sobota, 3 października 2015

Joel Shepherd, Sasha


Cenić chaos to cenić życie

Joel Shepherd, Sasha
tytuł oryginalny: Sasha
przekład: Jakub Steczko
cykl: Próba krwi i stali tom 1
wydawnictwo: Jaguar
data wydania: 8 maja 2013 r.
liczba stron: 680
ISBN: 978-83-7686-175-3
okładka: miękka

Zanim sięgnęłam po Sashę, nazwisko Joela Shepherda było mi całkowicie nieznane. Ten pochodzący z Australii pisarz jest autorem sześciotomowego cyklu powieści science fiction, Cassandra Kresnov, który nie został wydany w naszym kraju. W Polsce czytelnicy mogli zapoznać się z jego prozą dopiero wraz z ukazaniem się drugiej serii książek, tetralogii Próba krwi i stali.

Z pochodzenia Sashandra jest księżniczką, córką panującego nad Lenayin króla Torvaala, lecz nie ma to dla niej większego znaczenia. Od ponad dwunastu lat wiedzie życie z dala od dworu, w spokojnym miasteczku Baerlyn, jako uczennica legendarnego wojownika Kessligha Cronenverdta. Jej dni wypełnia nauka svaalverdu – niezwykle wymagającej sztuki walki pochodzącej z Saalshenu – połączona z zagłębianiem się w filozofię Nasi-Kethu i opieką nad końmi. Jednakże coraz więcej znaków wskazuje na to, że jej bezpieczne i pozbawione niepokojów życie ulegnie całkowitej zmianie. Wszystko przez narastające napięcie między dwoma najważniejszymi grupami wyznaniowymi: verentyjczykami i goeren-yai. Nadciąga wojna, a przeznaczenie pchnie Sashę w centrum wydarzeń...
Gdybyś jak ja, widziała tak wielu ludzi zabitych, a wszystko z tego powodu, że jeden wierzy w to, a drugi w tamto, nie uważałabyś tego za tak nieszkodliwe. Opowieści i legendy są zabawne, ale przekonania, Sasho, przekonania bywają niebezpieczne. Uważaj, w co wierzysz, wiara bowiem jest znacznie groźniejsza od mieczy.
Sasha to tom rozpoczynający tetralogię high fantasy zatytułowaną Próba krwi i stali. Wśród rekomendacji zamieszczonych na okładce książki przeczytać można o jej podobieństwie do bestsellerowej sagi Pieśń Lodu i Ognia George’a R.R. Martina. Przyznam szczerze, że podobne porównania drażnią mnie tym, że marketingowcy próbują zbudować sobie grono odbiorców, bazując na popularności innego cyklu fantasy. Ale marketing rządzi się swoimi prawami, a czytelnicy pokochają książkę bez względu na to czy jest zbliżona stylem do innej.

Głównym motywem przewijającym się przez całą powieść – a prawdopodobnie i cykl – jest wojna na tle religijnym i to, jakie szkody może wyrządzić. W Lenayin, gdzie rozgrywa się akcja Sashy, dominują dwa wyznania. Goeren-yai oddają cześć dawnym duchom, związanym z naturą. Wiara ta praktykowana jest przede wszystkim przez ludność zamieszkującą tereny wiejskie. Po drugiej stronie stoją pochodzący głównie z miast verentyjczycy, wyznający wiarę w bogów nizinnych. Istnieje też i trzecia droga, Nasi-Keth, kierujący się filozofią pochodzącą z odległego Saalshenu. Jest to religia unikająca konfliktów, opierająca się na doświadczeniu, nie kanonach wiary. Goeren-yai stanowią mniejszość wśród rządzących poszczególnymi prowincjami, zaś verentyjscy lordowie w imię obrony swojej świętej religii pragną wytępić „pogan”. Zadanie to wydaje się o tyle łatwe, że czczący duchy są z różnych powodów ze sobą skłóceni i trudno byłoby im zjednoczyć się w obliczu niebezpieczeństwa.
Kontrast, kiedy stali tak obok siebie, zmroził Sashy krew w żyłach; oto dwie połówki Lenayin, verentyjczycy oraz goeren-yai, rozdzieleni podobnie morderczą nienawiścią. Módl się, aby ten płomień nie rozniósł się na cały kraj. Módl się, pomyślała, do bogów lub duchów; którzykolwiek raczą posłuchać.
Już od samego początku powieści czytelnik zasypywany jest całym mnóstwem imion, nazwisk i innych nazw własnych. Choć na wstępie książki autor umieścił mały glosariusz dotyczący postaci, to nie do końca jest on pomocny. Owszem, pomaga się rozeznać w tym, kto jest kim, ale nie znajdzie się w nim wielu słów, które pojawiają się w tekście. Z czasem można domyślić się ich znaczenia, ale między innymi z tego powodu pierwsze strony nie sprawiają, że lektura jest łatwa i przyjemna.

