czwartek, 17 października 2013

Edward Mogilski, Martwa laleczka


Detektyw Zalewski na tropie

Edward Mogilski, Martwa laleczka
wydawnictwo: koobe
format: ebook (.mobi)
data wydania: 15 sierpnia 2013 r.
ISBN: 978-83-9362-535-2

Lubię powieści kryminalne. Trup nie musi się w nich słać gęsto, ważniejsze jest dla mnie, by była zagadka, wnikanie w umysł przestępcy i dochodzenie do kierujących nim pobudek. Z tego też powodu coraz częściej sięgam po kryminały polskich autorów, osadzone w naszych polskich realiach. Bez super szybkich bryk, pobłażliwych szefów, domów przy plaży i strzelanin bez pytania kto zacz. Opis debiutanckiej powieści Edwarda Mogilskiego, zatytułowanej Martwa laleczka wskazywał, że powinno być tak, jak lubię. Zagadka, nieznany morderca i tajne, brudne interesy ludzi u władzy. I było, ale coś mi zgrzytało podczas lektury.
Pomieszanie bałaganu ze zbytkiem lekko mnie ukłuło. Ja miałem u siebie tylko bałagan.
Adam Zalewski jest prywatnym detektywem. W życiu prywatnym niezbyt mu się wiedzie, nie mówiąc już o zawodowym, gdzie klientów jest jak na lekarstwo. Trwając tak od zlecenia, do zlecenia, co jakiś czas wracają do niego słowa jego niegdysiejszej dziewczyny, która usilnie namawiała go do zmiany zawodu, twierdząc, że Adam jako detektyw po prostu się marnuje. Pewnego dnia otrzymuje zlecenie od młodej kobiety, Alicji Morawskiej-Kopeć, która chce, by detektyw znalazł dowody zdrady jej męża, Pawła. Choć Adam na natłok zleceń nie narzeka, to pracy dla Morawskiej-Kopeć podejmuje się niechętnie. Śledztwo zostaje jednak brutalnie przerwane niedługo później, kiedy kobieta zostaje znaleziona w zamku niedaleko Olsztyna. Martwa. Konkretyzując: porąbana na kawałki. Zalewski, wbrew zdrowemu rozsądkowi, decyduje się kontynuować śledztwo, które wkrótce doprowadzi go do spraw, o których istnieniu nigdy by nie pomyślał.

Martwa laleczka to kryminał, osadzony na starym i sprawdzonym hollywoodzkim schemacie: odsuńcie funkcjonariusza (w tym przypadku detektywa) od sprawy, a zyskacie pewność, że ją rozwiąże. I tak jest w tym przypadku. Choć z ręką na sercu przyznać muszę, że śledztwo w wykonaniu Zalewskiego strasznie mnie nużyło. Naprawdę, początkowo akcja powieści wlekła się wręcz niemiłosiernie, a ja, ze stopniowo niknącą nadzieją, wypatrywałam zdań, gdzie fabuła nabierze tempa. I nie powiem, nabrała, ale dopiero, gdy 2/3 książki było już za mną. Potem zaś akcji tej było zbyt dużo, panował straszny natłok wydarzeń. Jedno zahaczało o drugie, poganiane przez trzecie. Odniosłam trochę wrażenie, że autor początkowo nie miał zbyt wielu pomysłów na rozwój opowiadanej przez siebie historii, zaś im bardziej zbliżał się do zakończenia powieści, tym więcej pomysłów rodziło się mu w głowie, a on starał się je wszystkie wykorzystać. Po prostu brakło umiaru. Ale, jako że jest to powieść debiutancka, to myślę, że można na to popatrzeć trochę przez palce.

Sama powieść napisana jest językiem prostym, bez zbędnych ozdobników w postaci opisów architektonicznych miast czy zachwytu nad otaczającym krajobrazem. W tym przypadku to się ceni, bowiem autor postawił na konkrety, rzeczowo podszedł do tematu. Co mi się spodobało, to przedstawienie obrazu społeczeństwa polskiego takim, jakie jest. A że jest to często obraz gorzki i szary... Cóż, nie oszukujmy się, że jest inaczej... I ta wrodzona wścibskość, życie życiem sąsiadów i znajomych. Bohaterowie drugoplanowi w Martwej laleczce są bardzo pomocni, chętnie podając dane zamieszkania poszukiwanych osób. Znają się też na dodatkowych profesjach swoich sąsiadów, kolegów z pracy. Wiedzą, że ktoś świadczy odpłatnie usługi seksualne, ba, wiedzą nawet gdzie i w jakich godzinach można go spotkać po etacie. I dane te chętnie podają, uzupełniając go pięknym, słowiańskim „A teraz wypierdalaj”. Ot, polska usłużność.

