poniedziałek, 24 czerwca 2013

Michelle Moran, Madame Tussaud

Lettres de cachet

Michelle Moran, Madame Tussaud
tytuł oryginalny: Madame Tussaud
przekład: Monika Wyrwas-Wiśniewska
wydawnictwo: Sonia Draga
data wydania: 12 czerwca 2013 r.
liczba stron: 438
ISBN: 978-83-7508-680-5
ocena: 5/6

Pewnie każdy z nas słyszał choć raz o Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud w Londynie, a jego filie znajdują się między innymi w takich miastach, jak Berlin, Nowy Jork, Sydney czy Tokio. Jednakże czy ktoś z Was słyszał o samej Madame Tussaud, kobiecie, która swoim niezwykłym talentem odznaczyła się w świecie sztuki? Zapewniam Was, jest to naprawdę fascynująca i wciągająca historia.
– Każdy ma swoje tajemnice. Jego po prostu są mroczniejsze. A mnie czynią lepszą artystką.
Henri kręci głową.
– Jesteś zagadką.
– To jak wgląd w duszę człowieka – tłumaczy Curtius. – Sztuka nie jest produktem ciszy tylko emocji. Sprawia, że widz coś czuje. Zazdrość, zdumienie...
– Wstręt – wpadam mu w słowo. – Teraz, kiedy wiem, kim on jest, czym jest, wiem, jak go wyrzeźbić.
Marie Grosholtz prowadzi w Paryżu, przy bulwarze du Temple, Salon de Cire, wystawę figur woskowych. W interesie pomaga jej wuj, Philippe Curtius, doktor z zawodu, a z zamiłowania modelarz figur woskowych. Salon jest odwiedzany przez licznych zwiedzających, którzy za dwadzieścia sou mogą na własne oczy zobaczyć podobizny wielkich tego świata, jak również poznać najnowsze wydarzenia polityczne z życia Francji oraz, biorąc za przykład Marię Antoninę, królową Francji, zapoznać się z najnowszymi trendami w modzie. Wybuch Wielkiej Rewolucji Francuskiej w 1797 roku odbił się na życiu Marie Grosholtz tym, że coraz większe tłumy zaczęły odwiedzać Salon de Cire, a wraz z nim rosło zainteresowanie samą artystką i jej talentem. Talentem, który, jak miało się okazać, nieraz uratował jej życie.
– Kim my jesteśmy? – pytam bezradnie. – Rojalistami? Rewolucjonistami?
– Tymi, którzy przeżyją – odpowiada.
Madame Tussaud to fabularyzowana biografia jednej z najsławniejszych kobiet sztuki, Marie Tussaud, którą poznajemy jako Marie Grosholtz. Marie, dzięki swojemu talentowi, przysłużyła się i rodzinie królewskiej, którą wielce szanowała i u której niejako pracowała, dając lekcje rzeźbiarstwa młodszej siostrze króla Ludwika XVI, królewnie Elżbiecie. Jednocześnie w jej domu gromadzili się późniejsi liderzy stanu trzeciego (którzy później przekształcili się w żądnych krwi zwolenników terroru), którzy byli coraz bardziej niezadowoleni z ówczesnego stanu rzeczy, w którym ludność miejska i wiejska była spychana na sam dół drabiny społecznej, której górne szczeble zajmowało kolejno duchowieństwo i szlachta. Wśród późniejszych rewolucjonistów w domu przy bulwarze du Temple bywali Marat, Robespierre, Desmoulins czy książę Orleanu.

Owa dwoistość, próba należenia do dwu skrajnych światów, stawiało Marie i jej rodzinę w bardzo niebezpiecznym położeniu, głównie w latach kiedy terror jakobiński był w pełni rozkwitu. Swoistym testem na wierność partii, którym była poddawana Marie i jej najbliżsi były zlecane przez Konwent Narodowy zadania wykonywania odlewów woskowych odciętych głów zagorzałych rojalistów lub ludzi uznanych po prostu (często zupełnie bezpodstawnie) za wroga ludu. Kiedy Marie dostaje zlecenie wykonania odlewu głów księżniczki Elżbiety i Lucile Desmoulins, chcąc okazać szacunek straconym przyjaciółkom, odmawia wykonania zadania, za co zostaje uznana za wroga rewolucji zostaje zesłana wraz z matką do więzienia Les Carmes.

Madame Tussaud to pasjonująca lektura o XVIII-wiecznej Francji w jej najczarniejszym okresie w dziejach. Zapierające dech w piersiach opisy Wersalu mieszają się z opisami podłych warunków, w których żyje znakomita większość Francuzów. Choć po prawdzie, Wersal w tych czasach faktycznie był budowlą zbudowaną z rozmachem, olśniewającą architekturą, lecz okropnie brudną, wręcz śmierdzącą:
Wstrząsa mną widok nieokrzesanych ludzi oddających mocz wprost do wazonów. Zauważam dzikie koty i bezdomne psy znaczące terytorium i załatwiające się na podłogi.
Autorce udało się utrzymać klimat powieści historycznej, niepokojącej atmosfery terroru jakobińskiego i zarazem nie skupić się na samej rewolucji, lecz poświęcić jeszcze miejsce na postać Marie i jej rodziny. Na ich trudne położenie pomiędzy rojalistami a rewolucjonistami.