Fabuła Sashy rozwija się szybko i jest w niej dużo zwrotów akcji, lecz muszę przyznać, że początkowe rozdziały w ogóle mnie nie wciągnęły. Dopiero w okolicach sto pięćdziesiątej strony historia zaczęła mnie żywo interesować. Wątki poboczne zaczęły się rozrastać, a rozliczne intrygi gmatwać. O ile początkowo często odkładałam książkę na bok, tak później trudno było mi się od niej oderwać. Dodatkowym plusem jest też w mojej opinii mnogość scen walki. Są niezwykle dynamiczne i nie sprawiają wrażenia wtórności, jak to bywa w niektórych lekturach. Opisy scen batalistycznych są plastyczne, naturalistyczne i krwawe.
Wszystko z powodu idiotycznej świętej wojny za wiarę, której połowa mieszkańców Lenayin nie wyznawała. A także ponieważ jej biedni ukochani poganie naprawdę stanowili skłóconą zgraję, dokładnie tak jak twierdzili wielmoże.
Przydałoby się napisać jeszcze kilka słów o tytułowej bohaterce. Sasha jest pyskata, momentami uciążliwa i nieco egoistyczna, lecz przy tym odważna, oddana i lojalna. Urodziła się jako verentyjka, większość swojego życia spędziła wśród goeren-yai, sama zaś podąża ścieżkami Nasi-Kethu. Nie chce pogodzić się z tym, że Lenayin pogrąża się w wojnie domowej, której podłożem jest religia. Widzi, jakie zagrożenie niesie ze sobą poszerzająca się władza arystokracji oraz obawia się wynikających z tego konsekwencji. Sasha ma trudny charakter, jest pełna sprzecznych emocji, które raz po raz budzą w niej wewnętrzne konflikty.

Podsumowując: Sasha to powieść dobra. Choć początkowo mnie nie wciągnęła, to później, wraz z rozwojem akcji, wzbudziła moje zainteresowanie. Pierwszy tom serii Próby krwi i stali jest ciekawie skonstruowany i wielowątkowy, co tylko zachęca do sięgnięcia po kolejne części cyklu, które zapewne w swojej treści rozwijać będą rozpoczęte w Sashy motywy. Zapowiada się intrygująco.

Cykl Próba krwi i stali:
| Sasha | Petrodor | Tracato | Azyl |

www.efantastyka.pl
Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję
portalowi eFantastyka.pl! 

10 komentarzy:

 1. Widzę, że to cechy takie typowe dla high fantasy - skomplikowane nazwy własne i trudne przebrnięcie przez początek :P Podoba mi się temat wojny na tle religijnym, do tego mój ulubiony gatunek - z chęcią ją przeczytam.
  Pozdrawiam,
  http://magiel-kulturalny.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Często z nazwami własnymi mam tak, że jak są długie i trudne do wymówienia, to sobie je "przerabiam" na swój sposób. Tylko potem muszę pamiętać, by ich nie przekręcić, kiedy zabieram się za pisanie recenzji ;)

   Usuń
 2. Seria zapowiada się całkiem interesująco :). Chętnie bym ją poznała.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie należę do osób, które zniechęcają się po kilku stronach, czasami do końca liczę na jakieś wow. Niestety nie zawsze się tego doczekuję. :)
  A serię będę miała na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też spotkałam się z takimi książkami, co do których liczy się, że coś się stanie na tej ostatniej stronie, w ostatniej linijce tekstu. I klapa :)
   Ale "Sasha" jednak ma swoje momenty. Trzeba tylko do nich doczekać ;)

   Usuń
 4. 680 stron, to jakieś przegięcie XD Do tego jakaś wojna na tle religijny,... ja pasuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co jeśli Ci powiem, że teraz czytam książkę, która liczy sobie ponad 800 stron? :P

   Usuń
  2. A ma chociaż jakieś obrazki? Jak nie, to powiem Ci tylko tyle:
   wszystkie dzieci nasze są...

   Usuń
  3. Tak się składa, że nie ma. Taki dziwny zbieg okoliczności.

   Usuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Bill Griffin (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (3) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) Genevieve von Petzinger (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Leszek Herman (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (22) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (30) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (136) Fantasy (53) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (2) Horror (40) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (12) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (48) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (17) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (2) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (36) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (38) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

#nauka (1) ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (2) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sedinum (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)