piątek, 24 kwietnia 2015

Andrew Pyper, Demonolog

Długa jest droga i ciężka, która z piekła wiedzie ku światłu

Andrew Pyper, Demonolog
tytuł oryginału: The Demonologist
przekład: Adrian Napieralski
wydawnictwo: Zysk i S-ka
data wydania: 14 lipca 2014 r.
liczba stron: 376
ISBN: 978-83-7785-457-0
okładka: broszurowa ze skrzydłami

Andrew Pyper jest znanym za oceanem kanadyjskim pisarzem, mającym w swoim dorobku literackim siedem książek, które zyskały uznanie zarówno ze strony krytyków, jak i czytelników. Polscy odbiorcy mieli okazję poznać jego prozę dzięki najnowszej powieści autora, Demonologa. Ponadto już wkrótce będzie można obejrzeć w kinach ekranizację tej historii. Za jej realizację zabiera się bowiem Robert Zemeckis.

David Ullman jest światowej sławy specjalistą zajmującym się badaniem mitologii i wierzeń. Większość swojej kariery uniwersyteckiej poświęcił analizie Raju utraconego Miltona. Pewnego dnia do drzwi jego gabinetu puka tajemnicza kobieta, prosząc go o konsultację, mającą na celu interpretację pewnego niecodziennego zjawiska w Wenecji. Nie znając szczegółów, Ullman decyduje się przyjrzeć bliżej sprawie, tym bardziej, że wyjazd do Europy pozwoli mu oderwać się od problemów dnia codziennego. Profesor zabiera ze sobą córkę, jedenastoletnią Tess, z którą jest bardzo zżyty. Początkowa radość z możliwości spędzenia kilku dni w towarzystwie ukochanej jedynaczki szybko zmienia się w tragedię. Najpierw David poznaje naturę tajemniczego zjawiska, co nieomal nie doprowadza go do pomieszania zmysłów, później zaś ginie jego córka. Echem w głowie odbijają się mu jej ostatnie słowa: Odnajdź mnie. Pogrążony w rozpaczy ojciec podejmuje walkę z czasem i złem starym jak świat, by ocalić jedyną osobę, na której mu zależy – Tess.
– Nie ciemności się boję – poprawiła mnie. – Ale tego, co w niej jest.
Głównymi motywami pojawiającymi się w Demonologu są demony i opętanie. Współcześnie żyjący ludzie kwestię zniewolenia przez byty nadprzyrodzone traktują jako wymysł pisarzy horrorów, którzy chcą dodać nieco atmosfery grozy do stworzonej przez siebie historii. Wszak potwory nie istnieją, tworzą je osoby chcące w jakiś sposób zracjonalizować zło panujące na świecie. Tego samego zdania jest główny bohater powieści, profesor David Ullman. Bada wierzenia religijne ludzkości, na wykładach często odwołuje się do motywu diabła w literaturze. To ekspert od Raju utraconego Miltona, lecz istoty nadprzyrodzone uważa za fikcję. Dopiero gdy staje oko w oko z bestią, Nienazwanym, zdaje sobie sprawę z tego, że demony istnieją i szukają sposobu, by zamanifestować swoją obecność milionom ludzi, którzy, podobnie jak David, mają sceptyczne podejście do ich istnienia. Jednocześnie autor w żaden sposób nie naruszył dogmatów wiary. Treść powieści nikogo nie obrazi, może zaś pokazać nieco inne spojrzenie na świat i kwestie religijne.

W Demonologu niejednokrotnie przewijają się fragmenty Biblii i wspomnianego wcześniej poematu Miltona. Mają one dwojaki charakter: z jednej strony uczłowieczają postać diabła, pokazują, że przejawia on cechy istotne dla ludzi. Z drugiej zaś są wskazówkami dla Davida, które mają mu dopomóc w odnalezieniu Tess i pokonaniu Nienazwanego. Całość została bardzo zręcznie wpleciona w tekst i przykuwa uwagę czytelnika, starającego się wraz z głównym bohaterem odnaleźć głębsze znaczenie przytoczonych strof. Ullman, mimo iż Rajowi utraconemu poświęcił swoją naukową karierę, nie wszystko wie od razu, poszczególne elementy układanki nie wskakują na swoje miejsce w ciągu pięciu sekund. Jest zagubiony, a przede wszystkim zrozpaczony utratą córki, która była dla niego całym światem. Do działania popycha go jedynie obietnica odzyskania Tess, tylko to potrafi choć na chwilę przyćmić jego ból i zmusić, by podążał tropem demona.

