poniedziałek, 19 października 2015

Joel Shepherd, Petrodor

Doskonałością jest światło, jednakże każde światło rzuca cień

Joel Shepherd, Petrodor
tytuł oryginalny: A Trial of Blood & Steel. Book 2: Petrodor
przekład: Jakub Steczko
cykl: Próba krwi i stali tom 2
wydawnictwo: Jaguar
data wydania: 25 września 2013 r.
liczba stron: 696
ISBN: 978-83-7686-176-0
okładka: miękka

Lubię powieści skomplikowane, z mnóstwem intryg i spisków, lecz muszę przyznać, że z prozą Joela Shepherda miałam problem. Niby dostałam to, czego chciałam, ale i tak trudno było mi odnaleźć się w przedstawionym przez autora świecie. Lecz kiedy już wszystko sobie poukładałam, z zainteresowaniem zaczęłam obserwować perypetie głównej bohaterki. Dlatego też za lekturę Petrodoru wzięłam się dość szybko po Sashy, by nie uronić niczego z zapamiętanej historii, która zdążyła mnie mocno zaintrygować.

Bunt, na czele którego stanęła Sasha, został stłumiony. Jego uczestnikom zagwarantowano, że nie poniosą konsekwencji, lecz księżniczka została skazana na banicję. Opuściła Lenayin i podążyła za swoim nauczycielem Kesslighiem do Petrodoru. Nie jest jej jednak dane spokojne życie. W powietrzu wisi ryzyko zbrojnego najazdu na Saalshen-Bacosh i wojna z pokojowo nastawionymi Serrinami. Kierujący się ich naukami Nasi-Keth stara się powstrzymać petrodorską arystokrację przed podjęciem działań. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy do konfliktu włącza się podburzający biedotę kler...
My nie walczymy w imieniu przekonań, za króla, bogactwo czy też o ziemie. Walczymy o przetrwanie. I nie zawiedziemy.
Akcja drugiego tomu serii Próba krwi i stali rozpoczyna się kilka miesięcy po zakończeniu wydarzeń z Sashy. Ogólne założenia fabuły są podobne do poprzedniej części: wojna na tle religijnym, mająca odwrócić uwagę od spraw politycznych i najazdów na sąsiednie prowincje, choć w przypadku Petrodoru na pierwszy plan zdecydowanie wybijają się kwestia władzy. Władzy, której zdobycie wymaga często ulic spływających krwią tych znaczących dla arystokracji najmniej – biedoty z Doków.

Tym razem o wiele łatwiej było mi zagłębić się w lekturze. Nie przeraziła mnie szczegółowość autora oraz mnogość postaci pojawiających się na kartach powieści. Większość z nich znałam z Sashy, więc spamiętanie imion nowych bohaterów nie stanowiło dla mnie wyzwania. W Petrodorze znalazłam więcej informacji na temat, który zaintrygował mnie w pierwszym tomie cyklu, czyli Serrinów. Pojawiają się już od pierwszego rozdziału i stanowią istotną część fabuły. Opisano charakterystyczne cechy ich kultury, życia społecznego oraz podkreślono istotne różnice między nimi a ludźmi. Był to o tyle konieczny zabieg, że wydarzenia w obu książkach wskazują na to, że akcja w kolejnych będzie przesuwać się coraz bliżej granic z Saalshenem, prowincją zamieszkaną przez Serrinów.
W Petrodorze cel może uświęcić każdą zbrodnię, jeśli okaże się wystarczająco zyskowny.
Petrodor to powieść wielowątkowa, ale nie wszystkie intrygi przeplatają się ze sobą. Są to historie rozbudowane, dające czytelnikowi szerszy obraz wydarzeń. Choć w dalszym ciągu główna oś akcji skupia się wokół Sashy, to w tym tomie historia została przedstawiona też z punktu widzenia innych bohaterów. Wśród nich znaleźli się Serrini ze swoją przywódczynią Rhillian, siostra Sashy Alythia, którą wydano za mąż za potomka jednego z potężnych petrodorskich rodów. Duże znaczenie w powieści mają też wątki Jaryda i Sofy, mimo iż miejscem ich akcji nie jest Petrodor. W dalszym ciągu obecność nauczyciela Sashy, Kessligha, jest słabo zaznaczona. Jego postać została zredukowana do minimum i pojawia się sporadycznie.

