czwartek, 30 lipca 2015

Dan Simmons, Terror

Wieczny lód

Dan Simmons, Terror
tytuł oryginalny: The Terror
przekład: Janusz Ochab
wydawnictwo: Vesper
data wydania: 24 czerwca 2015 r.
liczba stron: 692
ISBN: 978-83-7731-177-6
okładka: miękka

Historia eksploracji rejonów arktycznych była ekscytująca, przynosiła chwałę jej uczestnikom, ale też wiązało się z nią ogromne niebezpieczeństwo. Niemniej jednak raz po raz podejmowano próby mające na celu przede wszystkim odkrycie nowych szlaków handlowych. Wiele z tych wypraw skończyło się tragedią i śmiercią całej załogi, a losy niektórych jednostek do dzisiaj nie są znane i stanowią szerokie pole do domysłów.

Terror Dana Simmonsa opowiada o ostatniej wyprawie arktycznej sir Johna Franklina, doświadczonego dowódcy, który miał swój udział we wcześniejszych ekspedycjach organizowanych przez brytyjską Admiralicję. W 1845 roku Franklin stanął na czele floty – składającej się z dwóch statków: „Erebusa” i „Terroru” – której zadaniem było odnalezienie Przejścia Północno-Zachodniego. Nie powrócił z niej żaden z blisko stu trzydziestu marynarzy.

Inspiracją dla Dana Simmonsa do opisaniu ostatnich chwil nieudanej wyprawy sir Johna Franklina, była krótka wzmianka o niej w książce sir Raulpha Fiennesa, Race to the Pole: Tragedy, Heroism, and Scott’s Antarctic Quest. Brak poszlak, jakichkolwiek dokumentów dotyczących wydarzeń jakie miały miejsce na „Erebusie” i „Terrorze” – przy czym wrak drugiego statku do tej pory nie został znaleziony – sprawił, że pisarz postanowił stworzyć swoją wersję zdarzeń, które mogły przyczynić się do tragedii obu okrętów.

Wydarzenia opisane w powieści czytelnik poznaje z kilku punktów widzenia, co sprawia, że obraz tego, co mogło spotkać uczestników wyprawy arktycznej jest pełniejsze. Na pierwszy plan wybija się jednak postać komandora Coziera, dowódcy „Terroru”. Choć ma problemy natury alkoholowej oraz cierpi zawód miłosny, to jest kompetentny, doświadczony i potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji. Można uznać, że jego spojrzenie jest w powieści wiodące, a pozostałe rozdziały, w których zabierają głos pozostali członkowie załogi, czyli między innymi sir John Franklin, Harry Goodsir, Blanky czy John Irving stanowią jego uzupełnienie.

Z początku czytelnik może napotkać drobne problemy związane z chronologią przedstawionych wydarzeń, jako że w pierwszych rozdziałach autor zdecydował się na zastosowanie dwu linii czasowych: z początków wyprawy i późniejszej, kiedy to oba okręty utknęły w lodzie. Można więc mieć do czynienia z sytuacją, kiedy w jednym rozdziale opisane zostaje zdarzenie, którego przyczyny odbiorca poznaje dopiero kilka rozdziałów później. Choć zazwyczaj przeszkadzają mi takie rozwiązania, to w przypadku Terroru nie stanowiły dla mnie żadnego kłopotu, a wręcz przeciwnie – potęgowały napięcie.

To, co może przeszkadzać niektórym czytelnikom, jest mnogość szczegółów, którymi autor uzupełnił swoje dzieło. Począwszy od budowy i opisów poszczególnych pomieszczeń na okręcie, przez krajobrazy lodowej pustyni po specyfikę żeglarskiego życia. W mojej opinii jednak dodały one realizmu opowiadanej historii oraz oddają charakter tamtego okresu.

Terror Dana Simmonsa jest rasową powieścią grozy, opartą na prawdziwych wydarzeniach. Atmosfera powieści jest gęsta, momentami wręcz duszna, a przy tym intrygująca i wciągająca. Czytelnik wie, że nad załogami obu statków wisi nieuchronne fatum. Ich sytuacja, w momencie gdy okręty zostają uwięzione na kilka lat w lodzie, jest niemalże beznadziejna. Zapasy węgla i żywności kurczą się, a znikąd nie można oczekiwać pomocy. Marynarze są otoczeni przez tysiące ton twardego jak skała lodu, a na dodatek coś – diabeł, bestia, potwór – zaczyna atakować i zabijać członków załogi.