Atmosfera powieści jest dość ciężka, pełna goryczy, żałości i zwątpienia. Filozoficzne przemyślenia na temat istoty wiary i jej miejsca w życiu człowieka dodają jej dodatkowego, głębokiego wydźwięku. Warto jednak zauważyć, że Demonolog napisany został językiem przystępnym, co nie jest tak oczywiste zważywszy na ładunek emocjonalny zawartej w nim historii. Dzięki temu powieść czyta się szybko.

Polskie wydanie Demonologa – nie wiem jak wygląda sprawa w przypadku oryginału – ukazało się z bardzo ładną szatą graficzną, w szczególności mam tu na myśli wewnętrzną stronę okładki. Została ona ozdobiona fragmentem drzeworytu autorstwa Gustave’a Doré pochodzącym z Boskiej komedii Dantego, zatytułowanym „Złodzieje”. Niby drobna rzecz, ale przykuwająca uwagę i dodająca lekturze potrzebnej aury.

Powieść Andrew Pypera nie jest bulwersująca, nie burzy powszechnie uznawanego porządku świata. Jeśli ktoś tego właśnie szuka w tej książce, to niestety srogo się zawiedzie. Jest to bowiem historia pełna zupełnie innych emocji: bólu i rozpaczy, przez które przedzierają się nieśmiałe promienie jednego z najpiękniejszych, a zarazem najboleśniejszych uczuć: nadziei.

www.efantastyka.pl
Dziękuję!

18 komentarzy:

 1. Uwielbiam taką tematykę, szkoda tylko że taka historia nie miesza trochę w głowie, ale to nic, nastrój i temat przewodni jest mojej ulubionej kategorii. A jak film wejdzie do kin, to też się na niego wybiorę :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiem Ci, że ja już filmu ciekawa nie jestem ;) Może gdybym nie czytała książki, to trochę inaczej by było ;)

   Usuń
 2. Czytałam różne recenzje tej książki, w większości mało entuzjastyczne. Może zajrzę, jeśli będę miał czas.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dużo zależy od tego, czego ludzie spodziewali się po tej książce. Jeśli jakiegoś pełnokrwistego horroru, to niestety z "Demonologiem" nie trafili :)

   Usuń
 3. Demony, opętania to totalnie moje klimaty, dlatego z wielką chęcią siegnę po tę książkę :D Jako osoba niezbyt religijna chętnie przeczytam coś choć odrobinę związanego z Bogiem i diabłem :3

  Pozdrawiam i zapraszam do siebie :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że przypadnie Ci do gustu :)

   Usuń
 4. Słyszałam właśnie, że nie jest jakaś szczególnie... mocna. Twoja recenzja to potwierdza. Kiedyś pewnie sobie przeczytam, ale nie rwie mnie do takich tematów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, nie jest mocna. Jest raczej... dołująca.

   Usuń
 5. Lubię takie klimaty, chociaż, jeśli chodzi o filmy, to zawsze strasznie się boję. Kiedy taka tematyka występuje w książkach to owszem, jest interesująco, ale nie robi to na mnie takiego wrażenia jak na ekranie, za co w sumie jestem wdzięczna, bo nie wiem czy długo bym pociągnęła z taką wyobraźnią. Zmierzam jednak to tego, że takie książki bardzo lubię i sięgnę też po tę pozycję, jeśli tylko będę miała okazję. A i na film się skuszę. Po przeczytaniu książki, oczywiście! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam odwrotnie: bardziej oddziałują na moja wyobraźnię książki niż filmy. Dlatego też horrory oglądam dla zabawy, a powieści grozy przeżywam, bo niejako biorę w nich udział ;)

   Usuń
 6. Czytałam. Choć w żadnym wypadku lektura mnie nie powaliła, to jednak była na tyle dobra, że nie miałam poczucia zmarnowanego czasu. Niemniej jednak należy do takich, do których raczej się już nie wraca po przeczytaniu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgodzę się. To książka "na raz".

   Usuń
 7. Książkę czytałam i miałam dosyć mieszane uczucia po jej zakończeniu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zupełnie czegoś innego spodziewałam się po książce. Nie wiem, może tytuł mnie zmylił? Sądziłam, że to kolejny horror, który jest po prostu książką rozrywkową, a tu proszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Pierwszy raz czytam o tej książce. Z opisu troszkę przypomina książki Dana Browna, czy mi się tylko wydaje?

  OdpowiedzUsuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (2) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Leszek Herman (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (21) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (29) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (134) Fantasy (52) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (1) Horror (39) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (11) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (45) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (15) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (1) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (35) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (38) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (1) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sedinum (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)