niedziela, 13 października 2013

Stephen King, Lśnienie

REDRUM

Stephen King, Lśnienie
tytuł oryginału: The Shining
przekład: Zofia Zinserling
wydawnictwo: Prószyński i S-ka
data wydania: 26 marca 2009 r.
liczba stron: 520
ISBN: 978-83-7648-113-5

Stephen King to marka sama w sobie. Kochają go fani słowa pisanego i producenci filmowi. Ekranizacji jego powieści nakręcono sporo i wiele z nich odniosło mniejszy lub większy sukces medialny. Jedną z nich była ekranizacja Lśnienia z 1980 roku z rewelacyjną rolą Jacka Nicholsona. Co do obsadzenia roli Wendy wypowiadać się nie będę, bo w tym przypadku... hmm... no cóż, moim zdaniem Shelley Duvall niezbyt odnalazła się w tej roli. Mniejsza z tym. Film ogląda się bardzo dobrze, a genialna scena hallu zalewanego hektolitrami krwi do dzisiaj budzi zachwyt. Tyle o filmie, wspomnę tylko jeszcze, że oglądnęłam go na długo przed przeczytaniem po raz pierwszy Lśnienia. Kolejność nie zachowana, trudno, jednakże nie odebrała mi ona przyjemności płynącej z lektury jednej z najgłośniejszych powieści Kinga. Wręcz przeciwnie, pozwoliła osadzić postacie w odpowiednim miejscu i czasie.

Jack Torrance, były nauczyciel w szkole przygotowawczej w Stovington, zostaje zatrudniony na posadzie stróża w hotelu Panorama w Kolorado. Pensjonat ten, położony wysoko w górach, zimą zostaje całkowicie odcięty od świata zewnętrznego, lecz mimo to ktoś musi się nim zajmować, by przez zimowe miesiące coś się nie zepsuło i by wraz z rozpoczęciem wiosny, był gotowy do wznowienia pracy. Z dniem zamknięcia hotelu dla gości, Jack wprowadza się do niego wraz ze swoją rodziną: żoną Wendy i 5-letnim synem, Dannym. Mężczyzna ma nadzieję, że w czasie pobytu w hotelu uda mu się ukończyć sztukę, którą uważa za jedyną możliwość odbicia się od dna. Syn Jacka, Danny, posiada dar jasnowidzenia, tytułowe lśnienie, które sprawia, że chłopiec widzi rzeczy przeszłe i przyszłe. Dzięki temu odkrywa, że hotel jest nawiedzony i, co gorsza, nie dopuści do tego, by rodzina Torrance kiedykolwiek go opuściła...
Nic nie stoi na przeszkodzie. Nic, chyba to, że należy do Panoramy, a ona nie życzy sobie ich wyjazdu. Bynajmniej. Panorama świetnie się bawi. Może napędzić stracha małemu chłopcu, napuszczać na siebie nawzajem męża i żonę, a jeśli umiejętnie rozegra karty, może skończyć się tak, że będą przemykali po korytarzach niczym urojone cienie z powieści Shirley Johnson, tyle że tam po Domu na Wzgórzu coś chodziło w pojedynkę, a tutaj nie zabrakłoby towarzystwa, o nie, byłoby go w bród.
Lśnienie zostało okrzyknięte „horrorem wszech czasów” i trudno jest nie zgodzić się z tym twierdzeniem. Powieść ta jest bowiem doskonałym połączeniem powieści grozy i powieści psychologicznej. Proporcje obu gatunków są doskonale wyważone, nie ma w nich żadnej przesady ani w jedną, ani w drugą stronę.

Lśnieniem rządzi obłęd, jego narodziny i eskalacja na ogromną skalę. Jest on ukazany w sposób prosty, lecz zarazem przerażający. Sposób, w jaki Panorama zawładnęła Jackiem pokazano ze wszystkimi, nawet najbardziej banalnymi szczegółami. Wielu osobom, z tego co czytałam, nie podobał się motyw ożywającego żywopłotu, uważając go za dziecinny, widząc w nim zapychacza stron. Mi natomiast przypadł do gustu. Wszak rodzący się obłęd sprawia, że w rzeczach z pozoru zwyczajnych, zaczyna się dostrzegać budzące grozę zjawiska, jakimi w przypadku Lśnienia były zwierzęta wystrzyżone z żywopłotu.
Kiedy ktoś niechcący wtyka rękę w gniazdo os, nie obiecuje diabłu, że zrezygnuje ze swego cywilizowanego ja, które cechuje miłość, szacunek i honor. To się po prostu dzieje. W sposób bierny, bez udziału woli, człowiek przestaje się kierować rozumem, zaczyna zaś słuchać zakończeń nerwowych; w pięć sekund z absolwenta college’u łatwo przemienia się w kwilącą małpę.
Postacie zostały wykreowane przez Kinga w sposób bardzo przemyślany, są żywe, wręcz namacalne. Choć z początku niezbyt mogłam przyzwyczaić się do wysokiej świadomości Danny’ego, to z kolejnymi stronami zaczęłam postrzegać go przez pryzmat jego daru. Wszak dziecko obdarzone jasnością będzie mimo wszystko inteligentniejsze, rozsądniejsze niż jego rówieśnicy. Jack Torrance miał diabelski uśmiech Jacka Nicholsona, a Wendy... powieściowa Winifreda była o niebo lepsza od wspomnianej przeze mnie na początku Shelley Duvall.
W Panoramie wszystko w jakiś sposób żyło, jakby ją nakręcono srebrnym kluczykiem. Zegar chodził. Zegar chodził.
To on jest tym kluczem, myślał smętnie Danny. Mimo przestróg Tony’ego pozwolił, aby rzeczy się działy.
Lśnienie jest jedną z kilkunastu powieści Kinga, które miałam okazję przeczytać. Każda z nich pokazuje jego geniusz pisarski. Bo czy nie jest geniuszem wzięcie na tapetę tematu dość oklepanego, jakim jest nawiedzony budynek i zbudowanie TAKIEJ powieści? Z tym niepowtarzalnym, budzącym grozę klimatem, rewelacyjnymi powieściami? Powieści, od której naprawdę trudno jest się oderwać?
Jak dla mnie, pozycja obowiązkowa dla fanów gatunku, autora i nie tylko.

