własną opinię :)

   Usuń
 8. Ani ja niestety nie młodzież ani tym bardziej młodsza młodzież :( i teraz mi będzie smutno

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie smutaj się. Mój pesel twierdzi, że ja też już nie młodzież, ale lubię do czasu do czasu przeczytać książki dla takowej pisane :)

   Usuń
 9. A mogło być tak ciekawie i intrygująco :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mogło :) Ale kto wie, może kolejne tomy są ciekawsze? :)

   Usuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Bill Griffin (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (3) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) Genevieve von Petzinger (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Leszek Herman (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (22) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (30) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (136) Fantasy (53) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (2) Horror (40) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (12) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (48) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (17) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (2) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (36) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (38) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

#nauka (1) ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (2) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sedinum (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)