wtorek, 22 października 2013

François Forestier, Marlon Brando. Piękna bestia

Narodziny bestii

François Forestier, Marlon Brando. Piękna bestia
tytuł oryginalny: Un si beau monstre
przekład: Martyna Jarząb
wydawnictwo: Sonia Draga
data wydania: 18 września 2013 r.
liczba stron: 286
ISBN: 978-83-7508-703-1

Marlona Brando znam głównie z przeczytanych tu i tam anegdot. Obejrzałam kilka filmów, w których wystąpił, głównie tych z okresu jego, bądźmy szczerzy, upadku. Nie widziałam Tramwaju zwanego pożądaniem, Dzikiego czy Viva Zapata! Będę jednak całkowicie szczera, po lekturze powieści Marlon Brando. Piękna bestia mam ochotę obejrzeć kilka filmów z jego wczesnej kariery. Być może czytaj: całkiem prawdopodobne – że będę należeć do grona tych kobiet, które dałyby się ponieść urokowi aktora. Anioła i diabła w jednej osobie.
Niektórzy mówią, że anioł.
Inni dodają: upadły.
Jeszcze inni, że fuck machine.
Jest wszystkim po trochu.
Książka Marlon Brando. Piękna bestia jest biografią tytułowego aktora. Jednakże jak bardzo różni się ona od innych publikacji biograficznych... Autor, François Forestier, postanowił skupić się na mrocznej stronie Marlona Brando, która destrukcyjnie wpływała na otoczenie aktora, jak i na niego samego.
Uwielbia i zarazem nienawidzi być kochanym. Cały Brando.
Kiedy Marlon Brando w 1943 roku wysiada na dworcu kolejowym w Nowym Jorku, ma w kieszeni tylko 10 dolarów, w głowie zaś marzenie: by stać się najbardziej znanym aktorem, by zdetronizować samego Laurencea Oliviera, króla sceny teatralnej. Pewność siebie, buńczuczność i niesamowita uroda młodego Marlona pozwoli mu w bardzo szybkim, by nie powiedzieć, że zastraszającym tempie, osiągnąć wyznaczony sobie cel. Jednakże cena, którą przyjdzie mu i jego otoczeniu za to zapłacić, okaże się być niezwykle wysoka...
Uważa się za aktora w najczystszej postaci. Ale jak się odnaleźć w tym sprzedajnym zawodzie? Jest rozdarty. I tak już będzie do końca jego dni. Na zawsze pozostanie niepewny swojej tożsamości seksualnej, z rozmytym powołaniem, ambicjami bez precyzyjnie wyznaczonego celu i urodą przyćmioną tuszą. Czuje pogardę dla świata i jego pośpiechu. Szuka, szuka siebie, nie wie, dokąd zmierza.
Marlon Brando faktycznie uchodził za wielką gwiazdę teatru, potem zaś srebrnego ekranu. Świadomy swojej urody i efektu, jaki jego zwierzęcy magnetyzm wywołuje w ludziach, wykorzystywał go dla osiągnięcia własnych celów i dla własnej przyjemności.

Choć mówiono o nim głośno w świecie filmowym, to nigdy nie były to komentarze miłe dla ucha. Brando był leniwy, bełkotał zamiast wyraźnie wypowiadać swoje kwestie. Znikał z planu filmowego kiedy tylko miał taką ochotę, a jeśli już zdecydował się poświęcić swój cenny czas na pracę, to albo nie znał tekstu swojej roli, albo też instruował wszystkich wokół jak ma wyglądać dane ujęcie – łącznie z reżyserami, scenarzystami, technikami i pozostałą ekipą na planie. Najczęściej jednak robił i jedno, i drugie. Pomimo iż wszyscy mieli dość Marlona Brando, nie chcieli z nim pracować, to dostawał kolejne angaże, ba, był nimi zasypywany. Ponieważ publiczność go uwielbiała. Szalały za nim i kobiety, i mężczyźni. Brando otwarcie prowadzał się z partnerami obojga płci. Czy robił to na pokaz, by wstrząsnąć opinią publiczną, czy faktycznie miał naturę biseksualisty? Nie wiadomo do końca, mimo iż w 1976 roku otwarcie się do wspomnianego biseksualizmu przyznał, mówiąc, że „Jak wielu mężczyzn miałem doświadczenia homoseksualne, i nie wstydzę się tego”. Jednakże do końca życia nie będzie pewny swojej orientacji.

Jeśli zaś chodzi o kobiety – i mężczyzn – którzy przewinęli się przez łóżko aktora, to na dobrą sprawę łatwiej jest wymienić kogo w nim nie było. Oprócz armii bezimiennych statystek, studentek, gospodyń domowych, krawcowych i innych, do zdobyczy Marlona Brando należały najsłynniejsze i najpiękniejsze i najbardziej pożądane kobiety świata. Ava Gardner, Marylin Monroe, Vivien Leigh, Stella Adler, Eartha Kitt, Rita Moreno, Jerri Gray... Długo by wymieniać, a lista ta wcale nie jest krótka... Ponadto, jak wspomniałam, Brando miał również wianuszek adoratorów: Willy Cox, Christian Marquand, bracia Mille... Wszystko wskazuje na to, że ten facet musiał mieć w sobie to coś... Jakiś zwierzęcy magnetyzm, bo co innego mogłoby w nim oprócz niego i ładnej buźki pociągać? Charakter miał okrutny, maniery żadne... Jednakże ludzie do niego lgnęli, co niejednokrotnie kończyło się dla nich tragicznie.