Napisana przystępnym językiem powieść zachwyca i nie pozwala się oderwać od czytania, nawet pomimo pewnego małego mankamentu, którym były liczne francuskie słowa w tekście. Choć na końcu powieści umieszczono słowniczek, gdzie wytłumaczono czym między innymi jest fichu, culottes czy lettres de cachet, to mimo to w tekście znajdują się słowa, które w wyżej wymienionym słowniczku się nie znalazły. Nieco odebrało mi to przyjemności z czytania, to ciągłe przewracanie kartek, by dowiedzieć się znaczenia danego słowa. Ale!, uzupełnienie książki o sekcje Po rewolucji i Notę historyczną, które, jak nazwy wskazują, pokrótce wyjaśniają i ładnie zamykają poszczególne tematy. I za to należy się bardzo duży plus.

Madame Tussaud to pierwsza powieść Michelle Moran, którą miałam okazję przeczytać, ale na pewno nie ostatnia. Dotychczas w Polsce ukazały się trzy inne powieści tej autorki: Nefertiti, Heretycka królowa i Córka Kleopatry, i myślę, że jeśli tylko gdzieś je znajdę, na pewno je przeczytam, mając nadzieję, że będą równie wciągające, jak Madame Tussaud.

17 komentarzy:

 1. Chciałabym skompletować wszystkie powieści autorki. Uwielbiam fabularyzowaną historię :)Zdecydowanie coś dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Byłam jeszcze w liceum w londyńskim Muzeum Figur Woskowych. Mam nawet zdjęcie z Beatlesami. Do Królowej nie było szans się dopchać :P A o Madame Tussud nic nie wiem. Dlatego chętnie przeczytałabym tę książkę. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Londynie byłam kilka lat temu w trakcie kilkumiesięcznego pobytu w Anglii, ale była to krótka, jednodniowa wycieczka. Do Muzeum się nie dopchałam, równie mocno żałuję, że nie udało mi się odwiedzić Tower :(
   Ale może jeszcze kiedyś nadarzy się ku temu okazja :)

   Usuń
  2. Na pewno jeszcze Ci się uda :) Ja bym na kilka miesięcy do Anglii nie pojechała. Przez 3 tyg. schudłam ze 3 kg (takie tam pyszne jedzenie) :P

   Usuń
  3. Fakt, jedzenie w Anglii jest pyszniutkie... ;)
   To zaszokuję Cię jeszcze faktem, że do rzeczonej jeździłam przez trzy lata z rzędu na 3-4 miesiące ;)
   Wiadomo, wakacyjna praca na studiach ;)

   Usuń
  4. To ja byłam na kursie językowym ;) I wspominam miło tylko śniadania - tosty z dżemem i gorąca czekolada :) Natomiast obiadokolacje ledwo mogłam przełknąć. Zaś drugie śniadania wyrzucałam do kosza. Do tej pory pamiętam "zapach" pasty ogórkowej :P

   Usuń
 3. Nie przepadam za takim typem literatury, ale muszę przyznać, że ta książka zapowiada się wyjątkowo ciekawie. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Odwiedzić Muzeum Figur Woskowych to jedna z czołowych pozycji na mojej liście marzeń, kto wie? Może kiedyś je spełnię :). Co do książki to chyba nie całkiem mój typ.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiem, czy sięgnę po tę książkę, nie przepadam akurat za takimi lekturami. Może kiedyś...

  in-corner-with-book.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytrałam dwie książki tej autorki, spodobał mi się jej styl, więc tę może też przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam już Nefertiti i rzeczywiście nieźle napisana, więc i tę książkę też pewnie zdobędę.Bardzo lubię beletrystykę historyczną.

  OdpowiedzUsuń
 8. Muszę, KONIECZNIE MUSZĘ to przeczytać! Dzięki za recenzję, bo wcześniej nie słyszałam o tej książce!

  OdpowiedzUsuń
 9. Na pewno ją przeczytam, uwielbiam takie ciekawostki:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Okropna epoka, ale może właśnie jej okropieństwo sprawia, że chętnie o niej czytamy.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ostatnio mam ochotę właśnie na coś w tym klimacie, rozejrzę się :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam sentyment do powieści o wyjątkowych artystach, więc zapewne sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 13. Twój blog został nominowany do Liebster Blog Award :)! Więcej informacji na moim blogu.

  OdpowiedzUsuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (2) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Leszek Herman (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (21) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (29) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (134) Fantasy (52) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (1) Horror (39) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (11) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (45) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (15) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (1) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (36) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (38) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (1) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sedinum (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)