czwartek, 6 czerwca 2013

Jacek Piekara, Szubienicznik

Tajemnica w zagadce pośrodku sekretu

Jacek Piekara, Szubienicznik
cykl: Szubienicznik tom 1
wydawnictwo: Fabryka Słów, Wydawnictwo Otwarte
data wydania: 17 kwietnia 2013 r.
liczba stron: 457
ISBN: 978-83-7515-140-4
ocena: 4/6

Jacek Piekara należy do ścisłego grona moich ulubionych polskich pisarzy. Jego cykl obrazoburczych powieści o inkwizytorze Morimerze Madderdinie sprawił, że z każdą kolejną powieścią Piekarę lubiłam coraz bardziej i coraz chętniej sięgałam po jego książki, niekoniecznie związane z ukochaną serią. A trochę tych książek pan Piekara napisał... W kwietniu bieżącego roku wydana została kolejna powieść tego autora, zatytułowana Szubienicznik, zaś jej okładka przywodziła mi na myśl okładkę innej powieści Piekary, Charakternika. Czekając na kolejną książkę z cyklu Mordimer Madderdin, sięgnęłam po rzeczonego Szubienicznika i przeniosłam się w czasy Rzeczpospolitej szlacheckiej, do dworu pewnego zacnego szlachcica, który stanął przed nie lada zagwozdką...

Stolnik Hieronim Ligęza, właściciel majątku na Wielkopolsce. Wiedzie on ci spokojny żywot szlachcica co się zowie. To na trwające tydzień polowanie z waści przyjaciółmi wyjedzie, to sąsiadów odwiedzi niedalekich i pobawi u nich dni kilka, to znowu gości strudzonych pod swój dach przygarnie i godnie, po staropolsku, ugości. A że staropolska gościnność legendarną się stała, to nie ważne czy gość zapowiedziany czy zupełnie obcy, do majątku zajedzie. I jeden, i drugi napitek, jadło i odpoczynek u Ligęzy znajdzie. Ktoś właśnie z owej gościnności stolnika postanowił skorzystać i w jego imieniu zaprosił w gościnę do jego majątku dwu szlachciców. Nic ich nie łączyło z wyjątkiem jednego: obaj zostali ponoć listownie przez Ligęzę zaproszeni, obaj też skrywają tajemnice, które ponoć na dworze Ligęzy rozwiązane być mają. Ale kto ma być owym poszukiwaczem prawdy i egzekutorem sprawiedliwości? Na to miejsce zostaje wyznaczony podstarości Jacek Zaremba, znany jak cała Polska długa i szeroka tropiciel złoczyńców. Czy Zarembie uda się rozszyfrować kto jest autorem tajemniczych listów i jakie są jego zamiary?
My zawsze tacy jesteśmy. Zawsze tylko wykręty, każące tłumaczyć, czemu krew braterska się polała. Szkoda, że rozumu szlachta nasza nie ma tak prędkiego, jak ręki. Szkoda, że szablę woli na współobywateli wyciągać, zamiast na ościennych wrogach ostrze hartować, jak Pan Bóg przykazał.
Szubienicznik to powieść kryminalna osadzona w realiach Polski z końca XVII wieku. Muszę przyznać, że realia też są bardzo dobrze odwzorowane i ukazują Rzeczpospolitą szlachecką taką, jaka była, czyli pełną wewnętrznych sporów, gdzie szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie, a magiczne słowa liberum veto potrafiły rozwalić wszystkie plany i działania.
I takiż to smutny morał, waszmość panowie, że do tego właśnie nasza Rzeczpospolita zmierza, iż coraz krótsza robi się w niej droga od pałacu książęcego do burdelu.
Jednakże Polska tamtych czasów to też kraj niezwykle cenionej przez szlachtę wolności, w tym wolności wyznaniowej, z której skrzętnie korzystali przede wszystkim Żydzi i Ormianie, który ścigani w całej Europie, w Polsce zaznawali chwili wytchnienia i zyskiwali możliwość wolności wyznania.
To Polska w świecie okrutnego fanatyzmu i religijnej nietolerancji była ostoją wolności. Również, a może przede wszystkim, wolności myśli, gdyż szlachta tak wysoko ceniła każdy rodzaj wolności, iż nie wyobrażała sobie, by nie mogła również wybierać swobody modlenia się w jakiej jej się spodoba świątyni.
Nie będę jednak rozpisywać się o ówczesnych realiach, o nich poczytać możecie w wielu książkach historycznych poświęconych temu okresowi. Przejdźmy do książki.

