piątek, 3 lipca 2015

Maurice Druon, Królowie przeklęci. Tom I

Władza jest pełna goryczy

Maurice Druon, Królowie przeklęci. Tom I
tytuł oryginalny: Les Rois maudits (Le Roi de fer; La Riene étranglée; Les Poisons de la couronne)
przekład: Adriana Celińska
cykl: Królowie przeklęci tom 1 (1–3)
wydawnictwo: Wydawnictwo Otwarte
data wydania: 3 czerwca 2015 r.
liczba stron: 720
ISBN: 978-83-7515-367-5
okładka: twarda

Kiedy w zapowiedziach wydawniczych kilka miesięcy temu zobaczyłam tytuł Królowie przeklęci. Tom I wiedziałam, że to książka dla mnie. Choć wcześniej historia wojny między dynastami Kapetyngów i Plantagenetów szczególnie bliska mi nie była, to z ogromnym zaciekawieniem się w nią zagłębiłam. I teraz, kiedy jestem już po lekturze, muszę powiedzieć, że to jedna z najlepszych powieści jaką miałam okazję przeczytać w tym roku.

Francja roku 1314. Na tronie zasiada Filip IV Piękny. Od siedmiu lat toczy się proces templariuszy, oskarżonych między innymi o herezję, świętokradztwo i czary. W jego wyniku przywódcy zakonu zostają skazani na śmierć na stosie. Wśród nich jest Jakub de Molay, ostatni wielki mistrz. Na chwilę przed śmiercią odrzuca wszystkie wymuszone na nim zeznania i rzuca klątwę na króla Filipa Pięknego, papieża Klemensa V i strażnika pieczęci Nogareta, przepowiadając, że umrą w ciągu roku po jego śmierci.

Tymczasem w Anglii do królowej Izabeli, żony króla Edwarda II i córki Filipa IV Pięknego dochodzą plotki, iż jej bratowe, Małgorzata, Blanka i Joanna, są bliskie zyskania miana książęcych wszetecznic. Chcąc zadbać o dobro swojego nazwiska oraz widząc w tym okazję do swego rodzaju zemsty, Izabela wraz ze swoim kuzynem Robertem d’Artois, decydują się zebrać miażdżące dowody i przedstawić je królowi Filipowi. Tym samym nieświadomie przyczyniają się do wojny między Anglią i Francją, która przejdzie do historii jako wojna stuletnia.
Zapadła cisza, która podzieliła świat na dwie części. Z jednej strony stali król Francji i królowa Anglii, dwór, możni panowie, dwa królestwa, a z drugiej trzy schwytane w sidła winowajczynie, dla których zaczynał się długi koszmar.
Królowie przeklęci. Tom I to wznowione wydanie znanego już w Polsce cyklu o tej samej nazwie. W skład niniejszej pozycji wchodzą trzy tytuły: Król z Żelaza, Zamordowana królowa i Trucizna królewska. W poprzednich latach można było je zakupić w osobnych tomach, lecz teraz Wydawnictwo Otwarte, które wydało ten zbiór, wyszło niejako naprzeciw potrzebom czytelników – i ich portfeli – bowiem w jednej książce dostaje się trzy, a cena pozostaje ta sama. Jako nałogowy czytelnik, który kupuje powieści w ilościach masowych, naprawdę doceniam ten gest. Pierwszy duży plus.