Jak wspomniałam na początku, François Forestier, skupia się na mrocznej naturze Marlona Brando. W jaki sposób – świadomie lub nie – niszczył ludzi, w tym swoich bliskich: swoje żony i dzieci. W trakcie lektury biografii Marlon Brando. Piękna bestia można wychwycić pojedyncze fakty, które być może stoją za przyczyną ogromnego narcyzmu aktora: Marlon kochał matkę wręcz bezgranicznie i starał się jej to okazywać, lecz jego stosunki z ojcem daleko się miały do poprawnych nawet. Marlon senior gardził synem, co rusz pokazując mu, że nic nie znaczy... Kto wie, może to stało się przyczyną, z powodu której bożyszcze kobiet na całym świecie stał się potworem?

Marlon Brando. Piękna bestia. Dawno nie czytałam tak dobrze napisanej biografii. Jej lektura zajęła mi dosłownie kilka godzin. Piękna bestia wciągnęła mnie od pierwszych stron. Przede wszystkim dlatego, że nie jest napisana w sposób szablonowy. Nie ma w niej typowych dla biografii sformułowań: „Urodził się... Dorastał w... Uczęszczał do szkoły w... Pierwszy film nakręcił w roku... Partnerowała mu...”. Nie, tego w Pięknej bestii nie znajdziecie. Przeczytacie za to pasjonującą historię jednego z najbardziej znanych – i chyba jednego z najbardziej znienawidzonych przez świat filmowy – aktorów. François Forestier wybrał te wydarzenia z życia Brando, które uwydatniały jego diabelską naturę, a było ich całkiem sporo, przekonacie się o tym, sięgając po tą książkę.

Dodatkowo czytanie uprzyjemnia masa faktów z życia innych gwiazd kina: wspomnianych wcześniej kochanek Marlona Brando, jak i również jego partnerów i rywali z planu: Laurencea Oliviera, Lee Marvina, Franka Sinatry... Wstawki te, wspomnienia pozwalają na spojrzenie na aktora z zupełnie innej perspektywy.

Książkę Marlon Brando. Piękna bestia polecam nie tylko fankom – i fanom – aktora, lecz również czytelnikom zaintrygowanym mroczną stroną osobowości Brando, która doprowadziła do licznych tragedii, przede wszystkim zaś jego własnej.


www.soniadraga.pl
Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję
Agnieszce z Wydawnictwa Sonia Draga

13 komentarzy:

 1. Lubię filmy z Brando, uwielbiam "Tramwaj zwany pożądaniem" , ale nie mam fioła na jego punkcie, chociaż nie powiem, w młodości był apetyczny, dlatego nie dziwi mnie, że łóżko mu nie stygło. Pomijając to, świetny był z niego aktor.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wręcz bardzo apetyczny. Z tego też powodu wcale się nie dziwię, że tyle ludzi przez łóżko mu się przeminęło :)

   Usuń
 2. kurczę! nie wiedziała że z niego taki casanova był...co do filmów i jego życia to ja już tak mam że nie interesuje mnie życie prywatne gwiazd i do końca nie przepadam za biografiami, więc to co przeczytałam w Twojej recenzji wystarcza mi w zupełności;) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, dosłownie "fuck machine" :) A książka napisana jest dobrze, więc jeśli kiedyś będziesz chciała sięgnąć po jakąś biografię, to "Piękną bestię" bardzo Ci polecam :)

   Usuń
 3. Oczywiście, że miał w sobie to coś! Jejciu, prawie jak James Dean! Nie dziwi mnie więc ta jego (ekhm) rozwiązłość. Swoją drogą ciekawe, że pewne zasady show-biznesu nie przemijają - obecnie też każdy wie, kto z kim i dlaczego ;)
  Ale że był potworem, to nie wiedziałam. Hm, przyszedł mi na myśl Mel Gibson - kto by się spodziewał. Nie każdy daje radę udźwignąć brzemię sławy, jak widać - a gdy jeszcze ma kiepskie wzorce rodzinne czy złe dzieciństwo za sobą, to już w ogóle.
  Niewielu aktorów ciekawi mnie na tyle, by czytać ich biografie, więc po tę pewnie też nie sięgnę. Ale dobrze poczytać recenzję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz, Brando okazuje się być większym potworem niż Gibson. Brando pośrednio - a i bezpośrednio też często - zniszczył życie wielu kobietom, doprowadzając je do samobójstwa lub wpadnięcie w alkoholizm. Zresztą, dla swojej najbliższej rodziny też nie był przykładnym ojcem i mężem... Syn siedział w więzieniu, córka powiesiła się na smyczy psa...

   Usuń
  2. Ekstra. Po prostu ekstra.
   Jednak już go nie lubię.

   Usuń
  3. Ups, zepsułam Ci jego wyobrażenie najwyraźniej... :)

   Usuń
 4. Och jej! Ależ bym chciała dorwać ta książkę, zamknąć się z Brando sama w pokoju i.... czytać, czytać , czytać :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podoba mi się Twoje podejście do tematu ;)

   Usuń
 5. Nie jestem fankom biografii , ale na "Piękną bestię" narobiłaś mi apetytu

  OdpowiedzUsuń
 6. Widziałam jedynie "Ojca Chrzestnego" z jego udziałem. Na książkę może kiedyś się skuszę.

  OdpowiedzUsuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (2) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (21) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (29) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (134) Fantasy (52) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (1) Horror (39) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (11) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (45) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (15) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (1) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (35) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (37) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (1) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)