poniedziałek, 28 października 2013

Hank Steinberg, Poza zasięgiem

Dla niej wszystko

Hank Steinberg, Poza zasięgiem
tytuł oryginału: Out of Range
przekład: Jerzy Malinowski
wydawnictwo: Akurat
data wydania: 16 października 2013 r.
liczba stron: 368
ISBN: 978-83-7758-468-6

Mistrz suspensu, Alfred Hitchcock, powiedział kiedyś, że „Film powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi, potem zaś napięcie ma nieprzerwanie rosnąć”. Będąc w trakcie lektury debiutanckiej powieści Hanka Steinberga, zatytułowanej Poza zasięgiem, byłabym – jestem nadal – skłonna powiedzieć, że powyższy cytat odnosi się nie tylko do świata filmu, w dużej mierze obejmuje również literaturę, czego dobrym przykładem jest recenzowana powieść.

Charlie i Julie Davies, amerykańsko-angielskie małżeństwo, od kilku lat mieszka w Uzbekistanie. On jest reporterem od spraw trudnych, ona pracuje w organizacjach charytatywnych, których celem jest poprawa życia Uzbeków oraz tchnięcie w nich ducha zachodnich wolności obywatelskich. Podczas jednej z antyrządowych demonstracji, reżimowe wojsko otwiera ogień do osób zgromadzonych na placu Babura. Charlie zostaje postrzelony, zaś jego przerażona ciężarna żona zaczyna rodzić... Obydwoje ledwo uchodzą z życiem.

Sześć lat później, Los Angeles. Małżeństwo Charlie’go i Julii przechodzi kryzys. Stają się coraz bardziej sobie obcy, zniknęła gdzieś łącząca ich niegdyś więź. Sprawa przybiera dramatyczny obrót, kiedy Julie wraz z dziećmi nie wracają z wycieczki do Disneylandu. Niespokojny Charlie wyrusza na poszukiwania rodziny. Odnajduje samochód żony z dziećmi w środku, zaś po Julie nie ma śladu. Zostaje uprowadzona. Okazuje się, że jej zniknięcie jest w jakiś sposób powiązane z wydarzeniami sprzed sześciu lat. Charlie wyrusza do Uzbekistanu by odnaleźć żonę. Odkrywa przy tym dowody międzynarodowej afery, której konsekwencje mogą dotknąć miliony osób na całym świecie.
Bykow bez przerwy powtarzał – i miał rację – że siłą napędową, życiodajną krwią Zachodu są pieniądze. Wystarczy ugodzić w odpowiednie miejsce, a cała ta życiodajna krew wypłynie szerokim strumieniem i zaleje ulice.
Poza zasięgiem to debiutancka powieść Hanka Steinberga. Jednakże z racji zawodu autora, trudno jest mi patrzeć na tą książkę jako debiut literacki. Dlaczego? Pan Steinberg od lat pracuje w Hollywood. Jest producentem oraz autorem scenariuszy filmowych i telewizyjnych. Jakby więc na to nie popatrzeć, to facet wie jak się pisze, tworzy historie, by przykuć widza do fotela i skupić całą jego uwagę na tym, co ogląda. Z tego też powodu postanowiłam nie traktować Poza zasięgiem jako książki debiutanckiej, tylko jako kolejne dzieło w dorobku autora. To taka moja prywatna uwaga, która tak na dobrą sprawę w treść recenzji nie będzie ingerować, bo Poza zasięgiem czyta się naprawdę dobrze.
Hopkinsa zatkało. Ten cholerny pismak nie dość, że stworzył prywatną miniarmię, zaatakował pilnie strzeżoną bazę, zabił pół tuzina najemników, to na dodatek włamał się do komputera i wykradł twarde dowody.
Ok, napisałam, że recenzowaną powieść czyta się dobrze, i tak jest. Chociaż powyższy cytat doskonale obrazuje to, co trochę mnie irytowało w trakcie czytania. Tak, główny bohater. Facet jest dziennikarzem, który podróżując po świecie pisał przede wszystkim o sprawach trudnych, drażniących, niewygodnych. Matactwa polityczne, łamanie praw człowieka, morderstwa osób sprzeciwiających się panującemu reżimowi – Charlie’go chleb powszedni. A tutaj nagle, aby odnaleźć Julie, nie obawia się pociągnąć za spust czy skorzystać z potęgi szantażu, nie wspominając o uroku łapówki. Prawdziwy bohater skrojony na amerykańską modłę. Ale czy tego nie lubimy w filmach zza oceanu? Przeciętnego człowieka, który w obronie swoich najbliższych nie zawaha się przed niczym, byleby tylko zapewnić im bezpieczeństwo? Jak już wspomniałam, główny bohater trochę mnie irygował, ale nie aż tak, by odebrać mi przyjemność z lektury. A w Poza zasięgiem jest o czym czytać. Mamy – klasyczny już – motyw porwania członka rodziny, okraszony wartką akcją i międzynarodową aferą, na którą składają się wpływy polityczne i ogromne pieniądze.