Historia przedstawiona słowami Druona jest porywająca. Czytelnik zapoznaje się z dworem królewskim Francji, jego strukturą i zwyczajami. Choć dla wielu osób jest to bardzo często najmniej interesująca część dziejów, to w Królach przeklętych została ona ukazana w ciekawy sposób, przede wszystkim dzięki postaciom pojawiającym się na stronach powieści. W tym przypadku uwaga kieruje się przede wszystkim na króla Filipa IV Pięknego. Obecnie pamiętany jest przede wszystkim jako władca, który przyczynił się do zniszczenia zakonu templariuszy, łasy na zgromadzone przez nich złoto, które zapełniłoby skarbiec królewski. Choć był monarchą surowym, a podejmowane przez niego działania nieraz były okrutne, to jego panowanie było okresem zmniejszenia samowoli możnowładców, umacniania potęgi Francji i wielu reform prawnych. Lecz wraz ze śmiercią Filipa IV Pięknego całe jego starania poszły na marne, a do walki o władzę przystąpiły dwa ugrupowania: wielkich feudałów i wiernych zmarłemu królowi legistów. Na tronie zasiadł jego najstarszy syn, Ludwik X, nazywany Kłótliwym. Był on władcą niedojrzałym, swarliwym i nieprzygotowanym do swojej roli. Jego panowanie stało się początkiem upadku dynastii Kapetyngów.
Motorem działań ludzi dzierżących władzę jest przede wszystkim chęć wpływu na kształt świata i na wydarzenia oraz potwierdzenie własnych racji. Bogactwa, zaszczyty, tytuły są w ich oczach tylko środkami zbliżającymi do celu. De Marigny i Walezjusz byli właśnie takimi ludźmi.
Postacie historyczne pojawiające się w Królach przeklętych zostały przedstawione w sposób bardzo szczegółowy i żywy. Głęboki rys psychologiczny sprawia, że czytelnik widzi jakie motywy kierują ich działaniami oraz targające nimi emocje i uczucia. Co ciekawe nie ma wśród nich postaci krystalicznie czystych oraz bezbrzeżnie złych. Autor uniknął jednoznacznej kategoryzacji bohaterów, nie narzuca swojej woli, dzięki czemu odbiorca samodzielnie może stwierdzić w jaki sposób przyczynili się do trudnej sytuacji w państwie oraz określić uczucia w stosunku do nich. Oczywiście, są wśród bohaterów pojawiających się na stronach powieści, co do których wie się, że nie kierują nimi szlachetne pobudki, lecz zemsta czy zgubna namiętność, lecz zarazem poznaje co nimi powodowało, choć nie zawsze są to usprawiedliwione działania.

Powieść jest wielowątkowa, co w połączeniu z dużą ilością pojawiających się w niej bohaterów, oczami których widzi się przebieg poszczególnych wydarzeń, sprawia, że czytelnik dostaje pełen obraz sytuacji politycznej i gospodarczej XIV-wiecznej Francji. Odbiorca poznaje analizę sytuacji oraz jej możliwe konsekwencje z kilku różnych punktów widzenia, co daje mu pogląd na opisane wydarzenia i snucie własnych przypuszczeń.
Nawet jeśli jesteśmy karani za fałszywe grzechy, zawsze istnieje prawdziwy powód naszej pokuty. Każdy niesprawiedliwy czyn, nawet jeśli został popełniony w imię sprawiedliwości, niesie z sobą przekleństwo.
Fakty historyczne zostały przedstawione z wyjątkową starannością, bez udziału autora w postaci jego własnych domysłów czy teorii. W pozytywny sposób wpływa to na odbiór pierwszego tomu Królów przeklętych. Ponadto dodatkowe, bogate źródło informacji, zarówno o postaciach, jak i wydarzeniach oraz codzienności, stanowią rozliczne noty biograficzne i historyczne, a także drzewa genealogiczne Kapetyngów oraz Plantagenetów.
Cechą ludzi silnych nie jest to, że nie znają obaw i wątpliwości, które leżą w naturze człowieka, lecz to, że potrafią je szybciej przezwyciężyć.
Jedyną sprawą, do której mogłabym się przyczepić w całej książce, jest fakt, że autor w niektórych momentach lubi wyprzedzać fakty. O ile pod kątem historycznym może nie robi to dużej różnicy, jako że tą poznało się w szkole, lecz wtrącenie typu: „I choć nie zdawali sobie z tego sprawy, ich drogi już nigdy nie miały się skrzyżować” nieco przeszkadzały w lekturze, odbierając jej nieco emocji. I to byłaby jedyna rzecz, jedyne ale, jakie napotkałam w trakcie lektury.