Jako że czytnika e-booków nie posiadam, to Martwą laleczkę czytałam na moim smartfonie. I niestety, ale zauważyłam całą masę sierot w tekście. Ponieważ na składzie i łamaniu tekstu trochę się znam, ponieważ się nim zajmuję, to strasznie kuło mnie to w oczy, patrzenie na wiszące spójniki. I ogólna korekta tekstu. Błędów ortograficznych nie wyłapałam, ale dość widoczne było zamiłowanie do wstawiania przecinka przed że prawie w każdym przypadku, łącznie z wyjątkami. Lub brak rzeczonych, w szczególności przy zdaniach, gdzie występowało słowo który. I dość częsty brak pauz dialogowych. Jestem wzrokowcem, nic na to nie poradzę, i niestety takie smaczki odbierają mi trochę przyjemności z lektury powieści.

Podsumowując, Martwa laleczka mnie nie zachwyciła, ale też nie do końca zraziła do autora. Wiadomo, z debiutami bywa różnie, ten w mojej ocenie jest przeciętny. Nic szczególnie zachwycającego, ale też nie odpychającego. Jeśli autor poprawi swój warsztat pisarski, to wróżę mu dobrze.


Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję
pani Ewie i Wydawnictwu koobe

18 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawa recenzja, książki chyba jednak nie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja tam bym zaryzykował. Zachęcił mnie wyłącznie Twój opis usłużności polskiego społeczeństwa, ale w wielu reckach nie zachęca mnie nic, dlatego jeśli spotkam tę książkę w bibliotece, chętnie po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mój drogi, w bibliotece nie znajdziesz, bo została wydana w formie ebooka i wątpię, by w sprawie formatu coś się zmieniło ;)

   Usuń
  2. Eee,to słabo - niestety nie dysponuje czytnikiem, więc jedyną opcją są dla mnie wersje papierowe :)

   Usuń
 3. O, a przed chwilą czytałam recenzję, która raczej zachęca do lektury. No i teraz czuję się lekko skołowana,. :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie powiem, jest dobra, ale dopiero jak się rozkręci ;) A że rozkręca się powoli... ;)

   Usuń
  2. Ja dałam radę przeczytać tylko 100 stron. Dla mnie to nic dobrego :)

   Usuń
  3. Bo nie dotarłaś do momentu, kiedy się rozkręca ;)

   Usuń
  4. Ale zmęczona byłam, nie porwało mnie. Słabo. :)

   Usuń
 4. Patrząc wyłącznie na okładkę, nie odgadłabym raczej, że to kryminał. Być może kiedyś się skuszę na tę lekturę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po okładce może nie widać, że to kryminał, za to tytuł już coś sugeruje ;) Ale przeczytaj jeśli będziesz miała okazję, a nuż Ci się spodoba? ;)

   Usuń
 5. Hmm.. debiuty bywają różne, ale w końcu każdy autor kiedyś debiutował :) Mimo wszystko jest tutaj coś, co mnie zainteresowało.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie przeczytaj, może akurat Ci się spodoba? :)

   Usuń
 6. to kryminał, osadzony na starym i sprawdzonym hollywoodzkim schemacie: odsuńcie funkcjonariusza (w tym przypadku detektywa) od sprawy, a zyskacie pewność, że ją rozwiąże. I tak jest w tym przypadku. - ten tekst podoba mi się najbardziej! uśmiałam się choć to szczera prawda!! ;DD co do przygód wspomnianego detektywa, nie mówię nie bo lubię kryminały;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że spodobało Ci się moje porównanie ;)

   Usuń
 7. Przeczytałam. Podobało mi się. Zgadzam się, że formatowanie do bani, u mnie spacje kilometrowe. Korekta wskazana - w jednej z wypowiedzi dotyczącej kobiety czasowniki raz rodzaju męskiego, raz żeńskiego. Ot, drobna wpadka ;) Język nie hallo? A to może trzeba Zalewskiego odesłać do szkół? Co do okładki. Mnie akurat tytuł i krwisty kolor lakieru bardzo się kojarzy z kryminałem.
  Choć mamy odmienne zdania na temat książki, to z całym szacunkiem - super
  recenzja. Trafne spostrzeżenia, świetne sformułowania; że tak powiem - recenzja barwna

  OdpowiedzUsuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (2) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Leszek Herman (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (21) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (29) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (134) Fantasy (52) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (1) Horror (39) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (11) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (45) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (15) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (1) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (36) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (38) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (1) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sedinum (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)