Na początku recenzji przytoczyłam słowa Alfreda Hitchcocka, które moim zdaniem doskonale wpasowują się w charakterystykę książki. Zaczyna się od wybuchu rewolucji w Andiżanie, a potem pokazuje kolejno: porwanie, rozgrywki na wysokich szczeblach władzy i walkę, tak na dobrą sprawę, osamotnionego człowieka. Co ciekawsze czasowo – pomijając wstęp i ostatni rozdział – Poza zasięgiem obejmuje raptem dwa dni! Wyobraźcie więc sobie jak dynamiczną akcję zaserwował czytelnikom autor. Nie sposób się nudzić. Dodatkowo fabuła jest wielotorowa, czytelnik poznaje historię z kilku punktów widzenia, co pozwala na szersze spojrzenie na całą historię.

Powieść Poza zasięgiem napisana została językiem prostym, z dużą ilością dialogów, co docenią te grupy czytelników, którzy dostają białej gorączki na widok rozwlekłych opisów. Steinberg w tym przypadku zachował swoistą równowagę: spora dawka dialogów z odpowiednią ilością retrospekcji i szkiców sytuacyjnych. Zdecydowany plus.

Co więcej mogę napisać o Poza zasięgiem? Czyta się dobrze i szybko (mi lektura zajęła niecałe dwa dni), ogólnie rzecz ujmując: powieść godna polecenia, w szczególności miłośnikom powieści sensacyjnych z polityką w tle.

http://www.wydawnictwoakurat.pl/
Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję
pani Joannie z Business & Culture oraz wydawnictwu Akurat

16 komentarzy:

 1. Polityka w tle... to nie dla mnie, ale w sumie mam i tak chyba ochotę zapoznać się z tą książką :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polityka stanowi naprawdę delikatne tło w tej powieści; nie ma jej dużo i uwidacznia się dopiero pod koniec książki. Nie ma się więc czego bać ;)

   Usuń
 2. Jeżeli książka jest promowana za pomocą hasła "olśniewający debiut", to jestem bardzo ostrożna, ale i ciekawa, bo lubię poznawać nowych twórców :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja w ogóle nie zwracam już uwagi na okładkowe zachwyty, bo parę razy się już na nich przejechałam ;) Ale "Poza zasięgiem" przeczytać warto :)

   Usuń
 3. O, nawet fajne toto. Po pierwsze wzrok przyciąga rekomendacja Cobena, po drugie zachęca mnóstwo wartkiej akcji, a po trzecie region Azji Środkowej jest tym o którym obecnie piszę pracę (choć moim celem jest raczej Kazachstan), więc powinno być naprawdę ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Polityka to zupełnie nie moja bajka. Myślę, że bardziej przypadłaby do gustu mojemu tacie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak już wspomniałam polityki jest naprawdę mało, więc nie ma co się zrażać do książki :) Najpierw daj ją do przeczytania tacie, a potem sama po nią sięgnij ;)

   Usuń
 5. Oj tym razem zupełnie nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Od czasu do czasu czytuję tego typu książki, ale mój tata po prostu je uwielbia, więc pewnie w pierwszej kolejności mu ją podsunę;) mnie ujmuję ta dynamika akcji;) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powinna się spodobać, tym bardziej że czyta się ją naprawdę dobrze :)

   Usuń
 7. Powiem Ci, że mnie zaciekawiłaś. Rzadko czytam książki tego typu, ale może warto... ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam tę książkę od kilku dni, wygrałam w ZwB :P Choć za powieściami sensacyjnymi nie przepadam, szczególnie z polityką w tle, to na nią się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mimo wszystko powinna Ci się spodobać :)

   Usuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (2) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (21) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (29) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (134) Fantasy (52) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (1) Horror (39) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (11) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (45) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (15) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (1) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (35) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (37) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (1) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)