Królowie przeklęci. Tom I to fantastycznie napisana historia. Pełna spisków, zdrad, namiętności, wojen i morderstw. Oszustwa, kłamstwa i usilne dążenie do władzy – to wszystko można w niej znaleźć. Wielowątkowość i mnogość postaci oraz piękny język powieści sprawiają, że trudno oderwać się od lektury. Książka została wydana starannie i pięknie, aż ręce same wyciągają się w jej stronę. Polecam gorąco wszystkim, nie tylko miłośnikom historii.

Cykl Królowie przeklęci:

www.otwarte.eu
Za możliwość przeczytania powieści serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Otwarte!

17 komentarzy:

 1. To wyprzedzanie faktów, to świetny zabieg, tylko trzeba umieć nim "grać". Póki co najlepiej ogarnia to King - czasem jego stosowanie w powieściach mistrza naprawdę wywołuje ciarki na skórze. Swoją drogą fajnie, że w końcu coś historycznego. Nie jest to może mój ulubiony okres, czy nawet region, ale miło taką książkę zobaczyć. Może kiedyś się skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie mówię, że Druonowi źle wyszło wyprzedzanie faktów, tylko że mi nie do końca się to podobało, bo jednak wolę żyć w "nieświadomości" i nie wiedzieć co wydarzy się później.

   Usuń
 2. Łkam z żalu, że jeszcze tej książki nie mam, ale będę miała całą serię, choćbym miała zbankrutować! Wiedz, że zazdroszczę Ci potwornie ;)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będą trzy książki ;) Ale może uda Ci się je gdzieś dorwać bez wizji bankructwa ;)

   Usuń
 3. Jak tylko znajdę czas na rozpoczęcie kolejnej serii, to sięgnę właśnie po opisywną przez Ciebie książkę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam tyle serii pozaczynanych i nieskończonych, że aż strach myśleć ;)

   Usuń
 4. Czy Ty wiesz, jak okrutnie zazdroszczę Ci posiadania tej książki??

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam cykl, a już najlepiej wspominam przypisy, wspaniale systematyzowały nabywana wiedzę historyczną (przynajmniej w moim wydaniu w serii Spectrum, mam nadzieję, że w tej wersji nie zniknęły)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przypisy są w bardzo dużej ilości i na dodatek niezmiernie szczegółowe. To, co mi się podobało, to fakt, że odnoszą się do różnych aspektów życia w średniowiecznej Francji, np do tego jak działały szpitale w tamtym czasie i czym był sekwestr.

   Usuń
 6. Chyba warto po nią sięgnąć. Wątek przypomina trochę "Grę o Tron" :)
  www.oczytane.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. GRRM w rozlicznych wypowiedziach wspomina, że seria "Królowie przeklęci" miała na niego duży wpływ podczas pisania "Pieśni Lodu i Ognia". W tym wydaniu "Królów..." jest nawet autorem przedmowy.

   Usuń
 7. Pierwsze słyszę o tym cyklu, ale zainteresowałaś mnie ;)
  Pozdrawiam i zapraszam do wyzwania Książkowe Porządki!
  http://littledecoy7.blogspot.com/2015/07/ksiazkowe-porzadki-czyli-wakacyjne.html#comment-form

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że zwróciłam Twoją uwagę na ten tytuł :)

   Usuń
 8. Mimo,,ze z historii byłam kompletnie zła, co tu dużo mowić, historii niecierpialam, przeczytałam ta ksiazke z dużym zainteresowaniem i w zawrotnym tempie :) powieść jest super :)

  OdpowiedzUsuń
 9. A czy coś wiadomo kiedy ukaże się ciąg dalszy tego cyklu, czyli "Prawo mężczyzn", "Wilczyca z Francji" oraz "Lew i lilie"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te powieści pojawiły się w kolejnych tomach "Królów przeklętych", tj. tomie II i tomie III.

   Usuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Bill Griffin (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (3) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) Genevieve von Petzinger (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Leszek Herman (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (22) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (30) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (136) Fantasy (53) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (2) Horror (40) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (12) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (48) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (17) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (2) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (36) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (38) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

#nauka (1) ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (2) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sedinum (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)