Postacią centralną powieści jest podstarości łęczycki Jacek Zaręba, człowiek o prędkim umyśle (czego nie można powiedzieć o każdym szlachcicu czy nawet osobie sprawującej urząd publiczny) i, jeśli zachodzi taka potrzeba, równie prędkiej ręce. Jacek Zaremba, bliski przyjaciel stolnika Ligęzy, zostaje w równie tajemniczy sposób zaproszony na dwór przyjaciela, by, jak to ma się okazać, pomóc przy rozwiązaniu pewnych tajemniczych wydarzeń, które przybliżają (nie)zaproszeni goście stolnika.
– Nażreć się, napić i poswawolić, ot, cała filozofia panów braci – stwierdził zgryźliwie Zaremba – a o ojczyźnie i dobru państwa nie ma już komu pomyśleć.
Czy wiadomo o czym jest Szubienicznik? I tak, i nie. Bowiem jak się okazuje, jest to dopiero pierwszy tom powieści, który tak na dobrą sprawę jest tylko wprowadzeniem do całej farsy. Dlaczego tylko wprowadzeniem? Bo wiele wątków pozostaje niewyjaśnionych. Zostają nam przedstawieni bohaterowie i ich historie, które przywiodły rzeczonych do majątku stolnika Ligęzy, lecz nie znamy ich rozwiązania.

Muszę powiedzieć, że mnie osobiście to i zirytowało, i zaintrygowało jednocześnie, bo autor zakończył powieść nie wyjaśniając żadnej z historii, a moment owego zakończenia okazał się niezwykle zajmujący ze względu na pojawienie się nowych bohaterów. Teraz wypadałoby aby autor jak najszybciej wydał kolejny tom Szubienicznika, bo nagromadzenie osób i faktów w pierwszej części jest spore i jeśli kolejna część ukaże się w, powiedzmy, przyszłym roku, to wielu czytelników może się zniechęcić, nie będą bowiem pamiętać kto zacz z pierwszego tomu. Jak to jednak będzie, okaże się w czasie.

Jako że Szubienicznik to w dużej mierze powieść historyczna, to i język został dostosowany do opisywanych czasów. Sporo więc wyrażeń i sentencji łacińskich oraz archaizmów. Mi osobiście bardzo odpowiadał ten styl, który zresztą Piekara z powodzeniem stosował we wspomnianej już przeze mnie serii o Mordimerze Madderdinie.

Czy przeczytam jak zakończyło się dochodzenie w majątku stolnika Hieronima Ligęzy? Tak, mam jednak nadzieję, że nie będę musiała czekać na tom drugi nie wiadomo jak długo. Chociaż jeśli wcześniej wypadnie mi przeczytać najnowszy tom serii o Mordimerze Madderdinie, to wcale nie będę rozczarowana.

Cykl Szubienicznik:
| Szubienicznik | Szubienicznik: Falsum et verum |

28 komentarzy:

 1. Jacek Piekara już od dłuższego czasu mnie kusi, ale jakoś nigdzie nie mogę trafić na jego książki. Muszę się uważniej rozejrzeć i w końcu się zapoznać z jego twórczością :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Osobiście go polecam, w szczególności serię, którą w recenzji wielokrotnie wspomniałam ;)

   Usuń
 2. A mi z Piekarą nigdy nie było po drodze i... raczej nie będzie. Kryminał, fajnie, ale osadzony w dawnych czasach? E-e. Niestety, nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi za to z Piekarą zawsze jest po drodze ;)

   Usuń
 3. W sumie... może bym się w końcu zapoznała z książkami tego pana :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Kolejna recenzja "Szubienicznika", która utwierdza mnie w przekonaniu, że muszę go zdobyć:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będę czekać na Twoją opinię, po tym jak w końcu zdobędziesz ;)