A Danny powrócił. Dorósł, nauczył się posługiwać swoim darem. Można go spotkać na kartach powieści Doktor Sen, którą mam nadzieję jeszcze w tym miesiącu Wam przedstawić.

29 komentarzy:

 1. Muszę wreszcie zapoznać z twórczością autora

  OdpowiedzUsuń
 2. świetna recenzja! szczegółowa i wciągająca! Lśnienie jeszcze przede mną! I ja chcę najpierw przeczytać książkę, a dopiero potem obejrzeć film;) Pozdrawiam;) ja osobiście uwielbiam jego Wielki Marsz;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :)
   "Wielkiego Marszu" nie czytałam, ale jako że to King, to prędzej czy później przeczytam :)

   Usuń
 3. Próbowałam przeczytać tę książkę, jednak po pierwszych stu stronach dałam sobie spokój. Styl pisania Kinga jest chyba dla mnie odrobinę zbyt ciężki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, książki Kinga do najlżejszych nie należą, ale może jeszcze kiedyś się do niego przekonasz :)

   Usuń
 4. "Lśnienie" bardzo mi się podobało (oczywiście), ale uważam, że King ma w swoim dorobku lepsze książki. W każdym bądź razie przy lekturze zbytnio się nie bałem - więcej emocji dostarczyło mi np. "To" ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mówię (piszę), że "Lśnienie" jest straszne, ale na pewno jest niepokojące :) Przynajmniej w mojej opinii.
   Co do "To", to kwestia jest taka, że... boję się klaunów... Ale film "To" oglądnęłam kilka lat temu. I zdarza się mi mieć koszmary z Pennywise'em... :) Książkę też pewnie kiedyś przeczytam - jak ją znajdę i się odważę.

   Usuń
 5. Nie wiem, czemu ludzie tak uwielbiają Kinga i kochają ,,Lśnienie". Tego nie da się czytać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo chciałabym zapoznać się z twórczością Kinga!

  OdpowiedzUsuń
 7. Muszę ją dorwać! :D Biblioteko, nadchodzę :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Widzę, że sięgasz po klasykę :) "Lśnienie" jest świetne, choć zgadzam się z Łukaszem, że King ma w dorobku książki przyprawiające o większe ciarki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgodzę się, bardziej bałam się czytając "Cmętarz zwieżąt" :)

   Usuń
 9. Jak na razie oglądałam jedynie film. Muszę to nadrobić :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, w przypadku "Lśnienia" film i książka uzupełniają się wzajemnie, mimo iż różnią się momentami :)

   Usuń
 10. Lubię Kinga, mam jednak problem z jego grubymi powieściami. Jakby męczyło mnie długie wprowadzenie w fabułę. "Lśnienie" widziałam, kiedyś próbowałam czytać - dawno temu, miałam ok. 14 lat. Może jeszcze się skuszę:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt, King lubi w szczegółowy sposób wprowadzać czytelnika w swoją powieść, ale jeśli mam być szczera, to podoba mi się to u niego :)

   Usuń
 11. Z całą pewnością - przeczytam! King, to jednak mistrz i żałuję, że jeszcze nie miałam okazji przeczytać tej książki. Zwłaszcza, że już w księgarniach można dostać Doktora!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, można. Mój egzemplarz czeka już na półce :)

   Usuń
 12. Świetnie, że przedstawiasz te książki po kolei - mam na myśli "Lśnienie" i "Doktora sen" :) Fajnie się te recenzje uzupełnią. I ja się zgodzę, że "Lśnienie" to must-read, jedna z lepszych powieści Mistrza, najbardziej straszy w wieku nastu lat ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz, kiedy dowiedziałam się, że w moje ręce trafi "Doktor Sen" stwierdziłam, że muszę sobie przypomnieć historię hotelu Panorama. Dlatego też z moich półkowych stosów wyciągnęłam "Lśnienie" ;)

   Usuń
 13. Chociaż nie przepadam za horrorami, to uważam "Lśnienie" za jedną z najlepszych książek w ogóle. Podoba mi się styl pisania Kinga - jest dość prosty, ale nie prostacki i chyba nikt tak jak on nie potrafi ukazać ciemnych stron człowieka. Czekam na recenzję "Doktora Snu" (chyba tak to należy odmieniać). Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podpisuję się pod tym obiema rękami :)

   Usuń
 14. Oczywiście zamierzam przeczytać :):)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 15. Czytałam tylko jedną ksiażkę tego autora i mam zamiar kolejną przeczytać : )
  Pozdrawiam serdecznie :>

  OdpowiedzUsuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (2) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (21) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (29) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (134) Fantasy (52) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (1) Horror (39) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (11) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (45) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (15) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (1) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (35) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (37) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (1) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)