Wraz z rozwojem wydarzeń widać zachodzącą w głównej bohaterce zmianę. Choć w dalszym ciągu jest pyskata, uparta, drwiąca z konwenansów i czasami po prostu wkurzająca, to zaczyna inaczej spoglądać na sytuację, w jakiej się znalazła. Coraz głośniej wyraża własne opinie, często w żaden sposób niepokrywające się z przyjętymi normami. Jej działania sprawiają, że wrogowie stają się przyjaciółmi, a z tymi, którym ufała, dzielą ją różnice światopoglądowe. Mimo iż Sasha jest typową kobietą czynu, to teraz częściej się zatrzymuje i myśli o pobudkach pchających ją w danym kierunku. Wszystkie te okoliczności sprawiają, że protagonistka z każdym kolejnym rozdziałem staje się postacią, przed którą nie ma prostych wyborów bez konsekwencji.

Trzeba też przyznać autorowi, że potrafił wypełnić swoją historię bohaterami drugo- i trzecioplanowymi, bowiem nawet ci, którzy nie ogrywają w powieści większej roli, zostali oddani dość szczegółowo. Nie stanowią tylko tła, są pełnowymiarowi, z charakterem i przeszłością. Przyznam, że bardzo rzadko spotykam się z podobnym zabiegiem u innych pisarzy.
– Problemem, Sasho, nie jest to, w co ktoś wierzy. Verentyjczycy, poganie, lisańczycy, czciciele nieba, mistycy z kazerskich pustyń – to jedno i to samo, wszyscy posiadają jednakowy potencjał, by być źli lub dobrzy. Problemem nie jest to, w co wierzą. Problemem jest to, jak decydują się wierzyć.
Akcja powieści jest szybka, praktycznie nie staje w miejscu, przenosząc czytelnika od jednego wydarzenia do drugiego i tym samym zmuszając do ciągłego skupienia i bacznego obserwowania wydarzeń. Podobnie jak w Sashy, w Petrodorze znaleźć można sporo fragmentów batalistycznych. Jest ich znacznie mniej niż w pierwszym tomie Próby krwi i stali, lecz w dalszym ciągu wystarczająco dużo, by przyciągnąć uwagę czytelników lubiących powieści z dużą ilością naturalistycznych scen walki.

Petrodor to blisko 700-stronicowa pełna akcji powieść. Jej karty wypełniają spiski, zdrady, bunty i wojny polityczne prowadzone pod pretekstem wojny religijnej, które będą rozwijane w pozostałych dwóch tomach serii. Pełnokrwiści bohaterowie i wielowątkowość sprawiają, że opowiedziana historia wciąga czytelnika, choć muszę zauważyć, że ze względu na szczegółowość wymaga sporo czasu. Nie jest to książka, którą można pochłonąć w jeden weekend, ale jej lektura zdecydowanie jest w stanie zapewnić odbiorcy mnóstwo dobrych chwil.

Cykl Próba krwi i stali:
| Sasha | Petrodor | Tracato | Azyl |

 www.efantastyka.pl
Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję
portalowi eFantastyka.pl!

8 komentarzy:

 1. Ja próbowałam sięgnąć za ten cykl, ale wymiękłam przy niecałych stu stronach. Nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Początek jest zagmatwany, ale jak się przez niego przebrnie, to potem się już dobrze czyta.

   Usuń
 2. Jak ja to kocham. Powiedz dwa razy o tym samym używając innych słów i ciesz się przydomkiem "Mądry" :)

  Z tomu pierwszego (Sasha):
  Gdybyś jak ja, widziała tak wielu ludzi zabitych, a wszystko z tego powodu, że jeden wierzy w to, a drugi w tamto, nie uważałabyś tego za tak nieszkodliwe. Opowieści i legendy są zabawne, ale przekonania, Sasho, przekonania bywają niebezpieczne. Uważaj, w co wierzysz, wiara bowiem jest znacznie groźniejsza od mieczy.

  Teraz (Petrodor):
  – Problemem, Sasho, nie jest to, w co ktoś wierzy. Verentyjczycy, poganie, lisańczycy, czciciele nieba, mistycy z kazerskich pustyń – to jedno i to samo, wszyscy posiadają jednakowy potencjał, by być źli lub dobrzy. Problemem nie jest to, w co wierzą. Problemem jest to, jak decydują się wierzyć.

  Stanowczo za długa książka :) Wydaje się tak poważna, że aż nudna. Jestem za głupia na to.

  OdpowiedzUsuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Bill Griffin (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (3) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) Genevieve von Petzinger (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Leszek Herman (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (22) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (30) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (136) Fantasy (53) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (2) Horror (40) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (12) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (48) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (17) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (2) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (36) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (38) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

#nauka (1) ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (2) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sedinum (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)