Nie jest to powieść o honorze, odwadze i walce z prastarym złem. To historia, w której prym wiedzie instynkt przetrwania, upadek moralności i dojmujące uczucie samotności o niemal klaustrofobicznym charakterze. Dodatkowo pojawia się w nim tematyka kanibalizmu i idea, według której „przetrwają tylko najsilniejsi”. Przerażająca wizja, tym bardziej że odkrycia w rejonie Arktyki potwierdzają te praktyki.

Dużym plusem najnowszego wydania jest posłowie autorstwa doktora habilitowanego Grzegorza Rachlewicza, w którym przedstawia on pokrótce historię odkryć i podboju rejonów podbiegunowych oraz przybliża warunki tam panujące. Drugim niezwykle pozytywnym elementem są rozliczne ilustracje, ryciny i zdjęcia przedstawiające zarówno znamienite osobowości, które odcisnęły swój ślad w historii odkryć polarnych. Plany statków, odnalezione artefakty, obrazy czy wreszcie najnowsze znalezisko – dzwon z „Erebusa”. Wszystko to niesamowicie wpływa na odbiór wydarzeń opisanych w powieści.

Jedyne, do czego mogłabym się przyczepić to fakt, że Terror został wydany w miękkiej oprawie. Książka jest gruba, w większym formacie niż standardowe wydanie, co powoduje, że grzbiet się zagina. Przy jednokrotnej lekturze jeszcze nie jest źle, ale domyślam się, że przy kolejnych wyglądać on będzie coraz gorzej. A szkoda, bo to naprawdę rewelacyjna powieść, do której warto i chce się wracać.

Terror Dana Simmonsa to książka, która mrozi krew w żyłach nawet w upalne dni. Mimo dusznej atmosfery jest w niej coś, co sprawia, że trudno się od niej oderwać. Polecam gorąco!

 www.kostnica.com.pl
Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję
portalowi Kostnica!

19 komentarzy:

 1. Marzę o tej powieści. Im więcej pozytywnych recenzji, tym moja obsesja większa :) Jestem przekonana, że będę "Terrorem" zachwycona, już czuję tę atmosferę zagrożenia i beznadziei, jaka z pewnością opanowała bohaterów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiem Ci, że to piękna obsesja ;)

   Usuń
  2. Przynajmniej nie jest niebezpieczna :)

   Usuń
 2. Cieszę się, że czeka na półce na przeczytanie :)
  Moje-ukochane-czytadelka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ah, te emocje! :) Przyjemnej lektury życzę :)

   Usuń
 3. Ooo, skoro są rysunki i ilustracje, to znaczy, że w nowym wydaniu troszkę poprawiono stylówkę :D A miękka okładka była też w tym poprzednim, z którym ja miałem do czynienia, więc nie ma co marudzić :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nazwałabym to raczej uzupełnieniem informacji, ale nalegać nie będę :P

   Usuń
 4. Nie czytałem nigdy Simmonsa, ale już mam zaklepany jego "Hyperion" w artefaktach od MAGa, także liczę na wiele, bo wszyscy go sobie chwalą. Jak piszesz, że "Terrror" mrozi krew w żyłach to muszę sie przekonać :) A okładka przypomina obraz C.D. Friedricha

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okładkę zdobi szkic Owena Stanleya, przedstawiający HMS Terror właśnie, podczas wyprawy z lat 1836-1837 :)
   A "Hyperion" też chcę przeczytać, podobnie jak "Ilion".

   Usuń
 5. To może być ciekawa pozycja :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W mojej opinii to nawet bardzo ciekawa pozycja :)

   Usuń
 6. Lubię tajemnice. Na ziemi jest jeszcze tyle niezbadanych do końca miejsc na lądzie, jak i pod wodą. Chcemy stawiać kroki na innych planetach, a tak naprawdę nie znamy do końca samych siebie. Z tego co napisałaś to książka ukazuje nam rozwiązanie obu tych zagadek.

  Boże, znowu to zrobiłem, napisałem coś mądrego.

  OdpowiedzUsuń
 7. "Terror Dana Simmonsa jest rasową powieścią grozy, opartą na prawdziwych wydarzeniach". No i ja podziękuję. Nie lubię rzeczywistości :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywistość bywa bardziej przerażająca niż seria Lux ;)

   Usuń
  2. Łżesz! Nic nie jest bardziej przerażające od serii Lux! Wiem, bo czytam i jestem tym przerażona...

   Usuń
 8. Jestem na... 90 stronie, a raczej nie jestem, a byłam. Bo jakiś czas temu przestałam czytać. Nie było źle, chociaż mnie nie porwała. Ale na pewno chciałabym za jakiś czas do niej wrócić, bo klimat miał :)

  OdpowiedzUsuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (2) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Leszek Herman (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (21) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (29) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (134) Fantasy (52) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (1) Horror (39) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (11) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (45) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (15) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (1) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (36) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (38) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (1) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sedinum (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)