   Usuń
 5. A ja zawsze myślałam, że Piekara to fantastyka. A mnie z fantastyką łączy tyle samo, co z fizyką kwantową (czytaj: czarna magia). ;)) Co prawda lubię kryminały osadzone w dawnych czasach, ale nie w polskim wydaniu. Dlatego spasuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo Piekara to fantastyka... głównie ;) Ale nie w przypadku "Szubienicznika" :)
   Ale jeśli nie bardzo pasuje taki styl powieści, to nie ma się do czego zmuszać :)

   Usuń
 6. Czytałam i choć to było moje pierwsze spotkanie z Piekarą to jestem zadowolona. :) Ciekawy styl. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To polecam Ci jeszcze cykl Mordimera Madderdina, o ile lubisz kontrowersyjne - niekiedy dosyć mocno - powieści :)

   Usuń
 7. Kiedyś bardzo lubiłam Piekarę, ale potem wyszli Łowcy Dusz i jakoś mi przeszło ;). Bardzo lubię pierwsze trzy tomy o Mordimerze, ale kolejne sprawiają wrażenie odgrzewania kotleta. Mógłby zamiast tego napisać drugi tom Necrosis wreszcie!
  Szubienicznika mam na czytniku, ale poczekam z lekturą na chwilę wolnego. Jest bowiem tak dziwnie sformatowany, że przejście do przepisów sprawia, że gubię stronę na której byłam. Więc muszę czytać z translatorem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tam inkwizytora bardzo lubię :)
   A co do drugiego tomu "Necrosis" (tom pierwszy w styczniu tego roku przeczytałam), to mógłby faktycznie przysiąść... Ale pytanie czy i kiedy to zrobi, skoro od premiery I wydania "Necrosis. Przebudzenie" minęło już 8 lat...

   Usuń
 8. Kilka osób już polecało ten utwór, nie napisze więc nic nowego, trzeba ją po prostu przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli ktoś Ci "Szubienicznika" już polecał i podoba Ci się styl Piekary, to książkę jak najbardziej polecam :)

   Usuń
 9. Mój brat jara się Piekarą, a ja jakoś nie mogę się do niego zabrać. Cos tam niby kiedyś czytałem, ale bez większych zachwytów. Przemyślę sprawę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powtórzę się, a co tam!, że go uwielbiam :) W szczególności za, eee..., nieszablonowe podejście do tematu ;) Może nie w "Szubieniczniku", ale w cyklu, który tak rzadko wspominałam w powyższej recenzji i w komentarzach ;)

   Usuń
 10. Ja też od dłuższego czasu przymierzam się do tego autora. Myślę jednak, że na początek zacznę od innej powieści. Jeśli mi się spodoba, to w przyszłości sięgnę i po "Szubienicznika". Co polecasz na pierwszy rzut?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja swój romans z Piekarą zaczęłam od zbioru opowiadań o wdzięcznym tytule "Świat jest pełen chętnych suk". Myślę, że to dobry początek, dzięki któremu poznasz Piekarę w różnych gatunkach.
   A potem wypadałoby przeczytać cykl o Madderdinie :)

   Usuń
 11. Jacek Piekara to jeden z moich ulubionych pisarzy, według mnie czysty geniusz fantastyki. A ,,Alicja'' to po prostu arcydzieło. Tej książki nie miałam jeszcze okazji przeczytać, ale na pewno niedługo nadrobię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie czytałam jeszcze "Alicji", ale mam ją w planach :)

   Usuń
 12. Nie mogę doczekać sie kolejnego tomu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że w miarę szybko się ukaże, bym jeszcze pamiętała co, kto i dlaczego, bo trzeba przyznać, że w "Szubieniczniku" sporo ludzi i historii Piekara zawarł :)

   Usuń
 13. O. nie wiedziałam, że to jest dopiero pierwszy tom. Z pewnością przeczytam, muszę tylko ją gdzieś dostać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się, pierwszy i mam nadzieję, że szybko się okaże ile tomów Jacek Zaremba będzie bawił się w staroszlacheckiego detektywa ;)

   Usuń
 14. Dla mnie ta powieść była nudna i okropnie mi się dłużyła.

  http://swiatksiazkii.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co kto lubi, mi zarówno styl pisarski Piekary, jak i epoka historyczna, w której osadził powieść, bardzo odpowiadały :)

   Usuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (2) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (21) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (29) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (134) Fantasy (52) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (1) Horror (39) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (11) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (45) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (15) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (1) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (35) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (37) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (1) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)